Nie tylko w Amber Gold i GetBack ludzie utopili swoje oszczędności. Ponad tysiąc klientów przejechało się na funduszu inwestycyjnym, z którym związek ma m. in. biznesmen Marek Falenta, a który okazał się wydmuszką – informuje portal money.pl. Klienci domagają się zwrotu milionów złotych.
Po aferach Amber Gold i GetBack, w których klienci tych dwóch „instytucji” stracili prawie 3 mld zł teraz zanosi się na aferę z funduszem Retail Parks Fund. I chociaż ilość włożonej do Funduszu gotówki nie jest aż tak wielka to i tak robi ogromne wrażenie. Ponad tysiąc klientów Funduszu powierzyło mu ponad ćwierć miliarda złotych prywatnych pieniędzy, często życiowych oszczędności, których już nie odzyskają.

Fundusz jak piramida finansowa?

Fundusz powstał w 2014 roku, a tworzył go m.in. Marek Falenta późniejszy „bohater” afery podsłuchowej. Miał się specjalizować w budowaniu centrów handlowych w miastach średniej wielkości. Inwestorom obiecywano oczywiście ogromne zyski i przez pierwsze miesiące mamiono wysokimi wycenami jednostek funduszu, ale po kilku latach okazało się, że nie tylko nie ma obiecanych zarobków, ale i centrów handlowych. Działanie Funduszu przypomina piramidę finansową. Podobnie jak w GetBecku zamiast wartościowych aktywów pozostały niezabezpieczone w żaden sposób obligacje wypuszczone przez kilka powiązanych firm, które nie prowadzą żadnej działalności i nie mają wartościowego majątku.
Gdy ludzie zorientowali się, że coś jest nie tak to natychmiast chcieli wypłacić włożone pieniądze. Mimo złożonych dokumentów na gotówkę się nie doczekali. Teraz mają żal, że żadne instytucje nadzorujące Fundusz nie stanęły na wysokości zadania i nie ostrzegły ich przed niebezpieczeństwem utraty oszczędności.
Portal money.pl podaje, że rolę depozytariusza funduszu, który powinien nadzorować jego działalność pod względem np. dokonywanych rozliczeń z klientami, pełnił bank BNP Paribas. A według poszkodowanych bank powinien stać na straży bezpieczeństwa powierzonych funduszowi pieniędzy i zadbać o jego prawidłową wycenę i nadzorować, czy Fundusz działa zgodnie z prawem oraz interesem inwestorów.

Odzyskają pieniądze od banku?

– Polacy się bogacą, a wraz z tym różne instytucje finansowe prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej skomplikowanych ofert pomnażania oszczędności. W wielu przypadkach kończy się to jednak spektakularnymi bankructwami – konstatuje money.pl i cytuje 72-letnia emerytkę, która żali się, że straciła wraz z mężem oszczędności życia. Chociaż kobieta ze wstydu nie chce zdradzić ile dokładnie wpłaciła do Funduszu to okazuje się, że żeby w ogóle wejść w interes trzeba było wyłożyć minimalnie 40 tys. euro, a więc prawie 200 tys. zł!
Inwestorzy żalą się, że nigdzie nie mogą doprosić się pomocy. A instytucje państwowe ani organa ścigania nie podjęły działań w odpowiednim momencie. W końcu ponad 300 poszkodowanych zebrało się w grupę i wspólnie z pomocą kancelarii prawnej zamierzają walczyć o swoje pieniądze. Tylko ta grupa chce odzyskać ponad 90 mln zł od banku, który miał nadzorować Fundusz.

Gdzie szukać pomocy będąc zadłużonym?

W Kancelarii EUROLEGE od lat pomagamy osobom zadłużonym w bankach, firmach pożyczkowych i windykacyjnych. Nie ma znaczenia, czy sprawa jest na etapie przedsądowym i dłużnik jest nękany przez firmy windykacyjne, albo trafiła już do sądu, lub do komornika. W każdej sytuacji staramy się znaleźć takie rozwiązanie, aby dług znacząco zmniejszyć, a nawet anulować w całości. Chcesz dowiedzieć się więcej? Współpracujący z nami prawnicy są do Twojej dyspozycji.
Zgłoszenia swojej sprawy możesz dokonać na wiele wygodnych i bezpiecznych sposobów. Wszystko załatwisz w naszej Kancelarii bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Pamiętaj, że czas działa na Twoją niekorzyść. Im szybciej zaczniesz działać tym szybciej uwolnisz się od długu!
Oto kilka wygodnych i bezpiecznych form kontaktu z nami:

Źródło: money.pl


5/5 - (1 vote)

Kategorie: Wiadomości

O Autorze

Bogumił Fura

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.