Oszustwo komputerowe to termin, który został na stałe wprowadzony do Kodeksu Karnego, w celu skategoryzowania tego typu działań. Konieczność ta, wynika także po części z czasów, w których żyjemy. Przestępcy do swoich działań, coraz częściej wykorzystują nowoczesną technologię, co nie do końca spełniało znamiona standardowego pojęcia oszustwa. Czym jest oszustwo komputerowe i jak wygląda oszustwo internetowe? O tym już za chwilę.

UWAGA! Cyberoszuści ukradli pieniądze z Twojego konta bankowego? A może zaciągnęli na Twoje dane pożyczki i kredyty? W Kancelarii EUROLEGE uzyskasz bezpłatną analizę prawną swojej sprawy i pomoc doświadczonego prawnika. Pomagamy zdalnie na terenie całej Polski. Zadzwoń lub napisz do nas już dzisiaj i zobacz jak możemy Ci pomóc.

Oszustwo komputerowe według Kodeksu karnego

Definicja oszustwa komputerowego, została zawarta w art. 287 k.k., który mówi:

„§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub wyrządzenia innej osobie szkody, bez upoważnienia, wpływa na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie danych informatycznych lub zmienia, usuwa albo wprowadza nowy zapis danych informatycznych, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 3. Jeżeli oszustwo popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.”

Zapis ten, ma na celu ochronę mienia, które zapisane jest na jakimkolwiek nośniku informacji. Chodzi nie tylko o rachunki bankowe czy papiery wartościowe, ale także o zapobieganie ingerencjom w systemy informatyczne. Przepis ten, dotyczy więc zarówno przestępstwa, które popełniane jest w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, ale wyróżnia także tzw. Szkodnictwo komputerowe, którego głównym celem jest wyrządzenie krzywdy, innej niż majątkowa, osobie trzeciej.

W przepisie, zostało szczegółowo wyróżnionych kilka zachowań sprawcy przestępstwa komputerowego. Warto podkreślić, że w określeniu “wpływanie na dane informatyczne”, nie zostało zaznaczone, że chodzi jedynie o negatywne wpływanie czyli działanie mające na celu wyrządzenie szkody. Przepis ten obejmuje więc także pozytywne działanie bez pozwolenia np. korektę błędnie wprowadzonych danych. Ważne jest jednak to, aby zachowanie sprawcy miało konkretny cel, którym może być zarówno osiągnięcie korzyści majątkowych lub wyrządzenie szkody innej osobie czy podmiotowi. Przestępstwo komputerowe jest bowiem tzw. przestępstwem umyślnym.

Wprowadzenie tego przepisu było konieczne, gdyż ze względu na rozwój technologiczny wciąż pojawiają się nowe zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem. Policyjne statystyki mówią same za siebie. W 1999 roku liczba wszczętych postępowań wynosiła 52, a w 2020 roku 11 219. Warto podkreślić, że są to jedynie zgłoszone przypadki oszustwa komputerowego. Pomimo odpowiednich regulacji prawnych, często bywa jednak tak, że wykrycie sprawców danego przestępstwa, jest praktycznie niemożliwe. To główny powód, dla którego pokrzywdzeni nie decydują się na zgłoszenie.

Rodzaje przestępstw komputerowych

Cyberprzestępcy wciąż wymyślają nowe metody, które pomagają im w osiągnięciu celu. Ataki, które wymagają wiedzy specjalistycznej i są bardziej skomplikowane, to te, których komputer jest głównym celem. Chodzi między innymi o różnego rodzaju ataki hakerskie, podczas których oszuści bezprawnie wchodzą do systemu innej osoby, wykorzystując do tego wirusy komputerowe lub złośliwe oprogramowanie.

Tego typu działania, przeprowadzane są najczęściej w celu zebrania informacji, ich zmiany lub zniszczenia, ale także w celu dokonania sabotażu komputerowego poprzez zablokowanie sprzętu lub nękanie, a także w celu osiągnięcia korzyści materialnych.

Zdecydowanie częściej dochodzi jednak do przestępstw, w których słabym ogniwem jest użytkownik komputera. Są one mniej wymagające dla przestępców, gdyż do ich przeprowadzenia, nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza techniczna. Wystarczy pomysł i zaangażowanie, gdyż tego typu ataki bazują na ludzkich emocjach.

Phishing – najpopularniejsza metoda umożliwiająca wyłudzenie danych

Jednym z najpopularniejszych typów przeprowadzanych ataków jest phishing. Choć scenariuszy wykorzystania tej metody jest cała masa, to cel jest jeden – wyłudzenie danych osobowych. Chodzi nie tylko o dane dotyczące rachunku bankowego czy numer PESEL, ale także dane umożliwiające zalogowanie się do konta mailowego czy dające dostęp do profili społecznościowych.

Szczegółowe wiadomości mogą być różne, jednak procedura przeprowadzenia tego typu ataku, jest najczęściej podobna. Skojarzenie z “fishingiem” czyli łowieniem ryb, jest tutaj jak najbardziej na miejscu. Przestępcy zarzucają przynętę czyli wiadomość e-mail lub SMS, na którą chcą złowić swoją ofiarę, podszywając się pod znane firmy czy instytucje lub pod znajomych tej osoby i w ten sposób dążą do uzyskania przydatnych dla nich informacji lub nakłaniają do wykonania konkretnej czynności.

Skradziono pieniądze z Twojego konta bankowego?

Możesz odzyskać wszystkie środki!

Już teraz zgłoś się po darmową konsultację prawną! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc w odzyskaniu ukradzionych pieniędzy.

Przestępcy korzystający z okazji podszywają się zarówno pod firmy kurierskie, operatorów wystawiających rachunki za energię elektryczną lub gaz czy pod banki. Najczęściej posiadają gotową wiadomość z linkiem prowadzącym do strony internetowej “pułapki”, która do złudzenia przypomina oryginalną stronę. Jak namawiają ofiary do wejścia w dany link?

Pomysłów jest wiele, jednak przeważnie opierają się na emocjach danej osoby:

  • Ktoś próbował włamać się na Twoje konto bankowe, jeśli to nie Ty, wejdź w poniższy link i zmień zabezpieczenia
  • Na Twoim rachunku za gaz widnieje zaległość, nieuregulowanie jej spowoduje odłączenie dostaw
  • Paczka dostarczana przez firmę kurierską XYZ wymaga dodatkowej opłaty, w przeciwnym razie zostanie zwrócona do Centrum Dystrybucji

To zaledwie kilka przykładów, a każdy z tych scenariuszy jest inny. Jednak jest coś, co je łączy. Każdy z nich, wywiera spore emocje na odbiorcy i nakłania do szybkiego działania.

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa

Przestępcy, którzy uzyskają nasze dane osobowe w ten sposób, mogą wykorzystać je do różnego rodzaju nieuprawnionych działań. Dlatego tak ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa w sieci. Przede wszystkim zawsze należy się upewnić co do wiarygodności nadawcy danej wiadomości.

Jeśli nie jesteś przekonany, co do tego czy to rzeczywiście bank lub firma kurierska, zadzwoń bezpośrednio na infolinię podaną na stronie i opisz swoją sytuację. Tak, to zajmuje trochę więcej czasu niż automatyczne wejście w link, jednak jest dużo bezpieczniejsze.

Sprawdzaj adres nadawcy. Wiadomości wysyłane przez oszustów są dopracowane, jednak ich słabym punktem jest najczęściej dziwnie wyglądający adres email lub strona www, która różni się od oryginału. Fałszywe maile oraz fałszywe SMS to obecnie zmora naszych czasów.

Każda wiadomość, która nakłania Cię do natychmiastowego działania, powinna wzbudzić Twoje podejrzenia.

Rozwój technologiczny daje ogromne możliwości, ale jest także źródłem wielu niebezpieczeństw. Nowoczesne programy zabezpieczające to jedynie połowa sukcesu. Do obrony przed atakami cyberprzestępców konieczne jest świadome podejście do zagrożenia i ostrożność.

Padłem ofiarą przestępstwa komputerowego, co zrobić?

Jeśli padłeś ofiarą przestępstwa komputerowego – działaj. Wiele ludzi rezygnuje z tego wstydząc się lub uważając, że i tak nie da się złapać przestępcy. To akurat prawda, cyberoszuści często zacierają za sobą ślady, więc ich złapanie jest trudne, ale nie niemożliwe. Poza tym, każde zgłoszenie to szansa na ochronę pozostałych użytkowników i odzyskanie skradzionych środków. Warto wiedzieć, że jeśli skutkiem oszustwa było zniknięcie środków z Twojego konta bankowego, to możesz złożyć reklamację do banku.

Jeśli padłeś ofiarą przestępstwa, pamiętaj o zmianie haseł i loginów, zabezpiecz swoją kartę bankową. Następnie zbierz jak najwięcej dowodów i udaj się na policję, w celu złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Jeżeli przestępcy zdążyli już ukraść środki z Twojego konta, to możesz zgłosić reklamację do banku, w celu ich odzyskania. Banki dość niechętnie zgadzają się na to, jednak musisz wiedzieć, że odpowiednia ochrona Twoich środków, to ich obowiązek. W przypadku odmowy zwrotu środków skorzystaj z pomocy prawnika od cyberoszustw. W Kancelarii EUROLEGE zajmujemy się tego rodzaju sprawami zawodowo.

Masz problem? Zgłoś się po pomoc

Osoby, które nie posiadają doświadczenia w tego typu procedurach, najczęściej odpuszczają, ze względu na niepowodzenie. Rzeczywiście, często bywa tak, że banki odrzucają pierwszą reklamację. Dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego prawnika, który poprowadzi Cię krok po kroku. Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią, gdzie wstępna analiza Twojej sprawy jest zawsze darmowa. Podpowiemy Ci, jakie kroki warto podjąć i pokażemy możliwe rozwiązania. Jeśli tylko zechcesz to nasi prawnicy będą do Twojej dyspozycji na całym etapie dochodzenia roszczeń – również na etapie postępowania sądowego.

Skontaktuj się z nami:


4.6/5 - (48 votes)

Kategorie: Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.