Firma pożyczkowa Wonga na skraju upadłości. Dlaczego? - Antywindykacja EuroLege

Firma pożyczkowa Wonga na skraju upadłości. Dlaczego?

Wonga.com na skraju upadłości przez problemy finansowe

Oceń artykuł: 

Największa w Wielkiej Brytanii firma pożyczkowa Wonga.com ma poważne problemy finansowe i jest na skraju upadłości. Jak podają Financial Times oraz The Guardian winne temu są roszczenia klientów, którzy zaciągali pożyczki przed 2014 r. Chodzi o praktyki reklamowe oraz zasady na jakich firma udzielała krótkoterminowych pożyczek.

W 2017 r. brytyjski odpowiednik naszego Rzecznika Praw Konsumenta otrzymał ok 2,4 tys. skarg od niezadowolonych klientów.  Skargi dotyczyły komunikatów reklamowych oraz idących za tym zasad udzielania pożyczek. Były one niezrozumiałe i nieprzejrzyste, przez co klienci dopiero po fakcie uświadamiali sobie na jakich warunkach wzięli pożyczki. Efekt był taki, że ponad 50% skarg rozpatrzono niekorzystnie. Do tego dochodzą jeszcze skargi dotyczące sposobu przeprowadzania windykacji. Efektem tego firma Wonga została zmuszona do wypłaty swoim byłym klientom odszkodowań oraz umorzenia części zobowiązań.

Zasady udzielania pożyczek Wonga.com

Brytyjscy klienci firmy Wonga.com mieli pretensje o to, że firma nie badała ich zdolności finansowej pod kątem możliwości spłaty pożyczki. Zgodnie z obowiązującym na wyspach prawem, każda firma pożyczkowa ma obowiązek przeprowadzania takich analiz. Problemem dla firmy stały się również ograniczenia oprocentowania szybkich pożyczek wynikające z ustawy antylichwiarskiej. Podobne przepisy wprowadzono w Polsce, ale jak one działają w praktyce wszyscy doskonale wiemy.

Sytuacja Wonga.com w Polsce

Okazuje się, że Polskiego oddziału firmy powyższe problemy nie dotyczą. Ubiegły rok spółka zakończyła z 6 milionowym zyskiem. Obecny rok zapowiada się równie dobrze, a firma rozwija ofertę pożyczek ratalnych. Biuro prasowe firmy podaje:

Sytuacja Wonga w Polsce jest stabilna. Ubiegły rok zakończyliśmy zyskiem w wysokości 6 mln zł. Rozwijamy nasza ofertę pożyczek ratalnych. W tym roku zaczęliśmy oferować pożyczki w wysokości 20 tys. Zł na 60 miesięcy z RRSO od 6,76 procent. Planujemy nadal zwiększać kwoty pożyczek. Realizujemy konsekwentnie naszą strategię, która zakłada oferowanie coraz większych pożyczek w cenach porównywalnych do bankowych. Wonga w Polsce działa normalnie, bez zmian.

W mediach pojawiają się informacje, że przepływy pieniężne spółki brytyjskiej są tak złe, że jej władze rozważają sprzedaż niektórych aktywów, w tym cennej polskiej spółki zależnej. Przedstawiciele polskiego oddziału jednak na ten temat milczą.

Dowiedz się więcej: Windykacja EOS KSI.

Jesteśmy laureatami ogólnopolskiego konkursu dla kancelarii prawnych Orły Prawa.

Anuluj dług i sądowy nakaz zapłaty w całości! Doświadczeni prawnicy pomogą Ci wygrać sprawę w sądzie.

DARMOWA ANALIZA!

ZGŁOŚ SIĘ JUŻ TERAZ

Skontaktujemy się z Tobą w 24 h!

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem świadczenia pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.

Zostałeś pozwany o zapłatę długu, albo nagle pojawił się komornik i nie wiesz dlaczego?

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ ANALIZY PRAWNEJ!​

Pamiętaj! Termin na złożenie odwołania do sądu jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki zmniejsza Twoje szanse na wygraną!
Niczym nie ryzykujesz, bo analiza prawna jest bezpłatna i nie ma żadnych ukrytych kosztów.
close-link
Zostałeś pozwany o zapłatę długu? Zgłoś się już teraz po bezpłatną analizę prawną!
PRZEJDŹ do FORMULARZA