Największa w Wielkiej Brytanii firma pożyczkowa Wonga.com ma poważne problemy finansowe i jest na skraju upadłości. Jak podają Financial Times oraz The Guardian winne temu są roszczenia klientów, którzy zaciągali pożyczki przed 2014 r. Chodzi o praktyki reklamowe oraz zasady na jakich firma udzielała krótkoterminowych pożyczek.

W 2017 r. brytyjski odpowiednik naszego Rzecznika Praw Konsumenta otrzymał ok 2,4 tys. skarg od niezadowolonych klientów.  Skargi dotyczyły komunikatów reklamowych oraz idących za tym zasad udzielania pożyczek. Były one niezrozumiałe i nieprzejrzyste, przez co klienci dopiero po fakcie uświadamiali sobie na jakich warunkach wzięli pożyczki. Efekt był taki, że ponad 50% skarg rozpatrzono niekorzystnie. Do tego dochodzą jeszcze skargi dotyczące sposobu przeprowadzania windykacji. Efektem tego firma Wonga została zmuszona do wypłaty swoim byłym klientom odszkodowań oraz umorzenia części zobowiązań.

Zasady udzielania pożyczek Wonga.com

Brytyjscy klienci firmy Wonga.com mieli pretensje o to, że firma nie badała ich zdolności finansowej pod kątem możliwości spłaty pożyczki. Zgodnie z obowiązującym na wyspach prawem, każda firma pożyczkowa ma obowiązek przeprowadzania takich analiz. Problemem dla firmy stały się również ograniczenia oprocentowania szybkich pożyczek wynikające z ustawy antylichwiarskiej. Podobne przepisy wprowadzono w Polsce, ale jak one działają w praktyce wszyscy doskonale wiemy.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Sytuacja Wonga.com w Polsce

Okazuje się, że Polskiego oddziału firmy powyższe problemy nie dotyczą. Ubiegły rok spółka zakończyła z 6 milionowym zyskiem. Obecny rok zapowiada się równie dobrze, a firma rozwija ofertę pożyczek ratalnych. Biuro prasowe firmy podaje:

Sytuacja Wonga w Polsce jest stabilna. Ubiegły rok zakończyliśmy zyskiem w wysokości 6 mln zł. Rozwijamy nasza ofertę pożyczek ratalnych. W tym roku zaczęliśmy oferować pożyczki w wysokości 20 tys. Zł na 60 miesięcy z RRSO od 6,76 procent. Planujemy nadal zwiększać kwoty pożyczek. Realizujemy konsekwentnie naszą strategię, która zakłada oferowanie coraz większych pożyczek w cenach porównywalnych do bankowych. Wonga w Polsce działa normalnie, bez zmian.

W mediach pojawiają się informacje, że przepływy pieniężne spółki brytyjskiej są tak złe, że jej władze rozważają sprzedaż niektórych aktywów, w tym cennej polskiej spółki zależnej. Przedstawiciele polskiego oddziału jednak na ten temat milczą.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:


5/5 - (24 votes)

Kategorie: Wiadomości

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.