Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał działania kolejnej firmy za system promujący typu – piramida. Firma obiecywała krociowe zyski z inwestowania w nietypowe produkty. Decyzja ułatwi konsumentom odzyskanie pieniędzy przed sądem. UOKiK przestrzega też przed firmą oferującą biznes na diamentach.
Alternet utworzył systemy promocyjne typu piramida na portalu internetowym Alternet i platformie reklamowej Adblast. – Do wielu osób kierowane są oferty alternatywnych inwestycji finansowych, które fałszywie obiecują szybki, pewny i wysoki zysk bez ryzyka. Okazje zbyt dobre, aby były prawdziwe, mogą okazać się finansowym fiaskiem. Systemy promocyjne typu piramida są komunikacyjnie atrakcyjne, choć szansa na zarobienie pieniędzy jest niewielka, w przeciwieństwie do dużego ryzyka zrealizowania straty finansowej. Nie dajmy się skusić na puste obietnice, które prowadzą wiele osób do utraty oszczędności – przestrzega Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Szybki zysk bez ryzyka!

Na portalu Alternet klienci mogli wykupić pakiety w cenie od 10 USD do 1000 USD lub nabyć na platformie Adblast jeden z tzw. statusów. Następnie firma obiecywała rzekome zyski w zamian za namówienie innych osób do wpłaty. W taki sposób funkcjonują systemy promocyjne typu piramida, które są zakazane przez prawo.

– W wyniku praktyk Alternet wielu konsumentów mogło zarówno nie uzyskać dodatkowych dochodów obiecywanych przez spółkę, jak i stracić te pieniądze, które jej powierzyli. Z tych powodów w decyzji nakazałem zwrot wpłaconych pieniędzy, choć może okazać się to trudne, bowiem przedsiębiorca ma siedzibę poza Unią Europejską. Przestrzegam raz jeszcze przed powierzaniem pieniędzy podmiotom niepewnym, za którymi mogą kryć się oszuści – informuje Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Jak odzyskać pieniądze?

Spółka musi poinformować konsumentów o możliwości zwrotu wpłaconych środków i jeśli klienci tego zechcą oddać pieniądze w ciągu 30 dni od otrzymania od nich wniosku. Decyzja nie jest prawomocna, bo przedsiębiorca odwołał się do sądu.

Inwestycje w diamenty ryzykowne.

Prezes UOKiK nałożył też na inną spółkę – Jewel Lines – karę 25 tys. zł za nieudzielenie informacji w toku postępowania wyjaśniającego. Firma zachęca do inwestycji w kamienie szlachetne oraz do kupna swoich akcji. UOKiK sprawdza czy działania spółki nie naruszają zbiorowych interesów konsumentów. W ocenie Prezesa UOKiK zachęcanie do inwestowanie w projekt „Rodzinne Klejnoty” oraz udział w programie „Od diamentu do procentu” mogą być obarczone znacznym ryzykiem. Firmą interesuje się także Komisja Nadzoru Finansowego a postępowanie w sprawie tego podmiotu prowadzi także Prokuratura Rejonowa Warszawa – Mokotów.

Masz kłopot z długiem? Sprawdź jak umorzyć egzekucję i odzyskać pieniądze!

Kancelaria EUROLEGE od lat pomaga osobom zadłużonym. Nie ma znaczenia, czy sprawa jest na etapie przedsądowym i dłużnik jest nękany przez firmy windykacyjne, albo trafiła do komornika czy sądu. W każdej sytuacji staramy się znaleźć takie rozwiązanie, aby dług zdecydowanie zmniejszyć, albo anulować w całości. Chcesz dowiedzieć się więcej? Współpracujący z nami prawnicy są do Twojej dyspozycji.
Zgłoszenia swojej sprawy możesz dokonać na wiele wygodnych i bezpiecznych sposobów. Nie musisz nawet wychodzić z domu czy pracy. Pamiętaj, że czas działa na Twoją niekorzyść. Im dłużej zwlekasz tym trudniej uwolnić się od długu!
Oto kilka wygodnych i bezpiecznych form kontaktu z nami:

Źródło: www.uokik.gov.pl


5/5 - (1 vote)

Kategorie: Wiadomości

O Autorze

Bogumił Fura

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.