Rosnący rynek kapitałowy bardzo mocno przyciąga liczne rzesze inwestorów. Szczególnie tych, którzy z tym rykiem nigdy nie mieli za dużo wspólnego. Obiecywanie ponadprzeciętnych zysków i roztaczanie wizji wakacji pod palmami bez większego wysiłku to domena oszustów grasujących w sieci. Szczególnie niebezpieczne są oszustwa na brokera. Jak wygląda oszustwo na fałszywego brokera oraz jak odzyskać utracone pieniądze? O tym w poniższym materiale.

UWAGA! Straciłeś pieniądze albo zaciągnąłeś kredyty/pożyczki będąc oszukanym na brokera? Miałeś zyskać wielkie pieniądze, a konsekwencji je straciłeś i zostałeś z długami? W dużej ilości przypadków możliwe jest odzyskanie pieniędzy i anulowanie zaciągniętych zobowiązań. Kiedy to możliwe oraz gdzie możesz znaleźć pomoc w tego typu sprawach znajdzie na końcu artykułu.

Na czym polega oszustwo na brokera?

Za oszustwo na brokera możemy uznać sytuację, w której osoba oszukana (potencjalny inwestor) rzekomo inwestuje swoje albo pożyczone środki pieniężne za pośrednictwem oszusta używając własnego konta do inwestowania, które podlega kontroli oszusta albo korzystając z platformy internetowej stworzonej przez oszustów. Najczęściej występującym obecnie oszustwem w tym zakresie jest oszustwo na Bitcoina. Mniej znanym, ale występującym wcześniej było również oszustwo  Global Maxis. Jednak model działania sprawców był w obu przypadkach trochę inny. Niemniej oba bazowały na tym samym, a więc obietnicy ponadprzeciętnych zysków.

Cały proceder oszustwa na brokera polega na tym, że cyberprzestępca pisze maila albo dzwoni do swojej ofiary proponując jej pomnożenie jej oszczędności albo pieniędzy, które może posiąść biorąc kredyt albo pożyczkę. Wszystko wygląda bardzo wiarygodnie. Osoba podająca się za brokera używa bardzo profesjonalnego slangu inwestorskiego, np. trading czy selling. Ten, kto nie inwestował nigdy na rynkach kapitałowych (chociażby na giełdzie) nie ma w większości zielonego pojęcia o czym mówi do niego rzekomy broker. Jedno jest bez wątpienia zrozumiałe – raz zainwestujesz, a potem odbierzesz ogromną nagrodę. Właściwie nie ma ryzyka. Tutaj oczywiście dla osoby mającej doświadczenie inwestycyjne zawsze zapaliłaby się czerwona lampka albo i trzy czerwone lampki. NIE MA INWESTYCJI BEZ RYZYKA! I na tym właściwie można byłoby zakończyć rozmowę z oszustem.

Osoby, które jednak ulegają pokusie łatwego i szybkiego zarobku poddają się zapewnieniom oszusta – brokera. Nakłania on je do podania swoich danych osobowych oraz skanu dowodu osobistego oraz zakłada na nie konto inwestycyjne albo też zakłada im konto na wykonanej przez siebie platformie. W tej drugiej sytuacji oszust może manipulować wszystkimi wykresami i liczbami. W szczególności pokazując niewyobrażalne zyski i zachęcając swoją ofiarę do bardziej odważnego wpłacania swoich środków na rzekome inwestycje. Wiele osób zaciąga nawet kredyty i pożyczki, aby zwiększyć skalę „inwestycji”.

Sposób oszustwa na brokera. Znikające pieniądze i samozaciągające się kredyty.

Cyberoszuści udający brokera mogą zastosować różne metody działania. Zwykle oszustwo na Bitcoina czy inne znane platformy inwestycyjne wiąże się z instalacją programu AnyDesk. Oszustwo na AnyDesk jest w tym zakresie niezwykle popularne. Wskazana aplikacja służy do śledzenia ekranu urządzenia ofiary i przejmowania nad nim kontroli. W ten sposób cyberoszust nie tylko wchodzi w posiadanie naszych haseł i loginów, ale przede wszystkim może operować na naszym koncie, na które sami się logujemy. Jest to niezwykle niebezpieczne. W ten sposób potrafią znikać wszystkie oszczędności z kont bankowych. Jakby tego było mało oszuści stosujący taktykę na brokera zaciągają również na swoje ofiary pożyczki i kredyty. Jeśli ofiara przestępstwa sama przelewała pieniądze rzekomemu brokerowi i sama zaciągała pożyczki i kredyty to właściwie niewiele da się zrobić. Jednak w sytuacji, w jakiej osoba oszukana nie wiedziała, że z jej konta znikają pieniądze, a dodatkowo oszust zaciąga na nią pożyczki i kredyty to wtedy pomoc jest możliwa. Co można w takiej sytuacji zrobić? O tym za chwilę.

Oszust wziął kredyt lub pożyczkę na Twoje dane osobowe albo ukradł pieniądze?

Możesz anulować wszystkie nienależne długi i odzyskać środki!

Już teraz zgłoś się po darmową konsultację prawną! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.

Jak odzyskać pieniądze od brokera? Prawnicy radzą.

Kiedy padniemy ofiarą oszustwa inwestycyjnego to zaczynamy się zastanawiać jak odzyskać pieniądze od brokera? Wszystko zależy tutaj od tego czy ofiara oszustwa miała świadomość, że rozmawia i wykonuje polecenia oszusta oraz czy to ona bezpośrednio czy ten oszust dokonywała transakcji. Jak wskazaliśmy wyżej samodzielne wykonywanie transakcji albo ich pełna akceptacja (zgoda) właściwie wyłączają możliwość ubiegania się o zwrot skradzionych środków od banku prowadzącego nasz rachunek.

WAŻNE! Nie musisz znać sprawcy (danych fałszywego brokera), aby wdrożyć procedurę odzyskiwania środków. Obowiązek ich zwrotu (uzupełnienia salda do wysokości utraconych pieniędzy) spoczywa na banku, z którego skradziono Ci pieniądze.

Jednak do rzeczy: jak odzyskać pieniądze od brokera? Musisz zacząć od trzech (3) kroków. Bez tego nie rozpoczniesz procedury umożliwiającej odzyskanie pieniędzy.

Zawiadomienie na Policji

Przede wszystkim musisz udać się do najbliższej jednostki Policji albo Prokuratury i złożyć zawiadomienie o przestępstwie. W tego typu sprawach jest raczej nikła szansa znalezienia sprawcy, o czym ofiara potrafi dowiedzieć się już od funkcjonariusza przyjmującego zawiadomienie. To jednak nie szkodzi. Znalezienie sprawcy oszustwa nie jest konieczne, aby ubiegać się o zwrot utraconych  środków.

Reklamacja bankowa

Kiedy złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa udaj się do banku, który prowadzi konto, z którego zniknęły twoje pieniądze. Ewentualnie również zostały zaciągnięte na Twoje dane pożyczki albo kredyty. Złóż reklamację bankową i czekaj na odpowiedź. Zwykle (prawie zawsze) będzie ona w tym zakresie odmowna. To też nie szkodzi. Musisz wykonać tą czynność.

Raport BIK

Ostatnią rzeczą jaką musisz wykonać do złożenie wniosku o raport BIK. Z tego dokumentu dowiesz się w jakich bankach oraz na jakie kwoty przestępcy zaciągnęli na Ciebie pożyczki lub kredyty. Warto to wiedzieć, ponieważ możesz odpowiednio wcześnie rozpocząć działania zmierzające do powstrzymania windykacji bankowej.

Dodatkowo, jeśli oszuści weszli w posiadanie skanu/zdjęcia twojego dowodu osobistego albo numeru karty płatniczej/kredytowej to:

  • zastrzeż swój dowód osobisty,
  • zablokuj możliwość wykonywania czynności przy użyciu kart.

Oszukał mnie fałszywy broker. Gdzie mogę znaleźć pomoc w odzyskaniu pieniędzy?

W związku z szybkim rozwojem Kancelarii EUROLEGE od dłuższego czasu pomagamy osobom poszkodowanym przestępstwami internetowymi. Oszustwo internetowe stało się właściwie obecnie zjawiskiem bardziej powszechnym niż tradycyjna kradzież. A do tego zdecydowanie bardziej dotkliwym finansowo.

Znając skale zjawiska i zakres jego występowania postanowiliśmy, że pomoc w tym zakresie musi mieć charakter bardzo szeroki. Dzięki przyjętemu już wiele lat modelowi zdalnej obsługi Klienta jesteśmy w stanie dotrzeć to każdego, kto potrzebuje pomocy. W ten sposób, bez względu na to gdzie aktualnie mieszkasz lub przebywasz możesz skorzystać z profesjonalnych usług prawnych w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Skradziono Ci pieniądze na fałszywego brokera? Chcesz odzyskać pieniądze utracone na fałszywych inwestycjach? Napisz do nas lub zadzwoń. Wszystko załatwisz u nas bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Szybko, bezpiecznie i wygodnie. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Oddzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

UWAGA! Wstępna analiza sprawy – w tym porada – jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje.

Skontaktuj się z nami:


4.9/5 - (56 votes)

Kategorie: Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.