Właściwie codziennie nasi konsultanci odbierają połączenia i słyszą w słuchawce: ktoś wziął kredyt na mój PESEL. Co mam zrobić?”  W większości przypadków istnieje szansa na pomoc i wyrzucenie zobowiązań zaciągniętych przez cyberoszustów. Jeśli ktoś weźmie kredyt na Twój PESEL to ważna jest szybka reakcja. W szczególności należy zapobiec temu, aby oszust nie miał możliwości zaciągania kolejnych kredytów i pożyczek.

Co zrobić kiedy ktoś wziął kredyt na Twój PESEL? Jak się zachować? Gdzie zgłosić przestępstwo oraz w jaki sposób formalnie załatwić całą sprawę krok po kroku? O tym właśnie w poniższym artykule, do którego przeczytania zapraszamy.

Potrzebujesz pomocy w sprawie oszustwa? W Kancelarii EUROLEGE od dawna pomagamy poszkodowanym w tego rodzaju sprawach. Zajmujemy się wszystkim kompleksowo od A do Z. Odzyskujemy pieniądze skradzione z konta oraz unieważniamy wyłudzone kredyty i pożyczki. Pomożemy Ci. Już teraz umów się na bezpłatną analizę sprawy!

👉 Wyświetl dane kontaktowe

W jaki sposób oszuści wchodzą w posiadanie numeru PESEL osoby trzeciej?

Możliwości pozyskania przez osoby nieuprawnione Twojego numeru PESEL są wielorakie. Zasadniczo możemy wskazać na kilka podstawowych zdarzeń, które powodują kradzież tożsamości:

  • kradzież dowodu osobistego albo jego zagubienie,
  • kradzież danych osobowych,
  • wyciek danych osobowych.

Każde z tych zjawisk jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do poważnych problemów. W tym o charakterze finansowym.

Jak dochodzi do kradzieży tożsamości i pozyskania numeru PESEL?

Wszystkie opisane wyżej zdarzenia mogą mieć różne pochodzenia. Oczywiście utrata numeru PESEL w okolicznościach kradzieży albo zagubienia dowodu osobistego jest prosta. Mamy bowiem do czynienia z fizycznym dokumentem. O tym, że go nie posiadamy zwykle orientujemy się dosyć szybko. Wówczas możemy szybko zastrzec dowód osobisty. Co prawda znalazca zobaczy nasz PESEL, ale nie może już wykorzystać dokumentu i posługiwania się nim w obrocie prawnym. Możemy również z dużym prawdopodobieństwem założyć, że znalazca nie będzie miał złych intencji w przypadku zagubienia dokumentu.

Gorzej wygląda sytuacja kiedy dochodzi do kradzieży danych osobowych albo wycieku danych osobowych. Wówczas z pewnością dane osobowe wchodzą w posiadanie osób, które chcą je w jakiś sposób wykorzystać. Jeśli wyłącznie do celów marketingowych to mniejszy problem. Kłopot pojawi się wówczas, gdy złodzieje tożsamości zechcą wykorzystać posiadane informacje do zaciągania kredytów i pożyczek na dane swoich ofiar (wyłudzenie pożyczki i kredytu). Do kradzieży danych osobowych może dochodzić zwykle w miejscach, gdzie je zostawiamy, np.:

  • hotele,
  • pensjonaty,
  • wypożyczalnie sprzętu.

Natomiast wycieki danych osobowych zwykle dotyczą dużych podmiotów, które posiadają duże ilości danych zgromadzonych w bazach danych. Mogą to być np. banki, firmy telekomunikacyjne czy ubezpieczeniowe. Zazwyczaj wyciek danych osobowych obejmuje jednostkowo dużą ilość pozycji i ciężko jest ustalić jakich konkretnie osób dane osobowe wyciekły. Zazwyczaj słyszymy wówczas w mediach, że firma XYZ informuje o tym, że wyciekły dane osobowe jej klientów.

Ktoś wziął kredyt na mój PESEL – od czego zacząć? Co robić?

Całą procedurę związaną z wychodzeniem z problemu rozpocznij od trzech (3) podstawowych kroków.

Krok 1 – zgłoszenie sprawy organom ścigania

Zgłoś całe zdarzenie a najbliższej jednostce Policji albo Prokuratury. Zrobisz to składając zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. W związku ze świetnie kamuflującymi swoje działania oszustami odnalezienie ich nawet dla policyjnych specjalistów będzie trudnym zadaniem. Jeśli sprawca przestępstwa nie zostanie wykryty to nie ma żadnego znaczenia dla twojej sprawy cywilnej. Zgłoszenie przestępstwa to warunek dalszych działań. Bez względu na wynik postępowania karnego w tej sprawie.

Krok 2 – złożenie reklamacji bankowej

W kolejnym kroku udaj się do banku, z którym oszuści zawarli umowę kredyty na Twój PESEL. Złóż reklamacje bankową i wskaż, że nie masz nic wspólnego z zaciągniętym na twoje dane kredytem czy pożyczką. Z naszego doświadczenia wynika, że zwykle odpowiedzi banków są negatywne. To nie szkodzi, a otwiera szansę na dalsze działania celem ubezskutecznienia zawartej umowy.

Krok 3 – pobierz raport BIK.

Koniecznie pobierz raport BIK. Z tego dokumentu dowiesz się jakie kredyty i pożyczki zaciągnęli na Ciebie złodzieje danych osobowych. W szczególności osobę z dobra zdolnością kredytową mogą zdziwić się, że mają tak wiele „nowych” zobowiązań „do spłaty”. Dobrze o tych niespodziankach wiedzieć wcześniej. W szczególności zanim pojawią się pierwsze monity z banków czy chwilówek. Dodatkowo zachęcamy, aby skorzystać z usługi Alert BIK. Dzięki niej dowiadujemy się w czasie rzeczywistym, że ktoś pyta o nasza zdolność kredytową w bazie BIK. W ten sposób jesteśmy w stanie zablokować działania oszusta zanim jeszcze dojdzie do jakiegokolwiek przestępstwa.

Oszust wziął kredyt lub pożyczkę na Twoje dane osobowe?

Możesz anulować wszystkie nienależne długi!

Już teraz zgłoś się po darmową konsultację prawną! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc w całkowitym oddłużeniu.

Kredyt na skradziony PESEL. Jakie dalsze kroki? Czy można unieważnić umowę?

Poza powyższymi działaniami trzeba również podejmować dalej idące kroki. Szczególnie – jak już wyżej wspomnieliśmy -, że banki raczej nieprzychylnie rozpatrują składane reklamacje. Jedynym wyjście w takiej sytuacji pozostaje wówczas pozew do sądu przeciwko bankowi. Składa się go w zakresie, w jakim chcemy stwierdzić nieistnienie umowy pomiędzy nami, a bankiem, z którym oszuści zawarli umowę kredytu/pożyczki na nasze dane. Oczywiście, gdy oszuści zawarli umowę pożyczki z firmą pożyczkową, to wówczas trzeba pozwać chwilówkę.

Zadanie dla przeciętnego konsumenta nie jest łatwe do samodzielnego wykonania. Po drugiej stronie występują fachowi pełnomocnicy, a zatem i skala trudności jest większa. Dlatego też w Kancelarii EUROLEGE stworzyliśmy specjalny zespół prawników do pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwami finansowymi. Pomagamy od początku, aż do samego końca. Włącznie z wniesieniem pozwu do sądu i reprezentacją przed wszystkimi instancjami.

Jak zgłosić swoją sprawę o wyłudzenie kredytu do Kancelarii EUROLEGE?

W Kancelarii EUROLEGE postawiliśmy na łatwość i szybkość kontaktu. Wiemy, że czas jest bardzo ważny dla naszych Klientów. Dzięki przyjęciu zasad nowych technologii w usługach prawniczych jesteśmy dostępni dla naszych Klientów w formie zdalnej. W związku z tym możesz się do nas zgłosić bez względu na to w jakiej części Polski mieszkasz. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Co bardzo istotne, możesz powierzyć nam swoją sprawę nie wychodząc z domu czy pracy.

Wstępną analizę swojej sprawy otrzymasz u nas całkowicie za darmo. Kontakt do niczego nie zobowiązuje. Jeśli po opinii prawnej dotyczącej twojej sprawy uznamy, że kwalifikuje się ona do dalszej pomocy to poinformujemy Cię o tym i zaproponujemy warunki współpracy.

Możesz do nas zadzwonić lub napisać. Na naszej stronie internetowej dostępny jest również formularz kontaktowy, po wypełnieniu i wysłaniu którego zamówisz rozmowę z naszym konsultantem. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skorzystaj z bezpłatnej analizy sprawy!

Skontaktuj się z nami:

Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacja do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać


4.9/5 - (44 votes)

Kategorie: Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Adam pisze:

Znalazłem mój PESEL w sieci. Jak będzie jakiś działanie zadzwonię.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Adamie. Oczywiście zapraszamy do kontaktu. Zajmujemy się stwierdzaniem nieistnienia/nieważności zobowiązań powstałych na skutek ich zaciągnięcia przez osoby trzecie.