Wezwanie do zapłaty jest jedną z najczęściej spotykanych form ponaglenia osoby pozostającej w obowiązku wykonania zobowiązania, np. umowy kredytu, umowy pożyczki. Osoba pozostająca w zwłoce czy opóźnieniu z zapłatą musi jednak zdawać sobie sprawę ze swojego położenia. Wezwanie do zapłaty może pochodzić od różnych podmiotów. A mogą być nimi chociażby bank, firma windykacyjna czy firma pożyczkowa.

Czy odpowiedź na wezwanie do zapłaty jest obowiązkowa? Czy brak odpowiedzi na wezwanie do zapłaty może nieść za sobą negatywne skutki prawne? Poniżej odpowiadamy na te i inne zagadnienia dotyczące wezwań do zapłaty.

Brak odpowiedzi na wezwanie do zapłaty. Odwołanie od wezwania do zapłaty. Czy to konieczne?

Jeśli już otrzymałeś wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej, pożyczkowej albo banku to przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Lepszym jest już nadmierne – chociaż niepolecane – zbagatelizowanie takiego pisma niż wykonywanie nieprzemyślanych ruchów. Dlaczego? Ponieważ prawdą jest, że pośpiech jest zawsze złym doradcą.

A co jeśli nie udzielisz odpowiedzi na wezwanie do zapłaty? Brak odpowiedzi na wezwanie do zapłaty nie wiąże się dla Ciebie z żadnymi konsekwencjami. Wezwanie do zapłaty ze strony potencjalnego wierzyciela jest obowiązkiem, jeśli chce on wystąpić w przyszłości na drogę sądową o zapłatę. Dlaczego udzielanie odpowiedzi na wezwanie do zapłaty może działać na Twoją niekorzyść?

Wynika to przede wszystkim z faktu, że pisane jest zazwyczaj przez osobę nie posiadającą doświadczenia prawniczego. Brak doświadczenia, pośpiech i często strach stanowią mieszankę wybuchową. Osoba otrzymująca wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej, pożyczkowej czy banku potrafi np. uznać dług, czy nawet zrzec się przedawnienia! Takie karygodne sytuacje końcowo mogą doprowadzić do niekorzystnych w skutkach procesów sądowych.

Nie ma czegoś takiego w terminologii prawnej jak odwołanie od wezwania do zapłaty. Jest to wynikiem tego, że wezwanie do zapłaty nie jest pismem pochodzącym od organów administracji państwowej, np. sądu. Brak jest tutaj uregulowań prawnych w zakresie odwołania od wezwania do zapłaty. W stosunku do banku, chwilówki czy firmy windykacyjnej osoba dłużnika traktowana jest jako równorzędny partner. Instytucje finansowe w świetle prawa nie są uprzywilejowane i nie mogą wydawać wiążących poleceń ani samodzielnie nakładać kar, które mogłyby później egzekwować Zawsze muszą zwracać się do sądu.

PAMIETAJ! Wezwanie do zapłaty jest wyłącznie subiektywnym przekonaniem potencjalnego wierzyciela o tym, że dług istnieje oraz w podanej w tym wezwaniu wysokości. Nie płać do czasu, aż skontaktujesz się w tej sprawie z prawnikiem od spraw oddłużeniowych i nie zasięgniesz fachowej porady. W przeciwnym wypadku możesz uznać dług nie istniejący, zawyżony albo przedawniony!

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Odpowiedź na wezwanie do zapłaty – przedawnienie

W tym miejscu musisz wiedzieć drogi czytelniku, że jeśli jesteś konsumentem to chroni się przedawnienie. Nawet jeśli zobowiązanie istnieje, nie jest zawyżone, a jest przedawnione, to nie musisz nic płacić. Uchylenie się od zapłaty zobowiązania przedawnionego jest prawem osoby zadłużonej. Może z tego prawa skorzystać bez żadnych negatywnych konsekwencji. Stanowi o tym art. 117 § 2 k.c., który stanowi, że:

„Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia.”

W kolejnym przepisie natomiast możemy wyczytać, że:

„Po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi.”.

Jest to przepis kluczowy dla zrozumienia korzystnego położenia osoby zadłużonej wobec wierzyciela, który domaga się spłaty przedawnionego zobowiązania.

Co jednak stanie się, jeśli osoba zadłużona udzieli odpowiedzi na wezwanie do zapłaty? Jak napisaliśmy wyżej może np. uznać przedawnione roszczenie (dług). W takiej sytuacji wierzyciel może pozwać taką osobę do sądu i liczyć na korzystne rozstrzygnięcie. Wszystko wynika z przepisów prawa, a ściślej art. 1171 § 1 kodeksu cywilnego, który stanowi, że:

„W wyjątkowych przypadkach sąd może, po rozważeniu interesów stron, nie uwzględnić upływu terminu przedawnienia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi, jeżeli wymagają tego względy słuszności.”.

Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że uznanie zadłużenia przedawnionego może skutkować obowiązkiem jego zapłaty nawet w sposób przymusowy. Z tego względu lepiej odpowiedź na wezwanie do zapłaty uzgodnić z prawnikiem albo w ogóle zaniechać takiej czynności.

Odpowiedź na wezwanie dłużnika do zapłaty a proces sądowy.

Jeśli udzielasz odpowiedzi na wezwanie do zapłaty to musisz wiedzieć, że dokument ten zostanie najpewniej użyty przez Twojego procesowego przeciwnika. Jeśli nie popełnisz tam żadnej omyłki to może nie będzie najgorzej. Najczęściej jednak nieprzemyślane odpowiedzi na wezwanie do zapłaty skutkują uznaniem zadłużenia. Takie historie zazwyczaj kończą się zasądzeniem długu, nawet, jeśli był przedawniony.

Nie warto jednak i w takich sytuacjach całkowicie się poddawać. W naszej Kancelarii EUROLEGE wielokrotnie pokazywaliśmy, że nawet w sprawach hipotetycznie przegranych odnosiliśmy zwycięstwa. Otrzymując nakaz zapłaty z sądu na pewno warto złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty i wdać się w spór niż bezczynnie czekać na niekorzystne rozstrzygnięcie.

WZÓR odpowiedzi na wezwanie do zapłaty. Czy istnieje jednolity formularz?

W sieci można znaleźć wiele stron internetowych proponujących wzór odpowiedzi na wezwanie do zapłaty. Zwykle jest to formularz z pustymi polami do wypełnienia. Przestrzegamy jednak przed stosowaniem takich ujednoliconych wzorów pism. W szczególności, gdy chodzi o tak unikalny temat jak odpowiedź na wezwanie do zapłaty.

Nieprawidłowe użycie wzoru odpowiedzi na wezwanie do zapłaty może bardzo zaszkodzić osobie zadłużonej. Niedopasowany wzór odpowiedzi na wezwanie do zapłaty w skrajnych przypadkach umożliwi nawet dochodzenia wierzycielowi przedawnionego zadłużenia! Pisaliśmy o tym chwilę wcześniej.

Jednak to nie wszystko. Niepoprawnie sformułowana odpowiedź na wezwanie do zapłaty, będąca wynikiem użycia złego wzoru może być traktowane jak np.:

  • wniosek o rozłożenie na raty,
  • podanie o odroczenie płatności,
  • pismo zrzekające się zarzutu przedawnienia.

Jeśli nie jesteś profesjonalistą i nie znasz się na przepisach lepiej nie ryzykuj samodzielnego działania. Odpowiedź na wezwanie do zapłaty – WZÓR znaleziony w Internecie – może Cię dużo kosztować w przyszłości.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Pozwał Cię bank, firma windykacyjna albo pożyczkowa? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik od długów ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

U nas wszystko załatwisz zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Szybko, wygodnie i bezpiecznie. Działamy na rynku antywindykacji od wielu lat. Mamy za sobą tysiące udanych procesów sądowych, w których doprowadziliśmy do anulowania zadłużeń na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych!

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:


4/5 - (5 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.