Kredyt i pożyczka z gwarantem w Rapida Money? Czym jest poręczenie majątkowe kredytu i poręczenie na wekslu? - Antywindykacja EuroLege

Kredyt i pożyczka z gwarantem w Rapida Money? Czym jest poręczenie majątkowe kredytu i poręczenie na wekslu?

Pożyczka i kredyt z gwarantem a odpowiedzialność ryzyko

Oceń artykuł: 

Wziąłeś pożyczkę z gwarantem albo zastanawiasz się nad zaciągnięciem takiego zobowiązania? W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci kim jest gwarant i dlaczego banki oraz firmy windykacyjne chętniej udzielają pożyczek i kredytów kiedy do umowy przystępuje również osoba trzecia jako poręczyciel.

Kim jest gwarant (poręczyciel) i na czym polega poręczenie kredytu, pożyczki albo poręczenie na wekslu?

Słowo gwarant nie jest zasadniczo pojęciem prawniczym. Jest używane w języku potocznym dla uproszczenia nazewnictwa poręczyciela, czyli osoby, która poręcza za cudzy dług chociaż w ogóle nie jest faktycznym pożyczkobiorcą albo kredytobiorcą. Poręczenie kodeksowo polega na tym, że poręczyciel (gwarant) zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby rzeczywisty dłużnik zobowiązania nie wykonał.

Na czym w ogóle polega zagadnienie poręczania? Otóż w przypadku umów pożyczek i kredytów można mówić o poręczeniu zwykłym albo o poręczeniu na wekslu (poręczenie wekslowe), jeśli w sprawie pojawia się weksel. Poręczycielem jest osoba, która nie zaciąga zobowiązania głównego względem banku albo firmy pożyczkowej, ale gwarantuje swoim majątkiem, że faktyczny pożyczkobiorca albo kredytobiorca spłaci zaciągnięte zobowiązanie w całości oraz terminowo. Co istotne, gwarant (poręczyciel) nie otrzymuje żadnego świadczenia wzajemnego. Jedyne co dostaje w zamian to odpowiedzialność za zapłatę cudzego długu!

Dlaczego bankowi albo firmie windykacyjnej zależy na gwarancie (poręczycielu)?

Odpowiedź na zadane jest banalnie prosta: ponieważ lepiej mieć kilka osób odpowiedzialnych za ten sam dług niż tylko jedną osobę. Kiedy poręczasz za cudzy dług to wówczas bank albo firma pożyczkowa może pozwać Cię do sądu razem z faktycznym pożyczkobiorcą, a nawet zamiast niego! Wówczas musisz umiejętnie bronić się przed wierzycielem i składać stosowne środki zaskarżenia, np. sprzeciw od nakazu zapłaty.

Gwarant (poręczyciel) nie płaci. Czy ja muszę spłacić cudzy dług?

Niestety, ale zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującego prawa gwarant (poręczyciel) zobowiązany jest solidarnie do zapłaty długu razem z osobą, za którą poręczał. Oznacza to, że bank albo firma pożyczkowa może żądać zapłaty od faktycznego dłużnika, od dłużnika i jego gwaranta (poręczyciela), a nawet tylko do samego gwaranta! Pamiętaj, że poręczenie nie jest jakimś błahym aktem, ale ma doniosłe znaczenie dla Twojego życia osobistego. Znane są przypadki, że osoby, którym dług poręczano znikały bez wieści, a całość spłaty zobowiązania spoczywała na Bogu ducha winnym gwarancie (poręczycielu).

Czy mogę bronić się przed zapłatą albo odzyskać jako gwarant (poręczyciel) zapłacone wierzycielowi pieniądze?

Jako gwarant (poręczyciel) spłacasz cudzy dług, za który odpowiadasz osobiście całym swoim majątkiem. Nie oznacza to jednak, że pozostajesz całkowicie bezsilny zarówno wobec wierzyciela jak i samego faktycznego dłużnika.

Przede wszystkim, jeśli zostaniesz pozwany do sądu przez wierzyciela o zapłatę cudzego długu jako gwarant (poręczyciel) to możesz bronić się wszystkimi przysługującymi zarówno Twojej osobie jak i osobie faktycznego dłużnika zarzutami, jak chociażby kwestionowanie wysokości zadłużenia. Nawet uznanie roszczenia przez dłużnika nie powoduje, że wiąże takie uznanie poręczyciela.

Jeśli jednak spłaciłeś całość albo nawet część zadłużenia jako poręczyciel to możesz żądać od właściwego dłużnika zwrotu. Oczywiście w takiej sytuacji może pojawić się problem ze ściągalnością, ale zawsze warto próbować.

Czy warto być gwarantem i poręczać za cudzy dług?

Jeśli otrzymasz propozycję, aby poręczyć za cudzy dług to dokładnie rozważ czy warto. Upewnij się, czy osoba, za którą poręczasz daje gwarancję spłaty zobowiązania. Oczywiście nie możesz mieć pewności, że sytuacja takiej osoby nie zmieni się w trakcie obowiązywania umowy, za którą poręczyłeś, ale przynajmniej musisz wiedzieć początkowo na czym stoisz.

Jesteśmy laureatami ogólnopolskiego konkursu dla kancelarii prawnych Orły Prawa.

Anuluj dług i sądowy nakaz zapłaty w całości! Doświadczeni prawnicy pomogą Ci wygrać sprawę w sądzie.

DARMOWA ANALIZA!

ZGŁOŚ SIĘ JUŻ TERAZ

Skontaktujemy się z Tobą w 24 h!

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem świadczenia pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.

Zostałeś pozwany o zapłatę długu, albo nagle pojawił się komornik i nie wiesz dlaczego?

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ ANALIZY PRAWNEJ!​

Pamiętaj! Termin na złożenie odwołania do sądu jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki zmniejsza Twoje szanse na wygraną!
Niczym nie ryzykujesz, bo analiza prawna jest bezpłatna i nie ma żadnych ukrytych kosztów.
close-link
Zostałeś pozwany o zapłatę długu? Zgłoś się już teraz po bezpłatną analizę prawną!
PRZEJDŹ do FORMULARZA