Zastanawiasz się nad umową leasingu? A może chcesz ubiegać się o kredyt na zakup samochodu lub maszyn niezbędnych do pracy Twojej firmy? Oprócz tych dwóch produktów finansowych istnieje także trzeci – pożyczka leasingowa. Szczególnie najbardziej interesująca jest ta najbardziej powszechna, czyli pożyczka leasingowa na samochód. Zobacz, czym jest taka pożyczka, jakie są jej zalety i wady oraz komu sprawdzi się najlepiej.

Co to jest pożyczka leasingowa?

Pożyczka leasingowa to produkt finansowy, który łączy w sobie cechy kredytu gotówkowego oraz leasingu. Można ją zdefiniować jako kredyt – jednak nie udziela go bank, a firma leasingowa. Poza tym, warunki przyznania takiej pożyczki są podobne do warunków udzielenia kredytu. Firma leasingowa zwraca uwagę przede wszystkim na zdolność leasingową pożyczkobiorcy, ponieważ to od niej zależy wysokość przyznanego kredytu. Natomiast wielkość wkładu własnego ponoszonego przez klienta różni się w zależności od oferty leasingodawcy (czasem pożyczkobiorca nie musi wnosić żadnego wkładu własnego).

Popularność takiej formy pomocy finansowej wciąż rośnie. W 2018 roku firmy leasingowe udzieliły pożyczek o wartości 7,4 mld złotych, co stanowi wzrost o 14% względem poprzedniego roku. Pożyczki leasingowe zazwyczaj finansują urządzenia firmowe, maszyny i pojazdy.

Pożyczka leasingowa a leasing – co je łączy, a co dzieli?

Pożyczkę leasingową i leasing łączą dwie wspólne cechy:

 1. podmiot udzielający wsparcia, w tym przypadku firma leasingowa,
 2. cel udzielenia wsparcia, w tym przypadku finansowanie środków trwałych.

Natomiast podstawową różnicą dzielącą pożyczkę od leasingu jest czas trwania umowy. W przypadku leasingu minimalny czas trwania umowy wynosi 40% okresu amortyzacyjnego (czyli w praktyce około 2-3 lata). Natomiast w przypadku pożyczki leasingowej, czas trwania umowy proponują firmy leasingowe – w praktyce umowy podpisywane są na okresy od 6 miesięcy nawet do 7 lat.

Zanim zaciągniesz zobowiązanie finansowe, zastanów się, czy jesteś w stanie regularnie spłacać raty kredytów. Zobacz poradnik, jak uniknąć długów w trakcie pandemii.

Pożyczka leasingowa na samochód

Firmy często podpisują umowy leasingu, aby sfinansować zakup samochodu. Jednak firmowe auto może być także przedmiotem umowy pożyczki leasingowej, a za tym rozwiązaniem przemawia:

 • możliwość zakupu samochodu na własność, a nie na użytkowanie tak jak przy zwykłej umowie leasingu,
 • możliwość wybrania zarówno auta nowego, jak i używanego,
 • brak konieczności wnoszenia wkładu własnego.

Jak więc widać pożyczka leasingowa na samochód może być ciekawą alternatywą finansowania zakupu pojazdu. W szczególności nowego, o wysokiej wartości.

Pożyczka leasingowa – zalety i wady

Do najważniejszych zalet pożyczki leasingowej należy zaliczyć:

 • możliwość zawarcia umowy na dowolny okres,
 • możliwość dowolnego udoskonalania, modernizowania lub wymiany podzespołów objętych umową pożyczki,
 • proste formalności – proces wnioskowania o pożyczkę leasingową jest mniej sformalizowany niż proces ubiegania się o kredyt,
 • możliwość skorzystania z pożyczki bez wniesienia wkładu własnego,
 • prawo własności do środka trwałego zaraz po zakupie,
 • brak naliczonego podatku VAT do rat pożyczki (tym samym mniejsze obciążenia dla firmy).

Natomiast jeśli chodzi o wady tego rozwiązania, należy mieć na uwadze, że pożyczka leasingowa:

 • obejmuje finansowanie jedynie środków trwałych firmy i nie można jej wykorzystać na bieżące wydatki,
 • wymaga ustanowienia zabezpieczania, przez co firma ponosi dodatkowe koszty,
 • obniża zdolność kredytową firmy (umowa pożyczki podlega rejestracji w Biurze Informacji Kredytowej),
 • nie pozwala włączyć swoich rat w koszty prowadzenia działalności (a jedynie ich odsetki),
 • nie przewiduje korzyści podatkowych dla firm będących podatnikami VAT.

Leasing czy pożyczka leasingowa?

Pomimo tego, że z pożyczki leasingowej mogą skorzystać potencjalnie wszystkie firmy, które potrzebują wsparcia finansowego na zakup środka trwałego, tylko dla części z nich będzie to szczególnie korzystne rozwiązanie. Zaciągnięcie pożyczki leasingowej powinny rozważyć te firmy, które:

 • nie są płatnikami podatku VAT,
 • prowadzą działalność w zakresie tzw. wolnych zawodów – np. firmy oferujące usługi prawne lub medyczne,
 • prowadzą działalność rolniczą (pożyczki leasingowe są także dla rolników działających jako osoby fizyczne, bez zarejestrowanej działalności gospodarczej),
 • ubiegają się o dotacje z Unii Europejskiej.

Pamiętaj, że żadna firma nie rozdaje pieniędzy za darmo i zaciągnięcie pożyczki wiąże się z koniecznością spłaty rat. Jeśli zmagasz się z długami, skontaktuj się z kancelarią EuroLege. Nasi prawnicy za darmo przeanalizują Twoją sprawę i zaproponują skuteczne rozwiązanie wyjścia z kłopotów finansowych.

Skontaktuj się z nami już dziś. Zadzwoń, napisz lub wyślij zgłoszenie. Nasz konsultant oddzwoni do ciebie:

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie na stronie: 
www.eurolege.pl/zgloszenie/


4.9/5 - (49 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.