Kredytobiorcy frankowi z coraz większymi szansami na rozwiązanie swojego problemu. Pierwszą, pilotażową ugodę zawarł już Bank PKO BP a teraz Santander Bank Polska rozważa dogadanie się z kredytobiorcami.
Kilka dni temu PKO Bank Polski zawarł pierwszą, pilotażową ugodę z frankowiczami, zgodną z propozycją przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie Sylwia Urbańska, poinformowała media, że postępowanie zostało zakończone a strony, czyli PKO BP oraz osoby fizyczne, zawarły ugodę, przy czym zastrzegły, że nie będą ujawniać innym osobom informacji na temat jej szczegółów. W związku z zawarciem umowy sąd zdecydował o umorzeniu postępowania.

Banki chcą ugody?

Po tej wieści pojawiła się kolejna dobra informacja dla frankowiczów. Santander Bank Polska, trzeci co do wielkości bank w kraju, rozważa ugody z klientami, którzy mają kredyty hipoteczne we franku szwajcarskim. Najwyraźniej batalie sądowe podejmowane przez kancelarie prawne przeciw bankom i wygrywane sprawy powodują, że te tworzą wielkie rezerwy i zaczynają mówić o ugodach z klientami. Do rozwiązania sporów poza sądami zachęca także przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.
Bank utworzył dodatkowe ćwierć miliarda złotych rezerw na ryzyko zwrotu pieniędzy i zamierza wysłać do klientów ankiety. Na ich podstawie będzie przedstawiał swoje rekomendacje odnośnie propozycji przewodniczącego KNF na temat ewentualnych ugód z frankowiczami. Jak podaje portal Business Insider (BI) punktem wyjścia mógłby być kredyt złotowy oprocentowany według stawki WIBOR powiększonej o marżę stosowaną dla kredytów złotowych w czasie, w którym udzielony został kredyt walutowy.

Kancelarie wygrywają sprawy!

BI pisze, że kancelarie prawne zauważyły duże szanse na wygraną i gromadzą chętnych do wytaczania pozwów przeciw bankom. I te muszą przekalkulować, co bardziej im się opłaca – dobrowolnie dążyć do ugody i zwracać klientom część pieniędzy, czy oddać tylko tym, którzy wytoczą i wygrają sprawy. Oczywiście w tym drugim przypadku zwrot będzie powiększony o koszty obsługi prawnej i koszty sądowe.
Bankowcy i klienci czekaj na orzeczenie sądu, które ma zapaść 25 marca. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego wystąpił z wnioskiem o rozstrzygnięcie przez skład całej Izby Cywilnej SN zagadnień prawnych dotyczących tematyki kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych. Na 25 marca wyznaczono termin posiedzenia Izby w tej sprawie.

Jesteś zadłużony? Szukasz pomocy?

Zawarłeś z bankiem umowę „frankową”? Pomożemy Ci w ograniczeniu kosztów bieżącej obsługi długu, a nawet w uniknięciu dalszych spłat i odzyskanie tego co już spłaciłeś na rzecz banku!

Chcesz dowiedzieć się więcej w jaki sposób prawnicy z Kancelarii EUROLEGE mogą pomóc Ci w sprawie frankowej i jaki jest koszt takiej pomocy? Skorzystaj z bezpłatnej analizy prawnej sprawy frankowej! Możesz to zrobić zdalnie, bez wychodzenia z domu. Wystarczy telefon albo inne urządzenie z dostępem do Internetu. Jak to zrobić?

Dostępne formy kontaktu:

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:

Źródło: businessinsider.com.pl


5/5 - (1 vote)

Kategorie: Kredyty frankowe Wiadomości

O Autorze

Bogumił Fura

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.