Bank BPH należy do grona banków, które nie są szczególnie zainteresowane załatwieniem sprawy kredytów frankowych polubownie. Kiedy kolejne banki rezerwują środki i planują korzystne umowy, które miałyby jak zachęcić do podpisania jak największą liczbę kredytobiorców, bank BPH nic sobie z tego nie robi.

Bank stosuje ostrą i dosyć agresywną politykę pozywając Frankowiczów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Takie działanie wynika najpewniej z obawy o pogorszenie sytuacji finansowej banku, która i tak nie jest zbyt dobra. Kolejny rok z rzędu ponosi on dotkliwe straty, które spowodowane są w dużej mierze właśnie kredytami frankowymi. Z tego artykułu dowiesz się dlaczego bank nie proponuje ugód frankowych. Podpowiemy także co robić, kiedy masz kredyt frankowy w banku BPH i na co możesz liczyć.

Masz tzw. „kredyt frankowy”? Chciałbyś go unieważnić w sądzie, ale dotychczas nie miałeś lub albo odwagi tego zrobić? Umów się na darmową analizę umowy kredytu frankowego, która do niczego nie zobowiązuje. Nasz prawnik dokładnie wyjaśni Ci jakie masz możliwości działania oraz ile możesz zyskać pozywając bank do sądu.

👉 Wyświetl dane kontaktowe

Dlaczego bank BPH nie proponuje ugody?

Zacznijmy od tego, że bank BPH na chwilę obecną nie prowadzi w Polsce działalności operacyjnej, gdyż w 2016 roku stał się własnością koncernu GE Money. Zajmuje się wyłącznie obsługą kredytów walutowych, które zostały zawarte w przeszłości, w większości właśnie we frankach. Swojego czasu bank udzielał ich naprawdę dużo, dlatego pod koniec 2021 roku w swoim portfelu wciąż miał około 6,3 mld zł tego rodzaju hipotek.

Można więc śmiało powiedzieć, że agresywna polityka banku wynika z tego, że nie ma on po prostu nic do stracenia. Jego działalność sprowadza się wyłącznie do obsługi udzielanych przed laty kredytów, nie prowadzi innych działalności więc nie ma dodatkowych źródeł zarobku, z których mógłby pokryć starty wynikające z procesów z Frankowiczami. Z tego samego powodu, nie zależy mu także na dobrej opinii wśród klientów czy utrzymaniu reputacji na określonym poziomie. Czy jednak takie podejście to dobra taktyka?

Coraz więcej frankowiczów decyduje się na walkę z bankiem BPH

Bank nie ma nic do stracenia, jednak Frankowicze również. Ze względu na to, że nie mogą liczyć nawet na odfrankowienie kredytu i choćby częściowe zmniejszenie ponoszonych kosztów, coraz chętniej decydują się na skierowanie sprawy na drogę sądową.

Nie bez znaczenia są tutaj także korzystne dla kredytobiorców statystyki wygranych spraw. W 2021 roku bank przegrał aż 99% postępowań sądowych w I instancji, a w II instancji 81%. Najnowsze wyroki frankowe tylko potwierdzają słuszność odejmowanych działań przez kredytobiorców tzw. kredytów walutowych.

W Kancelarii EUROLEGE mamy wiele prawomocnie zakończonych spraw sądowych w sporach frankowych, w których wygrywaliśmy z takimi bankami jak:

  • PKO BP S.A.
  • Bank BPH S.A.
  • Santander Bank Polska S.A.
  • mBank S.A.
  • Getin Noble Bank S.A. i wiele innych

Choć początkowo niestandardowe umowy banku BPH sprawiały sporo trudności, głównie przez zawarte w nich klauzule spreadowe dotyczące nietypowego wyliczania kursu walutowego, to obecnie sprawa ta jest jasna. Wszystko dzięki temu, że w 2020 roku UOKiK wydał postanowienie, że zapisy te nie są zgodne z prawem i wpisał je na listę klauzul abuzywnych. To otworzyło nowe możliwości kredytobiorcom i dało solidną podstawę do złożenia wniosku o unieważnienie umowy frankowej. Dodatkowym argumentem może być także niedostateczne poinformowanie o konsekwencjach wynikających z umowy walutowej.

Ostatecznym argumentem, który przemawia za jak najszybszym skierowaniem postępowania na drogę sądową jest – jak się wydaje-  nienajlepsza sytuacja finansowa banku. Choć obecnie są to jedynie spekulacje, to nie trudno się domyślić, że ciągłe straty, topniejące fundusze i brak perspektyw na zysk nie oznaczają nic dobrego. Choć pod względem wizerunkowym GE, upadłość polskiej spółki nie będzie najlepszym posunięciem, to może okazać się nieuniknionym krokiem. Dlatego dla własnego spokoju lepiej pospieszyć się z ostatecznym załatwieniem sprawy z bankiem.

Czy można wygrać z bankiem w sądzie?

Pomimo pozytywnych statystyk wielu kredytobiorców wciąż obawia się kierowania sprawy na drogę sądową. Powody są różne. Często wynika to po prostu z niechęci do batalii sądowej, a także z obawy o wysokie koszty procesowe. Z doświadczenia jednak możemy powiedzieć, że naprawdę warto. Nie musisz nam wierzyć na słowo. Niech najlepszym przykładem będą wygrane przez nas sprawy.

Na naszym blogu dostępnych jest wiele case study opisujących nasze doświadczenie z bankiem BPH. Zapraszam więc do zapoznania się z historiami naszych klientów, które są naprawdę różne. W naszej historii mierzyliśmy się już ze stwierdzeniem nieważności całej umowy kredytowej zawartej z bankiem BPH, odzyskaniem już nadpłaconego kredytu, a nawet obroną przed roszczeniem banku o niespłacony kredyt o wyjątkowo wysoką kwotę 800 000 złotych.

Każda sprawa jest inna – niektóre są ciężkie i wymagają nietypowego podejścia, inne są dość standardowe. Wychodzimy jednak z założenia, że każda jest warta indywidualnego podejścia i takie właśnie stosujemy. Nasze doświadczenie w tego typu sprawach i wiele wygranych na naszym koncie przemawiają jednak za tym, że to dobre posunięcie.

Chcę złożyć pozew przeciwko bankowi – jak to zrobić?

Faktem jest, że sprawy frankowe nie należą do najłatwiejszych, w końcu na szali są duże pieniądze. Bank, jako instytucja finansowa, będzie za wszelką cenę bronić swojej racji, w obawie przed utratą dochodu. Za takim gigantem stoi cały sztab wykwalifikowanych pełnomocników i prawników, którzy doskonale wiedzą jak postępować. Starcie z nimi bez odpowiedniego doświadczenia nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Choć prawo jest po stronie konsumentów, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z doświadczonej pomocy prawnej. Dzięki temu zyskasz większą swobodę i pewność, że sprawa przebiegnie bez większych komplikacji. Prawnik prowadzący sprawę będzie dokładnie wiedział jakie kroki należy podjąć i jak przygotować się do kolejnych działań.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy EUROLEGE?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że kancelarii zajmujących się kredytami frankowymi jest cała masa. Dlaczego więc warto wybrać naszą? To co nas wyróżnia to jasne podejście do tematu. Stawiamy dobro klienta na pierwszym miejscu, dlatego nie ustalamy rozliczenia prowizyjnego, ani nie stosujemy dodatkowych opłat zawartych w umowie. Decydując się na współpracę z nami od razu wiesz, ile będzie wynosiło nasze wynagrodzenie. Obecnie koszt sprawy frankowej przeprowadzonej przez naszą kancelarię to 4500 złotych + koszty dojazdy na sprawę. Uważamy, że taka transparentność to podstawa w nawiązywaniu pozytywnej relacji z klientem.

Jeśli zastanawiasz się jakie kroki najlepiej podjąć w Twoim przypadku, to zapraszam Cię do skorzystania z darmowej analizy Twojej sprawy. Wystarczy, że dostarczysz nam swoje dokumenty kredytowe, a my sprawdzimy jakie rozwiązanie jest najlepsze. Podpowiemy Ci co warto zrobić i jakie kroki należy podjąć. Taka analiza jest całkowicie darmowa i do niczego nie zobowiązuje. Poznasz jedynie możliwości i sam zdecydujesz co dalej z nimi zrobić. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz znajdujący się na naszej stronie.

Uwolnij się z pułapki kredytu frankowego!

Skontaktuj się z nami:

Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacja do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.


4.8/5 - (46 votes)

Kategorie: Kredyty frankowe Kredyty hipoteczne

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.