Wejście w życie nowej ustawy „o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw” zwanego potocznie tarczą antykryzysową 1.1 nie przeszło bez echa zarówno w mediach jak i w całej gospodarce.
Okazuje się, że poza rozszerzeniem działania pomocy państwa na kolejne grupy potrzebujących przedsiębiorców wprowadzono także przepisy, które nie mają z zagrożeniem epidemiologicznym właściwie nic wspólnego. Takim przykładem bez wątpienia jest wprowadzenie nowych przepisów dotyczących drastycznego zmniejszenia maksymalnych kosztów pozaodsetkowych kosztów kredytów konsumenckich. W kogo takie przepisy biją? Głównie w cały sektor instytucji finansowych nie będących bankami i SKOK, a udzielających pożyczek.
Zasadniczo całe zamieszanie z branżą pożyczkową wzięło się od wprowadzenia do projektu ustawy przepisu art. 8d ust. 1. Co przepis ten stanowi?
Tak skonstruowane przepisy w sposób drastyczny zmniejszyły możliwości udzielania łatwo dostępnych pożyczek przez instytucje finansowe nie będące bankami ani SKOK. Wprowadzone restrykcje w praktyce sprowadzają legalnie działający biznes branży pożyczkowej do parteru powodując, że dalsze prowadzenie działalności pożyczkowej przestaje być dla nich opłacalne – tak przynajmniej twierdzą sami zainteresowani.
Dlaczego tak się dzieje, że bankom i SKOK dalej będzie opłacało się pożyczać też na nowych zasadach? Jak tłumaczą przedstawiciele sektora szybkich pożyczek wynika to z przyjętej dużo wcześniej polityki udzielania pożyczek i kredytów. Przede wszystkim banki oraz SKOKi bardzo dogłębnie badają zdolność kredytową osoby ubiegającej się o wsparcie finansowe. Natomiast tzw. „chwilówki” dosyć liberalnie podchodziły do tych zagadnień. Dzięki temu udzielały pożyczek właściwie każdej osobie o to wnioskującej. Oczywiście ryzyko kompensując sobie wysokimi kosztami udzielanych pożyczek i wysokim RRSO.
Media donoszą, że firm pożyczkowych, które już oficjalnie albo też nieoficjalnie zawiesiły udzielanie pożyczek jest już całkiem sporo. Co ciekawe, są to także potentaci rynku „chwilówek” w naszym kraju!
O jakie firmy chodzi? Oto lista:
Do tej listy zaliczyć również po części można LoanMe, która ograniczyła znacząco liczbę udzielanych kredytów konsumenckich.
W zasadzie likwidacja albo ograniczenie rynku „chwilówek” krótkoterminowo na pewno poprawi sytuację na rynku zadłużeń w Polsce. Obawiamy się jednak, że długoterminowo (nawet już kilkanaście miesięcy) decyzja powodująca upadek legalnie działającej branży może skutkować niekorzystnymi zdarzeniami dla osób już zadłużonych.
Jakimi? Przede wszystkim odcięciem dalszego finansowania i szybkim wpadnięciem w kłopoty finansowe właściwie bez wyjścia innego jak proces sądowy. Dodatkowo firmy pożyczkowe wycofując się z rynku będą masowo sprzedawały wierzytelności do firm windykacyjnych rezygnując tym samym z samodzielnego dochodzenia roszczeń. Najgorsze jednak jest to, że nasi rodacy potrzebujący prostych i szybko dostępnych form wsparcia finansowego mogą szukać pożyczek w niekoniecznie legalnie działających „firmach”.
Możemy się tylko spodziewać, że podziemie pożyczkowe wyrośnie bardzo szybko. Złe wieści są na pewno też takie, że w ślad za tym cywilizowane sposoby odzyskiwania należności (sprawa w sądzie, który może zbadać czy dług istnieje i nie jest zawyżony) zastąpią te znane z filmów o dzikim zachodzie.
Obyśmy się mylili, ale wiemy, że rynek nie zna próżni i na pewno osoby, które mają aktualnie kiepską historię w BIK nie dostaną pożyczki lub kredytu w banku albo SKOK. Tym samym poszukując źródeł finansowania (też w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych) będą korzystać z alternatywnych sposobów pozyskiwania pieniędzy, co może okazać się bardzo ryzykowny posunięciem.
Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.
Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:
Macie Państwo jakieś pytania do prawników? Chcielibyście podzielić się swoimi spostrzeżeniami? Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką długów, kredyt, pożyczek, spraw sądowych i komorniczych na nasze forum dla zadłużonych. Chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze pytania i doradzimy jak nie dać się instytucjom finansowym.
Zostaw komentarz