Planujesz podjąć nowe zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę albo zlecenie? Jak komornik dowie się, że pracujesz oraz kiedy dowie się o nowej pracy? Czy może się to zdarzyć natychmiast? A jeśli nie to ile zajmie komornikowi poszukiwanie Twojego nowego pracodawcy, aby zająć Twoje wynagrodzenie za pracę? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Na końcu wskażemy również w jakich warunkach możliwe jest zablokowanie komornika, który zajął dłużnikowi pensję pracowniczą.

UWAGA! Masz komornika i chcesz zablokować jego działania? W niektórych sytuacjach jest to możliwe, a nasi prawnicy pomogli już setkom osób umorzyć egzekucję i odzyskać zabrane przez komorników pieniądze. Przeczytaj artykuł do samego końca i dowiedz się jak to robimy!

Jak komornik dowiaduje się, że pracuję?

Każdy komornik działa na podstawie tytułu wykonawczego. Niemal zawsze w egzekucji pochodzi on od sądu. We wskazanym dokumencie sąd stwierdza, że osoba X winna jest osobie Y określoną kwotę pieniędzy. Oznaczenie dłużnika następuje poprzez wymienieni jego imienia i nazwiska (ewentualnie nazwy, jeśli mamy do czynienia z podmiotami innymi niż osoby fizyczne). Dodatkowe na tytule wykonawczy podaje się również numer PESEL. W ten sposób pomyłka jest praktycznie niemożliwa i osoby o tym samym imieniu i nazwisku co dłużnik nie powinny się obawiać działań komornika sądowego.

Zapewne już się domyślasz jak komornik dowiaduje się o Twoim miejscu zatrudnienia. Jeśli wykonujesz pracę na podstawie umowy o pracę albo umowy zlecenia to komornik szybko namierzy Twojego pracodawcę. Standardem jest, że komornicy wysyłają do ZUS zapytanie w zakresie takim, czy dana osoba wskazana z imienia i nazwiska oraz PESEL jest ubezpieczona. A jeśli tak, to u jakiego pracodawcy. Nic się nie ukryje. Jeśli Twój pracodawca zgłosił Cię do ubezpieczenia społecznego to na pewno komornik szybko ustali, że pracujesz, a nawet gdzie pracujesz.

Kolejnym etapem egzekucji z wynagrodzenia za pracę będzie wysłanie przez komornika pisma do pracodawcy. Zawierać ono będzie żądanie zajęcia wynagrodzenia za pracę pracownika i wypłaty wynagrodzenia do rąk komornika. Oczywiście podlega to stosownym ograniczeniom, a komornik nie może zając dłużnikowi wszystkich pieniędzy, które zarabia w oparciu o umowę o pracę. Zasadniczo w przypadku zlecenia jest tak samo, chociaż tutaj pracownik będący dłużnikiem powinien poinformować komornika, że osiągane dochody ze zlecenia stanowią jego wyłączne źródło utrzymania. Więcej na temat tego ile może zabrać komornik opisaliśmy w artykule: ile może zabrać komornik z wypłaty pensji, umowy zlecenia i o dzieło.

Zmieniam miejsce zatrudnienia. Kiedy komornik dowie się o nowej pracy?

Jeśli jesteś w trakcie egzekucji i odchodzisz z pracy to pojawia się zwykle pytanie i wątpliwość: kiedy komornik dowie się o nowej pracy? Właściwie można powiedzieć, że to zależy. Przede wszystkim od tego jak bardzo aktywny w postępowaniu egzekucyjnym jest komornik jak i sam wierzyciel. Wszystko bowiem zależy od tego jak szybko komornik zwróci się do ZUS z ponownym zapytaniem dotyczącym Twojej osoby. Może to zrobić samodzielnie, a zwykle trochę to trwa. Jednak może zwrócić się z wnioskiem do ZUS także na prośbę wierzyciela. W takiej sytuacji do namierzenia Twojego nowego miejsca pracy może dojść dosyć szybko.

Tutaj powstaje jeszcze inny problem. Otóż odchodząc ze starego miejsca pracy (jeśli pracowałeś na umowę o pracę) otrzymujesz świadectwo pracy. W tym dokumencie zawierane są informacje między innymi o zajęciach komorniczych. W ten sposób nowy pracodawca dowiaduje się, że w poprzedniej pracy był z tym problem, a komornik zajmował Twoje wynagrodzenie.

Jak można pozbyć się komornika z pensji pracowniczej?

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest niezwykle uciążliwym zjawiskiem dla dłużnika. Właściwie nie ma on żadnych środków obrony, a może jedynie patrzeć jak jego ciężko zarobione pieniądze pracodawca odsyła do komornika. A ten następnie inkasuje je jako opłatę egzekucyjną albo przesyła dalej do wierzyciela. Czy istnieją jednak jakieś sposoby na zablokowanie działań komorniczych i odzyskanie całości swoich dochodów? Okazuje się, że TAK, ale po spełnieniu określonych warunków. O co konkretnie chodzi?

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

W Kancelarii EUROLEGE już od wielu lat zajmujemy się pomocą osobom zadłużonym. W tym również tym, które mają aktywnie prowadzone postępowania egzekucyjne. Widzieliśmy już naprawdę dużo i może śmiało powiedzieć, że zablokowanie komornika jest możliwe. Trzeba jedynie uchylić tytuł wykonawczy, który stanowi podstawę całej egzekucji. Kiedy stanie się to możliwe? Jedynie wówczas, gdy zajęcie egzekucyjne jest dla dłużnika całkowitym zaskoczeniem. W tym sensie, że komornik pojawia się bez informacji o wcześniej prowadzonych postępowaniach sądowych. Nie mówimy tutaj o pismach typu przedsądowe wezwanie do zapłaty, które wysyłają wierzyciele zanim sprawa trafi do sądu. Chodzi wyłącznie o pisma z sądu, takie jak np.:

Jeśli faktycznie nie przypominasz sobie o żadnej sprawie sądowej, a komornik pojawił się z zaskoczenia to musisz zacząć działania. Zmierzać one będą do uchylenia wadliwego tytułu wykonawczego, umorzenia egzekucji i ostatecznie odzyskania wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Jednak po kolei. Od czego zacząć? Początkowe czynności wykonasz samodzielnie i nie potrzebujesz do tego pomocy prawnika. Zadzwoń do komornika, który prowadzi wobec Ciebie egzekucję i ustal następujące informacje:

  • na podstawie jakiego tytułu wykonawczego prowadzona jest wobec Ciebie egzekucja (np. nakaz zapłaty w postepowaniu upominawczym),
  • jaki sąd wydał wobec Ciebie tytuł wykonawczy,
  • jaka jest data wydania tytułu wykonawczego,
  • jakie jest wierzyciel wskazany w tytule wykonawczym,
  • jaka jest sygnatura akt sądowych na tyle wykonawczym.

Dysponując takimi danymi zadzwoń następnie do sądu, który wydał tytuł wykonawczy i ustal na jaki adres były do Ciebie wysyłane pisma sądowe. Jest bardzo możliwe, że był to stary i dawno nieaktualny adres. Nie ma znaczenia w tej sytuacji adres zameldowania. Liczy się wyłącznie adres, pod którym faktycznie zamieszkiwałeś w dacie wysyłki listów z sądu. Inne dane nie mają znaczenia.

Co dalej? W jaki sposób umorzyć egzekucję?

Po czynnościach związanych z ustalaniem przychodzi czas na faktyczne działania oddłużeniowe. Tutaj zalecamy już korzystanie z profesjonalnego wsparcia prawnego. Prawnik od długów wydaje się być optymalnym rozwiązaniem na tego typu sprawy. Na typ etapie załatwiania sprawy trzeba posiadać już odpowiednia wiedze i umiejętności procesowe. Koniecznym bowiem staje się złożenie wniosku o prawidłowe doręczenie pisma sądowych oraz złożenie odwołania od orzeczeń sądu. Ponadto w tym samym czasie trzeba korespondować z komornikiem i również często z wierzycielem. Nie są to czynności łatwe i proste, a wielu dłużników przecenia swoje umiejętności. W ten sposób przepis na przegraną w nawet najprostszej wydawałoby się sprawie gotowy.

UWAGA! Banki, firmy windykacyjne oraz pożyczkowe korzystają ze wsparcia prawnego prawników – specjalistów. W celu wyrównania szans w procesie zaleca się korzystanie z pomocy prawnika od spraw oddłużeniowych, aby wyrównać szanse w starciu sądowym i komorniczym.

Gdzie mogę znaleźć pomoc prawnika od spraw długów?

Oczywiście na rynku usług prawniczych można znaleźć wiele ofert pomocy prawnej. Przy czym kluczem dla zwiększenia swoich szans na skuteczne załatwienie sprawy jest poszukiwanie i znalezienie specjalisty, który na oddłużaniu się świetnie zna i z tego żyje. W Kancelarii EUROLEGE już od wielu lat zajmujemy się pomocą osobom zadłużonym. Zapewniamy wsparcie profesjonalnych prawników na etapie sądowym oraz egzekucyjnym (komorniczym). Działamy na terenie całego kraju. Jesteśmy dostępni bez względu na miejsce zamieszkania naszego potencjalnego Klienta.

Model obsługi naszych Klientów uzależniony jest od potrzeb. Jednak 99% naszych Klientów obsługujemy zdalnie. Nie musisz wychodzić z domu czy pracy, aby prawnik – specjalista był do twojej dyspozycji. Wystarczy, że posiadasz telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu.

Co nasz jeszcze wyróżnia? Wstępną analizę swojej sprawy otrzymujesz u nas całkowicie ZA DARMO! Obejmuje ona poradę prawnika, która wykonywana jest na podstawie przedstawianych przez Ciebie informacji oraz dokumentów. Jeśli uznamy, że będziemy w stanie Ci pomóc to wówczas proponujemy warunki współpracy, które należą do najbardziej korzystnych na rynku.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Masz sprawę i potrzebujesz pomocy prawnika? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:


4.8/5 - (48 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Angelika pisze:

Proszę o poradę w sprawie moich zadluzen

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Angeliko. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o szerszy opis spraw. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.