Sprawy frankowe to głośny temat, który ciągnie się już od kilku lat. Tak jak przy wszystkich tego typu sensacjach, także w tym przypadku pojawiają się osoby, które chcą na tym po prostu zarobić. Mowa tutaj oczywiście o kancelariach frankowych i ich nieuczciwych praktykach, które są pokierowane jedynie chęcią zarobku a nie niesieniem pomocy osobom zadłużonym. Jak nie wpaść w sidła takiej kancelarii i na co warto uważać? O tym przeczytasz w tym wpisie.
Odbierz bezpłatną analizę umowy kredytu frankowego. Sprawdź ile możesz zyskać.
Duża konkurencja na rynku kancelarii frankowych
Kolejne kancelarie frankowe pojawiają się jak grzyby po deszczu. W końcu orzecznictwo sądów jest praktycznie jednolite, więc wydawać by się mogło, że prowadzenie takiej sprawy wcale nie jest skomplikowane a z pewnością nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy czy doświadczenia. To nie do końca prawda. Frankowicze rzeczywiście wygrywają większość spraw sądowych, ale stoi za tym rzetelne przygotowanie do procesu i umiejętności odpowiedniego nim pokierowania, a także doświadczenie w sprawach bankowych. Samodzielne przejście przez tą drogę raczej nie wchodzi w grę, dlatego większość osób decyduje się na reprezentację kancelarii. To ważna decyzja, od której zależy powodzenie procesu. Na co warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?
Ilość przeprowadzonych spraw frankowych – doświadczenie
Posiadanie doświadczenia w podobnych sprawach to kluczowa cecha, na którą warto zwrócić uwagę podczas wyboru kancelarii. Prawnicy, którzy reprezentowali już wielu klientów doskonale wiedzą jak postępować i znają ten temat od podszewki. Każdy rodzaj spraw ma swoją taktykę procesową, a zapoznać się z nią można jedynie uczestnicząc w nich od środka. Dodatkowo doświadczony prawnik doskonale orientuje się w przepisach, które także ulegają zmianie i propozycjach oferowanych przez banki. Jak można zweryfikować takie doświadczenie? Przeważnie kancelarie prowadzą własne strony internetowe, na których zamieszczają case study klientów czy opisują swoje doświadczenia i publikują statystyki.
Ważna jest specjalizacja
Sprawy frankowe to procesy, które toczą się przeciwko instytucjom finansowym czyli bankom. W tym przypadku specjalizacja jest bardzo istotna. Do odpowiedniego pokierowania taką sprawą konieczna jest znajomość specyfiki branży, ale także podstawowa wiedza z zakresu działania rynku finansowego, a nawet ekonomii. Samo bycie prawnikiem tutaj nie wystarcza. Jest to tak szeroka dziedzina, że wymaga specjalizacji. Podobnie jest z lekarzami. Jeśli boli Cię kręgosłup to nie pójdziesz do okulisty, tylko dlatego że jest lekarzem.
Spłacasz/spłaciłeś kredyt frankowy?
Sprawdź ile możesz zyskać pozywając bank do sądu o unieważnienie
Przeanalizujemy Twoją umowę bez żadnych początkowych kosztów i powiemy Ci ile możesz zyskać.
Istotne jest także indywidualne podejście
Niektóre kancelarie frankowe wychodzą z założenia, że skoro udało się wygrać jedną sprawę to warto zastosować taką samą taktykę do kolejnych. Dla nich liczy się łatwy zysk i możliwość pozyskania kolejnych klientów. Nie pochylają się nad każdą sprawą z osobna, tylko stosują ten sam utarty schemat. Choć wszystko kręci się wokół jednego tematu, to jednak każda umowa wyglądała nieco inaczej i posiadała inne zapisy. Nie da się więc stosować takiej samej taktyki do różnych spraw. Każda umowa powinna być przeanalizowana przed wniesieniem pozwu, w końcu to na jej podstawie formułowane są roszczenia względem banku. Indywidulane podejście to absolutna podstawa. Można więc przyjąć, że im większa kancelaria tym bardziej masowe podejście do Klienta, co oczywiście nie musi być normą.
Ważne są też koszty
Rozpiętość wynagrodzenia, które pobierają kancelarie frankowe, jest naprawdę ogromna. Zawsze warto przyjrzeć się temu bliżej i sprawdzić wszystkie koszty zawarte w umowie, a także sam sposób naliczania wynagrodzenia. Może okazać się, że pomimo niewielkiej opłaty wstępnej (a nawet jej braku!), finalnie dana kancelaria okaże się dużo droższa. Dlaczego? Wszystko przez taktykę jaką stosuje wiele z nich. Ustalają niewielką kwotę, która pobierana jest na początku umowy, a dodatkowo procentową premię za sukces, która miałaby być pobrana od wygranej ze sprawy. Często jest to nawet powyżej 10%. Skoro wygrane w takich sprawach to kwoty rzędu kilkuset tysięcy, nietrudno policzyć jak wysokie jest wynagrodzenie dla takiej kancelarii.
UWAGA! W Kancelarii EUROLEGE nie pobieramy prowizji od wygranych spraw frankowych. Nasze wynagrodzenie to jedynie opłata wstępna + koszty dojazdu oraz koszty procesu zasądzone od banku.
Transparentność kancelarii
W Internecie można wpisać wszystko i bardzo łatwo znaleźć ludzi, którzy wciąż nie weryfikują otrzymanych danych. Korzystają na tym kancelarie, które stosują nieuczciwe praktyki. Nie trudno bowiem opisać piękną historię wygranej i przybliżyć losy Pani Joanny, która właśnie wygrała swoją potyczkę z bankiem. Jak zatem zweryfikować fakty?
Twardym dowodem, który bez problemu znajdziesz na stronach kancelarii, która rzeczywiście zajmowała się daną sprawą, jest sygnatura akt sprawy lub kopia wyroku. To elementy, które z łatwością możesz zweryfikować, bowiem każdy ma dostęp do tego typu informacji.
Chcesz poznać najnowsze wyroki frankowe w Kancelarii EUROLEGE? Zobacz je klikając w ten link: Najnowsze wyroki frankowe
Dlaczego nie można ufać rankingom i opiniom w Google?
Wiele osób opinie zamieszczone w Google czy rankingach internetowych uznaje za pewne i to nimi kieruje się podczas wyboru kancelarii zajmującej się sprawami frankowymi. Jest to jednak duży błąd. Nie zawsze opinie zamieszczone na portalach są wiarygodne. Firmy zdają sobie sprawę z tego, że ich reputacja zależy od tego, co jest napisane w Internecie, więc dbają o swój wizerunek. Często odbywa się to na zasadzie pisania opinii na zlecenie czyli działaniach stricte marketingowych. Szczególnie alarmujące powinny być wyjątkowo pochlebne opinie i zupełny brak negatywnych.
Ale przecież kancelarie też muszą zarabiać, to ich praca
Oczywiście, że tak. Wynagrodzenie dla kancelarii to jej zarobek za przeprowadzone działania w związku ze sprawą. Nie uważamy, że powinny one działać zupełnie za darmo. Chodzi jedynie o pobieranie uczciwego wynagrodzenia i konstruowaniu umowy, która będzie zrozumiała dla klienta. W końcu niedostateczne zrozumienie umowy było powodem, dla którego klient do niej trafił. Ustalanie niejasnych systemów prowizyjnych z całą pewnością nie jest transparentnym działaniem. Dostrzegamy w tym procederze jeszcze jedno zagrożenie. Skoro kancelaria ma liczone wynagrodzenie od wygranej sprawy, to musi do niej doprowadzić skoro chce otrzymać prowizję. Choć w większości sytuacji to właśnie rozprawa sądowa jest najlepszym rozwiązaniem, to nie zawsze tak jest. W sporadycznych przypadkach zdecydowanie lepiej jest doprowadzić do podpisania ugody. Stosowanie systemu prowizyjnego narzuca wyłącznie jedno rozstrzygnięcie.
Darmowa konsultacja w sprawie frankowej
Skoro już wiesz, na co warto zwrócić uwagę wybierając kancelarię frankową, to pora na działanie. Jeśli chcesz poznać naszą opinię na temat Twojego kredytu frankowego, to zapraszamy Cię na darmową konsultację podczas której nasz prawnik przeanalizuje jej zapisy i podpowie możliwe rozwiązania.
Nie stosujemy nieuczciwych praktyk, a naszym hasłem przewodnim jest transparentność. Właśnie dlatego stosujemy jasny system rozliczeniowy. Nasze wynagrodzenie to 4500 złotych + koszty dojazdu na sprawę. Tylko tyle i nic więcej. Nie ustalamy prowizji. Jeśli jesteś zainteresowany, to zapraszamy do kontaktu.
Uwolnij się z pułapki kredytu frankowego!
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Nieutoryzowane transakcje (59)
- Porady dla dłużników (441)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (106)