Niepewność związana z rozprawą sądową to uczucie, które towarzyszy wielu frankowiczom zastanawiającym się czy warto podjąć ten krok. Pomimo tego, że orzecznictwo sądów jest praktycznie jednolite i praktycznie wszystko przemawia za tym, że warto podjąć działanie, to wciąż wielu osobom ciężko jest podjąć ostateczną decyzję. Poszukują oni potwierdzenia i dowodów na to, że naprawdę warto. Okazuje się, że najnowsze wyroki frankowe nie pozostawiają wiele wątpliwości, czy warto? Jeśli należysz do grona niezdecydowanych i chcesz sprawdzić czy rozprawa sądowa to dobra decyzja, przeczytaj poniższy wpis.

Masz tzw. „kredyt frankowy”? Chciałbyś go unieważnić w sądzie, ale dotychczas nie miałeś lub albo odwagi tego zrobić? Umów się na darmową analizę umowy kredytu frankowego, która do niczego nie zobowiązuje. Nasz prawnik dokładnie wyjaśni Ci jakie masz możliwości działania oraz ile możesz zyskać pozywając bank do sądu.

👉 Wyświetl dane kontaktowe

Jakie skutki prawne ma unieważnienie kredytu frankowego?

W momencie, kiedy kredyt frankowy zostanie unieważniony przez sąd, to jest traktowany tak jakby nigdy nie został zawarty. Oznacza to, że od tego momentu frankowicz nie tylko nie musi spłacać kolejnych rat, ale także może domagać się zwrotu już zapłaconych odsetek, marży czy prowizji. O ile cała kwota kredytu (kapitału) nie została jeszcze spłacona, to konsument zobowiązany jest do oddania kwoty wypłaconego kredytu czyli do zwrotu kapitału na rzecz banku.

Stwierdzenie, że umowa nigdy nie została zawarta niesie ze sobą także dodatkowe korzyści dla frankowicza. Nieruchomość, która do tej pory była obciążona hipoteką, staje się całkowicie wolna od obciążeń, a sam frankowicz odzyskuje swoją zdolność kredytową.

Unieważnienie umowy czy ugoda?

Każda ugoda oferowana przez bank (w tym ugoda frankowa z PKO BP) oznacza odfrankowienie kredytu czyli zamianę jednego niekorzystnego wskaźnika na inny, w tym przypadku WIBOR. Wysokość oprocentowania kredytów złotówkowych nie zachęca obecnie do podejmowania takich czynności. Co więcej, wcale nie jest powiedziane, że obecna sytuacja to już apogeum i w następnych latach będzie tylko lepiej. Tak naprawdę wskaźnik nie jest stabilny i coraz więcej osób zaczyna kwestionować jego rację bytu w umowach kredytowych. Choć obecnie są to raczej pojedyncze odważne głosy, to nie da się tutaj nie zauważyć analogii.

Oczywiście, sytuacja każdego frankowicza powinna zostać rozważona indywidualnie, a pod uwagę należy wziąć wszystkie aspekty z tym związane, jednak w obecnej sytuacji w większości przypadków lepszym rozwiązaniem jest unieważnienie umowy. Pozwala ono raz na zawsze zamknąć temat kredytu i odzyskać stabilność finansową.

Bank PKO planuję zmianę warunków ugody

Sytuacja jest prosta. Sprawa w sądzie to niekorzystne rozwiązanie dla banku i prawie pewna przegrana. Nie chodzi tutaj jedynie o kwestie wizerunkową, ale także aspekt finansowy. Coraz więcej banków ma problemy i notuje gigantyczne straty liczone w miliardach złotych. Nic dziwnego, w końcu unieważnienie umowy zobowiązuje do wypłaty ogromnych sum nawet w przypadku pojedynczej umowy. Biorąc pod uwagę skalę tego problemu, finalnie wychodzi z tego ogromna suma. Co prawda banki mają przygotowane rezerwy specjalnie na ten cel, jednak większość z nich nie była gotowa na aż tak duże obciążenie.

Dlatego banki za wszelką cenę starają się nakłonić klientów do kontynuowania umowy i zmiany jedynie warunków kredytowych. Bank PKO był jednym z pionierów, którzy wyszli z propozycją ugody do frankowiczów, co było świetnym posunięciem. W tamtym czasie orzecznictwo sądów wcale nie było tak oczywiste, a kredyty hipoteczne w złotówkach utrzymywały się na stabilnym poziomie. Frankowicze widzieli więc sens zawarcia takiej umowy i sądzili, że decydują się dzięki temu na większą stabilizację. Jak się okazuje, wcale nie.

Pojawiają się coraz częściej informacje, że obecnie kredytobiorcy nie są skłonni do podjęcia takiej decyzji, dlatego PKO zapowiedziało już zmianę warunków ugody. Nie wiadomo do końca na czym miałyby polegać nowe warunki w przypadku tego banku. Niektóre instytucje finansowe już zdecydowały się na dopasowanie oferty do wymagań klientów i oferują w ramach stabilizacji oprocentowanie, które jest niższe od rynkowego i stałe przez okres najbliższych 5 lat.

Rozważając możliwość podpisania ugody trzeba wziąć jednak pod uwagę fakt, że banki są postawione na przegranej pozycji. Niemalże 100% spraw kończy się przegraną po stronie instytucji finansowej. To kredytobiorcy mają tutaj zdecydowaną przewagę. Nikt jednak nie chce się do tego przyznać.

Dlatego pomimo kiepskiej sytuacji podczas negocjacji warunków ugody pełnomocnik banku przeważnie mocno trzyma się określonego planu i nie jest zbyt skory do ustępstw. Z naszego doświadczenia wynika, że jeżeli chcesz podpisać ugodę z bankiem, to zdecydowanie lepiej zrobić to na etapie rozprawy sądowej.

Czy każdy kredyt frankowy w PKO BP można unieważnić?

Konsultanci bankowi starają się jak mogą przekonać klientów, że spór sądowy nie jest dobrym rozwiązaniem i nie przyniesie im nic poza nerwami i dodatkowym obciążeniem finansowym. To oczywiście nieprawda i na szczęście coraz więcej osób podchodzi do tematu bardzo świadomie. Umowy frankowe PKO BP są masowo unieważniane, co tylko potwierdza, że bank stosował w nich zapisy niezgodne z prawem.

Faktem natomiast jest, że sprawa sądowa może trwać nieco dłużej. Wynika to przede wszystkim z przepustowości sądów. Większa ilość osób zainteresowanych oznacza dłuższy czas oczekiwania. Istnieje jednak możliwość zabezpieczenia roszczenia do czasu rozprawy, co oznacza praktycznie natychmiastowe zamrożenie rat kredytu.

Rozprawa sądowa to dużo wyższe korzyści finansowe dla frankowicza i jedyna szansa na całkowite uwolnienie się od zadłużenia. Doświadczony prawnik bez problemu przeprowadzi Cię przez cały proces i sprawi, że nie będzie to dla Ciebie uciążliwe. W swoim dorobku posiadamy wygrane sprawy z bankiem PKO BP. Jeżeli chcesz się zainspirować doświadczeniami naszych klientów to zapraszamy Cię do przeczytania tego wpisu na blogu.

Skorzystaj z pomocy Eurolege

Zdajemy sobie sprawę z tego, że podjęcie decyzji o rozpoczęciu sądowej batalii nie jest łatwe. Dlatego chcemy pomóc Ci w tym trudnym wyborze. Zapraszamy Cię do naszej Kancelarii Eurolege na darmową konsultację podczas której dokładnie przeanalizujemy Twoją umowę kredytową i podpowiemy Ci, jakie kroki należy podjąć. Jest to zupełnie niezobowiązujące – decyzja co dalej zrobisz należy do Ciebie.

Uwolnij się z pułapki kredytu frankowego!

Skontaktuj się z nami:

Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacja do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.


4.7/5 - (52 votes)

Kategorie: Kredyty frankowe Kredyty hipoteczne

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.