Osoby śledzące naszego bloga poznały już wiele metod działania oszustów internetowych. W obecnym materiale poświęcimy miejsce na nowy rodzaj oszustwa, tj. oszustwo na pocztę głosową. Jest to kolejny sprytny sposób, w którym cyberoszuści kradną pieniądze niczego nieświadomych ludzi. Dlatego opiszemy jak wygląda oszustwo na pocztę głosową oraz co zrobić, aby odzyskać utracone w wyniku działań przestępców środki finansowe.

Sprawdź, czy możesz odzyskać pieniądze lub anulować wyłudzony kredyt.

Oszustwo na pocztę głosową. Jedno z wielu metod działania przestępców w sieci.

Przestępcy działający w sieci mają nieograniczoną fantazję jeśli chodzi o wymyślanie metod oszukiwania. Oszustwo na pocztę głosową jest zaledwie jednym z wielu sposobów kradzieży pieniędzy z konta bankowego. W praktyce do najczęstszych należą:

Każde z podanych wyżej oszustw internetowych różni się od siebie przebiegiem. Chociaż mają tez sporo elementów wspólnych. Jednak wspólnym mianownikiem jest to, że w każdym przypadku dochodzi co najmniej do kradzieży pieniędzy z konta bankowego. W skrajnych, ale spotykanych przypadkach, również do kradzieży danych osobowych i zawierania umów pożyczek i kredytów na ofiary oszustwa. W szczególności w ramach bankowości online.

Na czym polega oszustwo na pocztę głosową? Nie klikaj w przesłany link!

Oszustwo na pocztę głosową należy do najbardziej podstępnych. Polega ono na wysłaniu przez przestępców do potencjalnej ofiary wiadomości SMS z informacją, że na jej poczcie głosowej pozostawiona została wiadomość głosowa do odsłuchania. Wszystko wygląda bardzo naturalnie. W treści SMS znajduje się link. Po jego kliknięciu system urządzenia, z którego korzystamy zostaje zainfekowany złośliwym oprogramowaniem.

Padłeś ofiarą oszustwa bankowego?

Możesz odzyskać wszystkie środki i anulować wyłudzony kredyt

Przeanalizujemy Twoją sytuację bez żadnych początkowych kosztów i powiemy jak możemy Ci pomóc.

Skąd oszuści internetowi mają nasze numery telefonów? Zwykle jest to wynikiem pozyskania bazy danych od podmiotów trzecich. Oczywiście dzieje się to w sposób nielegalny.

Poniżej przykładowy SMS z fałszywa informacją o pozostawieniu nagrania na poczcie głosowej.

oszustwo na pocztę głosową
Źródło: https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/207302,Uwazajmy-na-nowa-metode-oszustwa-quotna-poczte-glosowaquot.html

Niczego nieświadoma ofiara oszustwa na pocztę głosową zwykle nie wie, że jej telefon został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Korzystając z urządzenia może logować się na konto bankowe czy na media społecznościowe lub pocztę mailową. Dane do logowania (w tym hasła) mogą być przechwytywane przez cyberoszustów. To już zaledwie krok od utraty pieniędzy i ważnych informacji.

Na co uważać w przypadku oszustwa na pocztę głosową? Dlaczego to takie groźne?

W przypadku oszustwa na pocztę głosowa powinniśmy uważać na nasze dane do logowania w bankowości internetowej. Cyberoszuści tylko czekają na wejście w posiadanie tak istotnych informacji. Kiedy ofiara oszustwa nie korzysta z konta bankowego wówczas zostaje okradziona ze wszystkich środków na jej rachunku bankowym.

Mało tego, przestępcy działający w Internecie potrafią również zawierać umowy pożyczek i kredytów na dane swoich ofiar. W ten sposób można nie tylko straciić wszystkie pieniądze, ale też zostać dłużnikiem nie zawierając żadnych umów.

Co zrobić, gdy kliknąłem w link? Oszustwo na pocztę głosową.

Zgodnie z zaleceniami technicznymi po przypadkowym kliknięciu w link powinniśmy wyłączyć telefon. Następnie wyjąć kartę SIM z urządzenia, na którym mogło dojść do zainstalowania złośliwego oprogramowania. Następnie zmień dane do logowania w bankowości internetowej, poczcie mailowej i mediach społecznościowych. Im szybciej to zrobisz, tym mniejsza szansa na większe szkody. A nawet działając bardzo szybko możesz ich w ogóle uniknąć.

Tak wygląda działanie od strony technicznej. Jednak co zrobić, gdy już doszło do kradzieży danych w zakresie dostępu do konta bankowego? Co, jeśli skradzione zostały pieniądze i na dodatek zawarto bez Twojej zgody umowy pożyczek i kredytów? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Straciłem oszczędności z rachunku bankowego. Co zrobić, aby odzyskać pieniądze?

Kiedy oszuści internetowi ukradli CI pieniądze z konta bankowego to musisz wykonać obowiązkowo kilka czynności. Bez nich nie będzie możliwe wdrożenie procedury odzyskiwania środków. Co zrobić? Oto trzy (3) kroki:

  • zgłoś w najbliższej jednostce Policji albo Prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa,
  • złóż reklamację do banku prowadzącego rachunek, z którego skradziono Ci pieniądze,
  • złóż wniosek o raport BIK.

Musisz pamiętać, że zapewne oszust nie zostanie odnaleziony. Sposoby maskowania przestępstw internetowych oszuści opanowali na bardzo wysokim poziomie. Nie ma to jednak żadnego znaczenia dla procedury odzyskiwania pieniędzy.

Nie masz też co liczyć, że reklamacja bankowa zostanie rozpatrzona pozytywnie. Jest to jednak kolejny krok, który musisz wykonać, aby skradzione środki wróciły na Twoje konto bankowe. Ostania rzecz – czyli sprawdzenie BIK – wiąże się z tym, aby sprawdzić czy przestępcy nie zaciągnęli na Ciebie żadnych zobowiązań finansowych. Oszustwo na pocztę głosową daje takie możliwości. Warto zatem korzystać ze wszystkich sposobów dowiadywania się o wszystkich skutkach przestępstwa zanim pojawi się sprawa sądowa czy komornik.

Jak wygląda procedura pomocy przy oszustwie na pocztę głosową?

Zadaniem prawnika pomagającego przy oszustwie na pocztę głosową jest przez wszystkim ustalenie zakresu szkód jakie poniosła ofiara przestępstwa. Jeśli mamy do czynienia tylko z kradzieżą pieniędzy z konta bankowego wówczas koniecznym stanie się złożenie pozwu do sądu o zapłatę. Jednak, gdy dodatkowo dochodzi zaciąganie umów pożyczek i kredytów to wówczas trzeba dodatkowo złożyć pozew o stwierdzenie nieważności zobowiązań. W obu przypadkach pozwanym jest bank, który prowadził twoje konto, z którego zniknęły pieniądze. Bądź tez bank, który zawarł umowę kredytu/pożyczki na Twoje dane z oszustem podszywającym się pod Ciebie.

PAMIETAJ! Bank prowadzący rachunek ma szczególny obowiązek dbać o zdeponowane środki. Musi dokładnie pilnować wszystkich działań na koncie bankowym. Nawet autoryzowane przelewy nie przekreślają Twoich szans na odzyskanie skradzionych pieniędzy!

Zostałem oszukany na pocztę głosową. Gdzie znajdę pomoc w odzyskaniu pieniędzy?

W sprawie oszustwa na pocztę głosową, jak każdego innego przestępstwa internetowego, warto korzystać z pomocy doświadczonych prawników. Nisza rynkowa w tym względzie wymaga wysokiej specjalizacji. W Kancelarii EUROLEGE od dłuższego czasu zajmujemy się pomocą ofiarom przestępstw internetowych. Mamy na tym polu pewne sukcesy, a poniżej zamieszczamy jedno z orzeczeń, jakie uzyskaliśmy w tego typu sprawie:

Sąd Rejonowy nakazał PKO BP zwrot środków skradzionych przez cyberprzestępców z konta naszego Klienta. Nakaz zapłaty został wydany w terminie miesiąca od złożenia pozwu przez naszego mecenasa.
Źródło: eurolege.pl

Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas lub zadzwoń. Pomagamy w całej Polsce. Reprezentujemy naszych Klientów przed każdym sądem. Dzięki zdalnemu modelowo obsługi Klientów prawnik jest dla Ciebie dostępny w każdym miejscu i czasie. Nie musisz nawet wychodzić z domu czy pracy, aby uzyskać profesjonalną pomoc prawną.

Skorzystaj z bezpłatnej analizy sprawy!

Skontaktuj się z nami:

Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.

Kancelaria Eurolege

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

4.9/5 - (62 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *