Bardzo często słowa debet i kredyt odnawialny stosowane są zamiennie. Jednocześnie warto pamiętać, że jest to błędne i nie oznacza to tych samych produktów. Kredyt odnawialny jest prawidłowo nazywany kredytem na koncie czy limitem odnawialnym. Jest to jeden z produktów finansowych, który pozwala na elastyczny dostęp do dodatkowych zasobów pieniędzy. Środki z kredytu mogą zostać przeznaczone w pełni dowolny na cel.
Odbierz bezpłatną analizę w sprawie sankcji kredytu darmowego. Sprawdź ile możesz zyskać.
Śmiało, można stwierdzić, że praktycznie nie ma osoby, która nie spotkałaby się z nagłymi sytuacjami wymagającymi szybkiego dostępu do pieniędzy. Zdarza się, że samochód potrzebuje szerszej naprawy, ból zęba kończy się leczeniem kanałowym czy trafia się świetna okazja zakupowa. Część osób w takim wypadku zwróciłaby się do rodziny lub znajomych, ale nie każdy chce korzystać z takiej pomocy lub ma taką możliwość.
Co to jest kredyt odnawialny?
Kredyt odnawialny jest kredytem bankowym, który jest uruchamiany w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Można z niego skorzystać w ramach konta osobistego lub firmowego, a działa jako dodatkowy limit środków pieniężnych.
Ze środków, które są dostępne w kredycie odnawialnym, nie trzeba korzystać. Mogą zostać wykorzystane jedynie, gdy pieniądze na koncie się wyczerpią lub nie będą wystarczające do pokrycia danego wydatku.
Zmniejsz raty kredytu o połowę i odzyskaj spłacone odsetki!
Ponad 70% umów kredytów konsumenckich zawiera błędy i klauzule niedozwolone
Przeanalizujemy Twoją umowę bez żadnych początkowych kosztów i powiemy Ci ile możesz zyskać.
Kredyt odnawialny gwarantuje elastyczny dostęp do środków finansowych w dowolnym czasie, dzięki umowie, która zostanie zawarta jakiś czas przed nagłą sytuacją. Nie ma konieczności składania wniosku w dniu, gdy jest potrzeba zastrzyku pieniędzy. Określony limit pieniędzy jest cały czas na koncie i w dowolnym momencie można z niego skorzystać.
Jak działa kredyt odnawialny, czyli jego zaleta
Z kredytów odnawialnych można korzystać za pomocą rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR). Jest on powiązany z kontem osobistym lub firmowym. Zasady działania kredytu odnawialnego nie są zbyt skomplikowane. Jeśli wydajemy pieniądze i skończą się nam nasze środki, mamy do dyspozycji pieniądze z kredytu. Gdy wykorzystamy całą kwotę przyznaną w ramach limitu odnawialnego i w terminie spłacimy, chociaż część zobowiązań, to bank uzna, że kredytobiorca posiada zdolności do terminowych spłat i odnowi dostępny limit kredytu, a środki finansowe będą mogły zostać ponownie wykorzystane.
Bank przy kredycie z limitem odnawialnym nie wymaga deklaracji sposobu wydatkowania środków pieniężnych. Oznacza to, że nie ma konieczności przedstawiania faktur, wyliczeń i innych dokumentów, które potwierdzałyby zakup danego produktu. Tak jak to często jest w przypadku innych kredytów.
Odsetki w ramach limitu odnawialnego w koncie
Największą zaletą kredytu odnawialnego jest fakt, że jego posiadanie nie przysparza nam żadnych odsetek. W każdym momencie, o ile posiadamy zdolność kredytową, można wystąpić o przydzielenie kredytu odnawialnego i fakt, że pojawi się on na koncie, nie ma znaczenia, jeśli z niego nie skorzystamy, nie płacimy odsetek.
Kredyt odnawialny jest świetnym produktem dla osób, które chcą mieć możliwość szybkiego skorzystanie z dodatkowych środków na koncie, ale jednocześnie nie są pewni czy będą im te środki w 100% potrzebne lub dla osób, które chcą mieć dodatkowy zasób pieniędzy nagłe sytuacje.
Przykład:
Bank uruchomił kredyt odnawialny w rachunku na kwotę 10 000 złotych. W danym miesiącu wpływa wynagrodzenie w wysokości 8 000 złotych. Kwota, którą mamy do wykorzystania to 18 000 złotych. Korzystając z rachunku, w pierwszej kolejności wydajemy własne pieniądze, gdy przekroczymy kwotę 8 000 złotych, wydatki będą pokrywane przez kredyt odnawialny. Wyczerpując własne środki w kwocie 8 000 złotych i korzystając z kredytu w kwocie 3 000 złotych, to od kwoty 3 000 złotych zostaną naliczone odsetki. Pozostaje nam 7 000 zł kredytu odnawialnego, a wpływ w kwocie 3 000 zł + odsetki kredytu, zostanie przeznaczony na spłatę kredytu i dam nam znowu pełną pulę pożyczki odnawialnej w wysokości 10 000 złotych.
PAMIETAJ! Rata kredytu odnawialnego, tak jak rata kredytu gotówkowego może urosnąć!
Kto może otrzymać pożyczkę z limitem odnawialnym?
Niewątpliwą zaletą kredytu odnawialnego jest fakt, że otrzymanie go od banku jest zdecydowanie łatwiejsze, niż w sytuacji, gdy chcemy otrzymać inny rodzaj kredytu czy pożyczki. Oczywiście nie oznacza to, że każdy może na niego liczyć i nie wiąże się z żadnymi formalnościami.
Osoby, które chcą skorzystać z tego produktu bankowego, muszą spełnić kilka podstawowych kryteriów:
- mieszkają w Polsce i posiadają polskie obywatelstwo czy też są obcokrajowcami mieszkającymi w Polsce i są zatrudnieni lub otrzymują inny stały dochód (rentę, emeryturę czy stypendium),
- posiadają konto w danym banku,
- deklarują regularne wpływy na konto.
Każdy wniosek o kredyt odnawialny jest rozpatrywany indywidualnie, a wysokość możliwego limitu będzie zależeć od zdolności kredytowych. Dlatego też nie każdy, spełniający podstawowe kryteria wniosek zostanie rozpatrzonym pozytywnie. Ważna są zdolności kredytowe, które w przypadku tego produktu i nie muszą być na wysokim poziomie.
Otrzymanie kredytu jest najłatwiejsze, gdy jesteśmy klientem danego banku i od dłuższego czasu posiadamy rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy. Dzięki temu możemy liczyć na uproszczoną procedurę oceny wniosku, a wyłącznie do otrzymania pozytywnej zdolności kredytowej może wystarczyć analiza konta.
Będąc nowym klientem, nie mamy takich możliwości. Najważniejsze jest przedstawienie dokumentów, które potwierdzą osiągane dochody. Może to być:
- zaświadczenie od pracodawcy,
- wyciąg z konta,
- decyzja o przyznaniu emerytury,
- deklaracja podatkowa,
- zaświadczenie/oświadczenie o zatrudnieniu lub innych dochodach.
Oczywiście dochody zostaną skorelowane z kosztami, które posiada dana osoba lub firma.
Kredyt odnawialny a debet
Kredyt odnawialny i debet są często używane jako określenie tego samego instrumentu. Są do siebie podobne, lecz mają kilka różnic. W obu przypadkach na rachunku osobistym lub firmowym zostają uruchomione dodatkowe środki pieniężne. Główną różnicą jest kwestia formalności. Aby skorzystać z kredytu odnawialnego, należy złożyć wniosek i podpisać umowę z bankiem, debet wymaga zdecydowanie mniej formalności. Jest to spowodowane faktem, że debet udzielony jest zazwyczaj w niewielkiej wysokości, maksymalnie kilka tysięcy złotych. Natomiast kredyt odnawialny można otrzymać nawet do 150 tys. złotych. Różnią się także spłatą. Debet należy spłacić zazwyczaj w przeciągu 30 dni, a na spłatę kredytu mamy nawet kilkanaście miesięcy.
Czy warto skorzystać z kredytu odnawialnego?
Znając wszystkie aspekty kredytu, warto zastanowić się, czy jest on potrzebna i spełnia nasze wymagania. Jeśli tak to, z pewnością niewątpliwą zaletą tego kredytu jest fakt, że bank nie nalicza żadnych odsetek, jeśli z niego nie skorzystamy. RRSO wynosi od 20 do 30%, jednocześnie należy pamiętać, że im szybciej spłacimy kredyt, tym mniejsze będą odsetki, np. spłacając kwotę 5000 złotych po 30 dniach, nasze odsetki wyniosą około 100 złotych.
Pomożemy w trudnej sytuacji finansowej
Jeśli Twoja sytuacja finansowa jest trudna, to zaciągnięcie kolejnego kredytu nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Skorzystaj z naszych usług aby dowiedzieć się jak ją poprawić. Działamy zdalnie na terenie całego kraju, dlatego jesteśmy w stanie pomóc każdemu. Niezależnie od tego gdzie aktualnie mieszkasz czy przebywasz – pomożemy.
Wstępna analiza zawsze jest darmowa, dlatego zachęcamy Cię do kontaktu. Nasz prawnik przeanalizuje Twoje dokumenty i doradzi Ci co możesz zrobić.
Skorzystaj z darmowej analizy umowy kredytu!
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Nieutoryzowane transakcje (59)
- Porady dla dłużników (441)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (106)