Bardzo często słowa debet i kredyt odnawialny stosowane są zamiennie. Jednocześnie warto pamiętać, że jest to błędne i nie oznacza to tych samych produktów. Kredyt odnawialny jest prawidłowo nazywany kredytem na koncie czy limitem odnawialnym. Jest to jeden z produktów finansowych, który pozwala na elastyczny dostęp do dodatkowych zasobów pieniędzy. Środki z kredytu mogą zostać przeznaczone w pełni dowolny na cel.

Śmiało, można stwierdzić, że praktycznie nie ma osoby, która nie spotkałaby się z nagłymi sytuacjami wymagającymi szybkiego dostępu do pieniędzy. Zdarza się, że samochód potrzebuje szerszej naprawy, ból zęba kończy się leczeniem kanałowym czy trafia się świetna okazja zakupowa. Część osób w takim wypadku zwróciłaby się do rodziny lub znajomych, ale nie każdy chce korzystać z takiej pomocy lub ma taką możliwość.

UWAGA! Masz kłopot ze spłatą swojego kredytu? A może już Twoją sprawą zajęła się windykacja lub sprawa znalazła się w sądzie? Nie martw się i zacznij walczyć o swoje interesy z pomocą prawników od długów z Kancelarii EUROLEGE. Jak możesz zgłosić się o pomoc znajdziesz na końcu materiału.

Co to jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny jest kredytem bankowym, który jest uruchamiany w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Można z niego skorzystać w ramach konta osobistego lub firmowego, a działa jako dodatkowy limit środków pieniężnych.

Ze środków, które są dostępne w kredycie odnawialnym, nie trzeba korzystać. Mogą zostać wykorzystane jedynie, gdy pieniądze na koncie się wyczerpią lub nie będą wystarczające do pokrycia danego wydatku.

Kredyt odnawialny gwarantuje elastyczny dostęp do środków finansowych w dowolnym czasie, dzięki umowie, która zostanie zawarta jakiś czas przed nagłą sytuacją. Nie ma konieczności składania wniosku w dniu, gdy jest potrzeba zastrzyku pieniędzy. Określony limit pieniędzy jest cały czas na koncie i w dowolnym momencie można z niego skorzystać.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Jak działa kredyt odnawialny, czyli jego zaleta

Z kredytów odnawialnych można korzystać za pomocą rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR). Jest on powiązany z kontem osobistym lub firmowym. Zasady działania kredytu odnawialnego nie są zbyt skomplikowane. Jeśli wydajemy pieniądze i skończą się nam nasze środki, mamy do dyspozycji pieniądze z kredytu. Gdy wykorzystamy całą kwotę przyznaną w ramach limitu odnawialnego i w terminie spłacimy, chociaż część zobowiązań, to bank uzna, że kredytobiorca posiada zdolności do terminowych spłat i odnowi dostępny limit kredytu, a środki finansowe będą mogły zostać ponownie wykorzystane.

Bank przy kredycie z limitem odnawialnym nie wymaga deklaracji sposobu wydatkowania środków pieniężnych. Oznacza to, że nie ma konieczności przedstawiania faktur, wyliczeń i innych dokumentów, które potwierdzałyby zakup danego produktu. Tak jak to często jest w przypadku innych kredytów.

Odsetki w ramach limitu odnawialnego w koncie

Największą zaletą kredytu odnawialnego jest fakt, że jego posiadanie nie przysparza nam żadnych odsetek. W każdym momencie, o ile posiadamy zdolność kredytową, można wystąpić o przydzielenie kredytu odnawialnego i fakt, że pojawi się on na koncie, nie ma znaczenia, jeśli z niego nie skorzystamy, nie płacimy odsetek.

Kredyt odnawialny jest świetnym produktem dla osób, które chcą mieć możliwość szybkiego skorzystanie z dodatkowych środków na koncie, ale jednocześnie nie są pewni czy będą im te środki w 100% potrzebne lub dla osób, które chcą mieć dodatkowy zasób pieniędzy nagłe sytuacje.

Przykład:

Bank uruchomił kredyt odnawialny w rachunku na kwotę 10 000 złotych. W danym miesiącu wpływa wynagrodzenie w wysokości 8 000 złotych. Kwota, którą mamy do wykorzystania to 18 000 złotych. Korzystając z rachunku, w pierwszej kolejności wydajemy własne pieniądze, gdy przekroczymy kwotę 8 000 złotych, wydatki będą pokrywane przez kredyt odnawialny. Wyczerpując własne środki w kwocie 8 000 złotych i korzystając z kredytu w kwocie 3 000 złotych, to od kwoty 3 000 złotych zostaną naliczone odsetki. Pozostaje nam 7 000 zł kredytu odnawialnego, a wpływ w kwocie 3 000 zł + odsetki kredytu, zostanie przeznaczony na spłatę kredytu i dam nam znowu pełną pulę pożyczki odnawialnej w wysokości 10 000 złotych.

PAMIETAJ! Rata kredytu odnawialnego, tak jak rata kredytu gotówkowego może urosnąć!

Kto może otrzymać pożyczkę z limitem odnawialnym?

Niewątpliwą zaletą kredytu odnawialnego jest fakt, że otrzymanie go od banku jest zdecydowanie łatwiejsze, niż w sytuacji, gdy chcemy otrzymać inny rodzaj kredytu czy pożyczki. Oczywiście nie oznacza to, że każdy może na niego liczyć i nie wiąże się z żadnymi formalnościami.

Osoby, które chcą skorzystać z tego produktu bankowego, muszą spełnić kilka podstawowych kryteriów:

  • mieszkają w Polsce i posiadają polskie obywatelstwo czy też są obcokrajowcami mieszkającymi w Polsce i są zatrudnieni lub otrzymują inny stały dochód (rentę, emeryturę czy stypendium),
  • posiadają konto w danym banku,
  • deklarują regularne wpływy na konto.

Każdy wniosek o kredyt odnawialny jest rozpatrywany indywidualnie, a wysokość możliwego limitu będzie zależeć od zdolności kredytowych. Dlatego też nie każdy, spełniający podstawowe kryteria wniosek zostanie rozpatrzonym pozytywnie. Ważna są zdolności kredytowe, które w przypadku tego produktu i nie muszą być na wysokim poziomie.

Otrzymanie kredytu jest najłatwiejsze, gdy jesteśmy klientem danego banku i od dłuższego czasu posiadamy rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy. Dzięki temu możemy liczyć na uproszczoną procedurę oceny wniosku, a wyłącznie do otrzymania pozytywnej zdolności kredytowej może wystarczyć analiza konta.

Będąc nowym klientem, nie mamy takich możliwości. Najważniejsze jest przedstawienie dokumentów, które potwierdzą osiągane dochody. Może to być:

  • zaświadczenie od pracodawcy,
  • wyciąg z konta,
  • decyzja o przyznaniu emerytury,
  • deklaracja podatkowa,
  • zaświadczenie/oświadczenie o zatrudnieniu lub innych dochodach.

Oczywiście dochody zostaną skorelowane z kosztami, które posiada dana osoba lub firma.

Kredyt odnawialny a debet

Kredyt odnawialny i debet są często używane jako określenie tego samego instrumentu. Są do siebie podobne, lecz mają kilka różnic. W obu przypadkach na rachunku osobistym lub firmowym zostają uruchomione dodatkowe środki pieniężne. Główną różnicą jest kwestia formalności. Aby skorzystać z kredytu odnawialnego, należy złożyć wniosek i podpisać umowę z bankiem, debet wymaga zdecydowanie mniej formalności. Jest to spowodowane faktem, że debet udzielony jest zazwyczaj w niewielkiej wysokości, maksymalnie kilka tysięcy złotych.  Natomiast kredyt odnawialny można otrzymać nawet do 150 tys. złotych. Różnią się także spłatą. Debet należy spłacić zazwyczaj w przeciągu 30 dni, a na spłatę kredytu mamy nawet kilkanaście miesięcy.

Czy warto skorzystać z kredytu odnawialnego?

Znając wszystkie aspekty kredytu, warto zastanowić się, czy jest on potrzebna i spełnia nasze wymagania. Jeśli tak to, z pewnością niewątpliwą zaletą tego kredytu jest fakt, że bank nie nalicza żadnych odsetek, jeśli z niego nie skorzystamy. RRSO wynosi od 20 do 30%, jednocześnie należy pamiętać, że im szybciej spłacimy kredyt, tym mniejsze będą odsetki, np. spłacając kwotę 5000 złotych po 30 dniach, nasze odsetki wyniosą około 100 złotych.

Pomożemy w trudnej sytuacji finansowej

Jeśli Twoja sytuacja finansowa jest trudna, to zaciągnięcie kolejnego kredytu nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Skorzystaj z naszych usług aby dowiedzieć się jak ją poprawić. Działamy zdalnie na terenie całego kraju, dlatego jesteśmy w stanie pomóc każdemu. Niezależnie od tego gdzie aktualnie mieszkasz czy przebywasz – pomożemy. Wstępna analiza zawsze jest darmowa, dlatego zachęcamy Cię do kontaktu. Nasz prawnik przeanalizuje Twoje dokumenty i doradzi Ci co możesz zrobić.

Skontaktuj się z nami:


4.7/5 - (56 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.