Oszustwa internetowe to obecnie wielki problem. Szczególnie, że nasza aktywność jako ogółu społeczeństwa przeniosła się do sieci. Zakupy w Internecie, płatności internetowe, zamawianie dostaw przez Internet to wszystko stało się już codziennością i nawet nieszczególnie zaczynamy na to zwracać uwagę. Z kolei cyberoszuści wręcz przeciwnie, zwęszyli szansę na łatwy i szybki zarobek. Zazwyczaj sporych sum pieniędzy, co miało miejsce w sprawie Pani Marii*, która padła ofiarą oszustwa na OLX. Jak ono wyglądało w tej konkretnej sprawie? O tym w szczegółach już poniżej.

*Imię zmienione.

Potrzebujesz pomocy w sprawie oszustwa? W Kancelarii EUROLEGE od dawna pomagamy poszkodowanym w tego rodzaju sprawach. Zajmujemy się wszystkim kompleksowo od A do Z. Odzyskujemy pieniądze skradzione z konta oraz unieważniamy wyłudzone kredyty i pożyczki. Pomożemy Ci. Już teraz umów się na bezpłatną analizę sprawy!

👉 Wyświetl dane kontaktowe

Początek historii wyglądał niewinnie i standardowo. Jak mogło do tego dojść?

Pani Maria padła ofiarą oszustwa w kwietniu 2022 roku. Po zamieszczeniu oferty sprzedaży produktu na portalu ogłoszeniowym OLX odebrała w aplikacji WhatsApp (oszustwo na WhatsApp) wiadomość od osoby zainteresowanej zakupem. Nasza Klientka tego samego dnia otrzymała kilka innych wiadomości z zapytaniem o ten przedmiot. Ostatecznie jednak zdecydowała się na sprzedaż osobie, która w rzeczywistości była oszustem. Na nieszczęście dla Pani Marii – co jednocześnie było okolicznością usprawiedliwiającą – pierwszy raz dokonywała sprzedaży poprzez ten portal. W związku z tym nie znała procedury rozliczania się za sprzedany przedmiot.

Po niedługiej chwili Pani Maria otrzymała wiadomość (jak myślała) nadaną z portalu OLX, z informacją że osoba zainteresowana dokonała zakupu i płatności. Była to jednak fałszywa wiadomość od oszusta internetowego. W celu odebrania zapłaty za zakupiony przedmiot poszkodowana miała kliknąć w otrzymany link służący do weryfikacji tożsamości i zatwierdzenia transakcji zapłaty ceny sprzedawanej rzeczy. Klientka na swoje nieszczęście kliknęła w przesłany link.

Po użyciu linku Pani Maria została przekierowana na stronę z wyborem banku. Następnie wybrała ikonę Alior Banku. Wszystko wyglądało standardowo, tak jak podczas internetowych zakupów. Nastąpiło przekierowanie na fałszywą stronę bankowości internetowej Alior Banku. Na stronie tej pojawiło się okno logowania do rachunku bankowego.

Niczego niepodejrzewająca Pani Maria wpisała dane do logowania, po czym na stronie pojawiła się informacja o przetwarzaniu transakcji. W niedługim czasie przyszła wiadomość z aplikacji bankowej z informacją o autoryzacji transakcji. Dopiero wtedy zdała sobie sprawę, że jest coś nie tak. Co istotne, nasza Klientka nie autoryzowała transakcji.

Pani Maria zalogowała się szybko do swojej bankowości i zauważyła nieautoryzowane transakcję, których nie zlecała. Z konta zniknęło 8900 zł!

Zgłoszona reklamacja do Alior Banku. Jak została rozpatrzona?

Widząc co się dzieje, Pani Maria niezwłocznie zadzwoniła na infolinię banku i złożyła zgłoszenie (reklamacja bankowa) na wszystkie nieautoryzowane transakcje. Pracownik banku poinformował ją, że wszystkie transakcje zostały w całości zablokowane. Ostatecznie jednak bank realizował transakcje, które zostały zlecone przez oszusta!

Bank nie uwzględnił zgłoszenia (reklamacji) poszkodowanej Klientki. Zdaniem Alior Banku wszystkie transakcje były prawidłowo zlecone i autoryzowane. Oczywiście była to nieprawda, ponieważ nasza Klientka nie zlecała ani nie autoryzowała transakcji, wskutek których dokonano wyprowadzenia jego środków z rachunku bankowego.

W ramach działań wstępnych Pani Maria złożyła w najbliższym komisariacie policji zawiadomienie o popełnionym przestępstwie.

Składamy pozew do sądu o zapłatę przeciwko Alior Bank!

Naturalną konsekwencją braku pozytywnej współpracy ze strony banku w sprawach kradzieży środków z kont bankowych jest złożenie pozwu do sądu o zapłatę. Taki pozew kieruje się przeciwko bankowi do sądu właściwego miejscowo dla strony powodowej, czyli ofiary oszustwa.

Pozew do sądu w imieniu Pani Marii przygotował i złożył Mecenas, który w Kancelarii EUROLEGE odpowiada za sprawy związane z obsługa procesową spraw kradzieży pieniędzy z konta bankowych i szerzej przestępczości internetowej.

Co bardzo ważne, koszt opłaty sądowej od pozwu w takich sprawach nie jest nigdy wyższy niż 1000 zł. W tej konkretnej sprawie kwota opłaty sądowej była znacznie niższa i wyniosła 500 zł.

Sprawa sądowa przeciwko Alior Bank o odzyskanie pieniędzy skradzionych z konta metodą na OLX. Co się działo dalej?

Po przyjęciu pozwu jako prawidłowo sporządzonego sąd wyznaczył rozprawę. Okazało się, że strona pozwana czyli Alior Bank nie stawił się na wyznaczoną przez sąd rozprawę. Mało tego, nawet nie zostało złożone pismo, jakim jest odpowiedź na pozew i co do zasady jest standardem w procesach sądowych.

Wynik naszego działania? Wyrok zaoczny, w którym sąd zasądził całość wnoszonego przez nas roszczenia w kwocie 8.900 zł!

Byliśmy przekonani, że pozwany bank złoży sprzeciw od wyroku zaocznego i zakwestionuje cokolwiek, tak dla zasady. Tym razem tego nie było. Jakie możemy zatem wysnuć wnioski? W naszej ocenie Alior Bank uznał, że przedstawione przez naszego prawnika argumenty były na tyle dobre, a dowody na tyle mocne, że wdawanie się w spór sądowy nie ma sensu. Wydaje się, że ekonomia bankowa w tym przypadku zadziałała.

Wyrok zaoczny wydany w sprawie jest już prawomocny. Po uzyskaniu klauzuli wykonalności na całe rozstrzygnięcie zawnioskujemy do Alior Banku o dobrowolny zwrot środków na rachunek naszej Klientki.

Jeśli to się nie stanie, to wówczas sprawę skierujemy do komornika, a dłużnikiem w niej będzie Alior Bank S.A. jako zobowiązany do zapłaty 8.900 zł + odsetki + koszty procesu.

Padłem ofiarą oszustwa. Gdzie szukać pomocy?

Jako ofiara oszustwa masz prawo dochodzenia zwrotu swoich pieniędzy od banku. Niestety banki w większości przypadków odrzucają reklamacje poszkodowanych klientów. Dlatego konieczna może być pomoc doświadczonego prawnika.

W naszej kancelarii wstępna analiza sprawy jest zawsze darmowa. Przeanalizujemy dostarczone przez Ciebie dokumenty i sprawdzimy możliwe rozwiązania. To zupełnie niezobowiązujące. Sam zdecydujesz, co dalej. Pracujemy zdalnie, dlatego jesteśmy w stanie pomóc klientom na terenie całego kraju, a także tym, którzy aktualnie przebywają za granicą. Zapraszamy do kontaktu.

Skorzystaj z bezpłatnej analizy sprawy!

Skontaktuj się z nami:

Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacja do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać


4.7/5 - (56 votes)

Kategorie: Case study Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.