Jedna zła decyzja, chwilowa niedyspozycja życiowa czy przykry zbieg okoliczności. Tak niewiele trzeba, aby popaść w długi. Chwila słabości, w której nie jesteś w stanie spłacać bieżących zobowiązań może skutkować pogłębianiem się tego zadłużenia. Z jednomiesięcznego opóźnienia robi się dwu, trzy… aż pewnego dnia otrzymujesz pismo z informacją od komornika o zajęciu konta bankowego. Czy organ egzekucyjny ma do tego prawo? Czy komornik może zająć tylko Twoje konto prywatne, czy może także sięgnąć po firmowe?

Sprawdź, czy możesz wstrzymać komornika i anulować dług.

Zajęcie konta firmowego za prywatne długi – czy to możliwe?

Egzekucja komornicza z rachunku bankowego to jeden z najczęstszych sposobów wybieranych przez komornika. Wynika to z tego, że większość osób posiada konto bankowe, a komornik może je w prosty sposób namierzyć dzięki systemowi OGNIVO. Zajęcie takiego rachunku jest więc skuteczną metodą na odzyskanie należności wierzyciela.

Wystarczy wyrok sądu lub sądowy nakaz zapłaty i sprawa załatwiona. Oczywiście, ostatecznie to do wierzyciela należy podjęcie decyzji, z jakiego składnika majątku dłużnika chce odzyskać swoją należność, a komornik musi się do tego wyboru dostosować. Jednak konto bankowe jest jednym z najczęstszych wyborów komornika.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność, używają najczęściej zarówno konta prywatnego jak i konta firmowego. Czy komornik ma prawo zająć konto firmowe, w przypadku kiedy dług dotyczy nie samej firmy, a jej właściciela? W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej tak. Co więcej, w przypadku zajęcia konta firmowego nie obowiązuje kwota wolna od zajęcia.

Komornik zajął twoje konto, pensję lub emeryturę?

Wiele egzekucji można wstrzymać, zmniejszyć dług i odzyskać zabrane pieniądze

Przeanalizujemy Twoją sprawę bez żadnych początkowych kosztów i powiemy jak możemy Ci pomóc.

Oznacza to, że komornik może zająć prawie wszystkie środki znajdujące się na firmowym rachunku bankowym. Prawie, gdyż także w przypadku zajęcia konta firmowego obowiązują pewne regulacje. Oczywiście zajęcie możliwe jest jedynie do kwoty egzekwowanych należności wraz z odsetkami i wszelkimi kosztami egzekucyjnymi. Jeśli na koncie znajduje się wyższa kwota, niż zablokowana przez komornika, pozostałymi środkami przedsiębiorca może swobodnie dysponować.

Jakie ograniczenia ma komornik w kwestii zajęcia konta firmowego?

Faktem jest, że w przypadku zajęcia środków z konta firmowego, nie obowiązuje kwota wolna od zajęcia. Nie oznacza to jednak, że komornik ma całkowitą dowolność w dysponowaniu zgromadzonymi na rachunku środkami. Także w przypadku rachunku firmowego, dotyczą go pewne obostrzenia. Komornik zobowiązany jest do pozostawienia na rachunku bankowym środków, które przeznaczone są na bieżące wynagrodzenie dla pracowników wraz z niezbędnymi podatkami, jednak maksymalna wysokość to przeciętne wynagrodzenie z poprzedniego kwartału, które zostało ogłoszone przez GUS.

Co więcej, to po stronie przedsiębiorcy leży obowiązek udokumentowania takiej potrzeby. Powinien on złożyć do banku kompletną, wiarygodną i rzetelną listę płac. W niektórych przypadkach możliwe jest także zabezpieczenie na rachunku bankowym środków, które przeznaczone są na raty leasingowe, kredytowe czy inne stałe należności. W tym przypadku konieczne jest jednak złożenie wniosku do sądu o zwolnienie środków niezbędnych do prowadzenia firmy.

To nie koniec wytycznych, których musi trzymać się komornik. Nie może on  zająć środków, które przeznaczone są na alimenty i renty alimentacyjne. W tej kwestii także konieczne jest udokumentowanie i to także należy do obowiązków dłużnika.

Te przepisy mają na celu zabezpieczenie niezbędnego minimum, które pomoże w dalszym utrzymaniu funkcjonowania firmy.

Podobnie jak w przypadku konta prywatnego, komornik nie może zająć środków, które pochodzą z alimentów, funduszu alimentacyjnego czy świadczeń i dodatków. problem w tym, że komornik nie ma dostępu do informacji o tym, z jakiego źródła pochodzą środki zgromadzone na rachunku. W tej kwestii także niezbędna jest informacja od dłużnika.

Czy spółka jest zabezpieczeniem przed zajęciem środków firmowych?

Opisane powyżej procedury dotyczą firm, które prowadzą działalność gospodarczą. Nie mają one praktycznie żadnych możliwości przed uchronieniem się także przed długami prywatnymi właściciela firmy. Komornik może praktycznie dowolnie dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku, poza niezbędnym minimum na obowiązkowe świadczenia dla pracowników czy opłacenie podstawowych zobowiązań stałych.

Czy to oznacza, że bezpieczniejszym sposobem na prowadzenie firmy jest założenie spółki? Jeżeli chodzi o samą kwestię zajęcia rachunku bankowego, to tak. Komornik nie może zająć konta firmowego spółki z.o.o., za prywatne długi właściciela tej spółki. Odzyskanie należności będzie więc dużo trudniejsze, jednak nie całkowicie niemożliwe. Jednak z całą pewnością będzie musiał on rozważyć inną opcję, niż proste zajęcie rachunku bankowego.

Czy można pozbyć się komornika z konta firmowego?

Blokada rachunku bankowego to uciążliwa sprawa, która skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Natomiast jedynym skutecznym sposobem na odblokowanie konta, jest całkowita spłata zadłużenia albo umorzenie egzekucji komorniczej. Czasami jest to niemożliwe, szczególnie wtedy, kiedy zadłużenie dotyczy sporej kwoty. Dłużnik ma prawo wnioskować o wcześniejsze odblokowanie konta firmowego. Warto jednak pamiętać, że istnieją też inne metody blokowania działań komorniczych. Związane są one z uchylaniem sądowych tytułów wykonawczych pochodzących od sądów w całej Polsce. Również w EPU. O co chodzi?

Jeśli w Twoim życiu albo życiu Twojej firmy nagle pojawił się komornik bez wcześniejszego powiadomienia z sądu, że toczyła się przeciwko Tobie sprawa sądową to masz dużą szansę na zatrzymanie działań organu egzekucyjnego. Mało tego, również odzyskania wszystkich zabranych pieniędzy! W Kancelarii EUROLEGE od wielu lat zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach i mamy na swoim koncie liczne sukcesy.

Komornik zablokował moje konto firmowe – co robić?

Blokada konta firmowego to niezwykle uciążliwa sprawa, która może skutecznie uniemożliwić dalszy rozwój, a nawet funkcjonowanie firmy. Jeśli Ciebie spotkała taka przykra sytuacja, nie martw się i zacznij działać. To wcale nie oznacza, że kwestia jest przesądzona. Pierwszym Twoim krokiem powinien być kontakt z prawnikiem, który specjalizuje się w oddłużaniu.

Darmowa konsultacja – szansa na zyskanie nowych perspektyw

Jeśli należysz do grona osób, które posiadają zadłużenie i nie widzą żadnych możliwości wyjścia z sytuacji, ale chcą działać – zapraszamy Cię na darmową konsultację. Przedstaw nam swoją dokumentację dotyczącą zadłużenia, a my przeanalizujemy ją dla Ciebie całkowicie za darmo. Dzięki temu zobaczysz, co można zrobić w tej sprawie i samodzielnie ocenisz, czy chcesz podjąć działanie. To całkowicie niezobowiązujące, a może pomóc Ci spojrzeć na sprawę z nieco innej perspektywy.

Zatrzymaj egzekucję i anuluj dług!

Skontaktuj się z nami:

Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.

Kancelaria Eurolege

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

4.7/5 - (50 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 komentarze

  1. Likwiduję JDG mam zadłużenie z racji czynszu za dotychczas wynajmowany lokal i kilku drobnych
    wierzycieli. Jednocześnie mam do spłaty kredyt bankowy. Pobieram emeryturę 4,5 tys.
    Pytanie : co zrobić gdy komornik zajmie mi konto i uniemożliwi mi spłatę rat kredytu w banku ?
    Krzysztof

    1. Dzień dobry Panie Krzysztofie. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

  2. Witam.Dziękuję bardzo za podpowiedz jak działać w przypadku blokady rachunku firmy itd.Dużo mnie to nauczyło jak zrobić by mieć szansę na prowadzenie firmy,gdzie w tym marazmie prawa w PL, i tak, kto raniej wstanie też rządzi,nie mówiąc o korupcji w Sądach,prokuraturze Rejonowej,Okręgowej to są ciężkie próby,by zachować zdrowie dla prowadzenia działalności w DG,trzeba uciekać do rajów podatkowych to jest jedyne wyjście itdPozdrawiam serdecznie wszystkich tych co dotyczy temat j/w.