Najczęściej, kiedy słyszymy sfomułowanie lista dłużników natychmiast myślimy o KRD czy BIK. Nie są jednak jedyne rejestry, w których mogą widnieć osoby zadłużone. Jednym z takich miejsc jest tytułowy ERIF. Czym jest ERIF oraz w jaki sposób można do niego trafić wyjaśnimy w poniższym materiale. Wskażemy również w jaki sposób wykreślić z ERIF.

Czym jest i jak działa jest ERIF?

Podmiot o nazwie ERIF to nic innego jak biuro informacji gospodarczej. Jest to podmiot prawa prywatnego – w tym przypadku spółka akcyjna. Pełna nazwa podmiotu prowadzącego rejestr dla osób zadłużonych brzmi ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

Działalność ERIF polega na zbieraniu oraz przetwarzaniu zgodnie z prawem danych osób zadłużonych wraz z informacjami o ich zadłużeniach oraz wierzycielach. Pamiętajmy, że nie każdy podmiot może się zajmować taką działalnością. Jedynie wyspecjalizowane firmy są w stanie należycie wypełniać liczne obowiązki przewidziane przepisami prawa. W szczególności co do kwestii należytej ochrony danych osobowych. Nabiera to szczególnego znaczenia w obecnych czasach, gdzie kredyt na skradziony dowód osobisty nie jest odosobnionym wydarzeniem.

Kto i kiedy trafia do bazy ERIF?

Jak sama nazwa podmiotu wskazuje, do bazy ERIF trafiają osoby zadłużone. Pamiętajmy jednak, że nie chodzi tylko i wyłącznie o osoby zadłużone w bankach i chwilówkach. Chociaż te na pewno najczęściej widnieją w rejestrze osób zadłużonych ERIF. Na listę dłużników ERIF można trafić także z powodu:

 • braku zapłaty za rachunek telefoniczny i Internet
 • zaległości czynszowych, np. w spółdzielni mieszkaniowej,
 • braku uiszczania opłat za wodę, śmieci, prąd czy gaz,
 • niezapłacenia kary za brak opłaty w komunikacji publicznej – tzw. mandat za jazdę na gapę.

Do bazy ERIF nie trafiają jednak wszystkie osoby zadłużone. Trzeba spełnić pewne kryteria. Są to:

 • poinformowanie dłużnika przez wierzyciela o zamiarze wpisu na listę dłużników z wyznaczeniem terminu na zapłatę nie krótszym niż miesiąc od dnia odbioru przesyłki poleconej – wezwanie do zapłaty musi być obligatoryjnie wysłane listem poleconym do dłużnika,
 • dług musi wynosić co najmniej 200 zł (konsument) albo 500 zł (przedsiębiorca),
 • zaległość w płatności to co najmniej 60 dni.

Jak widać za wiele nieterminowych płatności można trafić do bazy dłużników ERIF. Jednak nie każdy dług daje podstawy do dokonania wpisu.

Jak sprawdzić ERIF?

Chcesz uzyskać informacje o tym czy widniejesz w ERIF? Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej: https://erif.pl

ERIF co to jest

Tworzenie konta w systemie ERIF jest dosyć proste i nie zajmuje wiele czasu.

Co daje zalogowanie się do systemu ERIF? Oto możliwości, z jakich może korzystać zarejestrowany użytkownik:

 • weryfikacja swoich informacji gospodarczych,
 • ochrona przed próbą wyłudzenia pieniędzy,
 • ochrona skradzionych danych osobowych,
 • generowanie raportów dotyczących konsumentów i przedsiębiorców,
 • monitorowanie zmian w informacjach dotyczących wpisów.

O takiej funkcjonalności zapewnia sam administrator portalu.

Dodatkowym atutem biura informacji gospodarczej jest to, że istnieje możliwość szybkiego sprawdzenia starych długów. W naszej Kancelarii EUROLEGE każdego dnia otrzymuje zgłoszenia, że komornik egzekwuje stary dług. Ewentualnie, że firma windykacyjna domaga się spłaty zadłużenia powstałego wiele lat temu. Mając możliwość wejścia w system informacji gospodarczej można szybko ustalić źródło problemu oraz podjąć szybkie kroki w celu wykreślenia albo zaktualizowania wpisu w bazie ERIF.

Jak wykreślić wpis w ERIF?

Wykreślenie wpisu w ERIF nie jest zadaniem łatwym. Właściwie można podzielić sposoby na wykreślenie z bazy ERIF na trzy (3) odrębne działania.

Pierwszy wiąże się z dokonaniem wpisu nieprawdziwego. Czyli takiego, który nie powinien w ogóle mieć miejsca. Zazwyczaj dotyczy to sytuacji, gdy wpisywana jest osoba, która nigdy nie była dłużnikiem i wpis został dokonany przez pomyłkę. Inna sytuacja to taka, że wpisowi uległa osoba, która co prawda widnieje jako dłużnik, ale nigdy nie zaciągała zobowiązania. Najlepszym przykładem będzie tutaj kradzież danych osobowych, na które osoba trzecia zaciągnęła zobowiązanie.

Drugi dotyczy sytuacji, gdy osoba zadłużona została wpisana do rejestru dłużników, ale wierzyciel nie dochował wszystkich formalności. Na przykład nie wysłał wezwania do zapłaty listem poleconym albo nie zachował odpowiedniego okresu od doręczenia wezwania do złożenia wniosku o dokonanie wpisu w bazie ERIF. W takiej sytuacji należy złożyć stosowny sprzeciw i wniosek o wykreślenie wpisu z bazy ERIF. Jeśli to nie pomoże to wówczas należy złożyć do sądu pozew o naruszenie dóbr osobistych. Wygrana w procesie o naruszenie dóbr osobistych daje podstawy do ubiegania się także o należne zadośćuczynienie pieniężne.

Trzeci, ostatni sposób działania to umożliwienie sobie wykreślenia z bazy dłużników oraz oddłużenia na przyszłość. Jak to się robi? Oddłużenie połączone razem z możliwością wykreślenia z ERIF dostępne jest wyłącznie dla osób, które zostały pozwane do sądu przez swojego wierzyciela. Wygrana sądowa i oddalenie powództwa dają podstawę w takiej sytuacji do wykreślenia wpisu w rejestrze dłużników. Jak to zrobić? Czytaj dalej.

PAMIETAJ! Jeśli kwestionujesz wpis w bazie dłużników to możesz złożyć prosty sprzeciw przeciwko wpisowi. Nie spowoduje on, że wpis zniknie, ale da podstawę do oznaczenia wpisu jako „dług sporny”.

Oddłużenie i wykreślenie z ERIF za jednym zamachem. To możliwe!

Zgadza się, wykreślenie z ERIF można połączyć z pełnym oddłużeniem. Należy jednak – jak wspomnieliśmy wyżej – wygrać sprawę w sądzie. W większości spraw banki, firmy windykacyjne czy pożyczkowe kierują sprawy do sądów. Dlatego tym samym otwierają drogę do załatwienia dwóch spraw w jednej.

Czy wygrana z wierzycielem jest możliwa? Nawet jeśli zaciągałem kredyt albo pożyczkę? Takie pytania zadaje sobie wielu z naszych Klientów. My na to mamy właściwie jedną odpowiedź, a są nią nasze statystyki? Oto one:

 • ponad 7000 wygranych spraw sądowych,
 • długi na ponad 80.000.000 (osiemdziesiąt milionów) złotych anulowane.

Mamy za sobą tysiące procesów z wierzycielami. Wiemy, na co zwracać uwagę, aby zmaksymalizować szanse na wygraną naszego podopiecznego. Nawet jeśli nie udaje nam się oddłużyć Klienta w całości to zawsze walczymy do końca. Za dobry wynik uznać możemy też sprawę, w której zadłużenie zostało anulowane w sądzie o więcej niż 50% dochodzonych kwot.

Uzyskują wyrok oddalający w całości otrzymujesz dokument stwierdzający brak istnienia długu po Twojej stronie. A to z kolei stanowi podstawę do uchylenia wpisu w ERIF.

Wpis komorniczy w ERIF. Jak go wykreślić?

W bazie dłużników możemy spotkać także wpisy, w których prowadzona jest już egzekucja komornicza. Z takimi wpisami również możemy sobie poradzić. Zadanie jednak uzależnione jest nie tylko od nas, ale też całej sytuacji jaka miała miejsce zanim wpis się pojawił.

Jeśli wpis na listę dłużników ERIF z komornikiem pojawił się nagle i Ty nic o tym wcześniej nie widziałeś to być może doszło do błędów ze strony sądu. Takie rzeczy się zdarzają. Wiemy coś na ten temat. Pomogliśmy już setkom osób umorzyć egzekucje komornicze odzyskać pieniądze.

Jednak jak to możliwe, że komornik działa mimo braku jakichkolwiek informacji poprzedzających to zdarzenie? Wspominany wyżej błąd sądu mógł być tego powodem. Nieprawidłowe doręczenia przesyłek sądowych były kiedyś dosyć powszechnym zjawiskiem. Mobilność społeczna sprawiała, że ludzie podróżowali i zmieniali miejsca zamieszkania bez zmiany adresów zameldowania. I to był główny powód problemów. Sądy wysyłały nakazy zapłaty na adresy, pod którymi pozwani już dawno nie mieszkali. Fakt, że toczyła się jakaś sprawa sądowa ujawniał się dopiero po zablokowaniu konta w banku, wynagrodzenia za pracę czy emerytury. Można jednak z tym walczyć i to skutecznie!

Zadanie odwrócenia całego procesu nie jest łatwe. Koniecznym jest złożenie wniosku do sądu, komornika i jednocześnie pisma do wierzyciela. Należy każdą czynność koordynować i postępować zgodnie z przepisami. W przeciwnym wypadku cała sprawa może skończyć się totalną porażką. Z naszego doświadczenia wynika, że większość osób nie radzi sobie z odwracaniem niekorzystnych postępowań komorniczych na swoją korzyść. Dlatego w naszej Kancelarii EUROLEGE powołaliśmy specjalny zespół do pomocy osobom zadłużonym z komornikiem. Od wielu lat wspieramy i pomagamy zadłużonym, którzy toczą nierówną walkę z wielkimi korporacjami finansowymi.

Jak zgłosić się do EUROLEGE o pomoc?

W Kancelarii EUROLEGE postawiliśmy na szybkość i łatwość komunikacji. Dzięki zdalnej technologii obsługi spraw jesteśmy w stanie pomagać każdemu potrzebującemu. Bez względu na to gdzie mieszka. Pomagamy także naszym rodakom, którzy wyjechali za granicę i pozostawili w Polsce swoje problemy finansowe. Jesteśmy w stanie pomagać przed każdym sądem i komornikiem.

Zgłosić się do nas można w kilku dostępnych formach kontaktu. Poza tradycyjną, osobistą formą są to Internet i telefon. Można do nas napisać albo zadzwonić, a także wysłać formularz zgłoszeniowy z prośbą o kontakt z naszej strony. Wszystko można załatwić zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy.

Skontaktuj się z nami już dziś:
Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Formularz zgłoszeniowy: https://www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/


5/5 - (4 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Agnieszka pisze:

Proszę o kontakt w sprawie wpisu do erif

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Agnieszko. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pani tutaj: https://klient.eurolege.pl

Jacek pisze:

Chciałbym się sprawdzić

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Musi Pan w tym zakresie złożyć wniosek o przesłanie raportu do biura informacji gospodarczej, np. ERIF.