Zdecydowana większość spraw sądowych w postępowaniu spornym kończy się wyrokami. Na pewno dużo rzadziej spotykamy orzeczenia niemerytoryczne kończące postępowanie w sprawie, w tym postanowienia. Problem dla osób, które nie mają doświadczenia praktycznego w sprawach sądowych bardzo często dotyczy tego jak można dowiedzieć się o wyroku sądu? W ślad za tym pojawiają się jeszcze inne pytania i wątpliwości. Skoro wydane zostało orzeczenie to czy sąd wysyła wyrok do domu? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Koniec sprawy sądowej. Jak dowiedzieć się o wyroku sądu?
Postępowanie sądowe o charakterze procesowym (np. sprawa o zapłatę) jak wspomnieliśmy zazwyczaj kończy się wydaniem wyroku. Wyrok sądowy to orzeczenie kończące postępowanie w sprawie o charakterze merytorycznym. Rozsądzającym spór zawisły pomiędzy stronami procesu. W przypadku pozwów o zapłatę wyrok może być:
- oddalający powództwo,
- uwzględniający powództwo (zasądzający roszczenie – w całości albo w części).
Jak dowiedzieć się o wyroku sądu, który został wydany na posiedzeniu jawnym? Właściwie możemy tutaj wskazać na dwa (2) sposoby o tym jak dowiedzieć się o wyroku sądu, a są to:
- obecność na posiedzeniu, na którym ogłaszany jest wyrok,
- wykonanie telefonu do sądu, który wydał wyrok i ustalenie jego treści.
Z tym drugim niekiedy bywa taki problem, że pracownicy biur obsługi interesantów nie chcą dokładnie podawać treści rozstrzygnięć. W takiej sytuacji zwykle wystarczy jednak informacja czy wyrok jest zasądzający czy tez oddalający.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną
Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.
Czy sąd wysyła wyrok do domu?
Każdy wyrok wydany na posiedzeniu jawnym nie jest doręczany stronom. Po jego ogłoszeniu sąd zamyka przebieg danej sprawy i otwiera się termin do wdrożenia procedury odwoławczej od wyroku. Niestety, ale wiele osób, które są obecne na ogłoszeniu wyroku czy też, które dowiedziały się o jego treści przez telefon tracą możliwość odwołania czekając na to, aż sąd wyśle im wyrok do domu. Co się stanie, gdy strona niezadowolona z wyroku sądu nic nie zrobi w ustawowym terminie do jego zaskarżenia? Wówczas następuje uprawomocnienie wyroku sądu. Po nadaniu klauzuli wykonalności wyrok taki nadaje się już do egzekucji komorniczej.
Wyrok na posiedzeniu niejawnym. Czy dowiem się o jego treści?
Inaczej wygląda sytuacja z wyrokiem na posiedzeniu niejawnym. Nie mylić z wyrokiem zaocznym, który też może być wydany na posiedzeniu niejawnym. Jednak w jednym i drugim przypadku wyrok na posiedzeniu niejawnym (normalny i zaoczny) zawsze doręczane są stronom. Jeśli jesteś pozwanym np. przez bank, firmę pożyczkowa czy windykacyjną to wyrok na posiedzeniu niejawnym na pewno zostanie do Ciebie wysłany. W ten sposób dowiesz się o jego treści.
Wyrok na posiedzeniu jawnym i niejawnym. Co zrobić, aby wyrok się nie uprawomocnił?
W przypadku wyroków sądowych obowiązuje zasada zaskarżalności. Oznacza to, że wyrok wydany przez sąd podlega zaskarżeniu. Odwołanie do sądu od wyroku I instancji wnosi się do sądu II instancji. Jest to apelacja od wyroku.
Zanim jednak wniesiesz apelację musisz złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku. Składa się go w terminie 7 dni od:
- ogłoszenia wyroku na posiedzeniu jawnym,
- doręczenia wyroku wydanego na posiedzeniu niejawnym (nie dotyczy wyroków zaocznych).
W przypadku wyroku zaocznego pozwany nie składa wniosku o uzasadnienie wyroku, ale od razu odwołanie – czyli sprzeciw od wyroku zaocznego. Na taka czynność pozwany ma 2 tygodnie, które liczone są od dnia otrzymania przesyłki sądowej.
PAMIĘTAJ! Wniosek o uzasadnienie wyroku podlega opłacie sądowej w wysokości 100 zł.
Czy napisanie apelacji od wyroku i sprzeciwu od wyroku zaocznego to trudne zadanie?
Każda sprawa jest inna, ale ogólnie rzecz ujmując odwołanie od wyroku sądowego nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie, gdy dotyczy spraw o zapłatę, w których druga strona reprezentowana jest prawnika – profesjonalistę. Każdy środek zaskarżenia orzeczeń sądowych musi spełniać odpowiednie wymogi formalne, takie jak np.:
- wskazanie przedmiotu zaskarżenia,
- wskazanie zakresu zaskarżenia (w całości czy w części, a jak w części to w jakiej konkretnie?),
- wskazanie zarzutów przeciwko wyrokowi,
- uzasadnienie zarzutów.
Do tego liczne warunki formalne, bez których nie ma co liczyć na to, że sąd wyższej instancji w ogóle zajmie się sprawą. Jakby tego było mało, apelacja od wyroku oraz sprzeciw od wyroku zaocznego podlegają opłacie sądowej. W przypadku apelacji od wyroku będzie to kwota odpowiadająca w 100% opłaty sądowej wnoszonej od pozwu, a w przypadku sprzeciwu od wyroku zaocznego będzie to 50% kwoty opłaty od pozwu.
Na koniec najważniejsze. Zarówno apelacja od wyroku normalnego jak i sprzeciw od wyroku zaocznego są pismami terminowymi. Na ich wniesienie osoba składająca ma tylko 2 tygodnie, liczone od dnia otrzymania pisma z sądu. W przeciwnym razie orzeczenie się uprawomocni i będzie mogło być przedmiotem postępowania egzekucyjnego (komorniczego). A co się stanie, jeśli wniesiesz środek odwoławczy od wyroku za późno? Przekroczysz ustawowy termin. Wówczas nastąpi odrzucenie środka zaskarżenia co równoznaczne jest z tym jakby w ogóle nie został on wniesiony. Na pewno nie warto ryzykować działania na własną rękę. Szczególnie, gdy w grę wchodzą sprawy życiowe, w tym związane z życiem finansowym.
Kto mi pomoże złożyć odwołanie od wyroku sądowego? Gdzie szukać pomocy?
W sprawach związanych z roszczeniami o zapłatę na pewno zawsze warto korzystać z pomocy specjalistów. Takich, którzy mają za sobą liczne, udokumentowane sukcesy na tym polu, tj. prawomocne wyroki sądowe oddalające powództwo. W Kancelarii EUROLEGE od lat zajmujemy się pomocą osobom pozwanym do sądów przez banki, chwilówki oraz firmy windykacyjne. Mamy tysiące wygranych spraw sądowych, a kwota wartości przedmiotu sporu w nich to ponad kilkadziesiąt milionów złotych! Na naszej stronie internetowej publikujemy niewielką część z naszych sukcesów. Można je zobaczyć klikając tutaj: baza wyroków EUROLEGE.
Dlaczego jeszcze warto skorzystać z pomocy prawników Kancelarii EUROLEGE? Przede wszystkim dlatego, że jesteśmy nie tylko skutecznie, ale też szybcy w kontakcie. Działamy zdalnie, w związku z czym nie musisz umawiać się na specjalne spotkania z prawnikiem. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. W ten sposób jesteśmy pomóc również tym naszym rodakom, którzy wyjechali za granicę pozostawiając długi w kraju.
Co jeszcze przemawia za tym, że warto skorzystać z pomocy Kancelarii EUROLEGE? Wstępną analizę prawną swojej sprawy dostaniesz u nas całkowicie za darmo! Nie musisz płacić za wstępną poradę prawnika i analizę dokumentów otrzymanych z sądu. To bardzo innowacyjne podejście do Klienta spowodowało, że dzisiaj jesteśmy jedną z największych instytucji tego typu w Polsce.
Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie sądowej? Pomagamy na terenie całego kraju. Reprezentujemy naszych Klientów przed sądami i komornikami w całej Polsce.
Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz także wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Jest on dostępny na naszej stronie internetowej. Po jego uzupełnieniu i wysłaniu nasz konsultant zadzwoni do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustali jak możemy Ci pomóc.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.

Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Bez kategorii (7)
- Case study (28)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Nieutoryzowane transakcje (59)
- Porady dla dłużników (453)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (105)
Miałem sprawe karno 5 pazdziernika w sądzie byłem 13 pazdziernika powiedzieli że wyrok jeszcze nie prawomocny jest i że jak sie uprawomocni to sędzia podejmie decyzje co dalej czy odać telefon zostałem skazany na ograniczenie wolnosci i zakaz z bliżania sie i kontaktowania sie co to może oznaczać prosze odpowiedz