Nieważne czy masz już kilka pożyczek, czy zadłużysz się za pomocą karty kredytowej, debetu czy kredytu odnawialnego. W swoim życiu warto jak najmniej czasu i pieniędzy poświęcić na spłatę długów. Co zrobić, gdy dług nas przerasta i nie daje nam spać? Najważniejsze to nie panikować, a do problemu podejść pragmatycznie. Jak pozbyć się długów i jak wyjść z długów? O tym wszystkim dowiesz się po przeczytaniu tego artykułu.
Jak wynika z Biura Informacji Kredytowej (BIK), w bieżącym roku średnie zadłużenie Polaków wynosi ponad 28 tys. złotych. Co więcej, co drugi dorosły Polak, obecnie 47,2%, posiada zobowiązania wynikające z tytułu kredytu lub pożyczki. Patrząc na tendencję do regularnego spłacania zobowiązań, można zauważyć, że średnio w Polsce osób 7% ma problemy ze spłatą pożyczek (opóźnienie powyżej 90 dni). Spoglądając na województwa, najrzetelniejsi są mieszkańcy Podkarpacia, tutaj odsetek zadłużonych wynosi tylko 5,3%.
UWAGA! Chcesz pozbyć się długów? Oddłużenie jest możliwe, ale wymaga wytężonej pracy. Dobrze, jeśli u swojego boku będziesz mieć doświadczonego w tych sprawach prawnika. Takiego, który pokieruje, doradzi i ostrzeże przed nieroztropnymi wyborami. W Kancelarii EUROLEGE możesz uzyskać pomoc specjalistów od spraw antywindykacji. Wstępną analizę prawną sprawy otrzymasz u nas za darmo!
Jest wiele osób, które powie, że nie ma dobrych pożyczek i kredytów, a jeśli chcesz coś kupić droższego, to trzeba przez określony czas odkładać pieniądze. Trudno się z takim stwierdzeniem zgodzić i też warto zauważyć, że skorzystanie z kredytu czy pożyczki z odpowiednim podejściem i zasobami nie jest niczym złym.
„Dobre długi” to takie, które zostały wzięte w odpowiedzialny sposób. Decyzja o zawarciu umowy była przemyślana, a cel odpowiednio ważny, czyli np. na zakup mieszkania, ale z obliczeniem kosztów kredytu i budowy domu. Dodatkowo zawarta po wzięciu pod uwagę ewentualnych życiowych czarnych łabędzi, czyli sytuacji, które mogą w znaczny sposób negatywnie wpłynąć na nasze życie.
Do „złych długów” z pewnością można zaliczyć kredyty i pożyczki, które służą do zaspokojenia swoich zachcianek czy zaimponowania innym. Także te, które są niemożliwe do spłacenia lub w znacznym stopniu obciążają budżet domowy. Jednocześnie zdecydowanie najgorsze są służące do spłaty innych zobowiązań finansowych.
Rozpoczęcie walki z długami jest najtrudniejsze. Nie jest łatwo przecież zmierzyć się z problemem, który nas przytłacza. Na dodatek często problemów wstydzimy się nawet przed sobą, a analiza wymaga zagłębienia się najczęściej we własne słabości.
Rozpoczynając proces pozbycia się długów, konieczne jest przeanalizowanie powodów, dla których została wzięta pożyczka i to, co najtrudniejsze, zmiana nawyków, czyli korzystanie tych źródeł finansowych, które mamy do dyspozycji. Do tego posłuży stworzenie budżetu, który jest świetnym sposobem na wprowadzenie porządku w finansach. Znając przychód i wydatki wiemy dokładnie, ile zostanie na codzienne potrzeby.
Mając gotowy aktualny budżet, warto wziąć się za analizę wydatków, które można obciąć lub ograniczyć. To właśnie z tego punktu wychodzimy do zapoczątkowania zmian.
Brak pieniędzy oznacza cięcie wydatków. Podczas analizy warto zastanowić się, które zachowania szczególnie wpływają na ich wysokość. Częste spożywanie posiłków w restauracjach można zastąpić, ale nie jedzeniem z sieci fast-food, które zmniejszy koszty, ale jednocześnie negatywnie wpłynie na nasze zdrowie. Gotowanie prostych potraw nie jest trudne, a może stać się przyjemne.
Dobrym sposobem jest wycofanie się ze wszystkich możliwych kart. Płacenie gotówką szczególnie uświadamia, ile pieniędzy wydajemy na niepotrzebne rzeczy. A sam fakt jej ubywania da większe pobudki do zastanowienia się nad zakupami czy atrakcjami.
Jeśli ciągle mamy za mało pieniędzy, konieczne trzeba zwiększyć dochody. Dla niektórych praca 40 godzin dziennie to dużo, ale jeśli jest konieczność, to czasem trzeba wyrobić 50 czy nawet 70 godzin w tygodniu. Najłatwiej, gdy tę możliwość daje nam obecny pracodawca. Można poszukać lepiej płatnej pracy, ale trzeba pamiętać, że takie zmiany, gdy jesteśmy zadłużeni, mogą być katastrofalne w skutkach. Inny sposób to poszukanie pracy dodatkowej w tygodniu lub weekendy. Weekend w miastach to szczególnie aktywny czas i wiele branż potrzebuje dodatkowych osób do pracy.
Gdy stworzyliśmy budżet i wycięliśmy wszystkie zbędne wydatki, zrobiliśmy wiele, aby zwiększyć koszty, a dodatkowo sprzedaliśmy wszystko, co mogliśmy. Jednocześnie nadal nie jesteśmy spłacać na bieżąco rat kredytów i pożyczek, to dopiero teraz warto zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym.
To jedyny kredyt, który można wziąć w przypadku wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Jego mechanizm jest prosty, dany bank przejmuje nasze zobowiązania. Udziela kredytu konsolidacyjnego, który służy do spłaty zobowiązań. Realnie nie przelewa pieniędzy na nasz rachunek, ale bezpośrednio na rachunki innych instytucji finansowych, w których jesteśmy zadłużeni. Tym sposobem przejmuje naszych wierzycieli i finalnie płacimy comiesięczne raty tylko do jednego banku.
Kredyt konsolidacyjny działa na zasadzie – zapłacisz więcej, ale przez dłuższy okres w mniejszych ratach. Dlatego też finalnie wpadamy w zobowiązanie, które jesteśmy w stanie udźwignąć, ale wiąże nas z danym bankiem na zdecydowanie dłuższy okres i końcowo zapłacimy znacznie więcej.
Ostatecznym sposobem na wyjście z długów, dla osób, które wpadły w spiralę zadłużenia, jest upadłość konsumencka. Jest to żmudny i trudny proces oparty na procedurze sądowej i nie zawsze kończy się sukcesem, ale może pomóc w wyjściu z zadłużenia.
Celem upadłość konsumencka jest oddłużenie osoby, która nie radzi sobie ze spłatą zobowiązań finansowych i najczęściej nie ma innego sposobu na wyjście z długów. Procedura ta dotyczy osób prywatnych, które przez okres co najmniej 3 miesięcy nie są w stanie uregulować swoich płatności. Ma na celu ogłoszenie upadłości konsumenckiej, zaspokojenie wierzycieli i wyprowadzenie z długów.
Najważniejsze jest udowodnienie, że dłużnik nie jest w stanie spłacić zobowiązań. Taki wniosek o upadłość konsumencką może skierować do sądu dłużnik lub wierzyciel. Jeśli sąd po otrzymaniu stosownych dokumentów przychylił się do wniosku, rozpocznie się postępowanie właściwe. W postępowanie upadłościowe wchodzi syndyk – organ upadłościowy, to on ma za zadanie zadbać o spłatę długów. Jednocześnie jego zadaniem jest prowadzenie takiej sprzedaży majątku, by dłużnik nie pozostał bez środków do życia. Syndyk w pełni zajmuje się rozporządzaniem całym majątkiem dłużnika: środkami na koncie, samochodem, antykami czy też nieruchomościami.
Średni czas rozpatrzenia wniosku o upadłość konsumencką trwa 2 miesiące. W wypadku, gdy wniosek zostanie odrzucony, blokowana jest możliwość skorzystania z tej formy wyjścia z zadłużenia przez następne 10 lat. Upadłość konsumencka chroni dłużnika, który po dokonaniu spłat, według planu zostaje całkowicie oddłużony.
Nie ma jednego dobrego sposobu na to jak pozbyć się długów. Każdy z nich wprowadza w życie wiele zmian i ograniczeń. Jednocześnie przed zdecydowaniem się na skorzystanie z opcji, które dają nam banki lub państwowe instytucje warto zacząć od podstaw, zmieniając swoje nawyki i dostosowując finanse do swoich możliwości. Niewiele zmieni kredyt konsolidacyjny, jeśli po spłaceniu go na koncie znowu zaczną pojawiać się długi.
Z pewnością nie warto odwlekać od siebie tego problemu. Za kilka miesięcy, a może nawet szybciej i tak będziemy musieli się z nim zmierzyć i jedyne znacznie przybierze na sile.
W naszej kancelarii pomagamy osobom, które wpadły w spiralę zadłużenia. Prześlij nam swoje dokumenty, a my przeanalizujemy je dla Ciebie. Wstępne rozpatrzenie sprawy zawsze jest darmowe. Kancelaria Eurolege działa zdalnie, dzięki czemu możemy pomóc Ci niezależnie od tego, gdzie aktualnie się znajdujesz. Zadzwoń, napisz, skontaktuj się z nami. Wstępną analizę swojej sprawy otrzymasz u nas całkowicie bezpłatnie!
Wpadlam w wir chwlowek jeste u kresu wytrzymalosci lecze sie psychiatrycznie pomozcie
Czy macie sposób na spółki z Wrocławia tzw fundusze sekuratyzacyjne Kruk , Ultimo , HoistFinance które w ramach cesji wierzytelności przejęły moje kredyty od banków :
1/ Getin Banku, konsumencki z zabezpieczeniem hipotecznym, 2/ Deutsche Bank obecnie Santander, – kredyt konsumencki, 3/ Meritum obecnie Alior kredyt firmowy , w czasie prowadzonych w sądach, procesów
Pracownicy tych spółek zewnętrznych natrętnie wydzwaniają do mojej indywidualnej kancelarii adwokackiej, żądając zapłaty. Podczas gdy moja kancelaria prowadzona od 50 lat indywidualnie, zmuszona była w związku z prowadzonymi latami zastępstwami z urzędu, brać te
kredyty by się utrzymać na rynku usług prawnych. Są to oczywiste nieprawidłowości w polskim
wymiarze sprawiedliwości ale także ewidentne oszustwa bankowe polegające na naliczaniu kredytobiorcom dodatkowych kosztów z tytułu kosztów związanych z łączeniem się banków.
Jestem wprawdzie doświadczonym prawnikiem ale nie jestem wtajemniczona w możliwości jakimi mogę walczyć z bankami oszustami. Sądy nie dopuszczają opinii specjalistycznych z ksiąg bankowych i tym sposobem opowiadają się po stronie banku, mimo iż braki w materiale
dowodowym im na to nie pozwalają a także jako procedujący nie są profesjonalistami w prowadzonych sprawach z bankami. Moja racja została przyznana przez Rzecznika Finansowego a mimo to Sąd Okręgowy w Warszawie pominął mój dowód z profesjonalnej opinii, a Sąd Apelacyjny w Warszawie od 2-ch lat nie wie co z tym zrobić. Jeżeli macie specjalistów którzy potrafią przechytrzyć tych pseudo znawców to chętnie z Waszej pomocy skorzystam Pozdrawiam adwokat Elżbieta Powerska powerskaelzbieta@gmail.com
rychliwe nie załatwiają
spraw zgodnie z w interesie klienta banku. Dodaję że jestem Indywidualną Kancelarię
Adwokacką która od lat 50 prowadzi indywidualnie własną działalnośc gospodarczą w
woj śląskim
skupujące od banków Getin Santander
kredyty sporne prywatne , hipoteczne, firmowe czasie trwających procesów oszusty Getin Noblae Bank
Zostaw komentarz