Mając egzekucje komorniczą z ruchomości – głównie samochodu – cała sprawa dochodzi do punktu kulminacyjnego czyli licytacji. Ten moment stanowi przesilenie postępowania i może stanowić punkt zwrotny całego procesu. Wynika to z faktu, że w przypadku skutecznie przeprowadzonej licytacji ruchomości może dojść w szybkim tempie do zmiany właściciela pojazdu. A to zjawisko wydaje się najbardziej dotkliwe dla osoby zadłużonej.

Przypomnijmy, że zarząd ruchomością w toku egzekucji komornik niemal zawsze pozostawia dłużnikowi. Ma on obowiązek używania rzeczy zgodnie z jej przeznaczeniem i nie może pogarszać jej stanu. Jednak co zrobić, aby komornik odstąpił od licytacji i egzekucja z przedmiotu (np. samochodu) nie doszła do skutku? Możliwych rozwiązań jest kilka. My przedstawimy trzy, które można spotkać w praktyce. Zapraszamy do przeczytania całości artykułu. Na pewno warto wiedzieć więcej.

Na czym polega i jak przebiega licytacja samochodu, pralki, lodówki etc.?

Po dokonaniu zajęcia i oszacowaniu wartości ruchomości komornik przystępuje do ostatecznego etapu, czyli do sprzedaży. Odbywa się ona we wspomnianej wyżej formie licytacji publicznej. Oznacza to, że mogą być na niej obecne osoby trzecie. Jeśli dłużnik wyrazi zgodę, to wówczas komornik może sprzedać daną rzecz z wolnej ręki. Jest to jednak raczej wyjątek. Szczególnie, gdy chodzi o takie rzeczy jak np. samochód.

Osoby przystępujące do przetargu zobowiązane są wpłacić rękojmię (wadium). Wynosi oni 1/10 sumy oszacowania ruchomości. Jeżeli suma oszacowania jest niższa niż kwota 5.000 zł to rękojmi nie składa się. Kwestia rękojmi jest bardzo ważna, ponieważ daje gwarancję późniejszej realizacji przyrzeczenia kupującego o wpłacie całości ceny. Jeśli tego nie wykona, to dana rękojmia przepada. Ma to charakter bardzo zbliżony do zadatku, który występuje w przepisach kodeksu cywilnego. Wyjątkowo rękojmi też nie składa wierzyciel, jeśli suma jego należności jest równa albo większa od sumy rękojmi.

W przetargu (licytacji) ruchomości, np. samochodu nie mogą uczestniczyć:

  • dłużnik, jego małżonek, dzieci, rodzice i rodzeństwo,
  • komornik, jego małżonek, dzieci, rodzice i rodzeństwo,
  • osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym,
  • licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji.

Brak możliwości uczestnictwa oznacza jedynie niemożliwość brania czynnego udziału w przetargu. Nie oznacza, że dane osoby nie mogą przebywać w miejscu przetargu i np. zgłaszać swoich roszczeń. Może to swobodnie robić np. dłużnik, o czym w dalszej części artykułu.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Co ciekawe, jeśli na licytację stawi się tylko jeden licytant, to stanowi to warunek ważnego odbycia przetargu. Brak postąpienia i akceptacji minimalnej ceny uniemożliwia uznanie odbytego przetargu za skuteczny. Komornik nie może w takiej sytuacji udzielić przybicia. Wówczas wyznacza się kolejny przetarg. Tym razem z niższą sumą wywoławczą.

Osoba dłużnika musi wiedzieć, że dopiero udzielenie przybicia przenosi na zwycięzcę przetargu własność danej rzeczy ruchomej. Przybicia dokonuje komornik. Można jednak na taką czynność komornika złożyć skargę.

Kilka sposobów na to, żeby komornik odstąpił od licytacji.

Poniżej prezentujemy skrótowo sytuacje, w jakich komornik odstąpi od licytacji ruchomości, a są to:

  • złożenie przez dłużnika w toku licytacji skargi na przybicie własności dokonane przez komornika,
  • uchylenie tytułu wykonawczego i umorzenie egzekucji,
  • spłata wierzyciela bezpośrednio albo do rąk komornika.

Poniżej omówimy każdy ze wskazanych sposób na zatrzymanie licytacji ruchomości.

Skarga dłużnika na przybicie. Czy można zablokować licytację?

Szczególnie interesujący w kontekście blokowania licytacji komorniczych ruchomości jest tekst art. 870 kodeksu postępowania cywilnego – dalej kpc. Wynika z niego wprost, że dłużnik, który porozumie się z osobą trzecią w sprawie blokowania przybicia będzie mógł uniemożliwić skuteczne zakończenie egzekucji z ruchomości.

Na czym polega cały problem? Zgodnie z przepisami obecny na licytacji dłużnik może złożyć do protokołu licytacji skargę na czynności komornika. Przy czym skarga może dotyczyć wyłącznie naruszenia przepisów o:

  • publicznym charakterze licytacji,
  • najniższej cenie nabycia,
  • wyłączeniu od udziału w przetargu.

Osoba, która wylicytuje cenę nabycia zobowiązana jest zapłacić całość pozostałej ceny niezwłocznie. Zaraz po udzieleniu przybicia. Przepisy znajdują wyłączenia, ale nie są one istotne dla kwestii dłużnika.

Jeśli dłużnik złoży skargę na czynności komornika musi dokonać opłaty. Wynosi ona 100 zł. Jednak, gdy tego nie zrobi może złożyć do sądu wniosek o zwolnienie o kosztów sądowych. Cała procedura, łącznie z wezwaniem osoby dłużnika przez sąd do dokonania opłaty trwa długo. Zazwyczaj – włącznie z przetrzymywaniem korespondencji – nawet do kilku tygodni. I tutaj powstaje ciekawa zależność. Ponieważ na rozpatrzenie skargi sąd ma 2 tygodnie. A jeśli tego w tym czasie nie zrobi – jest to bardzo możliwe wobec działań dłużnika – nabywca może w okresie pomiędzy 2 a 3 tygodniem od daty złożenia skargi zrzec się nabycia ruchomości i odebrać zapłaconą sumę. Powoduje to, że licytacja zgodnie z prawem zostanie uznana za niedoszłą.

Taka praktyka może być spotykana, gdy osoba trzecia znająca dłużnika przystąpi do przetargu i następnie zastosuje wskazane wyżej postępowanie. Oczywiście przy aktywnym współudziale dłużnika.

Uchylenie tytułu wykonawczego i umorzenie egzekucji.

Kolejnym, zdecydowanie najlepszym wyjściem do zablokowania licytacji komorniczej jest wdrożenie procedury oddłużeniowej. Nie jest to jednak postępowanie bezwarunkowe. Konieczne jest, abyś o całej sprawie sądowej – poprzedzającej pojawienie się komornika – dowiedział/dowiedziała się dopiero od komornika. W takiej sytuacji można działać na każdym etapie egzekucji. Włącznie z ostatnim etapem, czyli licytacją.

Rozpocznij od ustalenia u komornika jaki tytuł wykonawczy stanowi podstawę egzekucji. Musisz poznać co najmniej jaką nosi nazwę (np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym), z jakiego jest dnia, jaką ma sygnaturę oraz jaki sąd go wydał. W kolejnym kroku dzwonisz do sądu i ustalasz na jaki adres oraz imię i nazwisko wysyłana była korespondencja z tytułem wykonawczym. Okazać się może, że przesyłka poszła na Twoje stare dane, w tym nieaktualny już dawno adres zamieszkania. W takiej sytuacji możliwe jest uchylenie tytułu wykonawczego, umorzenie egzekucji i… ODZYSKANIE PIENIĘDZY ZABRANYCH PRZEZ KOMORNIKA!

Jednak jak załatwić to formalnie? I tutaj właśnie pojawia się zwyczajowo największy problem. Osobie nie znającej procedur ciężko jest wszystko spiąć do kupy i przejść krok po kroku wszystkie szczeble drabiny oddłużeniowej. Konieczne jest złożenie do sądu wniosku o prawidłowe dostarczenie tytułu egzekucyjnego. Ponadto trzeba również złożyć środek zaskarżenia przeciwko temu tytułowi – głównie będzie to sprzeciw od nakazu zapłaty. W tym samym czasie trzeba także korespondować z komornikiem i niekiedy wierzycielem. Po to, aby wiedzieli jaki jest aktualny stan sprawy i powstrzymali się od dalszych działań.

Spłata wierzyciela osobiście albo do rąk komornika.

W każdym stanie sprawy egzekucyjnej dłużnik może spłacić wierzyciela. Uczynić może to osobiście albo do rąk komornika. Skutki zapłaty są takie same. Przy czym pamiętać trzeba, iż wszystkie koszty poza należnością główną potrafią być niezwykle wysokie. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o spłacie zapytaj prawnika od długu, czy nie istnieją możliwości działań antywindykacyjnych.

Chcę zablokować komornika. Gdzie szukać pomocy?

W naszej kancelarii EUROLEGE od wielu lat zajmujemy się pomocą osobom zadłużonym. Pomogliśmy już dla kilku tysięcy osób wyjść opiewających na kwotę ok. 80.000.000 zł (osiemdziesiąt milionów złotych). Działamy na terenie całego kraju. Pomagamy przed każdym sądem i komornikiem w Polsce. Niesiemy pomoc także naszym rodakom, którzy wyjechali za granice pozostawiając w ojczyźnie swoje problemy finansowe.

Wszystkie formalności załatwisz u nas zdalnie Co ważne, wstępna analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Jeśli uznamy, że możemy Ci pomóc, to zaoferujemy nasze usługi i wskażemy drogę do wyjścia z długów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie i uzyskać pomoc w oddłużaniu? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz także wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Oddzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego.

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie: www.eurolege.pl/zgloszenie/


4.9/5 - (67 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Aleksandra pisze:

Mam zadłużenie na 30 tysięcy komornik chce zlicytować część działki która jest terz własnością mojego rodzeństwa czy mogę temu jakoś zaradzić proszę o pomoc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Aleksandro. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Chętnie przyjrzymy się tej sprawie znacznie bliżej i postaramy się pomóc. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

GRAŻYNA pisze:

Czy jeśli ma już dojść do licytacji którą wniósł jeden wierzyciel , a podłączyło się do niej jeszcze kilka innych wystarczy spłaci tego pierwszego aby nie doszło do licytacji

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Grażyno. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Leszek pisze:

Czy mogę ubiegać się o przesunięcie terminu licytacji z powodu zmiany miejsca zamieszkania? Chodzi o to że zawiadomienie o licytacji przyszło na adres rodziców gdzie mieszkałem a teraz mieszkam już w swoim domu pod innym numerem.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Leszku. Trzeba byłoby przyjrzeć się sprawie znacznie bliżej. Być może są w sprawie pewne kwestie, które wymagają wyjaśnienia. Jak chociażby wskazywana przez Pana kwestia doręczeń. Jeśli jest coś z nimi nie tak jak trzeba to wówczas można jeszcze zwykle sporo ugrać. Niekiedy nawet doprowadzić do umorzenia egzekucji. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Joanna pisze:

Wiatam may problem i pytanie komornik wystawi cioci dom w którym też mieszkamy z dziećmi na licytacje i czy jest tak możliwość żebyśmy my czyli ja i mój może obieli ten dług i by kolor ok rozłożyć nam go na raty posze o pomoc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Joanno. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Również, gdy jest prowadzona aktywna egzekucja. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

PIOTR pisze:

JAK ROZWIAZAC PROBLEM

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.