Masz postępowanie egzekucyjne, a Twoje pieniądze z konta stale zabiera komornik? Takich osób jak Ty w Polsce są dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy. Czy jest dostępne w jakiejś instytucji konto z komornikiem? A jeśli tak to gdzie założyć taki rachunek, aby pieniądze nie znikały? A może masz konto, które zajął komornik i chcesz je zamknąć? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz poniżej.

Dlaczego komornik zabiera pieniądze z konta?

Egzekucja z konta bankowego jest jedną z form przymusu zmierzającego do realizacji prawomocnych tytułów egzekucyjnych. W skład takich tytułów wchodzą przede wszystkim:

Jak wygląda i przebiega egzekucja z konta bankowego? Ta forma egzekucji jest jedną z najłatwiejszych dla komornika. Jedyną czynnością właściwie jaką musi zrobić komornik to wysłać zapytanie w systemie OGNIVO. Znając imię i nazwisko oraz PESEL osoby zadłużonej komornik jest w stanie bardzo szybko ustalić w jakich bankach ma ona założone konta. Jednocześnie w równie szybki sposób możliwe jest zawiadomienie banku, aby dokonał zajęcia konta bankowego i środków tam się znajdujących.

Oczywiście istnieją limity zajęcia. Ile może zająć komornik na koncie bankowym pisaliśmy w artykule: Kwota wolna od zajęcia komorniczego na rachunku bankowym

Okazuje się jednak, że w praktyce banki potrafią zajmować całość środków i przekazywać je organom egzekucyjnym. Zajmowaniu i egzekucji potrafią podlegać także te świadczenia wpłacane na konto, które zgodnie z przepisami prawa nie podlegają egzekucji! O jakie świadczenia chodzi? Chociażby świadczenie 500 plus czy świadczenie rodzinne albo alimenty. Oczywiście środki takie zostaną zwrócone osobie zadłużonej, ale wymaga to interwencji i zazwyczaj trwa pewien okres czasu. Niekiedy za długo, aby spokojnie przeżyć do wyjaśnienia sprawy.

Jakie konto wybrać mając komornika?

Okazuje się, że istnieją pewne wyjścia dla osób zadłużonych, które dają szansę na uniknięcie wielu przykrych sytuacji. Komornik może bardzo dużo, ale jednocześnie ograniczają go przepisy. Dlatego istnieje konto z komornikiem, które daje gwarancję nienaruszalności środków. Jest to tzw. konto socjalne, zwane inaczej kontem rodzinnym.

Rachunek rodzinny (antykomorniczy, socjalny) możesz założyć w wielu bankach na terenie całego kraju. Wystarczy udać się do placówki i dopytać o konto rodzinne (socjalne). Pamiętaj jednak, że na konto socjalne mogą wpływać wyłącznie środki z niepodlegających zajęciom świadczeń. A zatem nie możesz wskazywać konta socjalnego do wpłat chociażby takich świadczeń jak emerytura czy wynagrodzenie za pracę.

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Wirtualne konto z komornikiem? Czy to dobry pomysł?

Mówiąc o wirtualnym koncie z komornikiem można śmiało wymienić konto REVOLUT. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mogą z jakichkolwiek przyczyn skorzystać z konta rodzinnego. Jak również dla tych, którzy mają poważne problemy z długami i nie mają za co żyć kiedy komornik ściąga im za dużo środków z tradycyjnego konta bankowego.

O tym czym jest dokładnie REVOLUT oraz jak chroni przed komornikiem pisaliśmy już na naszym blogu we wcześniejszym wpisie: Revolut a komornik

Mam komornika. Czy mogę zamknąć konto?

Osoby mające egzekucję komorniczą niekiedy pytają się: „czy mogę zamknąć konto z komornikiem?”. Oczywiście, że TAK. Możliwe jest zamknięcie konta z komornikiem, który je zajmuje. W każdej chwili posiadacz rachunku bankowego może dokonać jego zamknięcia. Pamiętać jednak należy, że wszystkie podjęte w tym czasie czynności, w tym zajęcie środków pozostaną w mocy i egzekucja zostanie dokonana.

Mam komornika i chcę się go pozbyć z konta. Jak to zrobić?

Kiedy na Twoim koncie bankowym rozgości się komornik, a kwota długu nie jest małą, to pozbycie się nieproszonego gościa bywa bardzo trudne. Wszystko jednak zawsze zależy od sytuacji. W naszej Kancelarii EUROLEGE pomogliśmy już setkom osób umorzyć egzekucje komornicze i… odzyskać pieniądze zabrane przez organ egzekucyjny! TAK, to jest możliwe, ale spełnić trzeba jeden zasadniczy warunek. Otóż o całej sprawie sądowej, która poprzedzała pojawienie się komornika dowiedziałeś się dopiero po wszczęciu egzekucji. Wcześniej niczego z sądu nie dostawałeś, ani nic nie było Ci wiadomo o żadnej sprawie sądowej. W takiej sytuacji pozytywne zakończenie całej historii jest na wyciągnięcie ręki. Jednak musisz zacząć działać. Samo nic się nie zrobi…

Mając świadomość tego, że doprowadzenie do umorzenia egzekucji komorniczej i odzyskania pieniędzy nie jest łatwe powołaliśmy w naszym zespole EUROLEGE sztab prawników od pomocy w takich sprawach. Zadanie dla osoby niedoświadczonej nie jest łatwe. Przede wszystkim dlatego, że wymaga wiedzy praktycznej i teoretycznej z dziedziny szeroko pojętego postępowania egzekucyjnego. Ważne jest także i to, że koniecznym jest kierowanie odpowiednich pism nie tylko do komornika, ale przede wszystkim do sądu. I tutaj osoby mające problemy egzekucyjne często składają broń i nie potrafią przejść etapu wstępnego. Pomoc doświadczonego prawnika w takich sprawach jest bardzo potrzebna, aby nie ustrzec się prostych, ale kosztownych błędów.

Masz problem z komornikiem? Wystarczy, że zgłosisz nam swoją sprawę. Nasi prawnicy dokonają bezpłatnej analizy i powiedzą Ci, czy Twoja sprawa rokuje na jej umorzenie. Jeśli tak, to zaproponują Ci warunki współpracy. Wszystko załatwisz u nas zdalnie i bez potrzeby wychodzenia z domu. Pomagamy przed każdym sądem i komornikiem w kraju. Jeśli mieszkasz za granicą, a masz komornika w kraju to Tobie również możemy pomóc.

Zapraszamy do kontaktu:
Mail: kontakt@eurolege.pl
Tel: 530 333 130


4.9/5 - (34 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Magdalena pisze:

Dzień dobry mam pytanie czy mogą Państwo pomóc w sprawie w której wierzyciel może zgłosić sprawę do komornika bo prosiłam o pomoc innych prawników tylko spóźnił się że złożeniem sprzeciwu?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Musielibyśmy Pani Magdaleno w pierwszej kolejności przeanalizować sprawę. Wówczas będziemy mogli powiedzieć coś więcej. U nas wstępna analiza jest darmowa. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/