Jak już we wcześniejszych artykułach wspominaliśmy, banki oraz inne instytucje finansowe, które udzielają konsumentom pożyczek i kredytów bardzo chętnie i masowo sprzedają swojego wierzytelności. Wiele z tych wierzytelności jest przedawnionych, ale zdarzają się też takie pakiety zakupowe, w których przedawnionych wierzytelności jest niewiele. Na wstępie jednak zaznaczamy, że kupowanie długów przez firmy windykacyjne jest prawnie dopuszczalne.
Zostałeś pozwany do sądu o zapłatę? Pomożemy Ci anulować dług!
W orzecznictwie Sadu Najwyższego oraz sądów powszechnych, od pewnego czasu pojawiła się zasada działająca na korzyść dłużnika, a związana z kwestią przelewu wierzytelności i jego wpływu na bieg terminu przedawnienia zobowiązań. Zgodnie z tą zasadą, jeżeli bank nadał wystawionemu przez siebie bankowemu tytułowi egzekucyjnemu (aktualnie banki nie mogą ich wystawiać) klauzulę wykonalności i wszczął postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi, które okazało się nieskuteczne i podlegało umorzeniu, to kupujący tą wierzytelność windykator mógł nabyć Twój dług już przedawniony. Jak to działa, że ta sama wierzytelność w banku nie jest przedawniona, a u windykatora już jest? O tym poniżej.
Windykator kupuje przedawniony dług, który nie jest przedawniony w banku. Jak to możliwe?
Cała koncepcja myślowa sprowadza się do tego, że bank składający do komornika tytuł wykonawczy (bankowy tytuł egzekucyjny + klauzula wykonalności) prowadzi postępowanie egzekucyjne we własnym imieniu i na własną rzecz. Nabywający od banku wierzytelność windykator, nie będąc stroną postępowania egzekucyjnego nie może skorzystać z dobrodziejstwa przerwania biegu przedawnienia, które dokonało się na rzecz banku.
Nie działa to w stosunku do nabywającego wierzytelność windykatora. Jak wskazuję się w orzecznictwie, dla możliwości skorzystania z instytucji przerwania terminu biegu przedawnienia konieczna jest nie tylko tożsamość wierzytelności (przedmiotowa), ale również tożsamość egzekwującego wierzyciela (podmiotowa). Oczywiście tożsamość podmiotowa w takiej sytuacji nie zachodzi. Oznacza to, że dług w stosunku do banku może być nieprzedawniony. Jeśli jednak kupi go firma windykacyjna to z tym samym dniem może być dla niej przedawniony.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną
Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.
Powyższe oznacza, że mając odpowiednią wiedzę w przedmiocie obrotu wierzytelności i wpływu tego obrotu na przedawnienie, możemy wiele ugrać w walce z windykatorem. Wystarczy wtedy umiejętne podniesienie zarzutu przedawnienia i wolność od zobowiązań może być rzeczywistością.
Orzeczenia: 1) Wyrok Sądu Najwyższego z dn. 19.11.2014r., sygn. akt: II CSK 196/14; 2) Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dn. 26.06.2015r., sygn. akt: I ACa 693/14.
Handlowanie przedawnionymi długami. Czy można się przed tym faktycznie bronić?
Samo przedawnienie długu nie powoduje, że zadłużenie przestaje istnieć. Przeciwnie, nadal istnieje i może być przedmiotem dochodzenia, a nawet sprzedaży. Handel długami przedawnionymi to dochodowy interes. Głównie dla firm windykacyjnych, które za przedawnione roszczenia płacą niewielką część wartości całego długu. Kupowanie długów, a następnie ich dochodzenie stanowi dla branży windykacyjnej istotę i sens jej istnienia. Można więc śmiało i otwarcie powiedzieć, że TAK, kupowanie długów przez firmy windykacyjne od banków jest prawnie dopuszczalne. Nawet więcej, przelew wierzytelności przedawnionej jest dozwolony. Wszystko może odbyć się bez zgody i wiedzy zainteresowanego dłużnika. Później jedynie nabywca (firma windykacyjna) ma obowiązek powiadomić dłużnika o zakupie długu.
Czy można obronić się przed windykatorem, który kupił od banku przedawniony dług? Oczywiście można, a nawet należy to robić. Powiedzieć możemy nawet więcej, że możliwa jest obrona także i wtedy, gdy wierzytelność (dług) przedawniona nie jest. Można wówczas dokonywać szeregu zarzutów procesowych. Jednak co konkretnie zrobić i na jakie argumenty się powoływać musi zadecydować prawnik od długów. W naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat zajmujemy się pomocą osobom zadłużonym. Pomagamy przed sądami i komornikami w całej Polsce. Zasadniczo kluczem do obrony przed przedawnionym długiem pozostaje sąd. Trzeba czekać na pozew od firmy windykacyjnej i wówczas podejmować skuteczną obronę. Najlepiej z resztą nie robić tego samemu, bo łatwo o prosty błąd, który może kosztować nawet przegraną w potencjalnie wygranym procesie…
Zdarzają się osoby, które samodzielnie próbują walczyć z przedawnionymi długami, które odkupiły firmy windykacyjne. Niestety spotykanym obrazkiem są sytuacje, gdzie nieświadomi konsumenci uznają zadłużenia. Robią to zazwyczaj nie wiedząc z czym wiążą się podejmowane przez nich działania. Częstym przypadkiem jest np. wpłacanie niewielkich sum pieniędzy czy wysyłanie niepotrzebnych pism do potencjalnego wierzyciela, np. wniosek o przedawnienie długu.
Mam komornika za przedawniony dług. Jak się go pozbyć?
Mając komornika za przedawniony dług możesz próbować go zablokować. Jednak zadanie to nie jest łatwe i zazwyczaj wymaga pomocy prawnika od antywindykacji. Przy czym wstępnego sprawdzenia czy masz szansę na umorzenie egzekucji i odzyskanie pieniędzy zabranych przez komornika można dokonać samemu. Wystarczy zadać sobie pytanie: “czy zanim pojawił się komornik otrzymywałem/am jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie?”. W przypadku odpowiedzi “NIE” można uznać, że istnieją solidne i realne podstawy do zatrzymania komornika i odzyskania zabranych w toku egzekucji środków. Mało tego, można działać nawet wtedy, gdy komornik zakończył egzekucję.
To jednak początek. Następnie musisz wykonać telefon do sądu potwierdzające Twoje przypuszczenia. W dalszej kolejności koniecznym stanie się napisanie do sądu pisma z wnioskiem o doręczenie tytułu egzekucyjnego i złożenie odpowiedniego odwołania do sądu w Twojej sprawie.
Gdzie szukać pomocy prawnej?
Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.
Anuluj sądowy nakaz zapłaty!
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Cyberbezpieczeństwo (58)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Porady dla dłużników (435)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (101)
Dzień dobryw 2014 r miałem kredyt na firmę w idea bank spłacony częściowo w 2018r sprawa w sądzie z wyrokiem spłaty zadłużenia do idea banku. Dalej spłata komornikowi i 13.01.2020 postanowienie komornika o zawieszeniu spłat. W 18.12.2020 wierzytelność sprzedana firmie EOS i dzisiaj dostałem zawiadomienie od komornika o wszczęciu postępowania na rzecz EOS na podstawie wyroku dla Idea banku.Czy jest szansa się wybronić przed komornikiem tym bardziej że dług chyba jest przedawniony.Proszę o informacjePozdrawiam
Dzień dobry Panie Rafale. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby tak było to wówczas istnieje realna szansa na zatrzymanie działań komornika oraz odzyskanie zabranych przez niego środków. Mamy za mało informacji, aby to stwierdzić. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.