Wpłacasz pieniądze do firmy windykacyjnej tytułem bliżej niekreślonego długu? A może spłacasz zobowiązanie dawno temu przedawnione? Z naszego dzisiejszego poradnika dowiesz się czy musisz płacić przedawnione długi oraz co zrobić, jeśli w trakcie spłacania okaże się, że dług jest przedawniony. Zapraszamy do lektury.
Na wstępie pragniemy Państwu zwrócić uwagę, że przedawnienie długu nie powoduje, iż dług przestaje istnieć albo w jakikolwiek sposób ulega umorzeniu. Przedawnienie powoduje, że co prawda dług istnieje, ale wierzyciel nie może w żaden sposób przymusowo ściągnąć roszczenia od dłużnika. Tak właściwie wygląda to w teorii. Nowe terminy przedawnienia wprowadzone w lipcu 2018 roku umożliwiły zasądzenie przez sąd roszczeń dochodzonych przez przedsiębiorcę przeciwko konsumentowi. Należy jednak zawsze, kiedy pojawia się jakiekolwiek pismo z sądu podnosić zarzut przedawnienia. W naszej Kancelarii EuroLege pomagamy osobom, które zostały pozwane do sądu o przedawnione długi.
Dalszą konsekwencją tego co napisaliśmy powyżej jest, że jeśli Twój dług przedawnił się, to wówczas nie musisz nic płacić wierzycielowi. Możesz swobodnie i bez żadnych konsekwencji prawnych uchylić się od obowiązku zapłaty. Przede wszystkim za odmowę zapłaty przedawnionego długu nie grozi Ci odpowiedzialność karna, czyli za długi nie pójdziesz do więzienia.
Pamiętaj, że terminy przedawnienia długów są różne i zależą od stosunku prawnego, z którego wynikają. Poniżej zestawienie najczęściej występujących terminów przedawnienia długu:
Niestety, ale w znacznej części przypadków firmy windykacyjne nie mogąc odzyskać wierzytelności przedawnionych dokonują wpisania dłużników do bazy BIG. Jeśli dług jest przedawniony dalej niż 6 lat albo minęło 6 lat od dnia uprawomocnienia się tytułu egzekucyjnego to wówczas podmiot prowadzący bazę BIG powinien dokonać wykreślenia takiego wpisu.
Jeśli aktualnie spłacasz przedawnione zobowiązanie to Twoja sytuacja jest zdecydowanie gorsza od tej, w jakiej znajduje się dłużnik, który w ogóle nie spłaca swojego przedawnionego długu. Zacznijmy jednak od pewnego podziału, tj.: 1) płacisz przedawniony dług bez zawartej formalnie ugody; 2) płacisz przedawniony dług z zawartą ugodą na piśmie.
Jeśli spłacasz przedawniony dług bez żadnej formalnej ugody, to Twoja pozycja jest zdecydowanie lepsza niż gdybyś posiadał ugodę zawartą z firmą windykacyjną na piśmie. Przede wszystkim spłacając przedawniony dług, nie dokonałeś w żadnym miejscu oczywistego zrzeczenia się zarzutu przedawnienia. Oznacza to, że jeśli płacisz dług przedawniony bez formalnie zawartej ugody z firmą windykacyjną na piśmie, to w każdej chwili możesz zaprzestać płacenia i to bez żadnych konsekwencji. Zanim jednak to zrobisz powinieneś skorzystać z fachowej porady, ponieważ jeśli w momencie rozpoczęcia spłacania Twój dług nie był przedawniony, to narazisz się na przegraną w sprawie sądowej. Jeśli jednak rozpocząłeś spłacanie przedawnionego długu po terminie przedawnienia, to możesz bez żadnych konsekwencji zaprzestać dokonywania wpłat.
Gorzej wygląda sytuacja osób, które zawarły z firmą windykacyjną ugodę, w której zobowiązały się do regulowania płatności w ratach. W takiej sytuacji istnieje ryzyko, że firma windykacyjna zastrzegła gdzieś w ugodzie, że dłużnik zrzeka się zarzutu przedawnienia. Oczywiście zawarcie ugody to również oficjalne uznanie długu. W takiej sytuacji Twoja sytuacja jest bardzo trudna, chociaż niekiedy udaje nam się w Kancelarii wybronić też takie osoby. Zwracamy uwagę, że zawarcie ugody na piśmie daje duże pole do popisu prawnikom firm windykacyjnych, którzy wskazują, że jeśli dłużnik zawarł dobrowolnie ugodę, to nawet bez zastrzeżenia, że zrzeka się zarzutu przedawnienia, to należy rozumieć, że takiego zarzutu się zrzekł w sposób dorozumiany. Takie stanowisko prezentowane jest w mniejszości sądów, ale jednak niekiedy przebija się w orzeczeniach i nie można tego faktu lekceważyć.
Jeśli masz zamiar spłacać przedawnione zadłużenie do firmy windykacyjnej to raczej zalecamy dokonywanie wpłat bez formalnie zawartych ugód, bowiem w razie zaprzestania spłat ułatwiasz windykatorowi wygraną w sprawie sądowej i sprowadzenie na Twój majątek komornika.
Pracownicy firm windykacyjnych świetnie znają przepisy prawa, a jednocześnie wiedzą, że zdecydowana większość ich „klientów” nie posiada specjalistycznej wiedzy prawnej. Bazują więc windykatorzy na pewnych schematach, zapraszając dłużników do tego, aby za cenę zmniejszenia długów zaczęli dokonywać dobrowolnych wpłat albo zawarli ugodę. Jak już wiesz po przeczytaniu naszego artykułu i jedno i drugie nie leży w Twoim interesie, jeśli zadłużenie jest przedawnione.
Co jednak w sytuacji, jeśli spłaciłeś przedawniony dług? Niestety, ale przepisy kodeksu cywilnego uniemożliwiają odzyskanie wpłaconych pieniędzy, jeśli zapłata dokonana była celem spłaty przedawnionego roszczenia.
Dlatego zanim podejmiesz jakiekolwiek czynności po pierwszym kontakcie z firmą windykacyjną, to zalecamy fachową konsultację prawną. Podejmowanie działań bez rzetelnej porady może skutkować nieodwracalnymi skutkami prawnymi, które mogą przyczynić się do pogorszenia Twojej sytuacji finansowej.
Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.
Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:
Zostaw komentarz