Przestępcy na dobre rozgościli się w świecie online. Widać to szczególnie w coraz bardziej wyrafinowanych i trudniejszych do wykrycia metodach stosowanych przez cyberoszustów.

W związku e stale rosnącym zainteresowaniem konsumentów zakupami na odległość oszuści zwęszyli świetny biznes. Tym razem chodzi o znane firmy kurierskie, w tym DPD i DHL. Jak wygląda oszustwo na paczkę? Na co uważać i co zrobić kiedy padłeś ofiarą oszustwa na paczkę? O tym w poniższym materiale.

UWAGA! Jeśli zostałeś oszukany na paczkę to istnieje wysokie prawdopodobieństwo odzyskania wszystkich straconych pieniędzy. Jak to możliwe i co musisz zrobić, aby wyrównać stan konta? O tym na końcu artykułu.

Oszustwo na paczkę to jedno z wielu typów przestępstw internetowych.

Pojawienie się oszustwa na paczkę nie jest w metodach działania cyberoszustów zjawiskiem nowym. Stosowany model oszustwa z powodzeniem stosowany był w takich rodzajach czynów karalnych jak chociażby:

Jest to tylko przykładowe i niepełne zestawienie.

Jak wygląda i jak przebiega oszustwo na paczkę? Oszustwo na DPD, DHL i innych kurierów.

Przestępstwo zdalnego oszustwa na paczkę jest zasadniczo podobne w przypadku każdego doręczyciela przesyłek. Nie ma tutaj znaczenia czy jest to firma kurierska o rozpoznawalnej marce jak np. DPD i DHL czy też mniejszy podmiot. Oszustwo na paczkę w każdym przypadku wygląda tak samo. Trzeba tylko wspomnieć, że oszustwo na paczkę pojawia się szczególnie w okresach świątecznych. A zatem wtedy, gdy składanych jest najwięcej zamówień. Cyberoszuści potrafią więc świetnie wyczuć moment do ataku, aby żniwo z ich działalności było jak najbardziej obfite.

Jak więc technicznie wygląda oszustwo na paczkę? Cały mechanizm oparty jest na masowym wysyłaniu grupie potencjalnych ofiar wiadomość SMS z informację o nieudanej próbie dostarczenia paczki. W treści wiadomości tekstowej SMS znajduje się link przekierowujący na stronę założoną przez oszustów. Jeśli ofiara faktycznie zamawiała paczkę to może łatwo złapać się na taką informację i kliknąć w przesłany przez przestępców link. Zwykle istnieje konieczność dopłacenia za przesyłkę. Jest to to oczywista próba wyłudzenia wrażliwych danych, w tym loginu i hasła do logowania w bankowości internetowej. Przestępcy również wskazują na konieczność instalowania „aplikacji”, która w rzeczywistości jest trojanem bankowym.

Jeśli kliknąłeś w linka i postąpiłeś zgodnie z zaleceniami cyberoszustów, to najpewniej masz poważny problem.

Konsekwencje oszustwa na paczkę. Co mi grozi?

Kiedy zbyt późno zorientowałeś się, że padłes ofiara oszustwa na paczkę to możliwe są dwa scenariusze. Mogą one wystąpić oddzielnie, ale też i wspólnie.

Scenariusz numer 1 zakłada, że Twoje konto bankowe zostaje całkowicie wyczyszczone z pieniędzy przez przestępców internetowych. Kiedy się o tym dowiesz? Zwykle w momencie kolejnego logowania się do bankowości internetowej albo kiedy zechcesz zapłacić za następne zakupy kartą. Okaże się, że konto jest puste i nie zrobisz żadnego przelewu/płatności. Mimo tego, że wszystko wygląda fatalnie to jest to scenariusz całkiem optymistyczny.

Scenariusz numer 2 jest już zdecydowanie gorszy. Zawiera w sobie scenariusz numer 1 plus dodatkowo zaciągnięcie na Twoje dane osobowe w systemie bankowości internetowej kredytów i pożyczek. Możliwe jest również skorzystanie z debetu na Twoim rachunku bankowym. W ten sposób możesz nie tylko stracić posiadane środki, ale zostać również dłużnikiem mimo tego, że nie biorąc pieniędzy.

Padłeś ofiarą oszustwa na Vinted i skradziono twoje pieniądze?

Możesz odzyskać wszystkie środki!

Już teraz zgłoś się po darmową konsultację prawną! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.

Padłem ofiara oszustwa na paczkę. Gdzie muszę to zgłosić?

Jeśli zostałeś oszukany na paczkę to musisz wykonać trzy (3) kroki.

Krok 1 – zawiadomienie policji

W pierwszej kolejności udaj się do najbliższej jednostki Policji albo Prokuratury i zgłoś zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Oszuści internetowi świetnie się maskują, a wykrycie sprawcy zapewne nie będzie możliwe. To nie szkodzi procedurze odzyskania skradzionych środków. Musisz jedynie wykonać ten krok i mieć dokument potwierdzający złożenie zawiadomienia.

Krok 2 – reklamacja do banku

Następnie udaj się do placówki banku, który prowadzi Twój rachunek, na którym znajdowały się skradzione środki. Złóż reklamację bankową. Zapewne zostanie ona rozpatrzona negatywnie. To też nie szkodzi. Z naszego doświadczenia wynika, że ponad 99% reklamacji bankowych w tym zakresie rozpatrywanych jest negatywnie. Jest to jednak konieczny krok, aby odzyskać utracone pieniądze.

Krok 3 – raport BIK

Wystąp do Biura Informacji Kredytowej o raport BIK. W ten sposób ustalisz, czy cyberoszuści nie zaciągnęli na Ciebie żadnych zobowiązań kredytowych i pożyczek. Jeśli dowiesz się o tym wcześniej tym lepiej. Możliwa będzie reakcja zanim zaskoczy Cię sprawa sądowa z powództwa banku.

Zostałem oszukany na paczkę. Jak mogę odzyskać pieniądze? Czy mogę unieważnić kredyt zaciągnięty przez oszustów?

Jako ofiara cyberprzestępstwa na paczkę możesz podjąć skuteczne działania prawne. Podzielić je możemy na dwie grupy:

  • odzyskanie pieniędzy skradzionych przez cyberoszustów,
  • stwierdzenie nieważności umowy kredytu/pożyczki zawartej na twoje dane osobowe.

W obu przypadkach koniecznym będzie skierowanie sprawy na drogę sądową. W pierwszym przypadku będzie to pozew o zapłatę przeciwko bankowi. W drugim o unieważnienie kredytu/pożyczki również przeciwko bankowi. Być może wydaje się to zaskakujące, że pozwy będą kierowane przeciwko bankowi. Jednak wszystko wynika z przepisów prawa.

Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami to bank ma obowiązek strzec naszych środków na rachunku bankowym. Jako deponenci mamy wiele praw, a bank wiele obowiązków. Nawet w przypadku autoryzowanych przelewów możliwe staje się odzyskanie pieniędzy, ale wszystko zależy od oceny prawnika i ustalenia szans na skuteczny proces.

Oszustwo na paczkę – gdzie szukać pomocy prawnej?

Wobec tego, że banki odmawiają zwrotu skradzionych pieniędzy z kont bankowych osób oszukanych, to koniecznym staje się wdrożenie procesu sądowego. Jak wiadomo sprawa sądowa przeciwko bankom, dysponującym zastępem prawników nie jest prostym zadaniem. Dlatego zawsze w takich sprawach warto korzystać z pomocy doświadczonych prawników, którzy mieli okazje procesować się z bankami wielokrotnie.

W Kancelarii EUROLEGE od wielu lat zajmujemy się pomocą osobom mającym sprawy przeciwko bankom, firmom pożyczkowym oraz windykacyjnym. Od czasu powołania do życia Kancelarii EUROLEGE pomogliśmy kilku tysiącom Polaków w sporach przeciwko wielkim instytucjom finansowym. Nasza pomoc przyczyniła się do wygranych na łączną kwotę ponad 80.000.000 zł (osiemdziesiąt milionów złotych)!

W związku z prężnym rozwojem rozpoczęliśmy również pomoc osobom, które straciły pieniądze w wyniku oszustw internetowych – chociażby tytułowe oszustwo na paczkę. Mamy za sobą sukcesy:

Sąd Rejonowy nakazał PKO BP zwrot środków skradzionych przez cyberprzestępców z konta naszego Klienta. Nakaz zapłaty został wydany w terminie miesiąca od złożenia pozwu przez naszego mecenasa.
Źródło: eurolege.pl

Jak widać na załączonych zdjęciu warto walczyć o swoje. Tym bardziej, że linia orzecznicza jest korzystna dla konsumentów, którzy zostali oszukani przez cyberprzestępców.

Jak zgłosić się o pomoc do Kancelarii EUROLEGE?

Potrzebujesz pomocy naszego prawnika? Pamiętaj, że w Kancelarii EUROLEGE wstępną analizę sprawy otrzymasz całkowicie za darmo. Do sądu idziemy tylko wtedy, gdy po analizie dokumentów i rozmowie z Tobą dojdziemy do przekonania, że istnieje realna szansa na odzyskanie pieniędzy albo unieważnienie umowy kredytu/pożyczki.

Działamy zdalnie, na terenie całego kraju. W związku z tym pomoc prawnika otrzymasz w każdym czasie. Kiedy tylko tego potrzebujesz. Zgłoszenia swojej sprawy możesz dokonać nie wychodząc z domu czy pracy. Natomiast wszystkie formalności możliwe są do załatwienia przy wykorzystaniu telefonu albo innych urządzeń podłączonych do Internetu.

Chcesz się do nas zgłosić? Zadzwoń lub napisz maila. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Oddzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:


4.9/5 - (49 votes)

Kategorie: Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Robert pisze:

Witam . Chciałem zgłosić oszustwo . Zapłaciłem za paczkę firma nazywa się euro-paka.pl . Kontaktu z nimi brak a paczka do dziś nie została dostarczona nawet nie odebrana. Dziękuję.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Robercie. Tego rodzaju zgłoszenie powinien Pan skierować do organów ścigania (policja albo prokuratura).