Piramida finansowa to jedno z najczęściej stosowanych oszustw finansowych, którego popularność wciąż rośnie. Aby ustrzec się przed piramidą, trzeba wiedzieć, co to jest piramida finansowa (definicja) oraz jak działa jej mechanizm. Przeczytaj nasz artykuł i zobacz jak nie wpaść w długi spowodowane udziałem w piramidzie finansowej
Odbierz bezpłatną analizę dokumentów dotyczących zadłużenia. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.
Co to piramida finansowa?
Za twórcę piramidy finansowej uważa się Charlesa Ponziego, dlatego zamiennie używa się nazwy piramida Ponziego lub schemat Ponziego. Mężczyzna zaraz po zakończeniu I wojny światowej zaobserwował pewne zjawisko. Część firm, która zajmowała się sprzedażą wysyłkową, dołączała do przesyłki „międzynarodowy kupon na odpowiedź” – czyli kupon pocztowy, który umożliwiał wymienienie go na znaczek o określonej wartości. Ponzi upatrzył w tym procesie sposób na szybkie wzbogacenie, ponieważ wymiana kuponów na znaczki w samych tylko Stanach Zjednoczonych była bardzo zyskowna.
Ponzi otworzył więc firmę, która skupiała kupony, obiecując inwestorom zarobek na poziomie 40% wkładu już w pierwsze 90 dni. Jednak wraz ze spadkiem popytu na znaczki, wypłacanie należności inwestorom stawało się coraz trudniejsze. Dlatego Ponzi zaczął ich spłacać z wkładów, które wnosili nowi inwestorzy. Ostatecznie taki system doprowadził do upadku jego piramidy finansowej w 1920 roku.
Korzystając z tej historii, można wywnioskować definicję piramidy finansowej. A zatem co to piramida finansowa? Jest to struktura, w której zysk każdego uczestnika jest wypłacany z wkładów nowych uczestników. Dlatego na piramidzie, zgodnie z jej nazwą, mogą wzbogacić się tylko osoby znajdujące się na jej szczycie. Niedawno przekonali się o tym klienci pewnego funduszu inwestycyjnego.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną
Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.
Jak działa piramida finansowa?
Firma, która organizuje piramidę finansową, tworzy swoją siłę oraz wiarygodność w oczach inwestorów, korzystając z narzędzi marketingowych, takich jak banery reklamowe, inwestowanie w wydarzenia sportowe i kulturalne, uczestnictwo w targach branżowych, korzystanie z wizerunku celebrytów oraz wiele innych. Takie firmy dodatkowo zachęcają inwestorów obietnicami bez pokrycia, korzystając z takich haseł, jak: „wielokrotny zwrot z inwestycji” czy „prosta praca przez internet, która zajmuje tylko kilka godzin dziennie”.
Mechanizm działania piramidy polega na czerpaniu korzyści finansowych z wkładów wnoszonych przez nowych inwestorów. Dlatego żywotność takiej struktury zależy od stałego napływu nowych osób i ich pieniędzy. Piramida działa sprawnie tylko wtedy, gdy pobiera więcej pieniędzy, niż ich wypłaca. Jednak nie jest możliwe pozyskiwanie nowych członków w nieskończoność, dlatego każda piramida musi się w końcu zawalić.
Jak trafić na piramidę finansową w Polsce?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami organizowanie piramid finansowych jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do nawet 8 lat. W tym roku na firmę Investprovider została nałożona kara prawie 500 000 złotych za promowanie piramid finansowych. To jednak nie powstrzymuje osób chcących wzbogacić się kosztem nieświadomych uczestników.
Nieuczciwe firmy zazwyczaj zachęcają inwestorów obietnicami szybkiego i łatwego zarobku. Przyciąganie nowych inwestorów zazwyczaj odbywa się pod pozorem sprzedaży kryptowalut lub innych produktów, które następnie kupują kolejni inwestorzy. Zdarza się, że firmy proponują inwestowanie w nietypowe produkty, takie jak dzieła sztuki, a nawet klejnoty.
Firmy korzystają także z tzw. łańcuszka maili. Taki mechanizm polega na zachęcaniu adresatów maila do wpłacenia drobnej sumy oraz przesłania wiadomości do kolejnej osoby. W mailu nigdy nie mamy szczegółowych informacji, np. dotyczących prowizji.
Jak bronić się przed piramidą finansową?
Przed piramidami finansowymi najlepiej chroni zdrowy rozsądek. Inwestor nigdy nie powinien wkładać swoich pieniędzy w rzeczy, na których się nie zna. Jeśli natkniesz się na ofertę pracy, która wymaga rekrutowania nowych osób do robienia tych samych rzeczy, prawdopodobnie jest to oferta z piramidy finansowej. Zawsze uważaj na krzykliwe obietnice gwarantujący szybki i wysoki zarobek.
Ponadto, dobrym sposobem na wykrycie piramidy finansowej jest przyjrzenie się danym firmy, która ją organizuje. Jeśli to spółka zarejestrowana w tzw. raju podatkowym, należy być szczególnie czujnym. Takie kraje zazwyczaj nie mają podpisanej umowy ekstradycyjnej z Polską, dlatego trudniej jest dochodzić swoich praw i walczyć o zainwestowane środki finansowe. Najlepiej upewnić się, czy firma posiada zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności.
Jeśli z powodu uczestnictwa w piramidzie finansowej lub innych przyczyn popadłeś w długi, zgłoś się do kancelarii EuroLege. Nasi pracownicy za darmo przeanalizują Twoją sprawę i zaproponują rozsądny sposób wyjścia z problemu.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Jacek Andrzejewski
Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Cyberbezpieczeństwo (58)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Porady dla dłużników (435)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (101)
Dzień dobry, czy coś takiego jak BINANCE , AB SYSTEM MIZE BYC piramida finansowa pod postacią giełdy finansowej….?
Dzień dobry Panie Aleksandrze. Binance to znana na całym świecie platforma (giełda) do handlu kryptowalutami. Natomiast firmy AB SYSTEM nie znamy. W każdym razie zalecamy dużą ostrożność w kontaktach z firmami, które obiecują wysokie zyski z inwestycji w kryptowaluty. Bardzo często okazuje się, że nie ma nie tylko zysków, ale także zainwestowanych środków. Jeśli potrzebuje Pan pomocy albo większej ilości informacji to oczywiście zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/
Dzień dobry chciałbym się dowiedzieć co mogę zrobić jeśli zostałem oszukany przez piramidę finansowa
Musielibyśmy przeanalizować Pana sprawę bardzo dokładnie i ustalić jakie są szanse na pomoc. Jak wiadomo piramida finansowa nie jest równa innej piramidzie finansowej. U nas analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/