Egzekucja komornicza dotyka obecnie coraz więcej osób mających problem z długami. Szczególnie istotne z punktu widzenia dłużników jest przedawnienie egzekucji komorniczej i przedawnienie odsetek w egzekucji. Czy takie zdarzenia w ogóle istnieją? Na te i inne powiązane pytania odpowiemy w poniższym artykule, do przeczytania którego zapraszamy.

UWAGA! Masz prowadzoną przeciwko swojej osobie egzekucję komorniczą? W niektórych wypadkach istnieje możliwość umorzenia egzekucji i odzyskania pieniędzy zabranych dotychczas przez organ egzekucyjny. Jak to zrobić i gdzie zgłosić się o pomoc napiszemy na końcu materiału. Wstrzymanie komornika jest możliwe.

Mam komornika za stare długi. Czy komornik może prowadzić egzekucję?

Zacznijmy od tego, że komornik sądowy prowadzi egzekucję na podstawie dokumentu pochodzącego od sądu. W nazewnictwie prawniczym jest to tytuł wykonawczy. Co może być podstawą prowadzenia egzekucji? Przede wszystkim w obrocie prawnym będzie to zwykle zaopatrzony w klauzulę wykonalności:

Komornik sądowy właściwie nie może dyskutować z treścią tytułu wykonawczego. Ma obowiązek wszcząć i prowadzić egzekucję przeciwko dłużnikowi wskazanemu w dokumencie pochodzącym od sądu. Wprowadzone kilka lat temu przepisy do kodeksu postępowania cywilnego (KPC) dają jednak komornikowi pewną możliwość odmowy wszczęcia egzekucji. Chodzi mianowicie o sytuację, gdy dochodzi do przedawnienia roszczeń stwierdzonych prawomocnych orzeczeniem sądu. W powszechnym rozumieniu jest to tzw. przedawnienie nakazu zapłaty albo innego orzeczenia sądu. W praktyce prawniczej chodzi o roszczenia stwierdzone tytułem wykonawczym. Pomijając jednak kwestie terminologiczne, obecnie przedawnienie roszczeń stwierdzonych tytułem wykonawczym wynosi 6 albo 10 lat. Wszystko zależy od tego kiedy wydawany był nakaz zapłaty, kiedy się uprawomocnił oraz zastosowanie którego z tych terminów będzie korzystniejsze dla dłużnika – konsumenta.

Czy możliwe jest przedawnienie egzekucji komorniczej?

W terminologii prawniczej nie funkcjonuje takie pojęcie jak przedawnienie egzekucji komorniczej. W sensie faktycznym przedawnienie egzekucji komorniczej nie może nastąpić, ponieważ przedawnieniu podlegają wyłączenie roszczenia majątkowe. Wynika to z przepisów kodeksu cywilnego (KC). Odpowiadając więc krótko: NIE, nie jest możliwe przedawnienie egzekucji komorniczej.

Z istoty trwającego postępowania egzekucyjnego wynika również, że w trakcie postępowania nie jest możliwe przedawnienie roszczeń stwierdzonych tytułem wykonawczym. W trakcie trwania egzekucji prowadzonej przez komornika terminy przedawnienia zawieszają się. A samo wszczęcie postępowania egzekucyjnego przerywa bieg terminu przedawnienia. Zakończenie egzekucji komorniczej (na wniosek czy z urzędu) powoduje, że termin przedawnienia biegnie na nowo. Mówimy tutaj o długich okresach – obecnie zwykle 6 lat. Ulga od długu i ucieczka od zobowiązań w toku egzekucji komorniczej jest bardzo trudna. Jednak nie jest to niemożliwe. Przeciwnie, prawnicy z Kancelarii EUROLEGE już setki razy udowadniali, że możliwe jest zatrzymanie działań komornika. Zadanie nie jest łatwe, ale skuteczność działań i finalny efekt potrafią ogromnie cieszyć.

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Przedawnienie odsetek w egzekucji komorniczej. Fakty czy mity?

W przypadku egzekucji odsetek w egzekucji komorniczej i ich przedawnienia musimy podzielić temat na dwie (2) grupy. Odsetki zasądzone tytułem wykonawczym:

  • do dnia jego uprawomocnienia się tytułu egzekucyjnego,
  • od dnia uprawomocnienia się tytułu egzekucyjnego.

W powyższej sytuacji odsetki zasądzone do daty uprawomocnienia się tytułu egzekucyjnego (np. nakazu zapłaty) podlegają przedawnieniu z okresem 6 albo 10 lat. Jak wspomnieliśmy wyżej w zależności od sytuacji.

Jeśli orzeczenie stwierdzające obowiązek zapłaty wskazuje także na zapłatę odsetek, to po jego (orzeczenia) uprawomocnieniu się odsetki podlegają normalnemu przedawnieniu. Przedawnienie odsetek – jako roszczenia o charakterze okresowym – wynosi 3 lata.

Jak zatrzymać komornika? Zobacz co musisz zrobić!

Na początku materiału wspomnieliśmy, że możliwe jest zablokowanie działań komornika. Mało tego, możliwe jest również odzyskanie wszystkich zabranych przez niego pieniędzy. Zadanie jednak nie jest łatwe i wiąże się z pewnymi działaniami, których zwykle osoby nie posiadające doświadczenia nie potrafią dobrze zrobić. Jednak po kolei.

W pierwszej kolejności, aby sprawdzić czy masz w ogóle szanse na działanie odpowiedz sobie na pytanie: „Czy zanim pojawił się komornik otrzymywałem/am jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie?”. Jeśli odpowiesz „NIE”, to znaczy, że przed Tobą otwierają się drzwi na skuteczne oddłużanie.

Od czego więc zacząć, gdy wstępnie jesteśmy na dobrej drodze do wszczęcia procedury? Zdecydowanie należy potwierdzić swoje przypuszczenia. Jeśli masz pismo od komornika to nie musisz do niego dzwonić po informacje. Jednak w większości przypadków osoby zadłużone dowiadują się o postępowaniu egzekucyjnym nie z pisma komorniczego, a w sposób faktyczny. Zwykle poprzez zajęte konto bankowe czy informację od pracodawcy o zajęciu wynagrodzenia za pracę. W takiej sytuacji trzeba zadzwonić do kancelarii komorniczej prowadzącej egzekucję i dowiedzieć się o:

  • nazwie tytułu wykonawczego,
  • jaki sąd wydał tytuł wykonawczy,
  • jaka jest sygnatura tytułu wykonawczego,
  • z jakiego dnia pochodzi tytuł wykonawczy,
  • gdzie został wysłany tytuł wykonawczy i czy ktoś go odebrał.

Ostanie pytanie jest bardzo ważne. Potwierdzi ono bowiem albo zaprzeczy naszej wersji wydarzeń. Pamiętajmy, że z pływem czasu możemy nie pamiętać niektórych wydarzeń. Szczególnie mylące są dla osób pozwanych do sądów nakazy zapłaty wydawane przez e-sąd w procedurze EPU. Orzeczenia wydawane przez sąd elektroniczny nie zawierają np. pieczątki czy podpisu. Wyglądają jak zadrukowana kartka. Osoby zadłużone mylą nakaz zapłaty wydawany w EPU z pismem od windykatora, np. przedsądowe wezwanie do zapłaty.

Po otrzymaniu i zebraniu wszystkich informacji konieczne jest przystąpienie do faktycznego działania. Polega ono na złożeniu do sądu wniosku o prawidłowe doręczenie tytułu egzekucyjnego oraz złożenie odwołania od orzeczenia sądu. Osoba zadłużona musi również o podjętych czynnościach powiadomić komornika i zwykle także wierzyciela. W większości przypadków osoby zadłużone nie potrafią samodzielnie, w sposób pozbawiony błędów przeprowadzić takiej operacji.

Gdzie szukać pomocy w zatrzymaniu egzekucji komorniczej?

Masz problem z komornikiem i nie wiesz jak sobie poradzić? W naszej Kancelarii EUROLEGE znajdziesz wsparcie na każdym etapie postępowania. Prowadzimy sprawy sądowe i egzekucyjne od początku do samego końca. Zapewniamy pomoc profesjonalnego prawnika w trakcie postępowań.

Pomagamy zdalnie i działamy przed każdym sądem i komornikiem w kraju. Mamy za sobą kilka tysięcy wygranych postępowań sądowych i komorniczych. Zaufały nam tysiące osób, a kwota anulowanych zobowiązań przy naszym udziale wynosi już kilkadziesiąt milinów złotych!

Chcesz uzyskać darmową analizę swojej sprawy? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz także wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Najpóźniej kolejnego dnia roboczego nas konsultant odzwoni do Ciebie i ustali w jaki sposób możemy Ci pomóc.

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie: www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/


4.8/5 - (55 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Stanislaw pisze:

OTRZYMALEM ZAWIADOMIENIE O WSZCZECIU EGZEKUCJI Z NIERUCHOMOSCI W SOBOTE 25 LISTOPADA 2023.
poprosze o pomoc

tel 601223510

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Stanisławie. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Marzena Jaworska pisze:

Zwracam się z prośbą o pomoc w sprawie długów Gdyż mam kilku komorników a oprócz tego to mam zabierane z renty która mam w wysokości 1588zl. Jestem na rencie na stałe z 1gr niepełnosprawności.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Marzeno. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Wojciech pisze:

Dzień dobry.
Dn. 19 stycznia 2023. roku komornik zajął mi konto, bez żadnego zawiadomienia, dzisiaj podczas wizyty wręczył mi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji datowane na 16 listopad 2022,
Wszczęcie egzekucji jest na podstawie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym z dn. 22 czerwca 2012, z klauzulą wykonywalności z dn. 16 sierpnia 2012.
Moje pytanie: czy komornik ma prawo po ponad 10 latach rozpocząć egzekucje?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Wojciechu. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Anna pisze:

Dzień dobry,
Sprawa z ZTM – Pierwsza sprawa- zgłoszona obecnie do komornika – nakaz zapłaty z dnia 19.07.2002r, tytuł egzekucji komorniczej z dnia 08.02.2013r. Poinformowano mnie w ZTM , ze wniosek o nadanie egzekucji oni zlozyli do Sądu 06.06.2012r. ( czyli 8 miesiecy nie nadano tytułu ??? )
druga podobna sprawa, jeszcze nie u komornnika ) – Nakaz zapłaty z dnia 24.02.2004 tytul egzekucji komorniczej nadany 28.08.2014 r – informacja z ZTM , ze wniosek o nadanie złozyli 17.12.2013r. ( taka sama sprawa – 8 miesiecy ???)
W obu przypadkach dziwnym trafem PODOBNO wnioski zostały zlozone ponad pół roku wcześniej, zanim zostały nadane tytuły egzekucji .
Moje pytanie – czy przedawnienie liczy sie od dnia nadania tytułu przez Sąd , czy w związku z jakims wnioskiem , o którym zwykły człowiek nie ma pojęcia ??
Bardzo prosze o pomoc w tej sprawie, bo pierwsza sprawa jest komornicza i moge miec z tym problem.
Nie wspomne o odsetkach , które prawdopodobnie sa liczone bez pardonu .
Dziekuje
Z poważaniem
Anna Święch

Krzysztof pisze:

Witam
dostalem od komornika zawiadomienie o wszczeciu egzekucji wyroku z 2010roku Wierzyciel z Luxemburga czy możecie panstwo mi jakos pomóc? nie jestem pewien ale to juz 2 komornik zajmuje mi konto pierwszy w 2015 roku bodajrze
Pozdrawiam Krzysztof

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Krzysztofie. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Iwona pisze:

Mam sporo egzekucji komorniczych i juz sama nie wiem co to jest. Kontakt z Panią komornik jest utrudniony a Pani asesor nie wiele mówi. Do tego wg mnie niektóre długi wraz z odsetkami powinny być przedawnione a są w egzekucji.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Iwono, warto sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

MARIA pisze:

Spłaciłam wierzycielowi dług komornik przysłał pismo o umorzeniu i kwocie jaka została wpłacona
po czterech latach dostałam od tego samego komornika wezwanie do zapłaty od początku tak jak bym nic nie zapłaciła , co mam robić .

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Mario, musielibyśmy poznać Pani sprawę trochę bliżej. Być może nastąpiły jakieś błędy ze strony kancelarii komorniczej. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o podanie dodatkowych informacji. Prosimy o stałe monitorowanie skrzynki mailowej.