W sądach pracują nie tylko sędziowie, chociaż to z ich pracą głównie kojarzy się wymiar sprawiedliwości. W strukturze sądów bardzo ważne miejsce zajmują jednak również inne grupy zawodowe. Wśród nich możemy wymienić chociażby referendarza sądowego czy asystenta sędziego. Niewidoczne, ale jakże potrzebne prace wykonują także zwykli pracownicy biurowi w sekretariatach sądów. Można śmiało powiedzieć, że ich praca jest sercem działania sądów w Polsce.
Odbierz bezpłatną analizę dokumentów dotyczących zadłużenia. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.
Jednak szczególne zainteresowanie wśród osób mających kontakt z sądami kierunkuje się osobę referendarza sądowego. Wynika to z faktu szczególnej pozycji referendarza sądowego w strukturze sądownictwa i zakresu jego zadań oraz kompetencji. Kim jest referendarz sądowy? Co może i czy pełni tą samą funkcję co sędzia? O tym w poniższym artykule.
Kim jest referendarz sądowy?
Referendarz sądowy jest pracownikiem sądowym wykonującym wymiar sprawiedliwości w wybranych i ustawowo określonych sektorach. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego referendarz sądowy może wykonywać określone funkcje w:
- postępowaniu wieczystoksięgowym (wpisy do ksiąg wieczystych),
- postępowaniu rejestrowym (głównie Krajowy Rejestr Sądowy),
- postepowaniu cywilnym.
W przypadku postępowania cywilnego możemy wyróżnić dwie bardzo ważne funkcje, jakie pełni referendarz sądowy. Chodzi tutaj o:
Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną
Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.
- wydawanie nakazów zapłaty w postępowaniu upominawczym, elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU) oraz w postępowaniu nakazowym,
- ustalanie kosztów procesu w przypadku zlecenia wykonania takiego zadania przez sędziego rozpatrującego konkretną sprawę.
Dostałem pismo wydane przez referendarza sądowego. Co zrobić?
W przypadku orzeczeń wydawanych przez referendarza sądowego możemy wskazać pewne rozbieżności. Niekiedy będzie przysługiwało tutaj odwołanie od orzeczenia sądu, a niekiedy skarga na orzeczenie referendarza sądowego.
Wszystko zależy od tego jak w konkretnej sytuacji sprawę regulują przepisy. Najlepszym przykładem będzie tutaj nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Od takiego orzeczenia wydanego przez referendarza sądowego składa się sprzeciw od nakazu zapłaty.
Nakaz zapłaty wydany przez referendarza sądowego. Jak się odwołać?
Co należy wiedzieć w przypadku otrzymania nakazu zapłaty wydanego przez referendarza sądowego? Przede wszystkim to, że jest to orzeczenie równoznaczne z tym, które wydaje sędzia zawodowy. Jeśli nie odwołasz się w ustawowym terminie to poniesiesz wszystkie negatywne skutki swojej opieszałości i braku dbania o własne sprawy.
Kiedy dostajesz nakaz zapłaty wydany przez referendarza sądowego to musisz zapisać sobie datę odbioru takiej przesyłki. Nie ważne, czy jest to nakaz zapłaty z sądu tradycyjnego czy też e-sądu. Nie jest istotne w końcu, czy zawiera podpis osoby wydającej orzeczenie oraz czy znajduje się tam gdziekolwiek pieczątka sądowa.
Sprawa podstawowa – zawsze rób wszystko w terminach. Najlepiej nie odkładaj niczego na później. Po otrzymaniu nakazu zapłaty wydanego przez referendarza sądowego masz tylko 2 tygodnie na jego zaskarżenie. Kiedy powyższy czas minie to bezpowrotnie stracisz szansę na oddłużenie! Uprawomocnienie się nakazu sądowego to tak jak uprawomocnienie wyroku sądowego. Możesz spodziewać się komornika szybciej niż później.
Jednak samo wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty nie wystarczy. Co prawda sprawa nie zakończy się, ale warto z niej wydusić jak najwięcej korzyści dla siebie. Musi to być maksymalnie skuteczny sprzeciw od nakazu zapłaty. W tym zdecydowanie najlepiej radzą sobie prawnicy od długów.
Jak i gdzie zgłosić się o pomoc w napisaniu sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego przez referendarza?
W Twojej sprawie sądowej referendarz nakazał Ci w określonym terminie zapłacić określoną kwotę na rzecz powoda (wierzyciela)? Do tego doszły odsetki i koszty procesu? Nie martw się, możesz walczyć o swoje. W celu zwiększenia szans na skuteczne załatwienie sprawy warto jednak korzystać z doświadczonego prawnika od spraw zadłużeń. Niekiedy również prawnik od spraw komorniczych może być bardzo przydatny.
W Kancelarii EUROLEGE od wielu lat zajmujemy się pomocą osobom zadłużonym. Przeprowadziliśmy już ponad 7000 tysięcy udanych procesów sądowych. Oddłużyliśmy naszych Klientów na łączną kwotę ponad 80.000.000 zł (80 milionów złotych)!
Co możesz zyskać odwołując się od niekorzystnego dla Ciebie orzeczenia referendarza sądowego? Oto 3 powody, aby podejmować działania i walczyć do samego końca:
- oddłużenie w całości,
- oddłużenie w części, np. (50% albo więcej),
- zyskanie czasu potrzebnego na zgromadzenie środków do ewentualnej spłaty – nawet do 2-3 lat bez komornika.
Zdecydowanie każda z tych możliwości daje wiele dla osoby zadłużonej. Nawet w przypadku ewentualnej przegranej czas jaki zyskujesz daje szanse na zarobienie odpowiedniej ilości pieniędzy i być może spłatę zadłużenia w razie niekorzystnego rozstrzygnięcia. Nawet kiedy pojawi się komornik to nastąpi to zdecydowanie później, a i ugoda z komornikiem będzie wtedy łatwiejsza do zawarcia dysponując odpowiednimi środkami.
Jak mogę zgłosić się do kancelarii EUROLEGE o pomoc w sprawie sądowej albo komorniczej?
Potrzebujesz pomocy prawnika? Masz dług i sprawę w sądzie? A może już w Twojej sprawie działa komornik? W Kancelarii EUROLEGE zajmujemy się takimi sprawami od lat i pomagamy wychodzić z długów.
Działamy zdalnie, przez co jesteśmy w stanie zapewnić pomoc dla każdego, bez względu na to, gdzie mieszka. Reprezentujemy naszych Klientów przed sądami i komornikami w całej Polsce.
Potrzebujesz darmowej analizy swojej sprawy? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz także wysłać do nas zgłoszenie swojej sprawy przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Oddzwonimy najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Cyberbezpieczeństwo (58)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Porady dla dłużników (435)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (101)
Z pomocą adwokata z npp napisałam do sądu rejonowego w Głogowie, wydział cywilny o przyznanie pełnomocnika z urzędu i zwolnienie z opłat sądowych. Jestem prawie 70 letnią kobietą, która zmuszona była wziąć kredyt na przebudowę parteru domu i kupno urządzeń CO , sprzętu, medycznego dla mojej mamusi, która niespodziewanie złamała kość biodrową z przesunięciem. Nie była operowana z powodu chorób współistniejących.To niepełnosprawność mamuni, która została osobą całkowicie niesamodzielną z zaleceniem łóżkowego trybu życia sprawiło, że zmuszona byłam utworzyć nową kotłownię w budynku gospodarczym. Dawniej piec CO stał tuż przy drzwiach pokoju, w którym leżała mamusia. Gdy przewoziłam chorą do łazienki, drugiego pomieszczenia mamunia bała się podskoków przez próg. Zawsze łapała górne, gorące drzwi pieca. Groziło to poparzeniem dłoni.Właściciele sklepu przy zakupie oferują i swego instalatora, który mieszka w moim mieście. Właściciel sklepu wraz z instalatorem przybyli do naszego domu, aby ustalić wielkość kotła Stalmark i jego montaż. Pierwsze uruchomienie pieca było 8 sierpnia 2021 r. Od momentu uruchomienia kocioł sprawiał mnóstwo problemów. W domu było gorąco jak w piekle, nie było przerw w dosypywania paliwa do paleniska. Z powodu gorąca w domu mamunia zmarła z powodu odwodnienia, spadku resuscytacji, zapalenia płuc. Rzecznik Praw Konsumenta polecił napisać reklamację do sklepu. O złym montażu kotła dowiedziałam się od mgr inż Krzysztofa Syktusa, który dokonał ekspertyzy drzwi zewnętrznych, które nie spałniały warunków drzwi zewnętrznych. Dochodziło też do wycieków oleju z hallotronu nadmuchu i paleniska. Kotlownia często była pełna duszącego dymu. W końcu 23 grudnia 2022 r. kierownik sprzedaży sklepu i instalator dokonali przebudowy złego montażu kotła i nowym ustawień pracy urządzenia. To był początek kolejnych dramatów z kotłem. Oprócz wycieków oleju, często dochodziło do wygaszania pieca, zaczadzenia kotłowni. W domu było ciągle zimno. Z pomocą Rzecznika sprawa trafiła do sądu rejonowego w Głogowie. I tu kolejne moje problemy bo referendarz sądowy odmówił pełnomocnika z urzędu i zwolnienie z opłat sądowych. Mam 7 dni na złożenie skargi na tę decyzję. Pismo odebrałam 26 kwietnia, przed 17.00. Nie pisałam, że zostałyśmy okradzione z oszczędności całego życia moich rodziców i moich. Spłacam kredyt, liczę każdy wydany grosz. O powyższej kradzieży pisałam do Eurolege. To moje fatum zawsze problem goni problem. Co mam począć? Z poważaniem Elżbieta Kowalska