W sądach pracują nie tylko sędziowie, chociaż to z ich pracą głównie kojarzy się wymiar sprawiedliwości. W strukturze sądów bardzo ważne miejsce zajmują jednak również inne grupy zawodowe. Wśród nich możemy wymienić chociażby referendarza sądowego czy asystenta sędziego. Niewidoczne, ale jakże potrzebne prace wykonują także zwykli pracownicy biurowi w sekretariatach sądów. Można śmiało powiedzieć, że ich praca jest sercem działania sądów w Polsce.

Jednak szczególne zainteresowanie wśród osób mających kontakt z sądami kierunkuje się osobę referendarza sądowego. Wynika to z faktu szczególnej pozycji referendarza sądowego w strukturze sądownictwa i zakresu jego zadań oraz kompetencji. Kim jest referendarz sądowy? Co może i czy pełni tą samą funkcję co sędzia? O tym w poniższym artykule.

  Kim jest referendarz sądowy?

  Referendarz sądowy jest pracownikiem sądowym wykonującym wymiar sprawiedliwości w wybranych i ustawowo określonych sektorach. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego referendarz sądowy może wykonywać określone funkcje w:

  W przypadku postępowania cywilnego możemy wyróżnić dwie bardzo ważne funkcje, jakie pełni referendarz sądowy. Chodzi tutaj o:

  • wydawanie nakazów zapłaty w postępowaniu upominawczym, elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU) oraz w postępowaniu nakazowym,
  • ustalanie kosztów procesu w przypadku zlecenia wykonania takiego zadania przez sędziego rozpatrującego konkretną sprawę.

  Dostałem pismo wydane przez referendarza sądowego. Co zrobić?

  W przypadku orzeczeń wydawanych przez referendarza sądowego możemy wskazać pewne rozbieżności. Niekiedy będzie przysługiwało tutaj odwołanie od orzeczenia sądu, a niekiedy skarga na orzeczenie referendarza sądowego.

  Wszystko zależy od tego jak w konkretnej sytuacji sprawę regulują przepisy. Najlepszym przykładem będzie tutaj nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Od takiego orzeczenia wydanego przez referendarza sądowego składa się sprzeciw od nakazu zapłaty.

  Nakaz zapłaty wydany przez referendarza sądowego. Jak się odwołać?

  Co należy wiedzieć w przypadku otrzymania nakazu zapłaty wydanego przez referendarza sądowego? Przede wszystkim to, że jest to orzeczenie równoznaczne z tym, które wydaje sędzia zawodowy. Jeśli nie odwołasz się w ustawowym terminie to poniesiesz wszystkie negatywne skutki swojej opieszałości i braku dbania o własne sprawy.

  Kiedy dostajesz nakaz zapłaty wydany przez referendarza sądowego to musisz zapisać sobie datę odbioru takiej przesyłki. Nie ważne, czy jest to nakaz zapłaty z sądu tradycyjnego czy też e-sądu. Nie jest istotne w końcu, czy zawiera podpis osoby wydającej orzeczenie oraz czy znajduje się tam gdziekolwiek pieczątka sądowa.

  DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
  Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
  Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
  Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
  UMÓW ROZMOWĘ

  Sprawa podstawowa – zawsze rób wszystko w terminach. Najlepiej nie odkładaj niczego na później. Po otrzymaniu nakazu zapłaty wydanego przez referendarza sądowego masz tylko 2 tygodnie na jego zaskarżenie. Kiedy powyższy czas minie to bezpowrotnie stracisz szansę na oddłużenie! Uprawomocnienie się nakazu sądowego to tak jak uprawomocnienie wyroku sądowego. Możesz spodziewać się komornika szybciej niż później.

  Jednak samo wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty nie wystarczy. Co prawda sprawa nie zakończy się, ale warto z niej wydusić jak najwięcej korzyści dla siebie. Musi to być maksymalnie skuteczny sprzeciw od nakazu zapłaty. W tym zdecydowanie najlepiej radzą sobie prawnicy od długów.

  Jak i gdzie zgłosić się o pomoc w napisaniu sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego przez referendarza?

  W Twojej sprawie sądowej referendarz nakazał Ci w określonym terminie zapłacić określoną kwotę na rzecz powoda (wierzyciela)? Do tego doszły odsetki i koszty procesu? Nie martw się, możesz walczyć o swoje. W celu zwiększenia szans na skuteczne załatwienie sprawy warto jednak korzystać z doświadczonego prawnika od spraw zadłużeń. Niekiedy również prawnik od spraw komorniczych może być bardzo przydatny.

  W Kancelarii EUROLEGE od wielu lat zajmujemy się pomocą osobom zadłużonym. Przeprowadziliśmy już ponad 7000 tysięcy udanych procesów sądowych. Oddłużyliśmy naszych Klientów na łączną kwotę ponad 80.000.000 zł (80 milionów złotych)!

  Co możesz zyskać odwołując się od niekorzystnego dla Ciebie orzeczenia referendarza sądowego? Oto 3 powody, aby podejmować działania i walczyć do samego końca:

  • oddłużenie w całości,
  • oddłużenie w części, np. (50% albo więcej),
  • zyskanie czasu potrzebnego na zgromadzenie środków do ewentualnej spłaty – nawet do 2-3 lat bez komornika.

  Zdecydowanie każda z tych możliwości daje wiele dla osoby zadłużonej. Nawet w przypadku ewentualnej przegranej czas jaki zyskujesz daje szanse na zarobienie odpowiedniej ilości pieniędzy i być może spłatę zadłużenia w razie niekorzystnego rozstrzygnięcia. Nawet kiedy pojawi się komornik to nastąpi to zdecydowanie później, a i ugoda z komornikiem będzie wtedy łatwiejsza do zawarcia dysponując odpowiednimi środkami.

  Jak mogę zgłosić się do kancelarii EUROLEGE o pomoc w sprawie sądowej albo komorniczej?

  Potrzebujesz pomocy prawnika? Masz dług i sprawę w sądzie? A może już w Twojej sprawie działa komornik? W Kancelarii EUROLEGE zajmujemy się takimi sprawami od lat i pomagamy wychodzić z długów.

  Działamy zdalnie, przez co jesteśmy w stanie zapewnić pomoc dla każdego, bez względu na to, gdzie mieszka. Reprezentujemy naszych Klientów przed sądami i komornikami w całej Polsce.

  Potrzebujesz darmowej analizy swojej sprawy? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz także wysłać do nas zgłoszenie swojej sprawy przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Oddzwonimy najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

  Skontaktuj się z nami:


  4.9/5 - (34 votes)

  Kategorie: Porady dla dłużników

  O Autorze

  Kancelaria Eurolege

  Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.