Każdego dnia otrzymujemy od Pańtwa wiele informacji o nieprawidłowościach w działalności firm windykacyjnych, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie rzekomego dłużnika. Na naszym blogu poruszaliśmy już temat co może, a czego nie może windykator. Udzielaliśmy również wskazówek, w jaki sposób rozmawiać z pracownikiem firmy windykacyjnej przez telefon.

Tym razem jednak postanowiliśmy pokazać Państwu jak można przejść z defensywy do ataku w kontakcie z windykatorem. Wskażemy Państwu miejsca w jakie możecie się Państwo udać jako dłużnicy oraz sposoby jakich możecie użyć, aby windykator nie czuł się bezkarny wobec waszej osoby. Jako dłużnik musisz mieć świadomość, że obowiązujące przepisy, w tym przepisy Konstytucji RP, dają prawo każdemu obywatelowi do poczucia bezpieczeństwa oraz zachowania jego godności i poszanowania prawa do prywatności. Wskażemy również czy istnieje wzór skargi na firmę windykacyjną.

Czy z firmą windykacyjną można sobie poradzić?

Czy z firmą windykacyjną można sobie poradzić? Oczywiście, że TAK. Trzeba tylko wiedzieć jak, co i gdzie napisać. W większości przypadków rozprawienie się z firmą windykacyjną najlepiej przeprowadzić w postępowaniu sądowym. Całkowite umorzenie zadłużenia możliwe jest bowiem wyłącznie poprzez oddalenie powództwa. A żeby do tego doszło koniecznym staje się umożliwienie firmie windykacyjnej skierowania sprawy do sądu. Następuje to poprzez sądowy pozew o zapłatę długu, który w imieniu windykatora składa jego pełnomocnik.

Z naszego wieloletniego doświadczenia Kancelarii EUROLEGE wynika, że osoby wchodzące w spór z firmą windykacyjną bardzo często zyskują. Jeśli nie całkowite oddłużenie to chociaż znaczącą redukcję długu – nawet o ponad 50% pierwotnej wartości!

Zatem gdzie złożyć skargę na firmę windykacyjną? Poniżej instytucje, które warto zainteresować swoją sytuacją, kiedy nęka Cię windykator.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF)

Kiedy potencjalny dłużnik otrzymuje wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej zazwyczaj ciężko mu jest zrozumieć kto tak naprawdę ma być jego nowym wierzycielem. W pismach wzywających do zapłaty zazwyczaj uzyskujemy informację, że dług został zakupiony przez Fundusz Inwestycyjny X, a w jego imieniu wezwanie do zapłaty kieruje firma windykacyjna (kancelaria windykacyjna) Y. Na naszej stronie znajdziesz listę funduszy najczęściej pozywających dłużników do sądu.

Osoba otrzymująca wezwanie do zapłaty z kancelarii windykacyjnej powinna każdorazowo ustalić, kto wedle tego pisma ma być jej obecnym wierzycielem. Zadłużenia banków, uczelni, firm telekomunikacyjnych czy ubezpieczycieli zakupują najczęściej niestandaryzowane sekurytyzacyjne fundusze inwestycyjne zamknięte, w skrócie NSFIZ, np. Prokura, Ultimo, Best, Hoist, GetPro.

Jako dłużnik musisz wiedzieć, że fundusze inwestycyjne podlegają nadzorowi ze strony Państwa. W tym przypadku jest to Komisja Nadzoru Finansowego w Warszawie. Jeśli zatem czujesz, że firma windykacyjna, którą reprezentuje konkretny fundusz inwestycyjny naruszyła Twoje prawa, np. narusza Twoje prawo do prywatności, nachodzi Cię w pracy, informuje znajomych i sąsiadów o Twoim zadłużeniu, to może złożyć skargę na taki NSFIZ do Komisji Nadzoru Finansowego.

Skargę możesz złożyć elektronicznie, wysyłając jej treść na: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/formularze_zgloszeniowe/skarga_na_dzialalnosc_funduszu_inwestycyjnego?articleId=26375&p_id=18

Skargę można wysłać również przesyłką tradycyjną na następujący adres: Komisja Nadzoru Finansowego, Plac Powstańców Warszawy 1, Skr. pocztowa nr 419, 00 – 950 Warszawa

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i anulować dług.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Rzecznik Finansowy

Kolejną, centralną instytucją, która może być przydatna to Rzecznik Finansowy. Z jego pomocy możesz korzystać wówczas, jeśli Twoje reklamacje wysyłane do podmiotów rynku finansowego nie przynoszą zamierzonych rezultatów. Warto na pewno skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego w sprawach, w których firma pożyczkowa, windykacyjna czy bank nie chcą uznać Twojego stanowiska w zakresie nadpłaty kredytów i pożyczek.

To samo dotyczy sytuacji, w których osoba zadłużona nie może sobie poradzić samodzielnie z kwestiami dotyczącymi klauzul niedozwolonych. Czyli sporu pomiędzy konsumentem a instytucją finansową na tle wygórowanej kwoty do zapłaty ze strony konsumenta, np. zawyżonych pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego.

Rzecznik Finansowy posiada swoją stronę internetową: www.rf.gov.pl

Powiatowy (miejski) Rzecznik Praw Konsumentów

Najbliższym organem, do jakiego dłużnik może się zwrócić jest powiatowy (miejski) rzecznik praw konsumentów, który posiada swoją siedzibę w każdym starostwie powiatowym oraz urzędzie miasta na prawach powiatu.

Jeśli dłużnik czuje się nękany przez firmę windykacyjną może udać się do miejskiego (powiatowego) rzecznika praw konsumentów i na miejscu złożyć skargę na działalność windykatora.

Listę rzeczników praw konsumentów w Polsce znajdziesz tutaj: https://uokik.gov.pl/pomoc.php

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK)

Najwyższym organem służącym ochronie praw konsumentów w Polsce jest Urząd ochrony Konkurencji i Konsumentów, który stoi na straży ochrony konkurencji oraz konsumentów. W zakresie dotyczącym ochrony konsumentów UOKIK może nakładać na podmioty gospodarcze wysokie kary finansowe za działania mogące naruszać zbiorowe interesy konsumentów.

Skargi do UOKIK można kierować listownie na adres urzędu: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Plac Powstańców Warszawy 1, 00 – 950 Warszawa.

Skarga na firmę windykacyjną – WZÓR.

Zasadniczo jeden, unikatowy wzór skargi na firmę windykacyjną nie istnieje. Każda sprawa jest bowiem inna i nie jest możliwym wskazanie wszystkich okoliczności w jednym wzorze. Przy czym możemy wskazać na pewne minimalne wymagania, jakim powinno odpowiadać oficjalna skarga na firmę windykacyjną. Każde takie pismo powinno zawierać takie dane jak:

  • data i miejscowość,
  • dane osobowe i teleadresowe wnoszącego pismo,
  • organ (instytucję), do której wnoszone jest pismo,
  • wskazanie czego dotyczy sprawa i jakiej firmy windykacyjnej,
  • opis Twojej sytuacji ze wskazaniem jakie działania firmy windykacyjnej zostały potraktowane przez Ciebie jako naruszenie prawa, etyki czy dobrych obyczajów.

Jeśli nie wiesz jak napisać skargę na firmę windykacyjną to zawsze możesz zwrócić się o pomoc. Prawnicy od długów chętnie pomogą Ci w sprawie i wskażą możliwe ścieżki wyjścia z sytuacji. Skarga na firmę windykacyjną to jedno. Najważniejsze jednak, aby możliwe było skuteczne oddłużanie i oddłużenie Twojej osoby ze wszystkich zobowiązań. Jest to zdecydowanie ważniejsze niż próby ciągłego zatrzymywania działań windykatora. Skarga na firmę windykacyjną nie rozwiązuje problemu, ale co najwyżej może tymczasowo ulżyć osobie zadłużonej w problemie natarczywości kontaktu. Po jakimś czasie problem może powrócić jeśli nie zostanie odpowiednio rozwiązany.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę przeciwko firmie windykacyjnej w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc. Mamy na swoim koncie kilka tysięcy wygranych spraw przeciwko firmom windykacyjnym, pożyczkowym oraz bankom. Pomogliśmy już tysiącom osób w całym kraju anulować zadłużenia w wysokości kilkudziesięciu milionów złotych. Kontakt z nami jest prosty, a wszystkie formalności załatwisz u nas w formie zdalnej. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Każdy kontakt możesz z nami nawiązać nie wychodząc z domu czy pracy.

Skontaktuj się z nami już dziś. Zadzwoń, napisz lub wyślij zgłoszenie. Nasz konsultant oddzwoni do ciebie:

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie: www.eurolege.pl/zgloszenie/


4.6/5 - (46 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników Wzory i przydatne pisma

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Malgosia pisze:

Problem z firmą Vindex. Nękanie telefoniczne oraz ponaglanie dotyczące zapłaty długu i robienie ze mnie rzekomego dłużnika.

Kancelaria EuroLege pisze:

Musimy poznać Pani sprawę bliżej, aby zobaczyć jaki model oddłużania można w Pani przypadku zastosować. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o podanie dodatkowych informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.