Każdego dnia otrzymujemy od Pańtwa wiele informacji o nieprawidłowościach w działalności firm windykacyjnych, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie rzekomego dłużnika. Na naszym blogu poruszaliśmy już temat co może, a czego nie może windykator. Udzielaliśmy również wskazówek, w jaki sposób rozmawiać z pracownikiem firmy windykacyjnej przez telefon.
Tym razem jednak postanowiliśmy pokazać Państwu jak można przejść z defensywy do ataku w kontakcie z windykatorem. Wskażemy Państwu miejsca w jakie możecie się Państwo udać jako dłużnicy oraz sposoby jakich możecie użyć, aby windykator nie czuł się bezkarny wobec waszej osoby. Jako dłużnik musisz mieć świadomość, że obowiązujące przepisy, w tym przepisy Konstytucji RP, dają prawo każdemu obywatelowi do poczucia bezpieczeństwa oraz zachowania jego godności i poszanowania prawa do prywatności.
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF)
Kiedy potencjalny dłużnik otrzymuje wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej zazwyczaj ciężko mu jest zrozumieć kto tak naprawdę ma być jego nowym wierzycielem. W pismach wzywających do zapłaty zazwyczaj uzyskujemy informację, że dług został zakupiony przez Fundusz Inwestycyjny X, a w jego imieniu wezwanie do zapłaty kieruje firma windykacyjna (kancelaria windykacyjna) Y. Na naszej stronie znajdziesz listę funduszy najczęściej pozywających dłużników do sądu.
Osoba otrzymująca wezwanie do zapłaty z kancelarii windykacyjnej powinna każdorazowo ustalić, kto wedle tego pisma ma być jej obecnym wierzycielem. Zadłużenia banków, uczelni, firm telekomunikacyjnych czy ubezpieczycieli zakupują najczęściej niestandaryzowane sekurytyzacyjne fundusze inwestycyjne zamknięte, w skrócie NSFIZ, np. Prokura, Ultimo, Best, Hoist, GetPro.
Jako dłużnik musisz wiedzieć, że fundusze inwestycyjne podlegają nadzorowi ze strony Państwa. W tym przypadku jest to Komisja Nadzoru Finansowego w Warszawie. Jeśli zatem czujesz, że firma windykacyjna, którą reprezentuje konkretny fundusz inwestycyjny naruszyła Twoje prawa, np. narusza Twoje prawo do prywatności, nachodzi Cię w pracy, informuje znajomych i sąsiadów o Twoim zadłużeniu, to może złożyć skargę na taki NSFIZ do Komisji Nadzoru Finansowego.
Skargę możesz złożyć elektronicznie, wysyłając jej treść na: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/formularze_zgloszeniowe/skarga_na_dzialalnosc_funduszu_inwestycyjnego?articleId=26375&p_id=18
Skargę można wysłać również przesyłką tradycyjną na następujący adres: Komisja Nadzoru Finansowego, Plac Powstańców Warszawy 1, Skr. pocztowa nr 419, 00 – 950 Warszawa

Rzecznik Finansowy
Kolejną, centralną instytucją, która może być przydatna to Rzecznik Finansowy. Z jego pomocy możesz korzystać wówczas, jeśli Twoje reklamacje wysyłane do podmiotów rynku finansowego nie przynoszą zamierzonych rezultatów. Warto na pewno skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego w sprawach, w których firma pożyczkowa, windykacyjna czy bank nie chcą uznać Twojego stanowiska w zakresie nadpłaty kredytów i pożyczek.
To samo dotyczy sytuacji, w których osoba zadłużona nie może sobie poradzić samodzielnie z kwestiami dotyczącymi klauzul niedozwolonych. Czyli sporu pomiędzy konsumentem a instytucją finansową na tle wygórowanej kwoty do zapłaty ze strony konsumenta, np. zawyżonych pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego.
Rzecznik Finansowy posiada swoją stronę internetową: www.rf.gov.pl
Powiatowy (miejski) Rzecznik Praw Konsumentów
Najbliższym organem, do jakiego dłużnik może się zwrócić jest powiatowy (miejski) rzecznik praw konsumentów, który posiada swoją siedzibę w każdym starostwie powiatowym oraz urzędzie miasta na prawach powiatu.
Jeśli dłużnik czuje się nękany przez firmę windykacyjną może udać się do miejskiego (powiatowego) rzecznika praw konsumentów i na miejscu złożyć skargę na działalność windykatora.
Listę rzeczników praw konsumentów w Polsce znajdziesz tutaj: https://uokik.gov.pl/pomoc.php
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK)
Najwyższym organem służącym ochronie praw konsumentów w Polsce jest Urząd ochrony Konkurencji i Konsumentów, który stoi na straży ochrony konkurencji oraz konsumentów. W zakresie dotyczącym ochrony konsumentów UOKIK może nakładać na podmioty gospodarcze wysokie kary finansowe za działania mogące naruszać zbiorowe interesy konsumentów.
Skargi do UOKIK można kierować listownie na adres urzędu: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Plac Powstańców Warszawy 1, 00 – 950 Warszawa.