Historia, z jakimi coraz częściej przychodzi nam się spotykać. Tym razem jedna z naszych Klientek została w perfidny sposób oszukana przez przestępcę, który podszywał się pod jej osobę. Efektem działań oszusta było zaciągnięcie licznych zobowiązań na naszą Klientkę. Szczególnie dotkliwy był kredyt w Santander Bank Polska. Kwota zaciągniętego zobowiązania była oszałamiająca i wynosiła ponad 109.000,00 zł! Ogromna kwota, o której anulowanie musieli walczyć prawnicy Kancelarii EUROLEGE.

Chcesz dowiedzieć się jak wyglądała cała sprawa i w jaki sposób pomogliśmy naszej Klientce? Musisz koniecznie przeczytać całość materiału. Aż do samego końca. W ten sposób dowiesz się jak przebiegli potrafią być oszuści oraz w jaki sposób podejmować skuteczną obronę, jeśli taka sytuacja przydarzy się Tobie albo komuś z Twojego bliskiego otoczenia.

Zdruzgotany i roztrzęsiony Klient zgłasza nam sprawę sądową.

Każdego dnia w Kancelarii EUROLEGE przyjmujemy nawet kilkaset zgłoszeń od osób potrzebujących pomocy prawnej w sprawach oddłużania. Jeszcze kilka lat temu historie o wyłudzeniach kredytów na dane osobowe były marginesem. Aktualnie takich spraw jest sporo i mamy wrażenie, że z każdym miesiącem ich przybywa. Od kilku tygodni natężenie przestępstw dotyczących zaciągania kredytów i pożyczek na cudze dane osobowe wydaje się wzrastać. Tak przynajmniej wynika z naszych obserwacji.

Jedna z takich spraw szczególnie nas zaskoczyła. Zazwyczaj kwoty kredytów i pożyczek zaciąganych przez oszustów nie są wysokie. Zwykle wahają się od kilkuset do maksymalnie kilku tysięcy złotych. Niekiedy jest to kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale nie więcej niż 20-30 tysięcy. Sprawa jaka się nam przytrafiła jakiś czas temu zdecydowanie odbiegała od normy. Oszust zaciągnął na niczego nieświadomą osobę kredyt w wysokości ponad 109.000,00 zł! Nie mogliśmy zrozumieć jak to możliwe, że ogólnopolski bank (Santander Bank Polska S.A.) tak łatwo dał wprowadzić się w błąd. W końcu to nie nasza Klientka zaciągała kredyt, a ktoś robił to posługując się jej danymi osobowymi.

Zgłoszenie sprawy na Policję. Organy ścigania poszukują oszusta.

Pierwszym krokiem do wyjaśnienia sprawy było oczywiście zgłoszenie przez naszą Klientkę sprawy na Policję. W tym zakresie wszczęto postępowanie przygotowawcze, które aktualnie trwa. Przestępstwo oszustwa finansowego nie jest łatwe do rozwikłania.

Liczymy na to, że w tej sprawie organy ścigania doprowadzą do ustalenia osoby, która posługując się danymi naszej Klientki zaciągnęła na nią kredyt. Całe szczęście, że umowa kredytu na naszą Klientkę była zawierana w tradycyjnej formie, a nie przez Internet. W związku z tym szanse na namierzenie sprawcy przestępstwa są większe, niż gdyby odbyło się to przez Internet. W przypadku takich instrumentów jak kredyt i pożyczka online oszuści potrafią perfekcyjnie zamaskować swoją tożsamość. Znalezienie oszusta internetowego bywa zazwyczaj niemożliwe. Korzysta on bowiem z cudzych danych, a do tego idealnie zaciera ślady przestępstwa, np. zmieniając adresy IP z udziałem zagranicznym.

Nie oznacza to jednak, że ofiara czynu przestępnego pozostaje bezbronna. Przeciwnie, prawo stoi po jej stronie. Musi tylko zachować czujność i najlepiej korzystać z pomocy specjalistów. Samodzielne załatwianie spraw niestety potrafi zakończyć się niepowodzeniem nawet w tak oczywistych sytuacjach. Zwykle powodem takie stanu rzeczy jest brak dostatecznej wiedzy procesowej. W szczególności przepisów dotyczących formalizmu procesowego. W ten sposób można przegrać sprawę teoretycznie nawet w 100% do wygrania. Braki pism sądowych bywają poważne, a niektóre z nich doprowadzają do tego, że sąd wydaje postanowienie o odrzuceniu sprzeciwu od nakazu zapłaty czy innego środka zaskarżenia.

Oszust wziął kredyt lub pożyczkę na Twoje dane osobowe?

Możesz anulować wszystkie nienależne długi!

Już teraz zgłoś się po darmową konsultację prawną! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc w całkowitym oddłużeniu.

Santander Bank kieruje sprawę do sądu. Rozpoczynamy proces obrony Klientki.

Pomimo toczącego się postępowania przygotowawczego (karne) Santander Bank skierował sprawę o zapłatę do sądu cywilnego, który wydał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Oczywiście zapewniliśmy naszej Klientce prawnika, który w jej imieniu sporządził odwołanie do sądu od wydanego przez sąd orzeczenia. Gdyby nie szybka reakcja nasza i naszej Klientki, to orzeczenie sądowe uprawomocniłoby się. Uprawomocnienie orzeczenia sądowego z kolei daje podstawę do nadania klauzuli wykonalności. Następnie taka osoba ma postępowanie egzekucyjne (komornicze). Niestety w takiej sytuacji działania są już zdecydowanie trudniejsze. Poza tym działający komornik zabiera pieniądze z konta, wynagrodzenie za pracę, a nawet może zająć nasza nieruchomość mieszkalną. Oczywiście wstrzymanie takiej egzekucji jest możliwe i robiliśmy to wielokrotnie. Ale zawsze potrzeba na to więcej czasu.

Składając sprzeciw od nakazu zapłaty przydzielony Klientce pełnomocnik wyartykułował szereg zarzutów procesowych. W tym ten kluczowy, czyli brak istnienie zobowiązania. W końcu nasza Klientka nigdy żadnego zobowiązania z Santander Bank Polska na kwotę 109.000,00 zł nie zaciągała. Jednak Santander Bank nie dawał za wygraną. Zobacz jak sprawa potoczyła się dalej!

Wymiana kolejnych pism i Santander Bank cofa pozew!

Jeden sprzeciw od nakazu zapłaty w sprawie z Santander Bank Polska nie wystarczył. Koniecznym było dalsze doprecyzowanie stawianych zarzutów. Szczególnie tego, który dotyczył kwestii braku istnienia zobowiązania.

Jak się okazało powoływane przez naszego prawnika argumenty w końcu trafiły do strony przeciwnej, czyli banku. Ostatecznie pełnomocnik Santander Bank Polska cofnął pozew! To dało podstawę do wydania przez sąd postanowienia o umorzeniu postępowania. Sprawa oczywiście wygrana, a dzięki naszej szybkiej i skutecznej pomocy kolejny Klient uniknął przykrości związanych ze spłatą długu, którego nigdy nie zaciągał.

W jaki sposób złodziej wchodzi w posiadanie danych osobowych ofiary przestępstwa?

Zaciąganie zobowiązań na osoby trzecie jest obecnie często spotykanym procederem. Oszust wchodzi w posiadanie danych osobowych ofiary na skutek zdarzenia jakim jest kradzież danych osobowych. Popełnienie powyższego czynu przestępnego nastąpić na skutek świadomie przekazywanej informacji przez ofiarę, która pozostaje w błędzie co do osoby przestępcy albo w sposób całkowicie nieświadomy.

Przykładem świadomego przekazywania dawanych jest np. telefon oszustwa podszywającego się pod pracownika banku czy jakiejś innej instytucji. Niczego nieświadoma ofiara potrafi przekazać swoje dane osobowe w strachu przed jakimś przykrym zdarzeniem, np. kradzieżą z konta bankowego. W ten sposób przekazywane są tak istotne dane jak np. numer PESEL. Pamiętać trzeba, że pożyczka na PESEL stała się ostatnio łatwo dostępna i daje duże pole do popisu przestępcom. Ofiara przestępstwa jednak zwykle nie przekazuje przestępcy swoich danych osobowych bezpośrednio. Przestępca wchodzi w posiadanie danych osobowych poprzez dostęp do nich bez wiedzy, zgody i woli ofiary.

Ktoś zaciągnął na mnie kredyt lub pożyczkę. Co robić?

Kiedy Twoje dane osobowe trafią w ręce oszusta i zostaną wykorzystane w celu zaciągnięcie kredytu lub pożyczki to nie możesz się załamywać. Koniecznie zacznij działać. Im szybciej, tym lepiej.

Zacznij od poinformowania banku o zaistniałej sytuacji i złóż reklamację. W tym samym czasie złóż zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa na Twoją szkodę. Takie zawiadomienie składa się na komisariacie policji albo w najbliższej jednostce prokuratury.

Dodatkowo warto w takiej sytuacji jak najszybciej postarać się o raport BIK. W takim raporcie otrzymasz informacje czy oszust nie zaciągnął na Twoje konto innych kredytów i pożyczek. To bardzo ważne, ponieważ już na początkowym etapie możesz zablokować działania instytucji finansowej.

To jednak nie koniec. Jeśli wnikliwie przeczytałeś artykuł to wiesz, że sprawy mogą być już na etapie sądowym. Pełnomocnicy banku nie zdają sobie sprawy, że Twoja osoba padła ofiarą oszustwa. Będą bronili złożonego pozwu do czasu, aż nie pojawią się oczywiste dowody na popełnienie przestępstwa. Dlatego warto w takich sprawach mieć przy sobie prawnika, który zajmuje się takimi sprawami na co dzień. W naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat pomagamy osobom walczącym z bankami, firmami pożyczkowymi oraz windykacyjnymi. Pomogliśmy już kilku tysiącom osób anulować zadłużenie na kilkadziesiąt milionów złotych!

Chcesz dowiedzieć się więcej jak możemy Ci pomóc? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Nasz pracownik oddzwoni do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego. Obsługujemy sprawy w całej Polsce. Zapewniamy pełnomocników przed każdym sądem i komornikiem w kraju. Każdą czynność związaną z załatwieniem formalności załatwisz u nas zdalnie. Nawet nie musisz wychodzić z domu czy pracy, aby zlecić swoją sprawę prawnikowi od spraw zadłużeń. Wstępna analiza sprawy jest u nas całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje.

Skontaktuj się z nami:


4.9/5 - (54 votes)

Kategorie: Case study Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Alicja pisze:

Pomoc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Alicjo. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o opis Pani sprawy/spraw. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Tomasz pisze:

Oszuści są coraz bardziej bezczelni i pomysłowi.
Napaliłem się na ekspres do kawy na Marketplace.
Krótkie negocjacje i transakcja.
Teraz najlepsze. Najpierw generowanie przesyłki koszt 21 zł. W aplikacji pokazała się wygenerowana przesyłka. Za 2 h pikło że nadana w paczkomacie. Człowiek spokojny, ze nie dostanie „cegły”
Sprzedająca poprosiła o blika żeby zapłacić za ekspres. No to podałem.
Przez dwa dni po majówce paczka „wisiała” jako nadana. Myślę ok. Nieogarnięci po majówce, błędy się zdarzają. Aż tu w poniedziałek patrzę w apkę i komunikat „etykieta anulowana” Jak do tego doszło? Wielka filozofia. Skrytki nie reagują na obecność przesyłki, więc wystarczy trzasnąć drzwiami i finito.

Oczywiście sprawa zgłoszona na policję do banku i do inpostu.

Da się to ogarnąć?

jogi pisze:

Pytanie jest zasadnicze. Jakie ponosi się wszystkie koszty związane z waszym działaniem, odzyskując wyłudzone pieniądze w banku, procesu ,adwokatów itd.?
Pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Mamy elastyczne warunki współpracy w tym zakresie. Możliwy jest wybór jednej z dwóch opcji, tzn. płatność z góry kwoty ryczałtowej + niższa prowizja za odzyskanie kwoty albo sama prowizja, ale wyższa, płatna po zakończeniu sprawy. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/