Właściwie każdy rodzic boi się o swoje dzieci. Dotyczy to również kwestii ekonomicznych. Nikt nie chciałby, aby jego dzieci pokutowały za błędy rodziców i ich długi. Dlatego często nasi konsultanci otrzymują pytanie: czy komornik może zająć konto dziecka? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

UWAGA! Masz egzekucję komorniczą? Sprawdź czy nie jest prowadzona na podstawie wadliwego tytułu egzekucyjnego i czy w związku z tym nie nadaje się do umorzenia! Zajmujemy się takimi sprawami. Więcej dowiesz się po przeczytaniu całego artykułu.

Jak komornik znajduje konto dłużnika?

Dla wielu osób postepowanie egzekucyjne jest dużym zaskoczeniem. Komornik działa w większości przypadków z zaskoczenia. Egzekucja z rachunku bankowego nie jest tutaj wyjątkiem i całkowicie potwierdza tą regułę. Zajęcie konta bankowego bez powiadomienia wpisane jest w każdą sprawę komorniczą, w której mamy do czynienia z rachunkiem bankowym. Formalnie o zajęciu konta bankowego dłużnik dowiaduje się po czasie. W pewnym sytuacjach możliwe jest umorzenie takiej egzekucji i odzyskanie pieniędzy zabranych przez komornika. Jakie warunki trzeba spełnić i kiedy jest to możliwe? O tym w dalszej części materiału.

Komornik zajmuje konto dłużnika korzystając z systemu OGNIVO. Organ egzekucyjny zna dokładnie:

  • imię i nazwisko dłużnika,
  • PESEL dłużnika.

Dysponując dwiema w/w informacjami komornik wysyła przez system OGNIVO zapytanie do wszystkich banków w Polsce (również spółdzielczych) o to, czy dana osoba o konkretnym numerze PESEL posiada konto bankowe. Organ egzekucyjny szybko otrzymuje odpowiedzi i może przy wykorzystaniu systemu cyfrowego szybko zająć każdy rachunek bankowy prowadzony w każdym banku.

Czy istnieje konto bez komornika? Pisaliśmy o tym na naszym blogu, że komornik nie jest w stanie zająć kont zlokalizowanych w bankach zagranicznych. Dobrym tego przykładem będzie konto REVOLUT, które znajduje się poza granicami Polski. Na terenie Polski natomiast bezpiecznym jest korzystanie z czegoś takiego jak konto socjalne. Minusem tego rozwiązania jest tylko to, że na to konto mogą wpływać jedynie pieniądze z określonych świadczeń społecznych, np. świadczenie 500 plus.

Czy komornik może zająć konto dziecka?

Zanim odpowiemy na postawione pytanie zwróćmy uwagę, że w relacjach dziecko – rodzic w sferze kont bakowych może wyróżnić:

  • konto dziecka dorosłego (powyżej 18 roku życia),
  • konto dziecka niepełnoletniego (poniżej 18 roku życia).

Kontem dziecka niepełnoletniego może zarządzać również rodzic. W związku z tym tutaj pojawiają się liczne pytania rodziców związanych również z tym wątkiem.

Każdy, kto uważnie przeczytał rozdział artykułu powyżej już wie, że komornik nie może zając konta dziecka za długi jego rodziców. Bez względu na to, czy jest to konto dorosłego dziecka, czy też konto dziecka, które nie ukończyło 18 roku życia.

Komornik nie może zająć konta dziecka za długi jego rodziców dlatego, że egzekucję prowadzi na podstawie tytułu wykonawczego przeciwko osobie X, o numerze PESEL Y. Dziecko jest zupełnie inną osobą w rozumieniu prawa. Posiada inne imię i nazwisko (niemal zawsze), a już zawsze posiada innym numer PESEL niż rodzice. Numer PESEL jest numerem niepowtarzalnym w całym społeczeństwie. Dlatego komornik nie może zająć konta dziecka za długi rodziców, ponieważ nie może pomylić tutaj osoby trzeciej (jaką jest dziecko) z dłużnikiem (jakim jest rodzic).

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Mam komornik na koncie. Jak mogę się go pozbyć?

Pozbycie się komornika z konta bankowego jest możliwe. Nawet w trakcie egzekucji, która trwa już wiele lat. Jednak nie w każdej sprawie będzie to możliwe. Warunkiem koniecznym jest to, że osoba mająca postępowanie egzekucyjne dowiedziała się o nim nie z sądu, ale dopiero od komornika. Mówiąc prościej: zanim pojawił się komornik osoba zadłużona nie wiedziała nic o sprawie sądowej w tym zakresie i nie otrzymywała z sądu żadnych pism. Mowa tutaj o pismach z sądu, a nie o wezwaniach do zapłaty wysyłanych przez banki, firmy pożyczkowe czy windykacyjne.

Jeśli w Twojej sprawie egzekucyjnej masz taki przypadek to możesz ubiegać się o umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych dotychczas przez komornika pieniędzy. Musisz jedynie ustalić, na jaki adres sąd wysyłał do Ciebie pisma w toku sprawy sądowej. Niestety zablokowanie komornika to zadanie wymagające doświadczenia praktycznego i sporej wiedzy prawnej.

Dlatego nie zalecamy działania na własną rękę. Trzeba bowiem w toku takiego postępowania wnioskować do sądu o prawidłowe doręczenie pism sądowych, składać odwołania do sądu (np. sprzeciw od nakazu zapłaty), a także korespondować z komornikiem i niekiedy z wierzycielem. Zdecydowanie prawnik od spraw komorniczych w tego typu problemach procesowo – sądowych to najlepsze rozwiązanie.

Gdzie znajdę prawnika, który pomoże mi zablokować komornika?

Znalezienie odpowiedniej, mającej należytego doświadczenie, kancelarii prawnej to podstawa skutecznego oddłużania i zablokowania działań komornika. W Kancelarii EUROLEGE już od wielu lat zajmujemy się umarzaniem egzekucji komorniczych i odzyskiwaniem pieniędzy zabranych przez komornika. Pomagamy na każdym etapie sprawy i reprezentujemy naszych Klientów w sporach przed każdym sądem i komornikiem w Polsce. Pomoc świadczona przez naszych prawników jest na najwyższym poziomie i dostępna jest w formie zdalnej. Oznacza to, że nie musisz wychodzić z domu czy pracy, aby prawnik od spraw długów był do Twoje dyspozycji!

Bardzo istotnym plusem w korzystaniu z naszej pomocy jest to, że wstępną analizę swojej sprawy dostaniesz całkowicie za darmo! W ramach tego otrzymasz poradę prawnika  – specjalisty wydaną w oparciu o przesłane przez Ciebie dokumenty.

Możesz do nas zadzwonić albo napisać lub wysłać do nas zgłoszenie z prośbą o kontakt. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na naszej stronie internetowej.

Nie trać czasu na życie z komornikiem! Zacznij swoje oddłużanie już dzisiaj i ciesz się wolnością finansową.

Skontaktuj się z nami:


4.8/5 - (36 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Danuta pisze:

Witam serdecznie.Mam pytanie założyłam synowi konto w wieku 14 lat syn w tej chwili ma 16 lat jestem na jego koncie opiekunem prawnym gdyż syn jest nie pełnoletni.Mojevwynagrodzrnie wpływa na konto syna 10-ego stycznia otrzymam wynagrodzenie za grudzień.Od 1 stycznia rozpoczynam pracę w nowej firmie i będę otrzymywać wynagrodzenie do ostatniego każdego miesiąca czyli w styczniu otrzymam dwa wynagrodzenia na konto syna czy komornik może zająć moje wynagrodzenie

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Danuto. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Monika pisze:

Komornik zajął konto mojego 18letniego syna, za moje długi, czy może tak zrobić?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Moniko. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Diana pisze:

Proszę o kontakt

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o opis sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Agnieszka pisze:

Mam długi na ok 200000 w tym hipoteka

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Agnieszko. Zajmujemy się pomocą w wychodzeniu z długów. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Agnieszka pisze:

Proszę o pilny kontakt

Dzień dobry. Nasz konsultant napisze na adres email podany w komentarzu. :)

Agnieszka pisze:

Proszę o pilny kontakt,

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Agnieszko. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o opis Pani sprawy/spraw. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Sylwia pisze:

Czy komornik ma prawo zająć konto bankowe dziecka(pelnoletnie) na które regularnie (co miesiąc) przelewane są pieniędze z konta dłużnika. Rodzic nie jest współwpascicielem konta

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Sylwio. Nie, komornik nie może zająć konta dziecka za długi rodzica. Przede wszystkim jednak należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Ewa pisze:

Założyłam mojemu 7 letniemu synowi konto w banku PKO z Żubrem i w połączeniu kont ma też założone konto walutowe .I mam takie pytanko czy na konto mojego syna może zająć komornik będąc tylko ustawowym opiekunem konta

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Ewo. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Przemysław pisze:

Tak ale jest napisane że nie ważne ile dziecko ma lat i tak nie może zająć tego konta to raz a dwa że nie idzie założyć konta dla dziecka poniżej 13 roku życia jeśli nie ma się osobistego konta w danym banku więc trochę się to mija z tym co piszecie na swojej stronie

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Zaznaczamy, że artykuł nie jest pisany pod konkretny stan faktyczny, a stanowi ogólną syntezę tematu. Nie wskazujemy kiedy i kto może założyć konto bankowe, ale jak wygląda kwestia egzekucji z konta bankowego dziecka.

Przemysław pisze:

Tak ale dzwoniłem do banku w tej sprawie i powiedzieli mi że ja jestem właścicielem konta mimo że jest konto na syna PESEL i komornik ma prawo zająć pieniądze

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli to Pan jest właścicielem (współwłaścicielem) to oczywiście zajęcie będzie możliwe. Czym innym jest taka sytuacja, a czym innym indywidualne konto dla dziecka.

Przemysław pisze:

Ponawiam pytanie bardziej je sprecyzuje mam konto w mBank i dodatkowo załozyłem synowi konto junior na jego PESEL w tym samym banku czy komornik może zająć pieniądze z konta junior

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Nie, w takiej sytuacji komornik nie może zająć konta, które należy do dziecka. Jest to konto założone na osobę X, a egzekucja dotyczy osoby Y (rodzica). Tytuł wykonawczy stanowiący podstawę egzekucji wystawiany jest zawsze na konkretną osobę wskazaną z imienia, nazwiska oraz numeru PESEL. Ponadto system OGNIVO, na jakim działają komornicy funkcjonuje w oparciu o numery PESEL.

Przemysław pisze:

Witam piszecie tutaj że komornik nie może zająć konta dziecka w moim przypadku zajął konto jak to możliwe???

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Jeśli rodzic jest dłużnikiem, a dziecko jest właścicielem konta to komornik nie może dokonać zajęcia. Technicznie jest to niemożliwe. Gdyby jednak z jakichkolwiek przyczyn tak się stało, to oczywiście należy taki fakt zgłosić do Komisji Nadzoru Finansowego oraz Izby Komorniczej, przy której działa komornika, jak również do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik.

Beata pisze:

Witam mam pytanie, czy komornik może zająć roczną spłatę zasiłku pielęgnacyjnego i opiekuńczego na dziecko niepełnosprawne?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Beato. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Krzysztof pisze:

Witam. Mam pytanie… obecnie pracuje na umowę o pracę. Z mojego wynagrodzenia pracodawca potrąca kwotę na rzecz alimentów i innej sprawy egzekucyjnej. Dowiedziałem się, że zalegalem małą kwotę za alimenty. Po kontakcie z komornikiem otrzymałem wiadomość że, nie zalegam z alimentami. Ale komornik wysłał pismo do banku i zablokował mi konto. Nie wiem co robić. Kontaktowałem się, z bankiem nie mam kwoty wolnej od zajęcia komorniczego na koncie. Proszę o pomoc.

Dzień dobry, przekazaliśmy wiadomość do naszego działu obsługi interesanta. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.