Jesteś emerytem albo rencistą i toczy się wobec Ciebie egzekucja komornicza? Musisz znać swoje prawa i wiedzieć, że komornik nie może zająć całej przysługującej Ci emerytury albo renty. Z naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się ile komornik może zająć z emerytury lub renty w 2022 roku.

Każdego miesiąca trafiają do nas setki zapytań dotyczących kwot, jakie może zabrać komornik prowadzący egzekucję z wynagrodzenia za pracę, emerytury oraz renty w 2022 roku. W związku z tak szerokim zainteresowanie postanowiliśmy udzielić odpowiedzi w dzisiejszym artykule.

Emerytura i renta pod ochroną

Świadczenia emerytalne oraz rentowe, podobnie jak wynagrodzenie za pracę podlegają szczególnej ochronie przed egzekucją komorniczą. Przepisy takie wprowadzone zostały w celu zachowania środków potrzebnych do minimum egzystencji. Państwo wprowadziło takie zasady mając świadomość, że osoby pobierające emeryturę czy rentę bardzo często mają trudności z zaspokajaniem codziennych potrzeb, np. zakup leków, wizyty u lekarzy, zdrowe jedzenie. Dlatego też tak ważne jest podejmowanie działań ze strony Państwa, które w efekcie mają za zadanie zmniejszyć uciążliwość prowadzonej egzekucji przymusowej przez komornika.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i anulować dług.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Ile komornik może zabrać z emerytury w 2022 roku?

Zgodnie z przepisami komornik sądowy prowadzący postępowanie egzekucyjne może zająć emeryturę do kwoty stanowiącej równowartość 75% minimalnej emerytury. Minimalna emerytura w 2022 roku wynosi 1.250,88 zł brutto. Dokonując zatem obliczeń arytmetycznych można ustalić, że kwota, jakiej komornikowi z emerytury pobrać nie może wynosi po stosownych wyliczeniach z uwzględnieniem wszystkich składowych oraz czynników dokładnie 916,07 zł. Oznacza to, że każda kwota emerytury powyżej 916,07 zł podlega zajęciu w toku egzekucji komorniczej i będzie służyła zaspokojeniu wierzyciela oraz kosztów postępowania egzekucyjnego.

Należy też pamiętać, że to nie wszystkie ograniczenia egzekucji z emerytury jakie obowiązują komornika. Zgodnie z obowiązującymi w 2022 r. przepisami komornik może zająć maksymalnie 25% wysokości emerytury. Pozostałe 75% pozostaje wolne od egzekucji.

Odstępstwo od powyższych zasad dotyczy należności alimentacyjnych, gdyż priorytetem jest ich spłata przez dłużnika. Dlatego komornik może na ten cel zająć nawet całą emeryturę.

Ile komornik może zabrać z renty w 2022 roku?

W przypadku rent obowiązują takie same zasady jak w przypadku egzekucji z emerytury. Komornik musi zostawić renciście co najmniej 75% renty minimalnej.

W przypadku długów alimentacyjnych będzie inaczej. Komornik będzie mógł zabrać nawet 60% renty minimalnej. W ten sposób osoba pobierająca świadczenie rentowe zostanie z zaledwie 40% minimalnej renty.

Komornik zajął mi rentę, emeryturę i nie wiem dlaczego. Co robić?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:

Ile może zabrać komornik z emerytury lub renty 2018

4.8/5 - (24 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników Wzory i przydatne pisma

O Autorze

Kancelaria EuroLege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komornicze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Mariusz pisze:

Witam zrobiłem samowolke budwlaną 2009 roku posawiłem mały ganek sąsiadka mnie podkablowała i Powiatowy Inspektorat Budowlany mnie ukarał i poszło pod komrnika tyle lat tak wisało aż teraz zostałem rentę chorobową i było wyrównanie komornik potrącił mi 60%

Kancelaria EuroLege pisze:

W zakresie zobowiązań publicznoprawnych nie prowadzimy działalności pomocowej Panie Mariuszu. Bardzo nam przykro.

Janina pisze:

Dłużnik jest mi winien 4000zl.od roku 2018.jest na rencie chorobowe.niewiem w jakiej kwocie.czy mogę odzyskać swoje pieniądze.

Kancelaria EuroLege pisze:

Z jakiego tytułu jest to zadłużenie Pani Janino? Czy sprawa była już przedmiotem postępowania sądowego?

Halina pisze:

przestałam płacić pożyczki jestem osobą niepełnosprawną mam z dodatkami na 1 grupę 1799 zł prowadzę sama gospodarstwo domowe ile może mi zająć emerytury komornik

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy Pani sprawa znajduje się już na etapie sądowym? Ponieważ bez prawomocnego orzeczenia sądowego żadna chwilówka, bank czy windykator nic nie mogą Pani zrobić pod przymusem. W szczególności złożyć wniosku o egzekucję komorniczą.