Zarabiasz na życie pracując na umowie zlecenia? Jest to twoje jedyne źródło utrzymania i boisz się, że komornik zajmie całość Twoich dochodów? Co ważne, kiedy komornik dowie się o umowie zlecenia, na podstawie której dostajesz comiesięczną wypłatę? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

UWAGA! Toczy się przeciwko Tobie postępowanie egzekucyjne (komornicze)? Komornik zabiera Ci pieniądze z konta albo z innych świadczeń, które otrzymujesz? W niektórych sytuacjach możliwe będzie zablokowanie działań organu egzekucyjnego. Kiedy i w jakich warunkach będzie to możliwe? Gdzie zwrócić się o pomoc w załatwieniu sprawy? O tym na końcu artykułu.

Czy komornik może zająć wynagrodzenie z umowy zlecenia?

Zacznijmy od tego, że komornik sądowy może zajmować liczne świadczenia i składniki majątku osobie zadłużonej. Zwykle jako pierwsze zajmowane są:

W przypadku wynagrodzenia z umowy zlecenia nie jest inaczej. Co do zasady komornik może zająć całość wynagrodzenia osiąganego przez dłużnika z umowy zlecenia. Jest to jednak zasada, która doznaje bardzo istotnego wyjątku. Mianowicie, gdy dłużnik osiąga wynagrodzenie z umowy zlecenia, a jednocześnie jest to jego jedyny dochód i wydatkuje go na utrzymanie siebie i członków swojej najbliższej rodziny to komornik nie może go zabrać. Oznacza to, że wynagrodzenie z umowy zlecenia wolne jest od zajęcia komorniczego do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku spełnienia powyższych warunków.

Niestety, ale komornik samodzielnie nie ustala takich kwestii. Dlatego, gdy tylko dowiesz się, że Twoje wynagrodzenie ze zlecenia zostało zajęte to szybko powiadom o tym fakcie komornika prowadzącego egzekucję. W przeciwnym wypadku możesz stracić wszystko co zarobiłeś danego miesiąca. W tym zakresie składa się stosowne, podpisane przez dłużnika oświadczenie i wysyła je lub składa na biurze podawczym w kancelarii komorniczej.

Kiedy komornik dowie się o umowie zlecenia?

Teraz przejdźmy do kwestii formalnych, tj. kiedy komornik dowie się o umowie zlecenia? Zwykle komornik dowiaduje się o tym, że pracownik wykonuje prace na podstawie umowy zlecenia bardzo szybko. Działa to w ten sposób, że organ egzekucyjny przystępując do egzekucji wysyła zapytanie do ZUS z prośbą o wskazanie czy dany dłużnik X, posiadający określony numer PESEL nie figuruje w rejestrze ubezpieczonych prowadzonym przez ZUS. Jeśli dłużnik znajduje się w rejestrze ZUS, to szybko przesyłane są komornikowi informacje o danych podmiotu zatrudniającego (pracodawcy).

Po otrzymaniu informacji z ZUS komornik dokonuje zajęcia wynagrodzenia z umowy zlecenia bezpośrednio u zleceniodawcy (pracodawcy).

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Komornik na pensji ze zlecenia. Jak się go pozbyć?

Możliwość zablokowania działań komornika w toku egzekucji nie jest zadaniem łatwym. Jest jednak możliwe po spełnieniu jednej, bardzo istotnej przesłanki (warunku). O co chodzi? Jeśli komornik pojawił się w Twoim życiu nagle i niespodziewanie to jest to wskazówką, że może być coś nie tak z tytułem wykonawczym stanowiącym podstawę egzekucji. Wszystko jednak zależy od tego, czy przed pojawieniem się komornika osoba zadłużona wiedziała cokolwiek o sprawie sądowej. Jeśli NIE, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo oddłużanie z komornikiem i zablokowania jego działań.

Jednak jak to sprawdzić, aby być pewnym, że w mojej sprawie tak właśnie się stało? Zacznij od najprostszej kwestii, a więc ustalenia podstawowych informacji. Zadzwoń do komornika i podając sygnaturę KM zapytaj o:

  • sąd, który wydał tytuł wykonawczy,
  • nazwę tytułu wykonawczego,
  • datę wydania tytułu wykonawczego,
  • sygnaturę akt sądowych,
  • nazwę wierzyciela.

Następnie zadzwoń do sądu, który wydał tytuł wykonawczy i dowiedz się na jaki adres wysyłane były do Ciebie listy z sądu. Zapewne okaże się, że był to stary i dawno nieaktualny adres. Zwykle będą to adresy zameldowania, pod którymi osoba pozwana nie mieszka dłuższy czas. Co ważne, adres zameldowania nie ma znaczenia dla skuteczności doręczeń przesyłek sądowych. Skuteczne doręczenie listów z sadu może nastąpić wyłącznie na adres zamieszkania, a nie adres zameldowania pozwanego.

Dalej pozostaje już tylko rzeczywiste, procesowe działanie. Teraz trzeba złożyć do sądu, który wydał tytuł wykonawczy odpowiednie pismo. Zwykle będzie to wniosek o prawidłowe doręczenie i odwołanie takie jak sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jednak jakie dokładnie pismo trzeba złożyć powinien zadecydować prawnik od spraw komorniczych. Osoby nie posiadające doświadczenia w sprawach sądowych mogą z łatwością popełniać liczne błędy. Też takie, które uniemożliwiają podjęcie skutecznej obrony. Szczególnie niebezpieczne są błędy formalne, których popełnienie może spowodować przegraną nawet w prostej sprawie, która skończyłaby się umorzeniem egzekucji komorniczej. Dlatego zdecydowanie na tym etapie sprawy odradzamy działanie samodzielne i zachęcamy do korzystania z pomocy profesjonalistów.

Gdzie znajdę pomoc w zablokowaniu komornika?

Na rynku usług prawniczych istnieje obecnie dosyć duża ilość podmiotów świadczących pomoc prawną. Przy czym nasza Kancelarię EUROLEGE wyróżnia wysoka specjalizacja w zakresie oferowanych usług prawnych. Zajmujemy się już od wielu lat sprawami z zakresu szeroko pojętej antywindykacji i oddłużania. W tym czasie pomogliśmy już tysiącom naszych Klientów wygrać w sądzie z bankiem, firmą windykacyjną czy pożyczkową. Łączna kwota spraw, w których wygraliśmy sięga już kilkudziesięciu milionów złotych.

Co nas jeszcze wyróżnia? Działamy zdalnie i pomagamy osobom zadłużonym na terenie całego kraju. Reprezentujemy naszych Klientów przed każdym sądem i komornikiem w Polsce. Dzięki wdrożonej przed wielu laty zdalnej metodzie obsługi jesteśmy w stanie szybko nieść pomoc każdemu, kto tylko takiej pomocy oczekuje i jej potrzebuje. W celu skorzystania z pomocy prawnika  – specjalisty nie musisz już umawiać się na specjalne spotkania. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Wszystko szybko, bezpiecznie i wygodnie. Nie musisz wychodzić z pracy czy z domu, aby uzyskać pomoc prawną.

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że warto skorzystać z naszej pomocy jest też to, że wstępną analizę swojej sprawy otrzymasz u nas całkowicie za darmo! Bez żadnych zobowiązań. Jeśli uznamy, że jesteśmy w stanie udzielić Ci wsparcia prawnego to wówczas poinformujemy Cię o tym fakcie i zaproponujemy warunki współpracy, które są u nas bardzo konkurencyjne.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz też wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:


4.9/5 - (43 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Barbara pisze:

Jeżeli komornik zabiera mi z emerytury to czy również może mi zabrać z umowy zlecenia. Jesteś to tylko 840 zl

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Barbaro. Tak, są to 2 niezależne źródła egzekucji i komornik może dokonywać odrębnej egzekucji.

Przede wszystkim jednak należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Irmina kwiatkowska pisze:

Witam.
Dostałam pismo z Urzędu Skarbowego o zajęciu innej wierzytelności pieniężnej. Mam umowę zlecenie na 3 miesiące, jest to moje jedyne źródło dochodów. Czy Urząd Skarbowy może zająć całe wynagrodzenie.

Proszę o odpowiedź

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Irmino. Tak, komornik może zająć całość wynagrodzenia z umowy zlecenia, ale jeśli wynagrodzenie stanowi Pani wyłączny dochód to wówczas można żądać ograniczeń w egzekucji jak przy egzekucji z wynagrodzenia od umowy o pracę. Pisaliśmy o tym więcej w tym artykule: https://www.eurolege.pl/umowa-zlecenie-a-komornik/

Przede wszystkim jednak należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Leszek pisze:

Witam serdecznie.Rozpoczynam pracę na umowę zlecenie od 1 lutego.Wiem że mam kilka zobowiązań komorniczych ( abonament telefoniczny,karty kredytowe,pożyczki na kwotę ok 35 tys.zlotych.)Jak można uniknąć sytuacji kiedy chcą zabrać mi całość wynagrodzenia z konta.Jedyny i minimalny dochód.Czymozna się dogadać z komornikiem na sumę np.500 zł.m-nie.dobrowolna spłatę i nie zajmuje wtedy konta z pozostałymi środkami potrzebnymi do życia?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Leszku. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Paweł pisze:

Zaczolem pracę niedawno i na początku jest przez pewien okres umowa zlecenie, stawka godzinowa minimalna. Jest to mój jedyny dochód potrzebny do zycia. Mam grzywne na raty i inne długi. Mam informacje o sygn. Z banku, kilka spraw na kwotę łącznie 29000zl. Martwię sie, że komornik zabierze mi całość, a do przelewu 11dni. Jeszcze nie wpłynęło zajęcie od żadnego komornika. Kiedy dzialac? Czy wystarczy w momencie gdy wpłynie dane zajęcie wysłać do komornika oswiadczenie, że to jedyne źródło utrzymania? W pracy mi nic nie potwierdzają. Czy mógłbym liczyć na waszą pomoc?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Pawle. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Kamila pisze:

Witam,powiem szczerze mam około 10 tysięcy długu nie wiem co mam z tym zrobić ,nie wiem ile mam dokładnie bo tych listów nie mam z tego,mam chorą rodzinę i jest ciężko … Można było by mi pomóc chociaż trochę ….?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Kamilo. Tak, komornik może dokonać zajęcia renty rodzinnej po zmarłym rodzicu.
W pierwszej kolejności trzeba jednak sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Wioletta pisze:

Dzień dobry wyjechalam z polski 23 lata temu miałam pożyczkę z banku do spłaty ei nie spłaciłam myślę że mam komornika teraz chce jechac do pracy do niemiec przez Polską agenzje konto posiadam we wloszech i tam będą przelewane pieniążki czy komornik może mi wsiąść na konto zagraniczne? Dziękuję za odpowiedź

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Wioletto, teoretycznie zajęcie konta zagranicznego jest możliwe, ale zrobić to może zagraniczny organ egzekucyjny. W pierwszej kolejności trzeba jednak sprawdzić czy w Pani sprawie komornik może w ogóle prowadzić egzekucję. W naszej praktyce często spotykamy wadliwe tytuły wykonawcze. W takich sprawach możliwe jest umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika środków. Zajmujemy się pomocą w takich sprawach. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o szerszy opis sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.