Zarabiasz na życie pracując na umowie zlecenia? Jest to twoje jedyne źródło utrzymania i boisz się, że komornik zajmie całość Twoich dochodów? Co ważne, kiedy komornik dowie się o umowie zlecenia, na podstawie której dostajesz comiesięczną wypłatę? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.
UWAGA! Toczy się przeciwko Tobie postępowanie egzekucyjne (komornicze)? Komornik zabiera Ci pieniądze z konta albo z innych świadczeń, które otrzymujesz? W niektórych sytuacjach możliwe będzie zablokowanie działań organu egzekucyjnego. Kiedy i w jakich warunkach będzie to możliwe? Gdzie zwrócić się o pomoc w załatwieniu sprawy? O tym na końcu artykułu.
Zacznijmy od tego, że komornik sądowy może zajmować liczne świadczenia i składniki majątku osobie zadłużonej. Zwykle jako pierwsze zajmowane są:
W przypadku wynagrodzenia z umowy zlecenia nie jest inaczej. Co do zasady komornik może zająć całość wynagrodzenia osiąganego przez dłużnika z umowy zlecenia. Jest to jednak zasada, która doznaje bardzo istotnego wyjątku. Mianowicie, gdy dłużnik osiąga wynagrodzenie z umowy zlecenia, a jednocześnie jest to jego jedyny dochód i wydatkuje go na utrzymanie siebie i członków swojej najbliższej rodziny to komornik nie może go zabrać. Oznacza to, że wynagrodzenie z umowy zlecenia wolne jest od zajęcia komorniczego do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku spełnienia powyższych warunków.
Niestety, ale komornik samodzielnie nie ustala takich kwestii. Dlatego, gdy tylko dowiesz się, że Twoje wynagrodzenie ze zlecenia zostało zajęte to szybko powiadom o tym fakcie komornika prowadzącego egzekucję. W przeciwnym wypadku możesz stracić wszystko co zarobiłeś danego miesiąca. W tym zakresie składa się stosowne, podpisane przez dłużnika oświadczenie i wysyła je lub składa na biurze podawczym w kancelarii komorniczej.
Teraz przejdźmy do kwestii formalnych, tj. kiedy komornik dowie się o umowie zlecenia? Zwykle komornik dowiaduje się o tym, że pracownik wykonuje prace na podstawie umowy zlecenia bardzo szybko. Działa to w ten sposób, że organ egzekucyjny przystępując do egzekucji wysyła zapytanie do ZUS z prośbą o wskazanie czy dany dłużnik X, posiadający określony numer PESEL nie figuruje w rejestrze ubezpieczonych prowadzonym przez ZUS. Jeśli dłużnik znajduje się w rejestrze ZUS, to szybko przesyłane są komornikowi informacje o danych podmiotu zatrudniającego (pracodawcy).
Po otrzymaniu informacji z ZUS komornik dokonuje zajęcia wynagrodzenia z umowy zlecenia bezpośrednio u zleceniodawcy (pracodawcy).
Możliwość zablokowania działań komornika w toku egzekucji nie jest zadaniem łatwym. Jest jednak możliwe po spełnieniu jednej, bardzo istotnej przesłanki (warunku). O co chodzi? Jeśli komornik pojawił się w Twoim życiu nagle i niespodziewanie to jest to wskazówką, że może być coś nie tak z tytułem wykonawczym stanowiącym podstawę egzekucji. Wszystko jednak zależy od tego, czy przed pojawieniem się komornika osoba zadłużona wiedziała cokolwiek o sprawie sądowej. Jeśli NIE, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo oddłużanie z komornikiem i zablokowania jego działań.
Jednak jak to sprawdzić, aby być pewnym, że w mojej sprawie tak właśnie się stało? Zacznij od najprostszej kwestii, a więc ustalenia podstawowych informacji. Zadzwoń do komornika i podając sygnaturę KM zapytaj o:
Następnie zadzwoń do sądu, który wydał tytuł wykonawczy i dowiedz się na jaki adres wysyłane były do Ciebie listy z sądu. Zapewne okaże się, że był to stary i dawno nieaktualny adres. Zwykle będą to adresy zameldowania, pod którymi osoba pozwana nie mieszka dłuższy czas. Co ważne, adres zameldowania nie ma znaczenia dla skuteczności doręczeń przesyłek sądowych. Skuteczne doręczenie listów z sadu może nastąpić wyłącznie na adres zamieszkania, a nie adres zameldowania pozwanego.
Dalej pozostaje już tylko rzeczywiste, procesowe działanie. Teraz trzeba złożyć do sądu, który wydał tytuł wykonawczy odpowiednie pismo. Zwykle będzie to wniosek o prawidłowe doręczenie i odwołanie takie jak sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jednak jakie dokładnie pismo trzeba złożyć powinien zadecydować prawnik od spraw komorniczych. Osoby nie posiadające doświadczenia w sprawach sądowych mogą z łatwością popełniać liczne błędy. Też takie, które uniemożliwiają podjęcie skutecznej obrony. Szczególnie niebezpieczne są błędy formalne, których popełnienie może spowodować przegraną nawet w prostej sprawie, która skończyłaby się umorzeniem egzekucji komorniczej. Dlatego zdecydowanie na tym etapie sprawy odradzamy działanie samodzielne i zachęcamy do korzystania z pomocy profesjonalistów.
Na rynku usług prawniczych istnieje obecnie dosyć duża ilość podmiotów świadczących pomoc prawną. Przy czym nasza Kancelarię EUROLEGE wyróżnia wysoka specjalizacja w zakresie oferowanych usług prawnych. Zajmujemy się już od wielu lat sprawami z zakresu szeroko pojętej antywindykacji i oddłużania. W tym czasie pomogliśmy już tysiącom naszych Klientów wygrać w sądzie z bankiem, firmą windykacyjną czy pożyczkową. Łączna kwota spraw, w których wygraliśmy sięga już kilkudziesięciu milionów złotych.
Co nas jeszcze wyróżnia? Działamy zdalnie i pomagamy osobom zadłużonym na terenie całego kraju. Reprezentujemy naszych Klientów przed każdym sądem i komornikiem w Polsce. Dzięki wdrożonej przed wielu laty zdalnej metodzie obsługi jesteśmy w stanie szybko nieść pomoc każdemu, kto tylko takiej pomocy oczekuje i jej potrzebuje. W celu skorzystania z pomocy prawnika – specjalisty nie musisz już umawiać się na specjalne spotkania. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Wszystko szybko, bezpiecznie i wygodnie. Nie musisz wychodzić z pracy czy z domu, aby uzyskać pomoc prawną.
Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że warto skorzystać z naszej pomocy jest też to, że wstępną analizę swojej sprawy otrzymasz u nas całkowicie za darmo! Bez żadnych zobowiązań. Jeśli uznamy, że jesteśmy w stanie udzielić Ci wsparcia prawnego to wówczas poinformujemy Cię o tym fakcie i zaproponujemy warunki współpracy, które są u nas bardzo konkurencyjne.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz też wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.
Jeżeli komornik zabiera mi z emerytury to czy również może mi zabrać z umowy zlecenia. Jesteś to tylko 840 zl
Witam.
Dostałam pismo z Urzędu Skarbowego o zajęciu innej wierzytelności pieniężnej. Mam umowę zlecenie na 3 miesiące, jest to moje jedyne źródło dochodów. Czy Urząd Skarbowy może zająć całe wynagrodzenie.
Proszę o odpowiedź
Witam serdecznie.Rozpoczynam pracę na umowę zlecenie od 1 lutego.Wiem że mam kilka zobowiązań komorniczych ( abonament telefoniczny,karty kredytowe,pożyczki na kwotę ok 35 tys.zlotych.)Jak można uniknąć sytuacji kiedy chcą zabrać mi całość wynagrodzenia z konta.Jedyny i minimalny dochód.Czymozna się dogadać z komornikiem na sumę np.500 zł.m-nie.dobrowolna spłatę i nie zajmuje wtedy konta z pozostałymi środkami potrzebnymi do życia?
Zaczolem pracę niedawno i na początku jest przez pewien okres umowa zlecenie, stawka godzinowa minimalna. Jest to mój jedyny dochód potrzebny do zycia. Mam grzywne na raty i inne długi. Mam informacje o sygn. Z banku, kilka spraw na kwotę łącznie 29000zl. Martwię sie, że komornik zabierze mi całość, a do przelewu 11dni. Jeszcze nie wpłynęło zajęcie od żadnego komornika. Kiedy dzialac? Czy wystarczy w momencie gdy wpłynie dane zajęcie wysłać do komornika oswiadczenie, że to jedyne źródło utrzymania? W pracy mi nic nie potwierdzają. Czy mógłbym liczyć na waszą pomoc?
Witam,powiem szczerze mam około 10 tysięcy długu nie wiem co mam z tym zrobić ,nie wiem ile mam dokładnie bo tych listów nie mam z tego,mam chorą rodzinę i jest ciężko … Można było by mi pomóc chociaż trochę ….?
Dzień dobry wyjechalam z polski 23 lata temu miałam pożyczkę z banku do spłaty ei nie spłaciłam myślę że mam komornika teraz chce jechac do pracy do niemiec przez Polską agenzje konto posiadam we wloszech i tam będą przelewane pieniążki czy komornik może mi wsiąść na konto zagraniczne? Dziękuję za odpowiedź
Zostaw komentarz