Dłużnicy często nie mogą pogodzić się z tym, że komornik zabiera im prawie wszystkie środki do życia na spłatę zadłużenia, dlatego szukają rozwiązań, aby temu zapobiec. Tyle tylko, że są to rozwiązania krótkotrwałe, gdyż gdy tylko ustawodawcy odkryją dziurę w przepisach prawa, zaraz ją łatają. Dlatego też stale powstają nowe rozwiązania, które to skutecznie mają chronić konto, a dokładniej jego zawartość, przed komornikiem. Czy to możliwe? Czy istnieje konto bez komornika?

UWAGA! Masz komornika? Być może jeszcze nie wszystko stracone! Zajmujemy się blokowaniem egzekucji komorniczych i odzyskiwaniem środków zabranych przez komornika. Nawet wiele lat wstecz. W niektórych sprawach istnieje szansa na skuteczne działanie. Chcesz dowiedzieć się więcej i uzyskać bezpłatną analizę swojej sprawy? Napisz do nas lub zadzwoń (530 333 130). Nasi konsultanci wytłumaczą Ci co musisz zrobić i jakie informacje ustalić, a prawnicy pomogą w zablokowaniu działań egzekucyjnych.

Czy komornik może zająć konto bankowe dłużnika?

To, w jakiej formie będzie prowadzona egzekucja zależy tak naprawdę od wierzyciela. To on może ostatecznie zdecydować, jednak najczęściej decyzja pada właśnie na konto bankowe. Głównie ze względu na to, że jest to dość łatwy w realizacji i skuteczny sposób ściągnięcia należności. Jednak konto bankowe to nie jedyna możliwość. Komornik może zająć także:

  • nieruchomości
  • wynagrodzenie za pracę
  • emeryturę, rentę
  • ruchomości
  • akcje, udziały w spółkach

Konto bankowe jest jednak powszechnym sposobem, ze względu na to, że obecnie zdecydowana większość posiada własny rachunek w banku, a jego zlokalizowanie dla komornika jest banalnie proste. Jak to możliwe? Wszystko dzięki zintegrowanemu systemowi OGNIVO, który po wprowadzeniu podstawowych danych udostępnia informacje o posiadanych przez dłużnika kontach. Baza ta jest na bieżąco aktualizowana, więc nawet jeśli dłużnik zdecyduje się założyć nowe konto, komornik dość szybko otrzyma o tym informację.

Czy wszystkie konta bankowe widoczne są w systemie OGNIVO?

W systemie OGNIVO znajdują się wszystkie banki znajdujące się na terytorium Polski, zarówno komercyjne jak i spółdzielcze. Wydawać by się mogło, że nie ma możliwości założenia konta, które nie będzie odnotowane w systemie, a co za tym idzie komornik nie będzie miał do niego dostępu. Istnieje jednak pewien wyjątek. Komornik może zająć jedynie konta, które prowadzone są w Polsce, a więc nie konto zagraniczne. Obecne prawo bankowe umożliwia komornikowi działanie jedynie na terytorium naszego kraju.

Jeszcze do niedawna takim rozwiązaniem było konto Revolut, które szybko stało się bardzo powszechne nie tylko wśród osób podróżujących, ale także wśród dłużników. Dlaczego jednak do niedawna? Ze względu na to, że od marca 2021 roku firma Revolut zacieśniła współpracę z polskimi bankami, które w systemie OGNIVO już występują. Oznacza to, że konto Revolut samo w sobie być może nie jest wykrywalne przez komornika, jednak przez współpracę z polskimi bankami zwiększyła się szansa na to, że komornik jednak uzyska do niego dostęp. Czy to oznacza, że nie ma żadnej innej alternatywy?

Konto Wise – czy skutecznie ochroni przed komornikiem?

Wise to internetowy bank, który swoją siedzibę ma w Wielkiej Brytanii, a więc podlega pod prawo bankowe obowiązujące na terenie tego kraju. Nie ma większych ograniczeń co do ilości kont otwartych w tym banku, a osoby zainteresowane mają do wyboru ponad 50 różnych walut. W skład tej listy wchodzi polski złoty, dolar amerykański, euro, ale też bardziej egzotyczne waluty jak na przykład bat tajski. Jednak dłużnicy, którzy borykają się z komornikiem i chcą ochronić swoje środki przed nim, z pewnością najbardziej będą zainteresowani naszą walutą czyli polskim złotym. Co ciekawe istnieje nawet możliwość otrzymania na to konto wypłaty czy emerytury.

Konto Wise, jako konto zagraniczne, jest całkowicie bezpieczne, a komornik nie ma możliwości zablokowania go i uzyskania do niego dostępu.

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Dlaczego moja wypłata czy emerytura wpływająca na konto Wise jest niższa?

Co prawda komornik nie ma dostępu do Twojego konta bankowego i nie może go zablokować czy dysponować środkami zgromadzonymi na nim, jednak musisz pamiętać, że egzekucja z konta bankowego to nie jedyny środek, który może wykorzystać. Najczęściej jest tak, że jeśli komornik zauważy, że dłużnik posiada konta bankowe w Polskim banku, z którego nie korzysta i nie posiada na nie regularnych wpływów, będzie starał się ściągnąć należność w inny sposób. Kolejnym krokiem będzie zapewne sprawdzenie zatrudnienia czy pobieranej renty lub emerytury.

Komornik może bowiem zająć część wynagrodzenia zarówno z umowy o pracę jak i innych form zatrudnienia. Nie może on jednak zająć kwoty wolnej od potrąceń, za wyjątkiem alimentów. Dłużnik alimentacyjny musi liczyć się z tym, że zajęte zostanie mu 60% wynagrodzenia, a jednocześnie nie obowiązuje tutaj kwota wolna od potrąceń.

Oznacza to, że komornik z pensji dłużnika, który posiada długi niealimentacyjne, może zająć:

  • przy zarobkach w wysokości 3600 złotych brutto/ 2783,86 netto – komornik nie zajmie nic z pensji (obowiązuje go kwota wolna od potrąceń)
  • przy zarobkach wyższych niż kwota minimalna – musi pozostawić do dyspozycji dłużnika kwotę 2783,86 złotych. Może więc zająć pozostałą część wynagrodzenia, jednak maksymalnie do 50% jego wysokości.

Dla osób pobierających świadczeni społeczne dobrym wyborem jest konto socjalne.

Jak to wygląda w przypadku emerytury?

W przypadku emerytury dłużnik jest chroniony bardzo podobnie jak w przypadku wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że komornik nie może zająć całego świadczenia i obowiązuje go kwota wolna od potrąceń. W przypadku długów niealimentacyjnych potrącenie może wynosić maksymalnie 25% świadczenia miesięcznie, jednak dłużnik musi mieć do dyspozycji co najmniej 75% świadczenia minimalnego brutto. Jeśli więc emerytura dłużnika jest niższa niż wysokość kwoty wolnej od zajęcia ZUS ma obowiązek odmówić realizacji zajęcia emerytury.

Co ciekawe, do kwoty od której obliczana jest wysokość zajęcia nie wlicza się dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla weterana poszkodowanego, a także dodatek dla sierot zupełnych. Zajęcie nie obejmuje także trzynastej czy czternastej emerytury.

Inaczej sytuacja wygląda jedynie w przypadku długów alimentacyjnych. W takim przypadku nie obowiązuje kwota wolna od potrąceń, a komornik ma prawo zająć 60% emerytury, niezależnie od jej wysokości.

Jak więc widzisz samo konto Wise jest w pełni bezpieczne i możesz mieć pewność, że komornik nie będzie miał dostępu do środków na nim zgromadzonych. Jeśli jednak chodzi o bieżące przychody, sytuacja wygląda już nieco inaczej.

Czy konto Wise jest bezpieczne?

Wise czyli wcześniejsze Wise Transfer działa od 2011 roku i obsługuje miliony klientów na terenie 70 krajów. Choć jest to bank internetowy to posiada on swoje siedziby w 16 krajach, a co za tym idzie podlega obowiązującym tam przepisom prawa bankowego. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo samego banku to z całą pewnością posiada on wysokiej klasy zabezpieczenia i sposób szyfrowania transakcji.

Jak założyć konto Wise?

Założenie konta Wise możliwe jest po przejściu przez proces weryfikacji, do którego potrzebny jest:

  • dokument tożsamości
  • adres zamieszkania

Całość odbywa się przez Internet i jest bardzo prosta w realizacji. Wystarczy, że będziesz podążał za instrukcjami wyświetlanymi w kolejnych krokach.

Konto bez komornika – czy to skuteczne rozwiązanie przed egzekucją?

Konto bez komornika istnieje, a zgromadzone tam środki są wolne od zajęcia komorniczego i możesz mieć pewność, że są całkowicie bezpieczne. Jednak pamiętaj, że komornik wciąż ma prawo do ściągnięcia zadłużenia z pomocą innych środków. Uciekanie przed egzekucją nie jest wcale rozwiązaniem. W ten sposób Twoje zadłużenie, a dokładniej odsetki pobierane przez komornika, wciąż rosną, a co za tym idzie Twoja sytuacja finansowa pogarsza się. Komornicy mają swoje sposoby na to, aby finalnie i tak ściągnąć zadłużenie, więc nawet jeśli ochronisz swoje oszczędności, musisz liczyć się z tym, że nie pozbędziesz się posiadanego długu. Nie jest więc to długofalowe rozwiązanie, które spowoduje rozwiązanie problemu.

Jak zatem pozbyć się swojego zadłużenia?

Rozwiązanie to wyjście z długów i rozpoczęcie nowego życia bez zadłużenia. Jednak droga do osiągnięcia tego celu nie zawsze jest prosta, często jest kręta i wyboista. Pierwszym krokiem jest jednak zmierzenie się ze swoim problemem i określenie jego skali. Pamiętaj, że masz prawo do uzyskania informacji od komornika o swoim zadłużeniu, a także uzyskania dokładnego opisu czego dotyczą i skąd wzięły się konkretne kwoty. Analizując swoją sytuację nie zapomnij sprawdzić czy nie doszło przypadkiem do przedawnienia zadłużenia, a także czy wszystko zgodne jest z wyrokiem sądu.

Pamiętaj także, że masz prawo do ugody z wierzycielem. Choć nie ma gwarancji, że przystanie on na Twoją propozycję, to warto spróbować. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Chcesz rozpocząć życie bez długów? Skorzystaj z pomocy!

Wyjście z zadłużenia nie jest proste, a formalności i terminy, których należy dotrzymać mogą okazać się dość przytłaczające dla osoby, która nie posiada doświadczenia w kwestiach prawnych. Czasami pomimo chęci brakuje Ci czasu lub po prostu nie wiesz za co się zabrać? Skorzystaj z pomocy doświadczonego prawnika, który po przeanalizowaniu Twojej sprawy podpowie Ci od czego zacząć. W naszej kancelarii zajmujemy się pomocą osobom zadłużonym i mamy doświadczenie w tego typu sprawach. Doskonale wiemy jak rozmawiać z komornikiem, na co zwrócić uwagę w dokumentacji, a także jak skutecznie postępować, aby poprawić sytuację dłużnika.

Jeśli chcesz wyjść na prostą, ale potrzebujesz wsparcia, zapraszamy Cię na darmową konsultację podczas której przeanalizujemy Twoją sytuację i opracujemy najlepszą dla Ciebie strategię.

Skontaktuj się z nami:


4.8/5 - (49 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Julian pisze:

Mam trzech komorników na swoim koncie bankowym, potrącają mi co miesiąc pieniądze z umowy o pracę oraz z renty. Jak mam wyjść z tych długów? Odsetki są bardzo wysokie i cały czas mi kwota rośnie. Nie wiem jak sobie z tym poradzić. Proszę o pomoc.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Julianie. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby tak było to wówczas istnieje realna szansa na zatrzymanie działań komornika oraz odzyskanie zabranych przez niego środków. Mamy za mało informacji, aby to stwierdzić. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Robert pisze:

Proszę o wiadomość na meila jak ogłosić upadłość bo nie jestem w stanie spłacać

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Robercie. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.