Śmierć osoby bliskiej jest ogromnym przeżyciem. Kiedy umierają rodzice czy rodzeństwa ma to negatywny wpływ na funkcjonowanie osoby, która aktualnie jest w żałobie. Kwestie emocji to jedno. Druga, bardziej prozaiczna i przyziemna rzecz to dziedziczenie po osobie zmarłej. Bywa, że nasi bliscy potrafią za życia wieść nieodpowiedzialne finansowo życie. Może też być i tak, że mając kredyty na kilkadziesiąt lat nie myśleli, że życie potoczy się inaczej niż planowali i umrą w trakcie ich trwania. Stąd też wielu spadkobierców zastanawia się, co zrobić kiedy mój bliski zmarły miał długi? Czy mogę coś z tym zrobić?

Sprawdź, czy możesz wstrzymać komornika i anulować dług.

Z odpowiedzią na postawione pytania zmierzymy się w artykule. Wskażemy przede wszystkim na czym polega i z czym wiąże się odrzucenie spadku. Odpowiemy również jaki skutek wobec komornika ma odrzucenie spadku przez spadkobiercę. Zapraszamy do przeczytania całego materiału. Na pewno warto wiedzieć więcej.

Na czym polega odrzucenie spadku?

Kiedy umiera osoba zadłużona zwykle jedynym rozsądnym wyjście jest odrzucenie spadku. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy nie skorzystali z takiej czynności za życia spadkodawcy, która nazywa się zrzeczenie się dziedziczenia.

Osoba odrzucająca spadek jest uznawana w przepisach prawa jako ta, która nie dożyła śmierci swojego spadkodawcy. Ta fikcja prawna zakłada, że spadkobierca zmarł wcześniej niż jego spadkodawca. Jednak odrzucenie spadku nie następuje samoczynnie. Konieczne są działania spadkobiercy.

Komornik zajął twoje konto, pensję lub emeryturę?

Wiele egzekucji można wstrzymać, zmniejszyć dług i odzyskać zabrane pieniądze

Przeanalizujemy Twoją sprawę bez żadnych początkowych kosztów i powiemy jak możemy Ci pomóc.

Co zrobić, aby odrzucić spadek? Na czym polega oświadczenie o odrzuceniu spadku? Gdzie złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku?

Odrzucenie spadku polega na wyrażeniu oświadczenia woli spadkobiercy o odrzuceniu spadku. Oświadczenie o odrzuceniu spadku składa się u notariusza albo w sądzie. Oświadczenie o odrzuceniu spadku w sądzie inicjuje się wnioskiem do sądu ostatniego miejsca zamieszkania osoby zmarłej (spadkodawcy). W przypadku odrzucenia spadku przed notariuszem wystarczy udać się do kancelarii notarialnej i umówić się na akt notarialny. Notariusz poprosi o dokumenty potrzebne do wykonania aktu notarialnego oraz o konieczne do wykonania czynności informacje.

Na pewno niezbędnym dokumentem będzie akt zgonu zmarłego oraz akt urodzenia spadkobiercy albo akt małżeństwa (w przypadku kobiet, które wstąpiły w związek małżeński).

Dzisiaj załatwienie aktów stanu cywilnego możliwe jest przez Internet na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-odpis-aktu-stanu-cywilnego-urodzenia-malzenstwa-zgonu

UWAGA! Na odrzucenie spadku spadkobierca ma tylko 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule powołania do spadku. Zwykle w pierwszej grupie dziedziczenia (np. dzieci, małżonkowie) będzie to dzień śmierci spadkodawcy.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego.

Kiedy bliższy krewny spadkodawcy mający dzieci odrzuci spadek, to wówczas do dziedziczenia dochodzą dzieci. Jeśli mają ukończony 18 rok życia to nie problemu. Same mogą udać się do notariusza w tej sprawie albo złożyć wniosek do sądu. Jeśli natomiast dzieci powołane do dziedziczenia są niepełnoletnie to sprawa się komplikuje. W takiej sytuacji koniecznym staje się złożenie do sądu rodzinnego (opiekuńczego) pisma zatytułowanego wniosek o zezwolenie sądu na wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego. Wzór wniosku można odnaleźć na stronach internetowych sądów.

UWAGA! Jeśli odrzucisz spadek we własnym imieniu to okres 6 miesięcy na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka rozpoczyna się z dniem odrzucenia spadku przez Ciebie.

Odrzucenie spadku a komornik. Zmarły miał kłopoty egzekucyjne. Czy odrzucenie spadku załatwia sprawę?

Dodatkowych komplikacji prawnych związanych ze śmiercią spadkodawcy nadaje fakt, w którym miał on prowadzone za swego życia postępowania egzekucyjne. Zgodnie z przepisami kpc komornik zawiesza postępowanie egzekucyjne do czasu wstąpienia w postępowanie nowych spadkobierców.

Co jednak wydarzy się, gdy spadkobierca odrzuci spadek w toku egzekucji przeciwko spadkobiercy? Czy będzie w jakikolwiek sposób niepokojony przez komornika? Oczywiście w takiej sytuacji komornik nie będzie zajmował się osobą spadkobiercy. Bez dokumentu potwierdzającego przejście spadku na spadkobiercę żaden komornik nie kiwnie nawet palcem. Nie będzie mógł nic zrobić.

Komornik za długi spadkodawcy? Jak można się od nich uchylić?

Jeśli w sprawach dotyczących długów spadkobiercy nie ma jeszcze komornika to szanse na oddłużanie są całkiem duże. Trzeba jedynie dokładnie zapoznać się z sytuacją i rozpocząć działania. Nie zalecamy podejmowania czynności na własną rękę. Łatwo bowiem popełnić błąd, który może w przyszłości bardzo dużo kosztować. Szczególnie osoby nie znające się na prawie, a próbujące działać na własną rękę popełniają błędy skutkujące uznaniem długu. Można ich uniknąć stosując się do rad prawnika od długów. Prostym przykładem uznania długu będzie np.:

Nie zalecamy składania żadnych pism do wierzycieli bez konsultacji prawnej. W przeciwnym razie skutki prawne podjętych działań mogą być już nieodwracalne.

Jeśli masz wątpliwości co do samego istnienia długu albo jego wysokości to nie możesz nić płacić ani podejmować samodzielnych negocjacji z bankiem, firmą pożyczkową czy windykacyjną. Gdzie szukać rozwiązania problemu? Najlepszym miejscem do tego niewątpliwie będzie sala sądowa. Kiedy zostaniesz pozwany to zyskasz szansę na skonfrontowanie oczekiwań instytucji finansowej z rzeczywistością.

I teraz po raz kolejny musimy przestrzec przed obroną w sądzie na własną rękę. Łatwo bowiem popełnić błąd. Jako Kancelaria EUROLEGE przeprowadziliśmy już ponad 7500 udanych procesów sądowych na rzecz naszych Klientów. Wiemy, jakie podstawowe i niekiedy naprawialne błędy potrafią popełniać osoby będące procesowymi amatorami. Nawet w prostej i dobrze rokującej sprawie osoba nie mająca doświadczenia potrafi popełniać proste błędy skutkujące przegraną.

Potrzebujesz pomocy z długami spadkowymi? Skontaktuj się z nami.

Jeżeli masz problemy z długami po swoich spadkodawcach to możesz szukać pomocy w Kancelarii EUROLEGE. Od wielu lat zajmujemy się sprawami sądowymi i komorniczymi. Reprezentujemy naszych Klientów przed każdym sądem i komornikiem w Polsce.

Każdą sprawę załatwisz u nas zdalnie. Bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Możesz do nas zadzwonić, napisać albo wysłać zgłoszenie sprawy przez formularz kontaktowy. Najpóźniej kolejnego dnia roboczego jeden z naszych konsultantów do Ciebie zadzwoni i ustali jak możemy Ci pomóc.

Zatrzymaj egzekucję i anuluj dług!

Skontaktuj się z nami:

Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.

Kancelaria Eurolege

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

4.9/5 - (57 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *