Postępowanie egzekucyjne zawsze łączyć się z negatywnymi przeżyciami osoby zadłużonej. Szczególnie, gdy komornik zajmuje środki służące osobie zadłużonej do normalnego życia. Za niewygodną i uciążliwą formę egzekucji można uznać egzekucję z wynagrodzenia za pracę. Pieniądze zabierane z pensji przez komornika sądowego potrafią znacząco uszczuplić domowy budżet. Odbija się to na zmianie dotychczasowego standardu życia na niższy. Bezpośrednio egzekucja z wynagrodzenia za pracę dotyka również innych osób, które żyją z dłużnikiem. Głównie będą to małoletnie dzieci.
W tym kontekście czytelnicy naszego bloga często nas pytają czy komornik może zająć najniższą krajową? Na to i inne powiązane z tym zagadnieniem pytania odpowiemy w artykule. Na końcu materiału wskażemy również sposoby na zablokowanie komornika oraz miejsce, gdzie można uzyskać fachową pomoc prawną w tym zakresie.
UWAGA! Masz komornika na składnikach swojego wynagrodzenia albo majątku? W niektórych sytuacjach istnieje możliwość umorzenia egzekucji komorniczej i nawet odzyskania wszystkich pieniędzy zabranych przez komornika. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na końcu artykułu.
Zajęcie wynagrodzenia pracowniczego przez komornika jest zadaniem dla organu egzekucyjnego dosyć proste. Wystarczy wysłanie przez system teleinformatyczny zapytania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy osoba o danym imieniu i nazwisku oraz numerze PESEL nie figuruje jako ubezpieczony. Jeśli zapytanie okaże się trafione, to wówczas komornik dostaje informację gdzie dłużnik pracuje. Nie zna oczywiście wysokości wynagrodzenia. Jednak na tą chwilę jest mu to niepotrzebne.
Dysponując nazwą oraz adresem pracodawcy komornik wysyła mu zajęcie wynagrodzenia za pracę konkretnej osoby. Pismo od komornika do pracodawcy zawiera wskazanie, że jeśli nie zastosuje się on do obowiązków wynikających z przepisów prawa to mogą czekać go kary, w tym grzywna. Pracodawca ma zatem obowiązek współdziałania z komornikiem i przesyłania mu wynagrodzenia pracownika za każdy miesiąc.
Jednak, czy jest jakiś limit zajęcia komorniczego na pensji pracowniczej? O tym już za chwilę.
Komornik, który wysyła pracodawcy pismo z zajęciem wynagrodzenia nie zna jego wysokości. Obowiązkiem pracodawcy jest w tym zakresie znać przepisy prawa, a w szczególności przepisy kodeksu postępowania cywilnego oraz kodeku pracy.
W myśl tego co powyżej ustawodawca wprowadził ograniczenie w egzekucji wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z tym co stanowią przepisy prawa komornik nie może zająć najniższej krajowej. Wyjątkiem będą tutaj jednak świadczenia alimentacyjne, które podlegają innym rygorom. W sytuacji związanej z egzekucją świadczenia alimentacyjnego komornik może zabrać dłużnikowi nawet 60% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że w skrajnym przypadku osobie zadłużonej w egzekucji pozostanie zaledwie 40% pensji minimalnej!
Każda nadwyżka powyżej minimalnej krajowej ulega egzekucji w całości. Nadwyżkę pracodawca ma obowiązek wpłacać na rachunek bankowy podany przez komornika.
Osoby pracujące na część etatu nie mogą czuć się bardziej bezpieczne niż te, które pracują na cały etat. W przypadku zatrudnienia np. na pół etatu kwota wolna od zajęcia z wynagrodzenia za pracę pomniejsza się proporcjonalnie o połowę. A więc wówczas każda nadwyżka powyżej połowy minimalnej krajowej musi zostać przekazana przez pracodawcę komornikowi.
Umowa zlecenie a komornik. Temat, który pozostawał nierozwiązany przez wiele długich lat i przyczynił się do dramatów wielu osób. Na całe szczęście sytuacja jest już opanowana i uregulowana.
Jeśli osoba zadłużona pracuje w ramach umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług to sprawa wygląda inaczej jak przy etacie. Wynika to z faktu, że co do zasady wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia podlega zajęciu w całości. Ustawodawca jednak pewien czas temu wprowadził ograniczenia w opisanych szczegółowo warunkach. Tutaj musimy przytoczyć przepis art. 833 § 12 kpc, który stanowi, że:
„Przepisy art. 87 potrącenia z wynagrodzenia za pracę i art. 871 kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania albo stanowiących jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną.”.
Oznacza to, że wynagrodzenie z umowy zlecenia może być chronione w takim samym stopniu jak to osiągane w oparciu o umowę o pracę. Trzeba jednak spełnić warunki opisane w w/w przepisach oraz poinformować o tym fakcie komornika prowadzącego egzekucję oraz najlepiej również bank, w którym mamy konto, na które spływa nasza wypłata. O problemach związanych z wpływem wynagrodzenia na konto napiszemy za chwilę.
Pensja pracownicza raz podlegająca egzekucji nie powinna być drugi raz poddawana zajęciom. Okazuje się jednak, że teoria swoje, a praktyka swoje. Komornik poza zajęciem wynagrodzenia za pracę dokonuje również zajęć innych składników majątku dłużnika. Egzekucja z konta bankowego to właściwie elementarz dobrze prowadzonej egzekucji. W związku z tym zdarzają się liczne sytuacje, w których raz potrącana pensja u pracodawcy zajmowana jest na koncie bankowym dłużnika.
Jeśli dłużnik znalazł się w sytuacji jak wyżej opisana to ma problem. Na koncie bankowym, które jest zablokowane musi pozostać kwota stanowiąca 3/4 minimalnej krajowej. To co powyżej bank przesyła komornikowi. Oczywiście tak nie powinno się wydarzyć, ale w praktyce zwykle tak się właśnie dzieje. Fakt, że wynagrodzenie jest drugi raz poddawane egzekucji nie jest tutaj jednak winą komornika, ale banku, który prowadzi konto dłużnika. Komornik bowiem nie wie z jakiego tytułu środki wpływają na rachunek osoby zadłużonej.
Z tego względu należy o zaistniałym fakcie jak najszybciej powiadomić komornika oraz bank prowadzący Twój rachunek. Należy zażądać, aby kwota stanowiąca wynagrodzenie za prace nie podlegała już ponownej egzekucji. Jeśli nadal sytuacja będzie się powtarzała należy złożyć skargi:
Możemy z całą świadomością powiedzieć, że w wybranych sytuacjach zablokowanie komornika prowadzącego egzekucję z wynagrodzenia za pracę jest możliwe. Warunkiem jednak wdrożenia procesu oddłużania z komornikiem jest to, aby osoba dłużnika była całkowicie zaskoczona faktem pojawienia się komornika. Chodzi tutaj o taką sytuację, w której osoba wobec której prowadzona jest egzekucja nie otrzymywała żadnych pism sądowych w danej sprawie, a o tym, że proces sądowy się odbył dowiedziała się dopiero od komornika. Wówczas mamy do czynienia z klasycznym wadliwym tytułem wykonawczym, który nadaje się do uchylenia. W ślad za tym do umorzenia nadawać się będzie postępowanie egzekucyjne, a hipotetyczny dłużnik może odzyskać wszystkie stracone pieniądze.
Od czego zacząć? Na początku musisz ustalić kilka informacji. Możesz to zrobić samodzielnie. Pomoc prawnika na tym etapie nie jest jeszcze potrzebna. W pierwszej kolejności zadzwoń do komornika prowadzącego egzekucję i ustal:
Jeśli nie posiadasz danych komornika oraz sygnatury akt postępowania komorniczego (sygnatura KM) to możesz to ustalić u pracodawcy albo w banku (jeśli doszło do zajęcia konta).
Kiedy już masz wszystkie informacje zadzwoń do sądu, który wydał tytuł wykonawczy. Podając sygnaturę akt sprawy sądowej poproś o wskazanie adresu, na który sąd wysyłał w danej sprawie pisma sądowe. Jeśli faktycznie nie odbierałeś żadnych pism sądowych w sprawie to zapewne były one wysyłane na stary i dawno nieaktualny adres. Pamiętaj, że liczy się wyłącznie adres zamieszkania (faktycznego przebywania) a nie adres zameldowania.
Dalej niestety zaczynają się przysłowiowe „schody”. Koniecznym staje się złożenie pism do sądu, w tym o prawidłowe doręczenie tytułu wykonawczego oraz odwołania. Poza tym trzeba korespondować z komornikiem i często również z wierzycielem. Zdecydowanie dla osób niedoświadczonych w procesach sądowych zalecamy korzystanie na tym etapie z pomocy specjalistów. Najlepiej prawników od spraw komorniczych i oddłużania.
W Kancelarii EUROLEGE już od wielu lat zajmujemy się pomocą w wychodzeniu z długów. Pomogliśmy już tysiącom osób uzyskać finansowy spokój, a łączna suma w wygranych sprawach sięga kilkudziesięciu milionów złotych. Wstępna analiza sprawy jest u nas całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. W jej ramach osoba zadłużona otrzymuje poradę prawnika – specjalisty od spraw długów wykonaną na podstawie przekazanych informacji oraz przesłanych dokumentów.
Jak możesz zgłosić się do kancelarii EUROLEGE o pomoc? Postawiliśmy na zdalną obsługę naszych Klientów. Dzięki temu jesteśmy w stanie świadczyć wysokospecjalistyczną pomoc prawną każdemu. Bez względu na to gdzie aktualnie przebywa. Co bardzo ważne, wszystkie formalności załatwisz u nas bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Szybko, bezpiecznie i wygodnie. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu.
Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie z prośbą o kontakt poprzez formularz zgłoszeniowy na naszej stronie internetowej. Najpóźniej kolejnego dnia roboczego jeden z naszych konsultantów zadzwoni do Ciebie i ustali w jaki sposób możemy Ci pomóc.
Witam konornk zajal mi wynagrodzenie i mie pozostawil bez zadnego dochodu i bym prosila o pomoc bo nie wiem co mam robic ,jestem osobom niepelnosprawna na 2 grupie pozdrawiam.
Witam komornik zajął mi wynagrodzenie i pozostawił mi do dyspozycji tylko 600zł. Czy moze mi tylko tyle zostawić
Dzień dobry.
Proszę o pomoc w sprawie niesłusznie zajmowanych poborów.
Proszę o kontakt telefoniczny
784339XXX
Pozdrawiam
Mam czterech komorników i pracuję na umowę zlecenie.jedynym żywicielem rodziny.prosze o pomoc
Witam komornik wszedł mi na konto mimo ze zarabiam najniższa krajowa to pobrał mi z konta pieniądze tym bardziej ze sprawa jest z 2008 roku sprawa telekomunikacyjna tym bardziej ze było to. T mobile ale ja nigdy z nimi umowy nie miałem tym bardziej ze t mobile działa od 2011 roku
Dzień dobry czy pracodawca może mi przelać kwotę mniejszą niż kwota wolna od zajęć komorniczych a nadwyżka otrzymał komornik, nie jest to zajęcie alimentacyjne
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Dzień dobry mam zajęcie komornicze, zarabiam około 4000 i pracodawca przelał mi wynagrodzenie niższe niż kwota zwolniona od zajęć tłumacząc to tym że opłacam składki ppk i że byłem parę dni na zwolnieniu lekarskim. (Nie jest to zajęcie alimentacyjne? )
Pozdrawiam
proszę okontakt w sprawie zajęcia komorniczego
Na konto bankowe wpłynie mi wypłata najniższej krajowej 2363.56 czy komornik może to ruszyć wiem że mam egzekucję komorniczą bo dostałam pismo
Witam
Listopadzie tego roku wpłynela mi wypłata na konto w wysokości 2363zl i odrazu komornik z tej kwoty pobrał prawie 900zl pozostawiając mi niespełna 1500zl. Czy to w świetle prawa jest wogole legalne ?
U tego samego komornika w 2020 roku miałem sygnaturę na 13tys. O tej sygnaturze dowiedziałem się
będąc za granicą a konkretnie gdy orzymałem wynagrodzenie na Polskie konto kwotę równą 10tys zł i w momencie wpływu tych środków komornik zabrał odrazu 8900zl. Po 2 latach nagle zmieniła się sygnatura a kwota która była 2 lata temu pojawiła się teraz wraz z inną sygnatura.
Co mogę zrobić w takiej sprawie? Czy działania komornika są w świetle prawa zgodne czy są jednak jakieś u uchybienia które Komornik zrobil
Witam, wpłynęło mi wynagrodzenie na konto pomniejszone o zajęcie komornicze,ale nie mogę z niego skorzystać, ponieważ bank zablokował mi środki na koncie, a wg przepisów kwota 2257 jest wolna od zajęć komorniczych, generalnie zostałam bez środków do życia, w jaki sposób mogę uzyskać dostęp do moich pieniędzy?
Dlaczego wszedł mi komornik na minimalna przez bank jak mam odciadane przez zakład pracy a drugi komornik wszedł mi przez bank czy tak można? Co mam zrobić nie mam teraz nawet minimalnej pensji
Witam na konto bankowe wpływa wynagrodzenie w kwocie minimalnej krajowe a i tak bank przelewa cześć pieniędzy komornikowi tłumacząc się ze kwota wolna od zajęcia jest niższa niż minimalne wynagrodzenie
Witam.Jesli dobrze rozumiem to raz pobrane z wynagrodzenia zajęcie komornicze nie powinno być ponownie zajmowane z konta bankowego jeśli oczywiście jest to ten sam dochód.Prosze o wyjaśnienie jak to naprawdę działa..
Zostaw komentarz