Potrzebujesz szybkiej gotówki? Na rynku funkcjonują setki firm, które niemal od ręki oferują szybkie kredyty tzw. chwilówki, które natychmiast zasilą Twoje konto. Jednak uważaj, by nie paść ofiarą tych nieuczciwych. Zdarza się, że firmy pożyczkowe nie ujawniają wprost wszystkich warunków szybkiego kredytu. Zobacz, jak nie dać się oszukać.

Nie daj się oszukać – uważaj na takie działania firm pożyczkowych

Obecne na rynku niektóre firmy pożyczkowe wykorzystują wszelkie możliwe środki do zwiększenia swojego zysku. Może to wpływać na sytuację pożyczkobiorców, którzy nieświadomi obowiązujących przepisów, są łatwym celem oszustw i nieuczciwych zagrań. Zobacz trzy mechanizmy, z których korzystają nieuczciwe firmy pożyczkowe.

Refinansowanie pożyczki

Usługa refinansowania pożyczki dotyczy tzw. chwilówek, których termin spłaty w większości przypadków wynosi 30 dni. Firmy pożyczkowe wychodzą jednak z ofertą przedłużenia tego okresu poprzez skorzystanie z usługi refinansowania pożyczki. Mechanizm jej działania jest prosty – dłużnik zaciąga pożyczkę u innej firmy na spłatę poprzedniego zobowiązania, a rozliczenie odbywa się pomiędzy pożyczkodawcami. W ten sposób zobowiązany wydłuża czas spłaty pożyczki.

Jednak sama usługa refinansowania jest droga, dlatego ostatecznie prowadzi do nawarstwiania się długów. Firmy pożyczkowe na niej zarabiają i zdarza się, że wymuszają skorzystanie z takiej usługi w celu spłaty zobowiązania.

Zawyżone koszty pożyczki

Z zaciągnięciem pożyczki mogą wiązać się pewne koszty pozaodsetkowe, np. koszty windykacji lub przedłużenia terminu spłaty zobowiązania. Zgodnie z ustawą, wysokość tych kosztów nie może być wyższa niż 55% kwoty pożyczki w skali roku.

Niestety niewielka część pożyczkobiorców jest świadoma tych przepisów. Dlatego może się zdarzyć, że firmy pożyczkowe zaczną wykorzystywać tę niewiedzę, by kosztem dłużników zarobić dodatkowe pieniądze.

Wprowadzanie w błąd

Konsumenci, którzy chcą zaciągnąć pożyczkę, powinni dokładnie sprawdzać jakie koszty się z nią wiążą. Może się zdarzyć, że firma pożyczkowa intencjonalnie przedstawi niezgodne z rzeczywistością informacje, np. zaniżając RRSO. Dlatego należy upewnić się, czy dane przedstawione na stronie internetowego pożyczkodawcy są zgodne z prawdą.

Jak uniknąć oszustw finansowych?

Konsument chcący zaciągnąć kredyt powinien być czujny i mieć świadomość nieuczciwych działań niektórych firm pożyczkowych. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, dzięki którym ryzyko oszustwa pożyczkowego maleje kilkukrotnie.

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Sprawdź firmę w rejestrze firm pożyczkowych

Wiarygodność firm pożyczkowych można i należy sprawdzać w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych, który prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego. W rejestrze znajduje się lista firm, które udzielają kredytów konsumenckich w Internecie lub stacjonarnie. Lista jest dostępna całkowicie za darmo dla każdego zainteresowanego. Uruchomienie rejestru było odpowiedzią na gwałtowny rozwój rynku kredytów konsumenckich, który w okresie pandemii wcale nie zmalał. Dzięki rejestrowi konsumenci mają pewność, że pożyczkodawca ma środki do udzielenia kredytu oraz jego działalność nie służy wyłącznie pozyskiwaniu danych osobowych.

Zweryfikuj, kto udziela pożyczki

Rejestr Instytucji Pożyczkowych nie jest jedynym sposobem weryfikacji pożyczkodawców. Konsumenci mogą sprawdzić jego rzetelność także w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. KRS stanowi bazę, która skupia informacje o firmach, stowarzyszeniach, organizacjach i fundacjach. Każdy z tych podmiotów przy wpisie do rejestru otrzymuje swój numer. Dane zawarte w KRS są jawne i każdy zainteresowany może otrzymać ich odpis.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej pełni podobną rolę, dedykowana jest jednak osobom fizycznym, które prowadzą działalność.

Przed skorzystaniem z usług konkretnej firmy pożyczkowej warto też odwiedzić strony internetowe Rzecznika Finansowego oraz Urzędu Ochrony Klienta i Konsumenta (UOKiK). Instytucje te regularnie publikują ostrzeżenia o firmach, które swoimi działaniami przekraczają granice prawa.

Co mówią inni klienci o pożyczkodawcy?

Nieocenioną pomocą w wyborze wiarygodnej firmy pożyczkowej są opinie innych konsumentów. Dlatego przed zaciągnięciem kredytu warto porównać poszczególne firmy w przeznaczonych do tego porównywarkach firm pożyczkowych. To prosty sposób, aby uniknąć popadnięcia w długi, z których wyjście może wiązać się z zaciągnięciem kredytu oddłużeniowego.

Co zrobić, gdy padłeś ofiarą oszustwa?

W razie oszustwa pierwszym krokiem konsumenta powinna być reklamacja pożyczki, w której możesz podnieść m.in. brak wskazania kosztów pożyczki lub naliczanie dodatkowych kosztów, zwiększenie oprocentowania lub zbyt wysokie odsetki.

Dopiero gdy firma nie chce przyjąć reklamacji, warto zwrócić się o pomoc do innych podmiotów. Może to być Rzecznik Finansowy albo Federacja Konsumentów. Jeśli jednak zależy Ci na szybkim otrzymaniu pomocy, zgłoś się do kancelarii walczącej z zadłużeniami. W EuroLege rozpatrujemy sprawę i konsultujemy skuteczne rozwiązania zupełnie za darmo. Proponujemy efektywne sposoby szybkiego oddłużenia naszych Klientów.


4.9/5 - (37 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.