Dla wielu osób egzekucja stanowi ogromne zaskoczenie. Zajęte konta bankowe, wynagrodzenie za pracę czy emerytury potrafią mocno skomplikować życie osoby zadłużonej. Jednak czy komornik bez powiadomienia to fakt czy fikcja? Czy komornik musi powiadomić o egzekucji? Jak jest z powiadomieniem o zakończeniu egzekucji? Czy komornik musi oficjalnie przekazać taką informację? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym materiale.

UWAGA! Masz komornika i chcesz spróbować zawalczyć o oddłużenie? W naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat zajmujemy się pomocą osobom mającym postępowania sądowe oraz komornicze. Kiedy możliwa jest pomoc i jak ona wygląda? O tym na samym końcu artykułu.

Komornik działa z zaskoczenia. Jak wygląda kwestia powiadomienia o egzekucji?

Z natury swojej postępowanie egzekucyjne musi być zaskoczeniem dla dłużnika. Nie oznacza to jednak, że komornik może działać swobodnie. Ma wiele ograniczeń i czynności, które musi wykonać, o których traktuje kodeks postępowania cywilnego (kpc). Pierwszym z obowiązków komornika jest wysłanie do dłużnika egzekwowanego takiego pisma jak zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Problem jednak polega na tym, że pismo od komornika niemal zawsze wpływa później do dłużnika niż moment, w którym dłużnik dowiaduje się o wszczętej egzekucji.

Kiedy dłużnik dowiaduje się o egzekucji komorniczej? Oto najczęściej występujące możliwości:

  • próba zapłaty kartą (zajęte konto bankowe),
  • informacja od pracodawcy o zajętym wynagrodzeniu za pracę,
  • wypłata emerytury lub renty w wysokości niższej od należnej.

Możemy zatem powiedzieć, że komornik musi powiadomić o egzekucji osobę zadłużoną. Niemniej zanim dłużnik dowie się o tym piśmie to już wcześniej zauważa, że ma zajęte konto w banku czy też zajęte wynagrodzenie za pracę. Takie działania komornika są jak najbardziej zgodne z prawem i stanowią utartą praktykę.

Szczególnie egzekucja z konta bankowego jest dla dłużnika szczególnie dotkliwa. Następuje bardzo szybko. Komornik, który działa przez system OGNIVO w bardzo szybkim tempie dowiaduje się o kontach bankowych osoby zadłużonej. Stąd też dłużnik nie ma właściwie żadnego pola manewru. Co zrobić najlepiej? Zanim pojawi się egzekucja komornicza należy założyć konto wolne od komornika.

Czy komornik powiadomi o zakończeniu egzekucji komorniczej?

Inną sprawą jest powiadomienie dłużnika przez komornika o zakończeniu egzekucji. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego komornik ma obowiązek zawiadomić dłużnika o zakończeniu egzekucji. Bez względu na to w jaki sposób ta egzekucja uległa zakończeniu. Zawiadomienie o zakończeniu egzekucji dłużnik otrzymuje, gdy dochodzi np. do umorzenia egzekucji z powodu braku majątku dłużnika mogącego podlegać egzekucji. Jednak dotyczy to też sytuacji gdy zakończenie egzekucji następuje w wyniku wyegzekwowania całości kwot dochodzonych przez komornika.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Mam komornika – jak wyjść z długów?

Egzekucja komornicza jest zdarzeniem bardzo dotkliwym dla osoby zadłużonej. Nie oznacza to jednak, że masz siedzieć z założonymi rękami i czekać, aż Twój majątek zostanie przejęty przez organ egzekucyjny. Przeciwnie, musisz sprawdzić czy masz możliwości podejmowania skutecznej obrony. Jest to jak najbardziej możliwe. Przy czym nie dla każdego i nie w każdej sytuacji.

Sprawdzenie swoich szans powodzenia w zablokowaniu komornika możesz wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy, że zgodnie z prawdą odpowiesz sobie na pytanie: „Czy zanim pojawił się komornik otrzymywałem/am jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie?”. Jeśli odpowiesz „NIE” to oznacza, że masz realne szanse na umorzenie egzekucji i …. ODZYSKANIE PIENIĘDZY ZABRANYCH PRZEZ KOMORNIKA! Jednak po kolei.

Postępowanie nie jest łatwe. Można w jego trakcie popełnić wiele błędów, co ostatecznie uniemożliwi skuteczną obronę przez komornikiem. W pierwszej kolejności musisz dowiedzieć się jaki komornik oraz na jakiej podstawie prowadzi wobec Ciebie postępowanie egzekucyjne. Jeśli nie masz jeszcze pisma od komornika to musisz ustalić jaka kancelaria komornicza odpowiada za Twoją egzekucję. Zobaczysz to klikając na koncie bankowym w zakładce „blokady” albo uzyskując informacje od pracownika banku albo swojego pracodawcy. Informację taką udzielić może również organ rentowy ZUS/KRUS.

Kiedy już wiesz jaki komornik prowadzi wobec Ciebie egzekucję musisz do niego zadzwonić. Obowiązkowo uzyskaj informacje następujące:

Mając takie informacje musisz zadzwonić do sądu, który wydał nakaz zapłaty. Podając sygnaturę akt sprawy ustal na jaki adres sąd wysyłał do Ciebie korespondencję. Zapewne okaże się, że był to stary i już dawno nieaktualny adres. W takiej sytuacji możliwe jest zablokowanie komornika i odzyskanie pieniędzy.

Co robić dalej? Jak napisać pismo do sądu w sprawie zatrzymania komornika?

Kiedy już wiesz, że można w Twojej sprawie podjąć skuteczne kroki prawne musisz zacząć działać. Koniecznym jest skierowanie do sądu wniosku o prawidłowe doręczenie tytułu egzekucyjnego oraz złożenie stosownego odwołania. Ponadto musisz o całej sprawie powiadomić komornika prowadzącego egzekucję oraz zwykle również wierzyciela. Pamiętaj, że wierzycielowi nie zależy na zakończeniu egzekucji. Wobec tego będzie robił wszystko co jest prawnie dopuszczalne, aby mogła się ona nadal toczyć.

Możemy również dodać, że w większości spraw komornicy umarzając egzekucje z powodu nieprawidłowych doręczeń obciążają dłużników kosztami egzekucji. Jest to oczywiście błąd, a dłużnik powinien się odwołać. Służy temu skarga na czynności komornika.

Pamiętaj, że możesz liczyć na pomoc prawników od długu. W naszej Kancelarii EUROLEGE świadczymy pomoc prawną dla każdego, którego sprawa nadaje się do udzielenie pomocy.

Potrzebuję pomocy w walce z komornikiem. Jak zgłosić się do Eurolege?

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawników z Kancelarii EUROLEGE to wystarczy, że masz połączenie z Internetem. Działamy zdalnie na terenie całego kraju. Pomagamy przed każdym sądem i komornikiem w Polsce. Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas lub napisz. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Oddzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie: www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/


4.9/5 - (37 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

W.J. pisze:

Komornik wysyła do zakładu pismo o zajęciu wynagrodzenia za pracę,pieniądze zakład pracy wysyłał na konto komornika ,a pracownik w ciągu 12stu dni spłaca całość do wierzyciela ,a komornikowi spłaca kwotę za egzekucje ,pracownik otrzymuje zamknięcie egzekucji ,ale pieniądze z wynagrodzenia nadal nie doszły na konto komornika ,a zakład nadal mówi że wysłał , jest już 14cie dni , co mogło stać się po drodze ,jak odzyskać je teraz

Kancelaria EuroLege pisze:

Faktycznie dziwna sprawa. Trzeba byłoby zażądać od komornika, aby zwrócił się do pracodawcy o przesłanie potwierdzenia. fakt złożenia dyspozycji przez pracodawcę jest bardzo ważny.
Dodatkowo należałoby dokonać analizy sprawy pod kątem tego czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana/Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Aneta pisze:

Witam. Mam problem z panią komornik. Mam zakończoną upadłość konsumencką. Syndyk również zakończył już współpracę. Pomimo wysłania droga mailową informacji i odpisu z sądu pieniądze ze zwrotu podatku zostały zajęte i wysłane do Pani komornik. Od miesiąca próbuje je odzyskać tym bardziej że straciłam pracę i nie mam z czego żyć. Dziś dzwoniłam do Pani komornik a ona powiedziała,że wysyła pieniądze do syndyka,więc powiedziałam że przecież syndyk zakończył już postępowanie to ona na to,że w chmurach to nie jest napisane ani z fusów sobie tego nie wywróżyła powiedziałam jak nazywa się syndyk i że wysłałam już pismo od syndyka a ona na to,że nie dostała a dla niej syndyk może nazywać się nawet Miś koala. Mam maile ,że wysyłałam. Pani komornik jest opryskliwa i nie poważna. Wysłałam ponownie i po pół godziny zadzwoniłam zapytać czy doszło. Asystentka powiedziała,że tak ale żeby zadzwonić w przyszłym tygodniu odnośnie pieniędzy. Do tego czasu razem z trójka dzieci nie mamy z czego żyć. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Aneto, zapewne trzeba będzie złożyć skargę na komornika i wdrożyć postępowanie zmierzające do odzyskania zabranych środków. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośba o podanie dodatkowych informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.