Osoby zadłużone częściej boją się nie tyle samej egzekucji, co tego, że znajomi, pracodawca czy rodzina dowiedzą się o ich kłopotach finansowych. Jest to powód do stresu numer jeden. Szczególnie problematyczne są historie, w których komornik dokonuje zajęcia pensji dłużnika. Wówczas o wszystkim dowiaduje się co najmniej pracodawca. Zazwyczaj jednak informacje roznoszą się dalej i współpracownicy szybko o wszystkim się dowiadują. Jest to zdecydowanie sytuacja niekomfortowa. Bywa nawet powodem zaburzeń emocjonalnych i stanów depresyjnych.

Czy można coś zrobić, aby komornik zszedł z wynagrodzenia za pracę? Okazuje się, że jak najbardziej! Na to i kilka innych pytań odpowiemy w poniższym materiale.

Jak komornik zajmuje wynagrodzenie za pracę?

Podstawowym zagadnieniem dla pracownika będącego dłużnikiem jest poznanie schematu zajęcia komorniczego pensji. Jak działa komornik? Całość procesu jest dosyć prosta. Wierzyciel, który dysponuje tytułem wykonawczym składa do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. Następnie organ egzekucyjny przystępuje do działania zgodnie z wolą wierzyciela. Możliwe jest wskazanie wielu form egzekucji należności, ale do najczęściej spotykanych zalicza się takie jak:

Pierwszym działaniem komornika, który przystępuje do egzekucji z wynagrodzenia za pracę jest wysłanie zapytania do ZUS. Tam komornik otrzymuje pewną informację nie tylko o tym czy dana osoba pracuje i są za nią odprowadzane składki. Dowiaduje się także o tym kto jest pracodawcą. W ten sposób komornik sądowy ustala pracodawcę i wysyła do niego zajęcie wynagrodzenia dłużnika. Pismo od komornika do pracodawcy powoduje, że z tą chwilą dowiaduje się on o prowadzonej przeciwko dłużnikowi egzekucji. Mało tego, pracodawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udzielać komornikowi wszystkich wyjaśnień i informacji. Ponadto zobowiązany jest do potrącania z pensji należnych sum i do wysłania ich komornikowi. Za uchybienia i brak udzielania informacji pracodawcy grozi grzywna. Nakłada ją komornik.

Co ważne, dłużnik o całej sprawie egzekucyjnej dowiaduje się zazwyczaj dopiero w momencie zajęcia pensji. Formalnie o zajęciu wynagrodzenia za pracę dłużnik dowiaduje się zwykle z jednoczesnym otrzymaniem takiego pisma jak zawiadomienie o wszczęciu egzekucji.

Ile komornik może zabrać z pensji? O tym pisaliśmy już na blogu w artykule: Ile może zabrać komornik z wypłaty pensji, umowy zlecenia i o dzieło?

Mam komornika na wynagrodzeniu i nie wiem dlaczego. Jak to możliwe?

Jeśli w Twoim życiu pojawił się komornik to sytuacja nie jest ciekawa. Jednak nie możesz przejść do wszystkie na porządku dziennym. Jako Kancelaria EUROLEGE pomagamy od wielu lat osobom z egzekucją komorniczą. Mało tego, dokonujemy umorzeń egzekucji i odzyskujemy pieniądze dla naszych Klientów, które uprzednio zabrał komornik. Zadanie jest do wykonania jednak wyłącznie przy spełnieniu określonych warunków. Podstawowy to taki, że o całej sprawie sądowej dowiedziałeś/aś się dopiero od komornika. Czyli wcześniej nie przychodziły do Ciebie żadne pisma z sądu, które były wysyłane na nieprawidłowy adres. Nie wolno mylić tego z pismami od firm windykacyjnych, jak np. wezwanie do zapłaty długu. O takie przesyłki nie chodzi. Nie mają one dla sprawy żadnego znaczenia.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Wysyłanie pism przez sądy w całym kraju – również sąd elektroniczny – na stare i nieaktualne adresu zamieszkania osób pozwanych były całkiem nierzadkim zjawiskiem. Wiele osób o sprawach sądowych dowiadywało się dopiero od komorników, którzy zajmowali ich majątek. Ustawodawca co prawda zmienił te przepisy, ale przez dziesięciolecia funkcjonował stary system doręczeń. Taki, w którym istniała fikcja doręczeń przesyłek sądowych. Oczywiście było to niezwykle szkodliwe. Niemniej da się takie niekorzystne zdarzenia odwrócić na korzyść osoby zadłużonej. Od czego zacząć? O tym poniżej.

Komornik na wynagrodzeniu za pracę. Jaka procedura zablokowania?

Procedura zablokowania komornika dzieli się zasadniczo na dwie części. Pierwsza część, to wykonanie telefonu do sądu, który wydał nakaz zapłaty. Należy ustalić na jaki adres doręczana była przesyłka z tytułem egzekucyjnym, np. nakazem zapłaty.

Druga część czynności związana jest z wynikiem tej pierwszej. Jeśli okaże się, że przesyłka została doręczona na nieprawidłowy adres to można zacząć działać dalej. Wówczas koniecznym staje się złożenie pisma do sądu z wnioskiem o uchylenie klauzuli wykonalności oraz złożenie właściwego środka zaskarżenia, np. sprzeciw od nakazu zapłaty. Następnie koniecznym staje się poinformowanie o wszczętej procedurze komornika i niekiedy również wierzyciela. Działać trzeba szybko i w sposób skoordynowany. Inaczej komornik nadal będzie dokonywał egzekucji.

Kto mi pomoże zablokować komornika na wynagrodzeniu?

Jak wspominaliśmy wcześniej, w naszej Kancelarii EUROLEGE od lat zajmujemy się sprawami komorniczymi. Pomagamy umorzyć egzekucje i odzyskać zabrane przez komorników pieniądze. Dzięki modelowi obsługi zdalnej klienta jesteśmy w stanie załatwiać sprawy przed każdym sądem i komornikiem w kraju. Kontakt z nami jest szybki i możliwy w kilku formach komunikacji. Oczywiście dla bardziej konserwatywnych Klientów możliwe jest również spotkanie z prawnikiem twarzą w twarz w naszym biurze 😊

Jak możesz się z nami skontaktować i uzyskać darmową analizę sprawy sporządzoną przez prawnika? Wystarczy, że do nas zadzwonisz, napiszesz albo wyślesz zgłoszenie przez formularz kontaktowy znajdujący się na naszej stronie internetowej. Wszystko załatwisz bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Jeżeli po analizie sprawy uznamy, że będziemy w stanie Ci pomóc to oczywiście to zrobimy.

Skontaktuj się z nami już dziś. Zadzwoń, napisz lub wyślij zgłoszenie. Nasz konsultant oddzwoni do ciebie:

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie: www.eurolege.pl/zgloszenie/


4.8/5 - (59 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

jakub pisze:

Zakład aktywności zawodowej mam pytanie pracuje Zakład aktywności zawodowej czy komornik ma prawo zajoci mi wynagrodzenie

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Jakubie. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Szymon pisze:

Witam,dlaczego komornik dalej siedzi na pensji,jak zadłużenie zostało spłacone?
Nie dostałem żadnego pisma z sądu,komornik przyslał stos kartek że proszę o zapłatę, wszczęcie postępowania,okazanie majątku i kolejna zajęcie majątku.Mija ponad pół roku a on dalej zabiera mi kasę za alimenty.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Szymonie. Niestety, ale w sprawach dotyczących zaległości alimentacyjnych nie prowadzimy działalności pomocowej. Bardzo nam przykro.

Rafal pisze:

Czy komornik pobierając zadłużenie alimentacyjne z wynagrodzenia może zająć konto i ściągać resztę wynagrodzenia z konta zostawiając mnie bez środków finansowych

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Rafale. Na temat egzekucji z konta bankowego i limitów zajęcia pisaliśmy w tym miejscu: https://www.eurolege.pl/ile-komornik-musi-zostawic-na-koncie/

Karolina pisze:

Witam jeśli jestem samotną matką mam alimenty i 500+ podjęłam teraz pracę na umowa zlecenie i mam komornika na koncie czy w takiej sytuacji komornik ma prawo mi zabrać pensje jeśli samotnie wychowuje dziecko?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Nie ma to żadnego znaczenia Pani Karolino. Egzekucja z wynagrodzenia za pracę prowadzona jest w oparciu o inne limity i nie ma związku z niemożliwością egzekucji ze świadczenia 500 plus. Bycie samotną matką nie ma tutaj żadnego znaczenia.

W pierwszej kolejności trzeba jednak sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Adrian pisze:

Dzień dobry czy jest jakaś szansa by pozbyć się komornika i płacić zadłużenie samemu w mniejszej kwocie

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Adrianie. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w Pana sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w Pana sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Agnieszka pisze:

Dzień dobry czy jest jakaś szansa by pozbyć się komornika i płacić zadłużenie samemu w mniejszej kwocie

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Agnieszko, oczywiście jest taka możliwość, ale jest ona obwarowana warunkami. Żaden wierzyciel dobrowolnie nie pójdzie Pani na rękę kiedy może bez problemu ściągać dług przez komornika. Dlatego trzeba zablokować działania komornika. Możliwe jest to wówczas, gdy tytuł wykonawczy wydany w sprawie jest wadliwy. Trzeba to jednak sprawdzić. Zajmujemy się takimi sprawami, a wstępna analiza sprawy jest u nas bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Chętnie wykonamy taką analizę na Pani rzecz. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Bartosz pisze:

Witam. Mam pytanie a mianowicie Wypłatę mam ostatniego każdego miesiaca. 30.11 wpłynęło na konto ok 2800 PLN już po potrąceniu 50% dla komornika. 1.12 mogłem wypłacić 2060 PLN co też uczyniłem więc powinno zostać ok 740, dzisiaj prawdopodobnie wpłynie na konto wyplata. Chce to konto zamknąć czy bank wypłaci mi te 740 pln+ grudniowa wypłatę w całości ? Dodam jeszcze że mam więcej niż jednego komornika.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Bartoszu, bank będzie blokował środki powyżej 3/4 minimalnej krajowej jako kwotę wolną od zajęcia na koncie bankowym. Najlepiej w sytuacji posiadania komornika na wynagrodzeniu za pracę przejść na wypłatę „do ręki”. Pisaliśmy o tym w artykule na blogu. Ciekawy artykuł dotyczący tematu kont bankowych znajdzie Pan również tutaj: https://www.eurolege.pl/konto-niewidoczne-dla-komornika-jak-zalozyc/
Jednak w pierwszej kolejności należałoby sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w Pana sprawie. Codziennie otrzymujemy zgłoszenia egzekucji prowadzonych w oparciu o wadliwe tytuły wykonawcze. W takiej sytuacji można nie tylko umorzyć egzekucję, ale nawet odzyskać zabrane przez komornika pieniądze. Wstępna analiza sprawy i ocena szans powodzenia sprawy jest u nas całkowicie bezpłatna. Jeśli ocenimy, że sprawa nadaje się do dalszego procedowania możemy wówczas pomóc w całym procesie i załatwieniu formalności. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Justyna pisze:

Witam mam 5 komorników ,na koncie dwóch już spłaciłam bo dowiedziałam się że zajął mi w całości wynagrodzenie z umowy zlecenia ,potem się dogadaliśmy i zabierał mi po 300zl,żadne pisma do mnie nie przyszły bo nie wiem gdzie je wysłali a że mieszkam na działkach to poczta tu nie dochodzi . Pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Justyno, jeśli z doręczeniami było tak jak Pani pisze to jest szansa na zablokowanie komornika i nawet odzyskanie wszystkich dotychczas wpłaconych/zabranych pieniędzy. Musimy jednak sprawę przeanalizować trochę bliżej. Jesli okaże się, że istnieje możliwość działania to pomożemy Pani w całej procedurze. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Aleksandra pisze:

Solidna firma!Polecam!