Wśród osób, które mają problemy ze spłatą zobowiązań bankowych nic nie wzbudza takiego zainteresowania jak przedawnienie kredytu. Nie ma się z resztą co dziwić, ponieważ przedawnienie kredytu bankowego jest jak najbardziej możliwe. W szczególności, jeśli kredyt zaciągany był wiele lat temu. Jak liczyć przedawnienie kredytu bankowego oraz czy da się coś zrobić, aby kredyt bankowy się przedawnił? O tym w dzisiejszym artykule. Podpowiemy również, że przedawnienie kredytu to nie jedyna szansa na to, aby uzyskać całkowite oddłużenie 😊 Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej musisz koniecznie przeczytać ten artykuł!

Czym jest przedawnienie kredytu bankowego?

Przedawnienie długu, w tym roszczeń z tytułu kredytu bankowego jest instytucją prawa uregulowaną w kodeksie cywilnym. Zgodnie z istotą i brzemieniem przepisów roszczenia majątkowe przedawniają się po upływie określonego przepisami prawa czasu. Co ważne, terminy przedawnienia ustanowione w drodze ustawy nie mogą być skracane ani też przedłużane przez czynność prawną. Oznacza to, że jeśli np. termin ustawowy przedawnienia wynosi 1 rok, to strony nie mogą się umówić, że będzie on wynosił np. 3 lata.

Ile wynosi przedawnienie kredytu bankowego 2020/2021?

Aktualnie ogólny termin przedawnienia dla roszczeń majątkowych wynosi 6 lat. Przy czym ustawodawca zastosował wiele wyłączeń i tak np. dla roszczeń powstałych w wyniku działalności gospodarczej oraz roszczeń okresowych (np. odsetki) przedawnienie wynosi 3 lata.

W związku z tym, że roszczenia banków o zapłatę roszczeń z tytułu spłaty kredytu stanowią roszczenia związane z działalnością gospodarczą banku to przedawnienie kredytu wynosi 3 lata.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Masz tylko 14 dni na sprzeciw i anulowanie długu!
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz szanse na oddłużenie oraz jak możemy Tobie pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
WYPEŁNIJ FORMULARZ

Przedawnienie kredytu w Alior Bank, Getin Noble Bank, Santander Consumer Bank i mBank. Czy jest możliwe przedawnienie kredytu bankowego?

Odpowiemy krótko, TAK, przedawnienie długu z kredytu zaciągniętego w Alior Banku, Santander Consumer Banku, Getin Noble Banku, mBanku i każdym innym banku jest możliwe i wnosi 3 lata. Wystarczy, że nastąpił upływ terminu przedawnienia.

Jak liczyć przedawnienie kredytu bankowego 2020/2021?

Sama wiedza o tym, że dane roszczenie przedawnia się z upływem okresu 3 lat nie wystarcza do tego, aby wiedzieć konkretnie kiedy to przedawnienie nastąpi. Dlatego tak ważne jest posiadanie wiedzy, która umożliwi prawidłowe i zgodne z prawem liczenie upływu terminu przedawnienia.

Jak wskazują przepisy kodeksu cywilnego przedawnienie rozpoczyna swój bieg w dniu, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jak to rozumieć w przypadku kredytu bankowego? Otóż roszczenie z kredytu staje się wymagalne na dwa sposoby.

Pierwszy to taki, że w przypadku zaprzestania spłaty kredytu bank dokonuje wypowiedzenia umowy kredytu. Z dniem, w którym kredytobiorca otrzymuje wypowiedzenie kredytu cała kwota niespłaconego zobowiązania podstawowego powiększonego o koszty, odsetki i odsetki karne stawiana jest w stan natychmiastowej wymagalności. Oznacza to, że z tym właśnie dniem dochodzi do ustalenia daty wymagalności roszczenia.

Drugi przypadek, występujący rzadziej, to sytuacja, w której pomimo obowiązku zapłaty bank nie dokonuje wypowiedzenia umowy kredytu. Wówczas za termin wymagalności uznaje się ostatni dzień, w którym kwota kredytu w całości miała zostać spłacona. Od tego dnia zaczyna liczyć się termin przedawnienia.

WAŻNE! Zgodnie z przepisami termin przedawnienia przypada zawsze na koniec roku, w którym mijają 3 lata od dnia wymagalności roszczenia.

Zatem jeśli np. wypowiedzenie umowy kredytu nastąpiło 02 stycznia 2019 roku, to termin przedawnienia upłynie dopiero 31 grudnia 2022 roku, a nie 02 stycznia 2022 roku.

Czy przedawnienie długu bankowego to jedyny sposób na oddłużenie?

Jak się okazuje, z naszej wieloletniej praktyki jako Kancelaria EUROLEGE wynika, że przedawnienie obecnie stanowi zaledwie ok 1% spraw, w których wygrane następują właśnie z tego powodu. Zaprzestanie składania pozwów o roszczenia przedawnione właściwe zablokowało w dużym stopniu działalność wielu firm windykacyjnych, które w przeszłości skupowały przedawnione roszczenia bankowe.

Co zatem powoduje, że wygrywane rocznie setki spraw przez nasza Kancelarię EUROLEGE następują mimo tego, iż długi bankowe nie były przedawnione? Dzięki wieloletniej specjalizacji zauważyliśmy, że banki w samych umowach jak również w późniejszych procesach sądowych popełniają wiele błędów. Zadaniem prawnika natomiast jest takie błędy wyłapać i podnieść stosowne zarzuty procesowe podpierając je należytą argumentacją. Zapewnia to wysoki % skuteczności mimo tego, że o przedawnieniu długu bankowego w danej sprawie nie ma nawet najmniejszej mowy.

Odwołanie od nakazu zapłaty w sprawie bankowej. Czy warto jeśli nie ma przedawnienia?

Jak najbardziej warto. Wygrywaliśmy już setki procesów z bankami, w których przedawnienia dług z pewnością nie było. Były to kredyty zarówno dużych wartości, jak również te mniejsze. Nie jest istotne jaki to kredyt, ważne, aby sprawa była w terminach ustawowych do zaskarżenia orzeczenia sądowego.

Jaki to termin? Zazwyczaj 2 tygodnie od dnia, w którym jako pozwana odebrałeś nakaz zapłaty z sądu, w tym z e-sądu. W tym czasie należy złożyć obowiązkowo odwołanie, tj.

  1. sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym
  2. zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym
  3. sprzeciw od wyroku zaocznego

W niektórych sprawach istnieje konieczność złożenia odpowiedzi na pozew w sprawach, w których sąd wyda takie zarządzenie.

Jak zlecić sprawę bankową o zapłatę długu Kancelarii EUROLEGE?

W naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat pomagamy osobom zadłużonym wychodzić z trudności finansowych. Mamy ponad 1000 udokumentowanych wygranych spraw sądowych przeciwko firmom windykacyjnym, pożyczkowym oraz bankom. Dzięki nam osoby, które myślały, że nakaz zapłaty z sądu to koniec odzyskały wiarę w ludzi i sprawiedliwość. Jeśli masz nakaz zapłaty, wyrok zaoczny albo wezwanie na rozprawę w sprawie przeciwko chwilówce, firmie windykacyjnej albo bankowi to nie ryzykuj działania na własną rękę.

U nas wszystko załatwisz zdalnie i bez konieczności wychodzenia z domu. Działamy zdalnie na terenie całego kraju i pomagamy przed każdym sądem w Polsce. Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się już dzisiaj!

Oto sposoby kontaktu:


O Autorze

Kancelaria EuroLege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komornicze