Nie jest dobrze. Z naszych obserwacji wynika, że zagraniczne firmy windykacyjne zwietrzyły dobry interes w skupowaniu długów Polaków i dochodzeniu ich przed e-sądem. Jak grzyby po deszczu wyrastają nowe podmioty zagraniczne, które składają pozwy do sądu elektronicznego i dostają sądowe nakazy zapłaty! Jak to możliwe? O tym w naszym dzisiejszym artykule.
Odbierz bezpłatną analizę dokumentów dotyczących zadłużenia. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.
Pozwy od zagranicznych firm windykacyjnych. Jak się bronić?
Aktualnie zagraniczne firmy windykacyjne działają w bardzo podobny sposób. Otóż skupują zadłużenia od podmiotów polskich albo zagranicznych banków lub chwilówek działających na terytorium RP. W ten sposób stają się potencjalnymi wierzycielami i mogą w konsekwencji składać pozwy o zapłatę przeciwko polskim obywatelom do polskich sądów.
A jak wiele jest takich zagranicznych firm windykacyjnych stosujących takie praktyki? Bardzo wiele. Z naszego doświadczenia możemy powiedzieć na pewno o kilku, które pojawiają się najczęściej, a są to:
- Svea Ekonomi Cyprus Ltd. z Cypru;
- Recoverso RMC OU z Estonii;
- Ultimo Portfolio Investment z Luksemburga;
- Skyline Associates INC z USA;
- Alektum Capital II AG ze Szwajcarii.
Jest jeszcze wiele innych pomniejszych firm zagranicznych, o których tutaj nie napisaliśmy.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną
Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.
Aktualnie około połowy wszystkich pozwów, jakie przesyłają nam nasi Klienci pochodzi właśnie od zagranicznych firm windykacyjnych. Dlatego uważamy, że skala problemu jest na tyle duże, aby ją Państwu naświetlić i o niej mówić głośno.
Dlaczego zagraniczne firmy windykacyjne wybierają e-sąd pozywając Polaków?
Odpowiedź na pytanie zadane w śródtytule wydaje się o tyle prosta co oczywista. Po pierwsze szybko, po drugie tanio, po trzecie łatwiej niż w normalnym sądzie. Jak to możliwe? Otóż składając pozew do e-sądu zagraniczna firma windykacyjna płaci zaledwie 1/4 opłaty, jaką musiałaby uiścić składając taki sam pozew do sądu tradycyjnego.
Kolejna kwestia do szybkość. Nie można mieć żadnych wątpliwości, że e-sąd jest najpewniej najszybszym sądem w Polsce. Skala składanych pozwów i liczny wydawanych nakazów zapłaty nie ma sobie równych. Żaden sąd w Polsce nie jest w stanie konkurować ilością wydawanych nakazów zapłaty oraz ilością wpływu spraw z e-sądem w Lublinie. Dzięki daleko posuniętej informatyzacji e-sąd wydaje nakazy niemal w ilościach masowych. Dlaczego jest to możliwe? I tutaj trzecia rzecz powiązana z drugą, czyli łatwość prowadzenia spraw. Dzięki temu, że powód nie załącza żadnych dokumentów do pozwu – nie może nawet tego zrobić – sąd elektroniczny wydaje nakaz zapłaty wierząc na słowo firmie windykacyjnej, że jest tak jak pisze. Oto właśnie kuriozum całego postępowania, które przez to, że ma być maksymalnie odformalizowane tworzy postępowanie, w którym sąd wydaje nakazy zapłaty w ciemno! Nie widząc umowy pożyczki/kredytu, umowy cesji wierzytelności czy wypowiedzenia takiej umowy. Nie widzi podstaw istnienia zadłużenia oraz tego w jaki sposób został on naliczony.
Dla większości z Państwa może wydawać się to kuriozalne, ale tak właśnie funkcjonuje e-sąd. Dlatego przypominamy, że od nakazów zapłaty z e-sądu należy koniecznie się odwoływać i składać sprzeciwy. A jak pokazują statystki robi to zaledwie ok. 3% osób pozwanych do sądu elektronicznego…
Jak odwołać się od nakazu zapłaty wydanego przez e-sąd na rzecz zagranicznej firmy windykacyjnej?
Pierwsza rzecz, o której musisz pamiętać to zachowanie terminu. Na skuteczne działanie i złożenie pisma o nazwie sprzeciw od nakazu zapłaty masz tylko 2 tygodnie. Termin liczy się od dnia, w którym odebrałeś przesyłkę adresowaną z sądu.
A co, jeśli tego nie zrobisz? Taki nakaz zapłaty wydany bez żadnych dokumentów stanowić będzie podstawę toczenia wobec Ciebie egzekucji komorniczej! I to takiej prawdziwej, z konta bankowego, wynagrodzenia za pracę, renty, emerytury, a nawet ruchomości i nieruchomości. Dlatego żadnego pisma pochodzącego z sądu nie możesz bagatelizować. Zawsze musisz się odwoływać od nakazów zapłaty wydanych przez e-sąd. Wszak masz prawo wiedzieć czy Twój dług istnieje, czy został faktycznie kupiony oraz czy nie jest zawyżony!
Pamiętaj! Składając sprzeciw od nakazu zapłaty musisz zachować wszystkie warunki formalne. Inaczej Twoje pismo może zostać odrzucone co definitywnie zamknie Ci drogę do obrony.
Gdzie szukać pomocy prawnej?
Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystać z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Nieutoryzowane transakcje (59)
- Porady dla dłużników (440)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (106)