Śmierć osoby bliskiej w rodzinie zawsze jest traumatycznym przeżyciem. Szczególnie, jeśli osobę zmarłą i żyjącą łączyły szczególnie bliskie i zażyłe relacje. Ból emocjonalny, pojawiający się po śmierci nam bliskiej osoby potrafi paraliżować na dłuższy okres czasu. Wpędzać w stany depresyjne i powodować obniżkę formy intelektualnej oraz fizycznej. Jednak to nie wszystko. Osoby zmarłe, potrafią pozostawić po sobie również spore problemy finansowe. Bagaż długów potrafi przejść na spadkobierców. Niektórych nawet zaskoczyć. Dziedziczenie długów to znaczący problem społeczny. Do którego pokolenia dziedziczy się długi oraz jak uniknąć długów spadkowych odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do przeczytania całości. Warto wiedzieć więcej!

Na czym polega dziedziczenie długów?

Zgodnie z ogólnymi zasadami prawa spadkowego, całość spadku (masy spadkowej) po osobie zmarłej przechodzi na spadkobiercę/spadkobierców. Tytułem powołania do dziedziczenia po osobie zmarłej może być:

  • ustawa,
  • testament.

Dziedziczenie testamentowe następuję wyłącznie w przypadku sporządzenia przez spadkodawcę ważne testamentu. Zazwyczaj będzie to testament notarialny albo testament ręczny. Obie formy są dopuszczalne i tak samo honorowane. Istotne jest, aby sporządzający testament był w pełni władz umysłowych w trakcie spisywania testamentu. Późniejszy stan zdrowia psychicznego spadkodawcy nie jest istotny.

Teraz najważniejsza rzecz dla przyszłych bądź aktualnych spadkobierców. Spadek to całość aktywów i pasywów (długów), które miał spadkodawca. W skład spadku wchodzić mogą więc nie tylko wartościowe przedmioty jak np. dom, mieszkanie, samochód, ale także długi. Zadaniem roztropnego i dbającego o swoje interesy spadkobiercy jest rozeznanie się w stanie majątkowych spadkodawcy. Może bowiem okazać się, że długi przekraczają wartość aktywów.

Zatem możemy śmiało powiedzieć, że dziedziczenie długów polega na przejściu zobowiązania do zapłaty ze spadkodawcy na spadkobiercę. Co ważne, długi spadkowe mogą przejść na spadkobiercę bez żadnej czynności spadkobiercy. I tak z resztą dzieje się najczęściej.

Czy można uniknąć dziedziczenia długów spadkowych?

Oczywiście można postarać się o uniknięcie dziedziczenia długów. Możliwe jest to po śmierci spadkodawcy (najczęściej) albo jeszcze przed jego śmiercią, za życia (zdecydowanie rzadsza praktyka).

Kiedy spadkodawca umiera otwiera się spadek. W ciągu 6 miesięcy spadkobiercy mają czas na podjęcie decyzji czy spadek przyjmują czy też go odrzucają. Przyjęcie spadku może nastąpić wprost albo z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli spadkobierca w ciągu 6 miesięcy nie zrobi żadnego ruchu to:

  • odziedziczy spadek wprost (w przypadku śmierci spadkodawcy do 18 października 2015 roku)
  • odziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza (w przypadku śmierci spadkodawcy 18 października 2015 roku albo w dacie późniejszej).

W tym miejscu warto zatrzymać się na czynności odrzucenia spadku. Polega to na złożeniu oświadczenia spadkobiercy w formie aktu notarialnego albo przed sądem, że nie chce on spadku po osobie zmarłej. W ten sposób następuje uwolnienie od dziedziczenia po osobie zmarłej. Odrzucający spadek uważany jest zgodnie z przepisami za nieżyjącego w chwili otwarcia spadku. Minusy odrzucenia spadku są właściwie głównie dwa:

  • spadek dziedziczą zstępni spadkobiercy odrzucającego spadek – głównie dzieci,
  • odrzucając spadek zrzeka się również praw do aktywów spadkowych.

Zatem odrzucenie spadku nie powoduje, że odrzucamy długi spadkowe, a dom możemy odziedziczyć. Tal to nie działa.

UWAGA! Jeśli dziecko, które zostaje powołane do spadku jest niepełnoletnie to odrzucenia spadku w jego imieniu dokonują rodzice działający na podstawie zezwolenia sądu rodzinnego (opiekuńczego) na dokonanie tej czynności.

Innym wyjściem, aby nie dziedziczyć długów jest zawarcie umowy jeszcze za życia spadkodawcy. Jest to umowa o zrzeczenie się dziedziczenia. Zawarta może być ona tylko w formie aktu notarialnego. Skutkiem zawarcia takiej umowy  – chyba, że postanowiono w niej inaczej – jest to, iż ani potencjalny spadkobierca ani jego zstępni (głównie dzieci) nie będą już dziedziczyły po spadkodawcy.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i anulować dług.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
WYPEŁNIJ FORMULARZ

Do którego pokolenia dziedziczy się długi spadkowe?

W myśl przepisów prawa spadkowego długi dziedziczy się do każdego pokolenia. Odziedziczyć długi mogą nie tylko zstępni (np. dzieci, wnuki, prawnuki), ale także małżonkowie, wstępni (np. rodzice, dziadkowie, pradziadkowie). W pewnych sytuacjach może to być również rodzeństwo i dzieci rodzeństwa.

Jeśli wszystkie osoby potencjalnie powołane do spadku odrzucą spadek albo takich osób nie ma to spadek dziedziczy (wraz z długami) gmina ostatniego miejsca zamieszkania osoby zmarłej. A jeżeli takiego miejsca nie udaje się ustalić to do dziedziczenia dochodzi Skarb Państwa.

Mam długi spadkowe. Czy mogę coś jeszcze zrobić?

Jeśli odziedziczyłeś długi spadkowe i nie chcesz za nie odpowiadać to właściwie masz dwa wyjścia. Pierwszy to uchylenie się od oświadczenia o przyjęciu spadku. Zadanie nie jest łatwe i obwarowane konkretnymi wymogami. Druga kwestia to próba wybrnięcia z długów spadkowych poprzez aktywne oddłużanie.

Jeśli chcesz uchylić się od skutków prawnych złożenia oświadczenia woli o przyjęciu spadku to możesz to zrobić wyłącznie przed sądem. Mało tego, uchylenie się od powyższego oświadczenia możliwe jest wyłącznie w okolicznościach błędu albo groźby. Pamiętać jednak w tym przypadku należy, że uchylając się od przyjęcia spadku musimy wybrać co chcemy dalej zrobić. Zazwyczaj spadek odrzucamy, a wraz z tym wszystkie aktywa wchodzące w jego skład.

Zamiast prowadzenia ciężkiej i żmudnej procedury uchylania się od skutków prawnych przyjęcia spadku można rozpocząć proces oddłużania. Ma on też głównie charakter sądowy. Jednak polega na czymś innym. Osoba spadkobiercy wchodząc w prawa i obowiązki zmarłego ma prawo do obrony swoich interesów. Jeśli zostanie zaatakowana przez bank, chwilówkę czy windykatora może używać wszystkich dostępnych zarzutów. Najlepiej, jeśli obrona dokonywana jest w sądzie. Daje to duże szanse na uniknięcie obowiązku spłaty dziedziczonych długów. Należy jednak prowadzić obronę profesjonalnie. Nie popełniać prostych, ale znaczących błędów. Wydaje się, że pomoc prawnika od długów będzie tutaj wskazana. Prawnicy od długu w sposób odpowiedni i staranny dobierają strategię procesową. Ponadto kancelaria pomocy dłużnikom daje wsparcie na każdym etapie sprawy o anulowanie zadłużenia spadkowego. Ważne jest jednak, aby osoby spadkobiercy wiedziała o swoich prawach do obrony i umiejętnie je realizowała. Niestety, ale spadkobiercy bardzo często są osaczani przez potencjalnych wierzycieli i dokonują licznych błędów. Powoduje to często uznanie długu. To najprostsza droga do przegranej.

Spotykamy się w praktyce również z takimi nieprawidłowymi zrachowaniami osób zadłużonych jak wniosek o przedawnienie długu czy podanie o umorzenie długu. Każde z tych pism nic nie wnosi, a daje paliwo dla windykatora do skutecznej egzekucji. Zanim cokolwiek napiszesz albo w jakiejkolwiek formie skontaktujesz się z windykacją skonsultuj swoją sprawę z prawnikami od spraw zadłużeń. Nie popełniaj prostych błędów, których możesz uniknąć.

Dostaję pisma od wierzycieli i sądów w sprawie długów spadkowych. Gdzie szukać pomocy?

Naturalnym zjawiskiem po nabyciu spadku jest to, że potencjalni wierzyciele spadkodawcy dobijają się na wszystkie sposoby do spadkobiercy. Początkowo próby sprowadzają się do działań polubownych. Pewnego rodzaju mediacji, która ma skłonić spadkobiercę do zapłaty długów spadkowych. Możliwe są też formy dochodzenia zadłużeń takie jak windykacja terenowa. Bywają, ale są raczej marginesem działań niż normą.

Kiedy działania antywindykacyjne mogą okazać się najbardziej skuteczne? Zdecydowanie na etapie postępowania sądowego. W tym momencie rozgrywa się prawdziwa walka o ustalenie zadłużenia oraz jego wysokość. Z naszego wieloletniego doświadczenia jako Kancelaria EUROLEGE możemy powiedzieć, że brak aktywnej obrony ze strony osób zadłużonych jest wielkim błędem. Dlaczego? Już tylko dzięki naszym działaniom około 7000 osób uzyskało anulowanie zadłużenia. Łączna kwota umorzonych długów dzięki naszej pomocy wynosi ok. 80.000.000 zł! Naprawdę warto walczyć o swoje w sądzie.

Otrzymujesz sądowy nakaz zapłaty? A może wezwanie na rozprawę albo wyrok zaoczny z sądu? Nic strasznego. Jeśli szybko zgłosisz się do specjalistów od spraw długów to uzyskasz wsparcie. W Kancelarii EUROLEGE pomagamy na etapie postępowania sądowego od początku do samego końca. Zapewniamy pomoc profesjonalnego prawnika, który składa w Twoim imieniu pisma do sądu. Z racji tysięcy spraw znamy działania przeciwników procesowych. Wiemy jakie zarzuty postawić, aby maksymalnie zwiększyć szansę na wygraną.

Chcesz uzyskać bezpłatną analizę swojej sytuacji? Zadzwoń do nas lub napisz. Możesz także wysłać do nas zgłoszenie za pośrednictwem formularza zamieszczonego na naszej stronie internetowej. Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego. Chętnie pomożemy i udzielimy pomocy. Wszystko załatwisz u nas zdalnie, bez konieczności opuszczania domu czy miejsca pracy. Pomagamy także naszym rodakom za granicą, którzy pozostawili w kraju problemy finansowe. Udzielamy wsparcia prawnego przed wszystkimi sądami i komornikami w Polsce.

Zadzwoń lub napisz jeszcze dziś!
Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Formularz zgłoszeniowy: https://www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/

5/5 - (41 votes)
Kategorie: Porady dla dłużników Tagi: Brak tagów

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.