Śmierć osoby bliskiej w rodzinie zawsze jest traumatycznym przeżyciem. Szczególnie, jeśli osobę zmarłą i żyjącą łączyły szczególnie bliskie i zażyłe relacje. Ból emocjonalny, pojawiający się po śmierci nam bliskiej osoby potrafi paraliżować na dłuższy okres czasu. Wpędzać w stany depresyjne i powodować obniżkę formy intelektualnej oraz fizycznej. Jednak to nie wszystko. Osoby zmarłe, potrafią pozostawić po sobie również spore problemy finansowe. Bagaż długów potrafi przejść na spadkobierców. Niektórych nawet zaskoczyć. Dziedziczenie długów to znaczący problem społeczny. Do którego pokolenia dziedziczy się długi oraz jak uniknąć długów spadkowych odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do przeczytania całości. Warto wiedzieć więcej!

Na czym polega dziedziczenie długów?

Zgodnie z ogólnymi zasadami prawa spadkowego, całość spadku (masy spadkowej) po osobie zmarłej przechodzi na spadkobiercę/spadkobierców. Tytułem powołania do dziedziczenia po osobie zmarłej może być:

  • ustawa,
  • testament.

Dziedziczenie testamentowe następuję wyłącznie w przypadku sporządzenia przez spadkodawcę ważne testamentu. Zazwyczaj będzie to testament notarialny albo testament ręczny. Obie formy są dopuszczalne i tak samo honorowane. Istotne jest, aby sporządzający testament był w pełni władz umysłowych w trakcie spisywania testamentu. Późniejszy stan zdrowia psychicznego spadkodawcy nie jest istotny.

Teraz najważniejsza rzecz dla przyszłych bądź aktualnych spadkobierców. Spadek to całość aktywów i pasywów (długów), które miał spadkodawca. W skład spadku wchodzić mogą więc nie tylko wartościowe przedmioty jak np. dom, mieszkanie, samochód, ale także długi. Zadaniem roztropnego i dbającego o swoje interesy spadkobiercy jest rozeznanie się w stanie majątkowych spadkodawcy. Może bowiem okazać się, że długi przekraczają wartość aktywów.

Zatem możemy śmiało powiedzieć, że dziedziczenie długów polega na przejściu zobowiązania do zapłaty ze spadkodawcy na spadkobiercę. Co ważne, długi spadkowe mogą przejść na spadkobiercę bez żadnej czynności spadkobiercy. I tak z resztą dzieje się najczęściej.

Czy można uniknąć dziedziczenia długów spadkowych?

Oczywiście można postarać się o uniknięcie dziedziczenia długów. Możliwe jest to po śmierci spadkodawcy (najczęściej) albo jeszcze przed jego śmiercią, za życia (zdecydowanie rzadsza praktyka).

Kiedy spadkodawca umiera otwiera się spadek. W ciągu 6 miesięcy spadkobiercy mają czas na podjęcie decyzji czy spadek przyjmują czy też go odrzucają. Przyjęcie spadku może nastąpić wprost albo z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli spadkobierca w ciągu 6 miesięcy nie zrobi żadnego ruchu to:

  • odziedziczy spadek wprost (w przypadku śmierci spadkodawcy do 18 października 2015 roku)
  • odziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza (w przypadku śmierci spadkodawcy 18 października 2015 roku albo w dacie późniejszej).

W tym miejscu warto zatrzymać się na czynności odrzucenia spadku. Polega to na złożeniu oświadczenia spadkobiercy w formie aktu notarialnego albo przed sądem, że nie chce on spadku po osobie zmarłej. W ten sposób następuje uwolnienie od dziedziczenia po osobie zmarłej. Odrzucający spadek uważany jest zgodnie z przepisami za nieżyjącego w chwili otwarcia spadku. Minusy odrzucenia spadku są właściwie głównie dwa:

  • spadek dziedziczą zstępni spadkobiercy odrzucającego spadek – głównie dzieci,
  • odrzucając spadek zrzeka się również praw do aktywów spadkowych.

Zatem odrzucenie spadku nie powoduje, że odrzucamy długi spadkowe, a dom możemy odziedziczyć. Tal to nie działa.

UWAGA! Jeśli dziecko, które zostaje powołane do spadku jest niepełnoletnie to odrzucenia spadku w jego imieniu dokonują rodzice działający na podstawie zezwolenia sądu rodzinnego (opiekuńczego) na dokonanie tej czynności.

Innym wyjściem, aby nie dziedziczyć długów jest zawarcie umowy jeszcze za życia spadkodawcy. Jest to umowa o zrzeczenie się dziedziczenia. Zawarta może być ona tylko w formie aktu notarialnego. Skutkiem zawarcia takiej umowy  – chyba, że postanowiono w niej inaczej – jest to, iż ani potencjalny spadkobierca ani jego zstępni (głównie dzieci) nie będą już dziedziczyły po spadkodawcy.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Do którego pokolenia dziedziczy się długi spadkowe?

W myśl przepisów prawa spadkowego długi dziedziczy się do każdego pokolenia. Odziedziczyć długi mogą nie tylko zstępni (np. dzieci, wnuki, prawnuki), ale także małżonkowie, wstępni (np. rodzice, dziadkowie, pradziadkowie). W pewnych sytuacjach może to być również rodzeństwo i dzieci rodzeństwa.

Jeśli wszystkie osoby potencjalnie powołane do spadku odrzucą spadek albo takich osób nie ma to spadek dziedziczy (wraz z długami) gmina ostatniego miejsca zamieszkania osoby zmarłej. A jeżeli takiego miejsca nie udaje się ustalić to do dziedziczenia dochodzi Skarb Państwa.

Mam długi spadkowe. Czy mogę coś jeszcze zrobić?

Jeśli odziedziczyłeś długi spadkowe i nie chcesz za nie odpowiadać to właściwie masz dwa wyjścia. Pierwszy to uchylenie się od oświadczenia o przyjęciu spadku. Zadanie nie jest łatwe i obwarowane konkretnymi wymogami. Druga kwestia to próba wybrnięcia z długów spadkowych poprzez aktywne oddłużanie.

Jeśli chcesz uchylić się od skutków prawnych złożenia oświadczenia woli o przyjęciu spadku to możesz to zrobić wyłącznie przed sądem. Mało tego, uchylenie się od powyższego oświadczenia możliwe jest wyłącznie w okolicznościach błędu albo groźby. Pamiętać jednak w tym przypadku należy, że uchylając się od przyjęcia spadku musimy wybrać co chcemy dalej zrobić. Zazwyczaj spadek odrzucamy, a wraz z tym wszystkie aktywa wchodzące w jego skład.

Zamiast prowadzenia ciężkiej i żmudnej procedury uchylania się od skutków prawnych przyjęcia spadku można rozpocząć proces oddłużania. Ma on też głównie charakter sądowy. Jednak polega na czymś innym. Osoba spadkobiercy wchodząc w prawa i obowiązki zmarłego ma prawo do obrony swoich interesów. Jeśli zostanie zaatakowana przez bank, chwilówkę czy windykatora może używać wszystkich dostępnych zarzutów. Najlepiej, jeśli obrona dokonywana jest w sądzie. Daje to duże szanse na uniknięcie obowiązku spłaty dziedziczonych długów. Należy jednak prowadzić obronę profesjonalnie. Nie popełniać prostych, ale znaczących błędów. Wydaje się, że pomoc prawnika od długów będzie tutaj wskazana. Prawnicy od długu w sposób odpowiedni i staranny dobierają strategię procesową. Ponadto kancelaria pomocy dłużnikom daje wsparcie na każdym etapie sprawy o anulowanie zadłużenia spadkowego. Ważne jest jednak, aby osoby spadkobiercy wiedziała o swoich prawach do obrony i umiejętnie je realizowała. Niestety, ale spadkobiercy bardzo często są osaczani przez potencjalnych wierzycieli i dokonują licznych błędów. Powoduje to często uznanie długu. To najprostsza droga do przegranej.

Spotykamy się w praktyce również z takimi nieprawidłowymi zrachowaniami osób zadłużonych jak wniosek o przedawnienie długu czy podanie o umorzenie długu. Każde z tych pism nic nie wnosi, a daje paliwo dla windykatora do skutecznej egzekucji. Zanim cokolwiek napiszesz albo w jakiejkolwiek formie skontaktujesz się z windykacją skonsultuj swoją sprawę z prawnikami od spraw zadłużeń. Nie popełniaj prostych błędów, których możesz uniknąć.

Dostaję pisma od wierzycieli i sądów w sprawie długów spadkowych. Gdzie szukać pomocy?

Naturalnym zjawiskiem po nabyciu spadku jest to, że potencjalni wierzyciele spadkodawcy dobijają się na wszystkie sposoby do spadkobiercy. Początkowo próby sprowadzają się do działań polubownych. Pewnego rodzaju mediacji, która ma skłonić spadkobiercę do zapłaty długów spadkowych. Możliwe są też formy dochodzenia zadłużeń takie jak windykacja terenowa. Bywają, ale są raczej marginesem działań niż normą.

Kiedy działania antywindykacyjne mogą okazać się najbardziej skuteczne? Zdecydowanie na etapie postępowania sądowego. W tym momencie rozgrywa się prawdziwa walka o ustalenie zadłużenia oraz jego wysokość. Z naszego wieloletniego doświadczenia jako Kancelaria EUROLEGE możemy powiedzieć, że brak aktywnej obrony ze strony osób zadłużonych jest wielkim błędem. Dlaczego? Już tylko dzięki naszym działaniom około 7000 osób uzyskało anulowanie zadłużenia. Łączna kwota umorzonych długów dzięki naszej pomocy wynosi ok. 80.000.000 zł! Naprawdę warto walczyć o swoje w sądzie.

Otrzymujesz sądowy nakaz zapłaty? A może wezwanie na rozprawę albo wyrok zaoczny z sądu? Nic strasznego. Jeśli szybko zgłosisz się do specjalistów od spraw długów to uzyskasz wsparcie. W Kancelarii EUROLEGE pomagamy na etapie postępowania sądowego od początku do samego końca. Zapewniamy pomoc profesjonalnego prawnika, który składa w Twoim imieniu pisma do sądu. Z racji tysięcy spraw znamy działania przeciwników procesowych. Wiemy jakie zarzuty postawić, aby maksymalnie zwiększyć szansę na wygraną.

Chcesz uzyskać bezpłatną analizę swojej sytuacji? Zadzwoń do nas lub napisz. Możesz także wysłać do nas zgłoszenie za pośrednictwem formularza zamieszczonego na naszej stronie internetowej. Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego. Chętnie pomożemy i udzielimy pomocy. Wszystko załatwisz u nas zdalnie, bez konieczności opuszczania domu czy miejsca pracy. Pomagamy także naszym rodakom za granicą, którzy pozostawili w kraju problemy finansowe. Udzielamy wsparcia prawnego przed wszystkimi sądami i komornikami w Polsce.

Zadzwoń lub napisz jeszcze dziś!
Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Formularz zgłoszeniowy: https://www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/


4.8/5 - (47 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Tomasz pisze:

Witam!
Czy posiadając – podpisaną za życia – umowę zrzeczenia się dziedziczenia mogę spać spokojnie jeśli chodzi o wszelkie długi spadkodawcy? Sprawa spadkowa jest w toku, w sądzie i wszyscy spadkobiercy – w tym ja – dostali wezwanie na rozprawę odnośnie długu. Czy dokument mnie „zabezpiecza”? Dziękuję i pozdrawiam!

Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli umowa zrzeczenia się dziedziczenia podpisana była w formie aktu notarialnego to nie będzie ani Pan ani Pana spadkobiercy dziedziczyć po osobie zmarłej.

Renata pisze:

Moja mama i mamy mąż a mój ojczym mieli własnościowe mieszkanie. Mama zmarła i ja i 2 siostry dostaliśmy po mamie 1/4 część mieszkania i 1/4 ojczym. Ojczym narobił długów i zmarł. Jest jeszcze jego syn.
Co najlepiej zrobić aby nie otrzymać długów a mieszkanie odkupić.

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Renato, sprawa jest ogólnie dosyć złożona. Trzeba byłoby dokładnie poznać Państwa sytuację, aby zobaczyć czy jest możliwość uniknięcia zadłużenia spadkowego.

Ewa pisze:

Zmarła siostra która miała długi, jej dzieci i wnuki odrzucili spadek teraz przyszła kolej na jej rodzeństwo. Gdzie możemy się dowiedzieć ile długów miała siostra?

Kancelaria EuroLege pisze:

Niestety tutaj muszą Państwo samodzielnie ustalać takie informacje. Nie jest to wszak proste. Jednak, jeśli bliższa rodzina odrzuciła spadek to zapewne poza długami w masie spadkowej nie ma nic albo niewiele. Nie znamy jednak szczegółów sprawy i ciężko nam się wypowiedzieć.

Krzysztof pisze:

Witam,
Mojego nieżyjącego ojca siostra, (czyli ciotka)
po śmierci pozostawiła długi, a dzieci i wnuki zrzekły sie spadku.
Czy ja jako dalsza rodzina mogę obawiać sie jakiś dziedziczenia długów?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Dzień dobry, dziedziczyć mogą dzieci i wnuki, jak i rodzice oraz rodzeństwo, a także zstępni rodzeństwa, zatem w Pana sytuacji może dojść do sytuacji, w której dojdzie do dziedziczenia również przez dalszą rodzinę.

Barbara pisze:

Witam zmarł mój teść który był po rozwodzie z teściową nie mieli podziału majątku a mieszkanie zakupili w trakcie małżeństwa dodatkowo teść zostawił po sobie długi czy jeśli mąż odżuci spadek te długi to również straci prawo do mieszkania ?

Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli Pani teściowie się rozwiedli to ustała wspólność majątkowa, a więc standardowo możemy zakładać, że 1/2 w prawie własności mieszkania przypadła Pani teściowi. Odrzucenie spadku po teściu spowoduje, że w określonej części w sprawie własności Pani mąż nie będzie spadkobiercą. Oczywiście też nie będzie dziedziczył długów. Prosimy również pamiętać, że jeśli mają Państwo dzieci to po odrzuceniu spadku przez męża również dzieci będą musiały to zrobić.

Stanisław pisze:

Mojej konkubiny zmarł ojciec miał długi nie dostała żadnego spadku nasze dzieci som na moim nazwisku co ich zabardzo nieznał on tak samo jej niewychowywał i problem jest taki zjakiego w zględu mamy płacić za nie nasze .Nie rozumie polskiego prawa.

Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Stanisławie, sprawie należałoby przyjrzeć się bliżej. Ewidentnie potrzebuje Pan profesjonalnej porady prawnej w tej sprawie.

Jolanta pisze:

Witam chciałam się dopytać o odrzucenie spadku długów mama wraz z córką wnukami i prawnukami zrzeka się spadku po synie mąż mamy zmarł wcześniej teraz zrzekają się bracia zmarłego ojca i ich dzieci chciałam dopytać czy siostra mamy która żyje i jej roszina też musi odrzucić spadek długi

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Jolanto, nie doradzamy w sprawach spadkowych :)

Michał pisze:

Chciałbym się dowiedzieć jak odrzuć spadek po 5 latach od śmierci dziatka

Kancelaria EuroLege pisze:

W takiej sytuacji nie odrzuca się już spadku, ale trzeba przeprowadzić wcale nielekką procedurę uchylenia się od przyjęcia spadku wprost i jednocześnie spadek odrzucić. Takie postępowanie przeprowadza się wyłącznie przed sądem i trzeba swój wniosek należycie uzasadnić. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: https://www.eurolege.pl/dziedziczenie-dlugow-dlugi-spadkowe-odrzucenie-spadku/

Asia pisze:

Mam pytanie: wójek mial dlugi. Zmarl. Wszyscy po kolei zrzekli sie spadku oprucz babci bo umarla w trakcie sprawy. Zostala transmitentem długu. Mama z ciocią sa transmitariuszami dlugu. Zrzekly sie. Czy my jako wnuki po transmitentce ( babci) powinnismy zrzec sie spadku po babci?czyli drugi raz tego samego dlugu co juz sie zrzeklysmy za wójka?

Anna pisze:

Witam, mam brata który ma długi, a ja jestem siostrą czy po jego śmierci przejmę jego długi

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani jako siostra może dziedziczyć, ale stanie się to tylko wtedy, gdy spadek zostanie odrzucony przez dzieci i małżonka Pani brata oraz Państwa rodziców – o ile oboje jeszcze żyją.

Magda pisze:

Witam. 2 lub 3 lata temu zmarł brat babci mojego męża który miał długi i cała rodzina już zrzekła się spadku. Mąż zrzekał się na początku tego miesiąca tj maj. Czy jeśli ja jestem teraz w ciąży to nasze dziecko odziedziczy te długi? Musimy również iść i zrzec się w imieniu naszego dziecka po porodzie?

Kancelaria EuroLege pisze:

Dziecko nienarodzone, ale już poczęte również dziedziczy Pani Magdaleno, o ile urodzi się żywe – tak stanowią przepisy prawa cywilnego.

Katarzyna pisze:

Witam mam pytanie czy pobierając ostatnią emeryturę po zmarłym ojcu przejmuję jego długi za mieszkanie . Nie mieszkałam z nim ojciec był wdowcem i zadluzyl tylko mieszkanie byłam w spółdzielni i oddałam klucze . Z tego tytułu miał komornika i teraz nie wiem czy mogę wziąć ostatnia za niego emeryturę?

Kancelaria EuroLege pisze:

Nie ma to żadnego związku. Natomiast powinna Pani w ciągu 6 miesięcy od dnia śmierci ojca złożyć oświadczenie o tym czy odrzuca Pani spadek po zmarłym. Jeśli to Pani zrobi to wówczas ewentualnie do spadkobrania (w tym długów) dojdą też dzieci (wnuki) jeśli są. Generalnie temat związany z dziedziczeniem wymaga stosownej analizy prawnej konkretnego przypadku.

Barbara pisze:

Witam,

Ojciec zmarł 4 miesiące temu zostawiając po sobie długi my jako dzieci chcemy podpisać zrzeczenie się spadku. Co w takiej sytuacji ma zrobić nasza mama (żona zmarłego), która jest współwłaścicielką mieszkania w połowie, druga część była ojca. Czy także ma podpisać zrzeczenie się spadku, czy przez to nie będzie jakiś innych problemów miała w związku z mieszkaniem? Pozdrawiam

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Barbaro, sytuacja mamy jest zdecydowanie bardziej złożona i w celu podjęcia decyzji należałoby rozważyć wszystkie kwestie. Być może przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Może Pani zamówić u nas rozmowę z prawnikiem. W takim celu prosimy o skierowanie maila z taką prośbą na naszą skrzynkę: kontakt@eurolege.pl

Zenon Kibicki pisze:

Zmarł mój brat jego dzieci zrzekły się spadku brat zostawił długi co mam zrobić żeby długi brata nie przeszły na mnie siostrę i naszą mamę

Kancelaria EuroLege pisze:

W takiej sytuacji koniecznym stanie się odrzucanie spadku. W przypadku dzieci potrzebna będzie zgoda sądu rodzinnego. Prosimy pamiętać, że na odrzucenie spadku osoby najbliższe spadkodawcy mają zaledwie 6 miesięcy od dnia jego śmierci. Więcej na temat odrzucenia spadku pisaliśmy tutaj: https://www.eurolege.pl/dziedziczenie-dlugow-dlugi-spadkowe-odrzucenie-spadku/

Monika pisze:

Witam, w zeszłym roku zmarł brat babci, majacy żonę i dzieci, oni odrzucili spadek.
babcia, moi rodzice i ja odrzuciliśmy spadek czy mój syn też musi odrzucić spadek przed sądem? Dodam że syn ma 2 lata,

Kancelaria EuroLege pisze:

Tak i ma na to 6 miesięcy od dnia, w którym Pan odrzucił spadek. Wypada jeszcze wspomnieć, że przy dziecku małoletnim potrzebna jest zgoda sądu rodzinnego na odrzucenie spadku.

Zofia pisze:

Witam, 24.10.2021 roku zmarł moj kuzyn (jego mama i moj ojciec byli rodzeństwem). Kuzyn byl bezdomny. Zarówno jego rodzice jak i moi juz nie zyja. Zadzwonila kuzynka 20.04.2022 roku, ze zrzekla sie spadku jako siostra, ze wzgledu na dlugi wraz ze swoja rodzina i poinformowala mnie, ze teraz te dlugi dziedzicze ja z trójka mojego rodzeństwa wraz z naszymi rodzinami. Czy to prawda? Czy zostaly nam tylko 4 dni na odrzucenie spadku? Czy termin liczy sie od 25 kwietnia dla następnej linii? Czy mogę w jakiś sposób sprawdzic czy kuzyn mial w ogole jakieś dlugi, bo kuzynka tego nie wie. Bardzo prosze o pomoc.

Kancelaria EuroLege pisze:

Na odrzucenie spadku mają Państwo 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedzieliście się o tytule swojego powołania do spadku, a więc od informacji przekazanej przez spadkobiercę bliższego stopniem. Także czasu macie Państwo jeszcze sporo. Pamiętać jednak trzeba, że w przypadku małoletnich dzieci potrzebna będzie zgoda sądu rodzinnego na odrzucenie spadku. Czy można sprawdzić długi osoby zmarłej? To właściwie bardziej teoria niż praktyka. Bez żadnego dokumentu stwierdzającego, że jesteście Państwo spadkobiercami danych danych nie ujawni żaden bank, a i pobranie raportu z BIK może okazać się niemożliwe.

Magda pisze:

Witam. Ostatnio zmarł mój ojciec(przysposobik mnie i dał nazwisko kiedy miałam dwa lata-obecnie 33)zostawił po sobie bardzo dużo długów. Czy ja w takiej sytuacji również je dziedziczę? Czy mój mąż i dzieci muszą się zrzekać długów?

Kancelaria EuroLege pisze:

Tak, Pani również dziedziczy spadek wraz z długami. Może Pani odrzucić spadek w ciągu 6 miesięcy od dnia śmierci ojca. Jeśli zrobi Pani taką czynność to wówczas do dziedziczenia powołane będą Pani dzieci. Za dzieci również należy odrzucić spadek, przy czym potrzebne będzie tutaj uprzednie zezwolenie sądu rodzinnego.

Anna pisze:

Witam miesiąc temu zmarł brat mojego taty który zostawił po sobie dużą ilość długów na trzy córki które zrzekły się spadku po ojcu następnie jedna z nich ma dwoje dzieci nie wiem czy oni zrzekli się też spadku Ale ostatnio mój tata do mnie zadzwonił i powiedział że ten spadek jeżeli dzieci się zrzekły przechodzi na rodzeństwo mój tata ma jeszcze dwie siostry i brata jeżeli oni wszyscy zrzeknąć się również spadku to najprawdopodobniej ten spadek ma przejść na dzieci rodzeństwa czyli na mnie na mojego brata no i dzieci moich ciotek i wujka Czy to prawda że przejdzie to na nas. Co w tej sytuacji mogę zrobić nie ukrywam że nie mam w ogóle czasu na załatwianie takich spraw urzędowych latanie po notariuszach gdyż mam niepełnosprawne dziecko i po prostu całe dnie zajmuje mi czas spędzony na rehabilitacji a nie chciałabym tego po prostu przeoczyć l

Kancelaria EuroLege pisze:

Tak, Pani tata ma rację. Rodzeństwo i dzieci rodzeństwa również mogą dziedziczyć w skrajnych przypadkach kiedy cała najbliższa rodzina odrzuca spadek. Głównie z powodu długów. Niestety, ale będzie musiała Pani znaleźć czas i energię na to, aby poświęcić chwilę na załatwienie spraw u notariusza. W przeciwnym razie może mieć Pani problem z długami po dalekim krewnym. Prosimy pamiętać również i o tym, że jeśli odrzuci Pani spadek we własnym imieniu to powinna Pani to zrobić także w imieniu małoletniego dziecka. Do tego będzie jednak potrzebna też zgoda sądu rodzinnego co dodatkowo komplikuje sprawę.

Elżbieta Pentrys pisze:

11.09.21 zmarła przyrodnia siostra mojego męża. Wspólna matka. Mąż był dzieckiem ” nieślubnym” i prawa do wychowywania zostały przyznane sądownie ojcu męża. Tak , że mąż przez ponad 20 lat nie miał kontaktu z tamtą rodzina, dopiero po latach odnowili kontakt. Zmarła miała jeszcze 2 rodzeństwa i dzieci i męża. Z tego co wiem dzieci odrzuciły spadek, nie wiadomo czy jej mąż odrzucił spadek. Czy mój maz a co za nim idzie nasze dzieci również dziedziczą po jego siostrze przyrodniej ?

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Elżbieto, prosimy opis sprawy wysłać na naszego maila: kontakt@eurolege.pl

Stefania pisze:

Witam. Za życia mojej mamy zrzekłam się (moje rodzeństwo również) spadku z uwagi na obciążenie długami. Zrzeczenie odbyło się w moim imieniu oraz w imieniu moich zstępnych.
W dniu zrzeczenia się spadku (długu) miałam 5 dzieci, 1,5 roku później urodziłam kolejne dziecko.
Moja mama zmarla. Czy w imieniu mojego nieletniego syna (który nie był w dniu zrzeczenia się spadku nawet poczęty) muszę zrzec się spadku (długu) dodatkowo? Nie chciałabym żeby syn miał po babci niemiłe wspomnienia i długi..

Kancelaria EuroLege pisze:

Zrzeczenie się spadku za życia powoduje, że rozciąga się to na wszystkich zstępnych osoby zrzekającej się spadku. Również na zstępnych jeszcze nieżyjących w chwili zawierania umowy o zrzeczenie się spadku po osobie żyjącej. Więcej na ten temat pisaliśmy na naszym blogu w tym artykule: https://www.eurolege.pl/zrzeczenie-sie-spadku-na-czym-polega/

Milena pisze:

Na początku roku zmarła moja babcia.
Babcia była obciążona długami swego syna – z uwagi na ten fakt, jeszcze za życia babci jej dzieci (m.in. moja mama) notarialnie zrzekły się spadku w imieniu własnym oraz zstępnych.
W takim wypadku rozumiem, że ja i moje rodzeństwo jesteśmy chronieni, ale co z moimi dziećmi (prawnuki zmarłej)? W dniu zrzeczenia się spadku byłam bezdzietna, natomiast dzieci moje zdążyły poznać prababcię, mają 3 i 5l. Czy w ich imieniu muszę zrzec się spadku?

Kancelaria EuroLege pisze:

Zrzeczenie się spadku za życia powoduje, że rozciąga się to na wszystkich zstępnych osoby zrzekającej się spadku. Również prawnuki. Więcej na ten temat pisaliśmy na naszym blogu w tym artykule: https://www.eurolege.pl/zrzeczenie-sie-spadku-na-czym-polega/

Anna pisze:

Witam. Pięć lat temu zmarł wujek,brat taty. Zostawił masę długów. Część rodziny się zrzekła, nie zrzekła się tylko jego siostra. My nic nie wiedzieliśmy o tym,nasz tato zmarł 10 lat przed wujkiem. Jak teraz można się zrzec tego spadku?

Kancelaria EuroLege pisze:

Trzeba byłoby robić postępowanie o uchyleniu się od przyjęcia spadku.

Justyna pisze:

Witam. Zmarła ciocia która miała komornika. Ma dzieci i żyjącą mamę oraz rodzeństwo.
Ciocia była siostrą rodzoną mojej zmarłej mamy . Czy musimy się zrzec i w jakiej kolejności ? Ja mam dzieci jeszcze niepełnoletnie czy one też muszą się zrzec ?

Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli bliższa rodzina Pani cioci zrzeknie się spadku to dopiero wówczas Państwo będziecie mogli to zrobić.

Emilia pisze:

Dzień dobry. Zmarł brat babci mojego męża. Nie miał żony ani dzieci. Zostawił dług. Kto dziedziczy dług? Do którego pokolenia? Czy można zrzec się w imieniu dzieci ? Jaki jest czas na zrzeczenie się?
Dziękuję za pomoc.

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Emilio, wszystko wynika z treści artykułu :)

Elżbieta pisze:

Przepraszam, źle zadałam pytanie. Jeżeli spadkodawca z długami zmarł w 2017 roku, a dziecko urodziło się w 2019 roku, to bierze udział w dziedziczeniu, kiedy jego ojciec, daleki kuzyn spadkodawcy, odrzuci spadek?

Kancelaria EuroLege pisze:

W takiej sytuacji dziecko nie bierze udziału w dziedziczeniu, ponieważ nie żyło (ani nie było poczęte) w dniu śmierci spadkodawcy. Ojciec wobec odrzucenia spadku traktowany jest w rozumieniu prawa jako ten, który nie dożył otwarcia spadku, a nienarodzone dziecko i jeszcze niepoczęte nie może dziedziczyć. Do dziedziczenia dochodzą wyłącznie osoby żyjące w dniu śmierci spadkodawcy i w tym dniu nienarodzone, ale już poczęte.

Elżbieta pisze:

Czy dziecko, które w chwili śmierci spadkodawcy jeszcze się nie urodziło, po odrzuceniu spadku przez swojego ojca przejmuje ten spadek?

Kancelaria EuroLege pisze:

Dziecko, które się nie urodziło, ale już było poczęte w chwili śmierci spadkobiercy również dziedziczy. Przy czym ojciec, który odrzuca spadek powinien następnie razem z matką dziecka odrzucić spadek w imieniu dziecka. Do takiej czynności potrzebna jest jednak zgoda sądu rodzinnego.

Krystyna pisze:

Jak moge uniknac dlugow po zmarlym Synie, Syn zmarl 30 wrzesnia 2015 roku, nie mialam z Nim kontaktu, nie pracowal byl alkocholikem,dlaczego dawano mu kredtyt nie rozumiem tego. CO to za firma Ugodowi.pl,.

Kancelaria EuroLege pisze:

Nie znamy tej firmy Pani Krystyno, dlatego zapraszamy do kontaktu z nami: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Natomiast jak uniknąć długów zmarłego syna? Najlepiej odrzucić spadek. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: https://www.eurolege.pl/dziedziczenie-dlugow-dlugi-spadkowe-odrzucenie-spadku/