Oszuści grasujący w Internecie wykorzystują w sposób bezwzględny niewiedzę lub naiwność swoich ofiar. Stosują różnego rodzaju sztuczki i metody, dzięki którym potencjalna ofiara orientuje się, że padła ofiarą oszustwa dopiero w momencie kiedy ono następuje. Jak się okazuje kradzież z karty kredytowej przez Internet to zjawisko niezwykle często spotykane. Przeciętny użytkownik kart płatniczych i kredytowych nawet nie zdaje sobie sprawy jak wiele czeka na niego zagrożeń związanych z działaniem cyberprzestępców.
W artykule opisujemy na czym polega kradzież z karty kredytowej oraz co zrobić kiedy doszło już do oszustwa. Opiszemy jak odzyskać pieniądze skradzione z karty kredytowej oraz gdzie szukać pomocy w załatwianiu takich spraw.
UWAGA! Zostałeś okradziony przez cyberoszustów? Nie musisz znać danych sprawcy, aby ubiegać się o zwrot środków. W Kancelarii EUROLEGE już od dłuższego czasu pomagamy osobom pokrzywdzonym przestępstwami w Internecie. Na końcu materiału opiszemy na czym polega nasza usługa oraz kto może z niej skorzystać.
Oszustwo w Internecie to bardzo pojemne pojęcie. Może ono oznaczać klasyczne oszustwo polegające na tym, że np. sprzedający mimo zapłaty przez kupującego nie wysyła mu zamówionego towaru. Nie możemy tego jednak zakwalifikować do ścisłego rozumienia cyberprzestępczości. W ocenie ekspertów największym zagrożeniem obecnych czasów jest zdalne działanie oszustów internetowych w domenie cyfrowej polegające na kradzieży pieniędzy z konta bankowego albo doprowadzania swoich ofiar do wykonywania czynności przelewów w celach np. inwestycyjnych.
Kradzież pieniędzy z konta bankowego zwykle ma miejsce w przypadku takich oszustw jak:
Przestępcy w tego rodzaju oszustwach używają zwykle linków kierujących do fałszywych stron internetowych, które rozsyłane są w wiadomościach SMS, WhatsApp czy Messenger albo wiadomościach e-mail. Tam osoby oszukiwane zostawiają istotne dane, w tym np. dane kart płatniczych i kart kredytowych. Zdarza się również niekiedy, że samo kliknięcie w link powoduje zainstalowanie oprogramowania wykradającego dane z urządzenia ofiary.
Oszuści potrafią się również łączyć na bezpośrednią rozmowę z ofiarą. Przekonując ją do nieistniejącego zagrożenia albo namawiając na „zyskowne” inwestycje. Przykłady tego rodzaju przestępstw to:
Powyżej wskazaliśmy przykłady oszustw w Internecie oraz metody działania przestępców. Teraz skupimy się na tym w jaki sposób może dojść do kradzieży z karty kredytowej albo płatniczej powiązanej z kontem?
Zazwyczaj kradzież z karty kredytowej następuje w wyniku wejścia przez potencjalną ofiarę na fałszywa stronę internetowa stworzoną przez oszusta. Poniżej opisaliśmy, że w przypadku takich oszustw jak np. na paczkę, OLX czy Vinted osoby pokrzywdzone otrzymują linki. Treść otrzymywanych wiadomości w zależności od konkretnego modelu oszustwa może być różna. Przykłady:
Wspólnym mianownikiem będzie tutaj przede wszystkim podanie danych karty kredytowej albo płatniczej w wymaganym polu umiejscowionym na fałszywej stronie internetowej. Później oszust może już dowolnie ściągać środki z konta ofiary.
Gorzej sprawa wygląda, gdy oszust internetowy namówi swoją ofiarę na zainstalowanie aplikacji AnyDesk. Oszustwo na AnyDesk to bardzo poważna sprawa. W ten sposób można stracić nie tylko pieniądze z konta, ale również zostać dłużnikiem nie biorąc kredytu. Dzięki wskazanej aplikacji oszust internetowy ma pogląd do tego co dzieje się na pulpicie Twojego sprzętu. Widzi wszystkie Twoje ruchy i to co piszesz. Dokładnie widzi jak się logujesz na konto. Mało tego, może przejąć sterowanie i np. dokonać wypłat z Twojego konta, na które sam wszedłeś. W takiej sytuacji kradzież pieniędzy z karty kredytowej przez Internet również ma miejsce.
Padłeś ofiarą oszustwa i skradziono pieniądze z twojej karty albo konta bankowego?
Możesz odzyskać wszystkie środki!
Już teraz zgłoś się po darmową konsultację prawną! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.
Kiedy już dojdzie do oszustwa internetowego i pieniądze zniknął z Twojego konta to musisz zacząć działać. Rozpocznij od trzech (3) prostych czynności, które musisz wykonać, aby wdrożyć procedurę odzyskiwania pieniędzy.
Udaj się do najbliższej jednostki policji albo prokuratury i złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Z naszego doświadczenia wynika, że ustalenie sprawcy w większości przypadków okazuje się niemożliwe. Wskutek tego postępowanie prowadzone przez organy ściągania ulega umorzeniu. To jednak nie przeszkadza w dalszych działaniach, a złożenie zawiadomienia jest warunkiem dalszego procedowania i kierowania roszczeń o zapłatę do banku.
Kolejna sprawa to reklamacja w banku w przypadku oszustwa. Trzeba ją koniecznie złożyć w banku, w którym masz założone konto, z którego zniknęły pieniądze albo w którym masz kartę kredytową. Zwykle reklamacje takie rozpatrywane są negatywnie. Taka polityka banków. Jednak to nie przeszkadza w późniejszym dochodzeniu swoich roszczeń od banku, który odpowiedzialny może być za niedopilnowanie twojego depozytu.
Z ostrożności złóż wniosek o raport BIK. Dowiesz się w ten sposób czy cyberprzestępcy nie zaciągnęli na Ciebie żadnych zobowiązań finansowych. Oczywiście chodzi tutaj o kredyty i pożyczki w banku albo pozabankowe.
Na rynku usług prawniczych niewiele jest firm, które zajmują się fachowo odzyskiwaniem pieniędzy skradzionych przez cyberoszustów. Warto w tego typu usługach korzystać z pomocy doświadczonych prawników, ponieważ brak rozeznania co do ewentualnych ryzyk związanych z dochodzeniem roszczeń może przynieść więcej szkód niż korzyści. Należyte rozeznanie w sprawie to podstawa.
W Kancelarii EUROLEGE już od dłuższego czasu zajmujemy się załatwianiem spraw dotyczących oszustw w sieci. Znamy już bardzo dobrze modele działań oszustów i mamy już za sobą sukcesy w sprawach sądowych.
Jako ofiara przestępstwa musisz wiedzieć, że znalezienie sprawcy oszustwa nie jest konieczne. Odpowiedzialność za wszystko leży po stronie banku. Oczywiście trzeba zbadać w konkretnym przypadku czy na pewno tak będzie. Mało osób wie, że odpowiedzialność banku w tego rodzaju zdarzeniach sięga bardzo głęboko. Wystarczy, że wykażesz, iż bank nie zabezpieczył należycie Twoich pieniędzy znajdujących na koncie. Nasi prawnicy zajmują się właśnie tym, aby wskazać na braki w procedurach banku i nieodpowiednie zabezpieczenie depozytów.
Co trzeba zrobić? Koniecznym stanie się złożenie pozwu do sądu o zapłatę przeciwko bankowi. Maksymalny koszt opłaty sądowej w tego rodzaju sprawie to 1000 zł. Bez względu na wysokość straconych środków. Dlatego ryzyko w relacji do potencjalnych korzyści wydaje się tutaj zwykle uzasadnione. Tym bardziej, że w Kancelarii EUROLEGE wstępną analizę sprawy otrzymasz całkowicie za darmo.
Jako duży plus naszej działalności można wskazać i to, że działamy zdalnie na terenie całego kraju. Reprezentujemy naszych Klientów przed sądami w całej Polsce. Dzięki tej metodzie zdalnej obsługi możemy udzielać wsparcia prawego każdemu, bez względu na to, gdzie aktualnie mieszka albo przebywa. Co ważne, kontakt z prawnikiem nawiążesz bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Wszystko szybko, bezpiecznie i wygodnie.
Potrzebujesz pomocy w odzyskaniu pieniędzy skradzionych z twojej karty kredytowej albo z konta bankowego? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz również wysłać do nas formularz zgłoszeniowy z prośbą o kontakt. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.
Dzień dobry, dzisiaj z karty kredytowej „zniknęło” prawie 6500zł.
Dałem się oszukać na dużą kase.
Zostaw komentarz