Konto zablokowane przez komornika? Z tym problemem mierzą się setki tysięcy polskich obywateli z egzekucją komorniczą na głowie. Wobec stale rosnącej liczby zajęć kont bankowych dłużnicy wpadają na różne pomysły jak przechytrzyć komornika. Jednym z takich pomysłów właśnie jest zmiana konta z myślą, że komornik go nie namierzy. Czy jednak możliwe jest uniknięcie egzekucji środków na nowym koncie bankowym? A jeśli nie, to jak szybko komornik dowie się o zmianie konta na nowe?

Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym materiale. Wskażemy dodatkowo sposoby na pozbycie się komornika z konta bankowego i na odzyskanie zabranych pieniędzy. Jako Kancelaria EUROLEGE robimy to od wielu lat. Dlatego chętnie dzielimy się podstawową wiedzą w tym zakresie.

Jak komornik dowiaduje się o koncie bankowym dłużnika? Klucz problemu: system OGNIVO.

Obecnie działający system daje komornikom możliwości o jakich kilkanaście lat temu mogli jedynie pomarzyć. Chodzi mianowicie o system OGNIVO, w którym komornicy są w stanie bardzo szybko namierzać konta bankowe osób zadłużonych. W tytule wykonawczym, który stanowi podstawę egzekucji komornik uzyskuje informację o numerze PESEL dłużnika. Następnie korzystając z numeru PESEL wysyła w systemie OGNIVO zapytanie, czy osoba o podanym numerze PESEL ma prowadzony rachunek bankowy czy lokatę w danym banku. Wysyłając zapytanie w systemie OGNIVO kierowane jest ono do wszystkich banków podpiętych pod ten system. Również do banków spółdzielczych.

W przypadku SKOK-ów sytuacja nie jest tak oczywista. Wynika to z faktu, że SKOK-i nie dopasowały na czas infrastruktury technicznej do obsługi systemu OGNIVO. W takich sytuacjach komornik musi samodzielnie wysyłać zapytania do każdego z działających SKOK-ów na rynku. Jest to zadanie bardziej czasochłonne i droższe niż zapytanie do bazy centralnej w systemie OGNIVO.

Po otrzymaniu informacji zwrotnej, że w danym banku dłużnik ma konto bankowe komornik dokonuje jego zajęcia. Obowiązkiem banku od tego czasu jest współpraca z komornikiem w toku egzekucji. W szczególności zablokowanie środków na rachunku bankowym powyżej kwoty wolnej od zajęcia komorniczego. Przypomnijmy jedynie, że kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie bankowym wynosi 3/4 kwoty minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że w każdym roku ulega ona zmianie.

A może zmiana konta bankowego będzie dobrym rozwiązaniem?…

Jeśli dokonasz zmiany konta bankowego to takie działanie na pewno na chwilę pomoże. Jednak nie rozwiązuje ono problemu na stałe. Komornik w każdym czasie może ponownie wystąpić z zapytaniem do systemu OGNIVO i wówczas informacja o Twoim nowym koncie wyjdzie na jaw. Zgodnie z procedurą konto takie zostanie zajęte przez komornika wraz ze znajdującymi się tam środkami pieniężnymi.

Komornik o zmianie konta bankowego z reguły dowiaduje się szybko. Dlatego kombinowanie z tym zakresie nie daje długotrwałych korzyści. Natomiast stres związany z tym, że za chwilę kolejne konto może być zajęte nie jest warte wysiłku i ciągłej ucieczki.

Jeżeli na konto zajęte przez komornika wpływają świadczenia powtarzające się, np. wynagrodzenie za pracę, renta czy emerytura to lepiej jest zmienić sposób wypłaty. Zdecydować się na wypłatę świadczenia do ręki. W ten sposób komornik zajmie wyłącznie świadczenie u źródła. Co prawda nie powinien już dostawać pieniędzy z raz potrąconej u pracodawcy pensji pracowniczej, ale znając praktykę banki przekazują środki komornikom, o ile na koncie znajduje się więcej niż limit blokady, o której pisaliśmy wyżej.

Czy jest jakiś konto wolne od komornika?

Oczywiście są rozwiązania, które umożliwiają posiadanie pieniędzy niedostępnych normalnie dla komornika. Chodzi mianowicie o dwa rozwiązania, tj.:

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

W pierwszym przypadku rachunek socjalny jesteśmy w stanie założyć w większości dużych banków funkcjonujących w Polsce. Na takie konto spływać jednak mogą wyłącznie wybrane świadczenia. Nie mogą tam znaleźć się np. wynagrodzenie za pracę czy emerytura. Świadczeniami, które mogą wpływać na konto rodzinne są np.:

  • świadczenie 500 plus,
  • świadczenie rodzinne,
  • świadczenie wychowawcze,
  • dodatki pielęgnacyjne,
  • dodatki rodzinne.

Revolut a komornik? To też może być dobre rozwiązanie. Przy czym istnieje jedno ryzyko. Jest to konto prowadzone poza granicami kraju. Co prawda bardzo powszechne, jednak trzeba uwzględnić ten czynnik ewentualnego ryzyka.

Mam komornika na koncie bankowym. Czy mogę się go pozbyć?

Niewiele osób wie, że można pozbyć się komornika z konta bankowego. I to w sposób trwały oraz zgodny z procedurami prawa cywilnego. Do tego możliwe jest odzyskanie wszystkich pieniędzy, które komornik nam zabrał albo które dobrowolnie wpłaciliśmy. Jak to możliwe? O tym poniżej.

W praktyce sądowej występuje takie zagadnienie jak „nieprawidłowe doręczenia przesyłek sądowych”. Skutkiem tego jest komornik z zaskoczenia. Jednak jak to się dzieje, że osoba zadłużona nagle dostaje komornika? Skoro każde postępowanie komornicze poprzedza sprawa sądowa? Problem leży właśnie w błędach dotyczących doręczeń przesyłek sądowych. Pismo z sądu na niewłaściwy adres to nic nowego. A problem dotyczy wielu gospodarstw domowych i członków ich rodzin. Wysyłki pism z sądu na stare i nieaktualne adresy spowodowały, że w praktyce funkcjonuje mnóstwo tytułów wykonawczych, które są całkowicie wadliwe a stanowią mimo to podstawę egzekucji komorniczej…

Jeśli w Twoim życiu nagle pojawił się komornik, a Ty nie wiedziałeś/aś o żadnej sprawie sądowej to najpewniej masz szansę na wstrzymanie egzekucji i odzyskanie pieniędzy! Samo jednak nic się nie zrobi i najlepiej jest działać jak najszybciej. Każdy stracony dzień to stracone pieniądze.

W takim razie od czego zacząć? Po pierwsze zadzwoń do komornika, który zajął Twoje konto. Dowiedz się następujących informacji:

  • jaki sąd wydał tytuł wykonawczy,
  • jaką nazwę nosi tytuł wykonawczy,
  • z jakiego dnia pochodzi tytuł wykonawczy,
  • jaka jest sygnatura tytułu wykonawczego.

Mając te informacje musisz zadzwonić do sądu i ustalić na jaki adres był wysyłany do Ciebie tytuł egzekucyjny. Najpewniej potwierdzisz, że był to jakiś stary i dawno nieaktualny adres. Zapewne miejsce, w którym mieszkałeś w momencie zawierania umowy pożyczki czy kredytu. Pamiętaj, że kluczowy dla Twojej sytuacji nie jest adres zameldowania, ale adres faktycznego zamieszkiwania.

Masz już te informacje? Teraz zacznij działać!

Kto mi pomoże umorzyć egzekucję i zatrzymać komornika?

W tym miejscu mamy trochę gorszą informację. O co chodzi? Niestety osoby nie posiadające doświadczenia w antywindykacji zazwyczaj nie są w stanie samodzielnie przeprowadzić takie procesu od początku do końca. Wynika to z faktu, że koniecznością jest składanie licznych pism do sądu, komornika i często wierzyciela. Wszystko musi być robione w sposób zsynchronizowany. Jeden błąd potrafi przekreślić całość działań. Najczęściej popełnianymi błędami są niezachowanie terminów ustawowych i sądowych oraz błędy o charakterze formalnym.

Dlatego w naszej Kancelarii EUROLEGE powołaliśmy już wiele lat temu specjalny zespół do spraw pomocy osobom mającym egzekucję komorniczą. W ten sposób pomagamy wszystkim potrzebującym, którzy o komorniku dowiedzieli się całkiem przypadkiem.

Jeśli znajdujesz się w sytuacji, w której komornik Cię zaskoczył to możesz zgłosić do naszej Kancelarii EUROLEGE. W sposób profesjonalny przeanalizujemy Twoją sprawę i udzielimy Ci darmowej porady w tym zakresie. Co ważne, pomagamy przed każdym sądem i komornikiem w Polsce. Nasza oferta pomocy skierowana jest także do Polaków, którzy wyjechali za granicę pozostawiając w kraju swoje problemy finansowe.

Wszystkie formalności załatwisz u nas zdalnie. Bez wychodzenia z domu czy pracy. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Możesz do nas zadzwonić, napisać albo wysłać zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Wtedy to my oddzwonimy do Ciebie.

Skontaktuj się z nami już dziś. Zadzwoń, napisz lub wyślij zgłoszenie. Nasz konsultant oddzwoni do ciebie:

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie: www.eurolege.pl/zgloszenie/


4.9/5 - (38 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Dariusz pisze:

Dzien dobry,
Jestem w sytuacji gdzie komornik zajął moje obecne konta.. powiadomienia były wysyłane na 2 adresy, pod żadnym tym adresem nie mieszkam. W jaki sposób mogę pozbyć się komornika z konta?
Proszę o poradę i kontakt
Pozdrawiam
Koszutowski Dariusz
Proszę o poradę i kontakt

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Dariuszu. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

hanna pisze:

chciałabym umorzyć egzekujce i zatrzymać komornik prosze o kontakt 606231169

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Hanno. Zajmujemy się zawodowo oddłużaniem z komornikiem i chętnie przyjrzymy się Pani sprawie. A jeśli będzie to możliwe, to również pomożemy w jej załatwieniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Aneta pisze:

Witam proszę o pomoc . mam komornika z wyboru

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Aneto. Musimy poznać Pani sprawę bliżej, aby ocenić co można w Pani sprawie zrobić. W niektórych sprawach możliwe jest nawet umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich pieniędzy zabranych przez komornika. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośba o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Maksymilian pisze:

Bardzo szybka i profesjonalna pomoc.
Dzięki wskazówkom otrzymanym od EUROLEGE, sąd umorzył moją sprawę, a komornik po otrzymaniu postanowienia z sądu, zamknął postępowanie egzekucyjne.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dziękujemy Panie Maksymilianie za miłe słowa. Bardzo nam miło, że mogliśmy Panu pomóc :)

Maciej pisze:

Witam Państwa, obecnie przebywam za granicą, ale w PL mam niestety wielkie zaleglosci, nie z mojej dobrej woli , zatem chcialbym zapytac o ogłoszenie upadłosci.. czy i jak jest to mozliwe.. dziękuje.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Macieju. Zajmujemy się takimi sprawami. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o podanie dodatkowych informacji. Prosimy o stałe monitorowanie skrzynki mailowej.

Monika Galda pisze:

Napisałam wpłaciłam i czy coś dosłać jeszcze cos? Gałda Monika. W moim przypadku była kradzież pieniędzy konta bankowego. Dostałam wszystkie wpłaty.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Moniko, jeszcze w dniu dzisiejszym nasze biuro obsługi wyśle do Pani wiadomość mailową i ustalimy wszystkie istotne okoliczności sprawy. Musimy posiadać więcej informacji, aby ewentualnie wszcząć działania pomocowe. Prosimy o stałe monitorowanie skrzynki pocztowej.