Osoby pobierające emeryturę zdecydowanie na plus odczuwają dodatkowe wsparcie finansowe. Jest nim od niedawna tzw. 13 emerytura, która należy się emerytom w oparciu o ustawę „o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów”. Pojawiają się jednak często pytania: czy komornik może zająć 13 emeryturę? Na te i inne powiązane zagadnienia odpowiemy w poniższym artykule.

Sprawdź, czy możesz wstrzymać komornika i anulować dług.

Jak komornik zajmuje emeryturę?

Świadczenie emerytalne zajmowane przez komornika zawsze w oparciu o tytuł wykonawczy. Zazwyczaj będzie nim zaopatrzony w klauzulę wykonalności:

  • nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym,
  • nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym,
  • wyrok zaoczny,
  • wyrok zwykły.

Zajęcie komornicze emerytury poprzedzone jest działaniem wierzyciela. Dysponując tytułem wykonawczym względem zadłużonego emeryta składa od wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej. Po tym zdarzeniu osoba zadłużona otrzymuje z kancelarii komorniczej zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Jednak pismo od komornika przychodzi później niż faktyczne zajęcie świadczenia emerytalnego. Jak to możliwe?

Wszystkiemu winne są sprawnie działające systemy wymiany informacji pomiędzy komornikiem a organem wypłacającym emerytury (ZUS albo KRUS). Komornik wysyła bowiem zapytanie do centrali ZUS albo KRUS z zapytaniem czy dana osoba (o danym numerze PESEL) pobiera świadczenie. Odpowiedź jest bardzo szybka. I jeżeli okaże się, że emerytura albo renta są wypłacane to ulegają one zajęciu. Co ważne, zajęcie komornicze następuje u źródła, czyli w organie wypłacającym świadczenie na rzecz emeryta.

Komornik zajął twoje konto, pensję lub emeryturę?

Wiele egzekucji można wstrzymać, zmniejszyć dług i odzyskać zabrane pieniądze

Przeanalizujemy Twoją sprawę bez żadnych początkowych kosztów i powiemy jak możemy Ci pomóc.

Warto też wiedzieć, że komornik nie może zabrać całej emerytury osobie zadłużonej. O limitach zajęć komorniczych na emeryturze pisaliśmy już na naszym blogu w tym artykule: ile komornik może zabrać z emerytury lub renty?

13 emerytura a komornik. Czy jest się czego bać?

W tym miejscu mamy dobre informacje dla osób zadłużonych będących emerytami. Świadczenie zwane 13 emeryturą nie podlega zajęciu komorniczemu. Fakt ten wynika wprost z ustawy wprowadzającej dodatkowe świadczenie dla osób pobierających emeryturę.

Nie oznacza to jednak, że błędy się nie pojawią. Wręcz przeciwnie, zdarzają się one wcale nie tak rzadko. Powód? Pobieranie przez emerytów świadczeń na konta bankowe. Tam obowiązują z kolei inne limity zajęć. Co prawda nie powinny się zdarzać zajęcia świadczeń nie podlegających zajęciu, ale teoria swoje, a praktyka swoje.

Mając zajęcie komornicze na pewno najbezpieczniej będzie zmienić formę wypłaty świadczenia emerytalnego rezygnując z wpłat na konto i decydując się na dostarczenie środków przez Pocztę Polską (listonosz). W takiej sytuacji możemy być pewnie, że wypłata środków nastąpi w należytej wysokości.

Jednak co zrobić, kiedy z banku do komornika trafi 13 emerytura chociaż nie powinna? W takiej sytuacji należy podjąć działania zmierzające do odzyskania środków. Jak to zrobić? O tym poniżej.

Komornik zabrał mi 13 emeryturę. Jak ją odzyskać?

Odpowiadając na pytanie zacząć musimy od tego, że bezprawne zajęcie 13-ej emerytury nie jest winą komornika. Odpowiedzialność za taki stan rzeczy leży po stronie banku, w którym emeryt ma założone konto bankowe. Wynika to z faktu, że komornik otrzymując pieniądze z konta bankowego dłużnika nie wie z jakiego tytułu one się tam znalazły. Otrzymuje środki, ale nie zna źródła ich pochodzenia. Może się zdarzyć, że np. alimenty (nie podlegające zajęciu) również mogą być przesłane przez bank komornikowi.

W sytuacji zajęcia 13-ej emerytury osoba zadłużona powinna działać co najmniej dwutorowo. Po pierwsze, należy fakt błędu jak najszybciej zgłosić komornikowi. Jeśli nie przekazał on jeszcze środków wierzycielowi to najpewniej w szybkim trybie zwróci je dłużnikowi. W każdym razie powinien to zrobić. A jeśli tak się nie stanie to można złożyć skargę na czynności komornika albo wniosek o nadzór nad komornikiem do prezesa sądu rejonowego, przy którym dany komornik działa.

Dodatkowo osoba zadłużona powinna w trybie pilnym złożyć skargę do banku prowadzącego rachunek. O tym fakcie należy również poinformować KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) i Rzecznika Finansowego. Organy państwowe, które są władne prowadzić skuteczne działania przeciwko bankowi.

Nie wiem skąd komornik na emeryturze. Jak sobie z tym poradzić?

Niestety zdarzają się przypadki, że zajęcie komornicze świadczenia emerytalnego stanowi ogromne zaskoczenie. Wynika to zazwyczaj z dwóch powodów:

W takich sytuacjach możliwe jest nie tylko umorzenie egzekucji komorniczej, ale także odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy! Działać jednak należy szybko. Każdy stracony dzień może utrudnić skuteczność działań.

Co należy zrobić jeśli o całej sprawie dowiedziałeś się dopiero od komornika? Koniecznym stanie się złożenie wniosku o prawidłowe doręczenie tytułu egzekucyjnego. Jeśli skradziono Ci dane osobowe i zaciągnięto na nie pożyczkę to wówczas koniecznym stanie się złożenie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Dodatkowo należy równolegle korespondować z komornikiem i zazwyczaj także z wierzycielem.

Ze względu na to, że zadanie to przerasta większość osób mających niesłusznie postępowanie egzekucyjne to warto rozważyć skorzystanie z pomocy prawnika od długu. W naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat zajmujemy się umarzaniem egzekucji komorniczych i odzyskiwaniem pieniędzy. Wiemy na czym to polega i kiedy jest to możliwe. Co ważne, analiza sprawy jest u nas całkowicie bezpłatna. Jeśli uznamy, że nie będziemy w stanie Ci pomóc to nic za naszą prace nie zapłacisz. To ważne, ponieważ wiele osób boi się kosztów usług prawnych.

W Kancelarii EUROLEGE załatwisz wszystko zdalnie i bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Chcesz otrzymać darmową analizę swojej sprawy i dowiedzieć się co możemy dla Ciebie zrobić? Napisz do nas lub zadzwoń. Jesteśmy otwarci od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00. Zapraszamy do kontaktu

Zatrzymaj egzekucję i anuluj dług!

Skontaktuj się z nami:

Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.

Kancelaria Eurolege

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

4.9/5 - (24 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 komentarzy

    1. Dzień dobry Panie Romanie. Nie znamy Pana sprawy. Nie jesteśmy bez chociażby podstawowych informacji powiedzieć czegokolwiek na temat ewentualnego przedawnienia. Możemy jednak przyjrzeć się Pana sprawie bliżej. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

  1. Witam komornik zajął mi trzynastkę i czternastkę w zeszłym roku i w tym proszę o pomoc

    1. Dzień dobry. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w Pani sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w Pani sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

  2. Komornik zaja l mi juz razy 13 i 14 emerytury Jakie Prawo o tym mówi. Nawet dal pismo Bankowi zeby mi wstrzymał 13 i 14 emeryturę. Wiem,,że jest to bezprawie , a za parę dni znowu mam orzymac 14,ktorej zaś na pewno nie dostanę. Co mam z tym komornikiem zrobić.Prosze o odpowiedż jakie Prawo o tym mówi. Przecież on sam sobie wyznacza tym swoje Prawo.

    1. Dzień dobry Pani Jadwigo. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w Pani sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w Pani sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

    1. Dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o więcej informacji. Być może komornik w ogóle nie może działać w Pana sprawie. Jednak trzeba to zbadać. Prosimy o stałe monitorowanie skrzynki mailowej.