Cyfrowy świat dotyka już niemal każdego skrawka naszego życia. Nie jest inaczej w sferze dotyczącej pieniędzy. Internetowe konta, płatności kartą czy zakupy stały się synonimem współczesnych czasów. Poza tym, że ułatwiają życie stanowić też mogą liczne zagrożenia. Niedawno trafiło do nas kilku Klientów, którzy padli ofiarą nowego typu oszustwa, tj. oszustwo na Orlen. Jak się okazuje jest to bardzo sprytna metoda działania cyberprzestępców. Oszustwo na Orlen przeprowadzane jest w taki sposób, że potencjalny użytkownik nawet się nie spostrzeże, a dorobek jego życia może szybko wyparować z konta bankowego. W materiale wskażemy na czym polega oszustwo na Orlen, jak uważać w sieci oraz co zrobić, gdy oszuści ukradną pieniądze z konta.

UWAGA! Padłeś ofiarą oszustwa internetowego na Orlen? Straciłeś pieniądze? A może zaciągnięto na Ciebie kredyty lub pożyczki (wyłudzenie kredytu/pożyczki). W Kancelarii EUROLEGE pomagamy w tego rodzaju sprawach. Chcesz dowiedzieć się więcej co musisz zrobić, aby odzyskać pieniądze albo anulować kredyt zaciągnięty na Twoje dane przez oszustów? Jak i gdzie zgłosić się o pomoc w załatwieniu wszystkich formalności? O tym na końcu artykułu.

Jak wygląda oszustwo na Orlen?

Oszustwo internetowe jaki jest oszustwo na Orlen przebiega w sposób bardzo profesjonalny. Wstępnie inicjatywa pochodzi od samego poszkodowanego. Polega na kliknięciu w link w mediach społecznościowych (Facebook) albo na platformie YouTube. Oczywiście reklama tego rodzaju może wyświetlać się również na innych serwisach internetowych. Przy czym należy wskazać, że oszustwo na Orlen to nie jest oszustwo na Facebooku. Ten kanał służy jedynie do pozyskania ofiary.

Jak zatem wszystko wygląda po kolei? Początkowo niczego nieświadoma ofiara klika w link przekierowujący do strony internetowej, w której zachęca się do inwestycji w prężnie rozwijającą się spółkę Orlen. Wszystko wygląda bardzo wiarygodnie, a komunikaty wskazują, że Orlen ma nadwyżki, którymi chce dzielić się z inwestorami. Wystarczy tylko… podać numer telefonu. W następstwie podania numeru telefonu do ofiary oszustwa dzwoni osoba podająca się za „brokera”. Oszust wskazuje, że ofiara oszustwa może zainwestować w Orlen. Nie potrzebne są duże środki. Wystarczy kwota 1000 zł i już możliwe jest pomnażanie środków. Oszuści namawiają ofiarę do zainstalowania programu do śledzenia rosnących profitów z „inwestycji”.

Kolejna sprawa to wskazywanie przez oszusta konieczności zainstalowania na swoim urządzeniu aplikacji AnyDesk. Jest to program do zdalnej obsługi pulpitu. W ten sposób oszust dokładnie widzi dokładnie jak jego ofiara loguje się np. do bankowości internetowej. W ten sposób pozyskiwane są hasła oraz loginy. Oszustwo na Orlen to typowy rodzaj oszustwa na AnyDesk.

Następnie pod nieobecność ofiary przestępstwa oszuści dokonują czynności przestępczej jaką jest kradzież pieniędzy z konta bankowego. W ten sposób możliwe jest utracenie wszystkich środków pieniężnych i oszczędności jakie ofiara oszustwa zgromadziła na swoich rachunkach. Mało tego, oszuści internetowi zaciągają również na swoje ofiary liczne zobowiązania finansowe. Możliwe jest wyłudzenie pożyczki albo kredytu na dane osobowe osoby poszkodowanej.

Możemy tutaj wskazać, że oszustwo na Orlen jest bardzo podobne w swoim wykonaniu do oszustwa na Bitcoina (kryptowaluty). Cały model działania sprawców jest niezwykle podobny i związany jest z inwestycjami.

Zostałem oszukany na Orlen. Co robić?

W przypadku licznych oszustw internetowych sposób działania osoby oszukanej (pokrzywdzonego) jest bardzo podobny. Dotyczy to tak oszustwa na Orlen jak chociażby:

W tym zakresie możemy wyróżnić trzy (3) czynności jakie musi wykonać osoba oszukana.

1. Zgłoś sprawę na policję

Po uświadomieniu sobie, że padłeś ofiarą oszustwa na Orlen zgłoś sprawę organom ścigania (policja albo prokuratura). Zrobisz to składając zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Szansa odnalezienie sprawcy jest niska. Niemniej dla powodzenia sprawy o odzyskanie środków nie ma znaczenia fakt odnalezienia czy też nie sprawcy przestępstwa.

2. Złóż reklamację w banku

Kolejna kwestia to reklamacja bankowa w przypadku oszustwa. Musisz ją złożyć najszybciej jak to możliwe. Zwykle nie jest rozpatrywana pozytywnie dla osoby, która ją składa. Odmowa uwzględnienia reklamacji bankowej nie ma żadnego znaczenia dla powodzenia w sprawie odzyskania środków skradzionych przez oszustów.

Padłeś ofiarą oszustwa i skradziono z twojego konta pieniądze?

Możesz odzyskać wszystkie środki!

Już teraz zgłoś się po darmową konsultację prawną! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.

3. Złóż wniosek do BIK i ustaw Alert BIK

Ostania sprawa do sprawdzenie BIK. Musisz ustalić, czy internetowi złodzieje nie zaciągnęli na Twoje dane osobowe dodatkowych zobowiązań finansowych. Wystarczy, że złożysz wniosek o raport BIK. Ponadto zalecamy w takich sytuacjach wykupienie niedrogiej usługi Alert BIK. Dzięki niej dowiesz się w czasie rzeczywistym, że ktoś sprawdza w BIK Twoją zdolność kredytową. To pierwsza oznaka, że musisz mieć się na baczności.

Zalecamy ponadto zgłoszenie się ze sprawą do prawnika od spraw cyberprzestępczości. Pozwoli to na uniknięcie prostych błędów, jakie można popełnić. W Kancelarii EUROLEGE zapewniamy wstępną, darmową analizę każdej sprawy dotyczącej oszustw w Internecie.

Jak odbywa się odzyskiwanie pieniędzy w sprawie oszustwa na Orlen?

W pierwszej kolejności prawnik zajmujący się cyberoszustwami musi przeanalizować cały materiał dostępny w sprawie. Odzyskiwanie pieniędzy z oszustwa na Orlen przebiegać będzie co do zasady poprzez wytoczenie procesu bankowi, który prowadził rachunek bankowy, z którego zniknęły środki. Stanie się to możliwe poprzez złożenie pozwu o zapłatę przeciwko instytucji finansowej. Oczywiście, wszystko w przypadku negatywnego rozpatrzenia reklamacji przez bank oraz ustalenia, że istnieją warunki prawne do skierowania sprawy do sądu. Rolą prawnika jest dokonanie analizy prawnej pod kątem szans powodzenia. W części spraw wina utraty środków w całości spoczywa na ofierze, a rolą prawnika jest ten fakt wykluczyć.

Ktoś zaciągnął na mnie kredyt/pożyczkę. Kolejne konsekwencje oszustwa na Orlen.

Spotykanym skutkiem oszustwa na Orlen jest to, że dochodzi do wyłudzenia zobowiązania finansowego na konto osoby pokrzywdzonej. Oszuści świetnie potrafią obejść systemy zabezpieczeń bankowych w tym zakresie. Z resztą stopień zmanipulowania ofiary oszustwa niekiedy im w tym wydatnie pomaga.

Bardzo ważne jest jednak, że w przeważającej ilości zawartych umów na osobę trzecią w kontekście oszustwa na Orlen możliwe jest podjęcie działań zmierzających do ustalania nieistnienia umowy. Ważne jest jednak, aby analizy sprawy dokonywała osoba, która ma odpowiednią wiedze praktyczną oraz teoretyczną z zakresu prawa cywilnego oraz transakcji płatniczych.

Kto mi pomoże odzyskać pieniądze z oszustwa na Orlen?

Potrzebujesz pomocy w sprawie odzyskania środków skradzionych przez oszustów? A może chcesz anulować umowę kredytu lub pożyczki jakie zaciągnęli na Ciebie cyberprzestępcy? W Kancelarii EUROLEGE pomagamy już od dłuższego czasu osobom pokrzywdzonym przestępstwami w sieci. Działamy zdalnie na terenie całego kraju. W związku z tym, aby skorzystać z naszej pomocy nie musisz wychodzić z domu czy pracy. Prawnik jest do twojej dyspozycji bez względu na to gdzie mieszkasz i aktualnie przebywasz.

Co ważne, wstępna analiza prawna Twoje sprawy jest w całości bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje.

Zadzwoń do nas lub napisz. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:


4.9/5 - (40 votes)

Kategorie: Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Władysława pisze:

Dzien dobry,
Padłam ofiarą oszustow na Orlen. Po przeczytaniu przykładu to tak jakby mój.
Tylko status mojej sprawy był w sądzie w Łodzi, sprawa trwała prawie rok i zostala umorzona bez możliwości odwołania. Przekazana do Prokuratury. W sprawie sądowej pomagala mi adwokat z Łodzi.
Krotko. Zaciagnieto na moje konto dwa wysokie kredyty. Przelano pieniądze z kont za granicę.
Na tym etapie jakie mam szanse na anulowanie kredytu i odzyskanie oszczędności na kontach.??? Pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Władysławie. Pomagamy w tego rodzaju sprawach zawodowo. Chętnie przyjrzymy się Pana sprawie bliżej i postaramy się pomóc w załatwieniu wszystkich formalności związanych z odzyskiwaniem środków. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.