Wziąłeś kiedyś pożyczkę albo kredyt i zastanawiasz się teraz czy musisz wszystko zapłacić? W naszym dzisiejszym poradniku dowiesz się wszystkiego o tym, kiedy nie musisz spłacać zobowiązań albo spłacać tylko ich część. Poruszymy także zagadnienia związane z brakiem istnienia długów w ogóle, których oczywiście nie trzeba ich spłacać. Zapraszamy do lektury.

Przedawnienie roszczeń. Czy muszę spłacać przedawnione długi?

Na wstępie informujemy, że przedawnienie długu jest taką instytucją, która pozwala dłużnikowi zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa uchylić się od zapłaty długu. Przedawnienie kredytu, pożyczki, czynszu najmu lokalu czy opłat za telefon lub internet nie oznacza, że zadłużenie zostaje umorzone, w potocznym rozumieniu „anulowane”. Nic takiego w sytuacji przedawnienia się nie dzieje.

Co więc przedawnienie oznacza w praktyce? Oznacza ono ani mniej ani więcej to, że jeśli otrzymasz od wierzyciela wezwanie do zapłaty przedawnionego długu to możesz go nie płacić. Dług zatem istnieje, ale możesz swobodnie i bez żadnych prawnych konsekwencji nie płacić istniejącego zadłużenia.

A co jeśli zostaniesz pozwany do sądu o przedawniony dług? Co prawda obecnie obowiązujące przepisy zabraniają przedsiębiorcom pozywać konsumentów o roszczenia przedawnione. Przepis jednak w naszej ocenie jest całkowicie martwy i nie spowoduje, że firmy windykacyjne czy banki przestaną pozywać o roszczenia przedawnione. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule dostępnym tutaj opisującym nowe terminy przedawnienia.

Jeśli otrzymałeś pozew albo nakaz zapłaty z sądu o zapłatę przedawnionego roszczenia to pamiętaj, aby składać obowiązkowo zarzut przedawnienia. W Kancelarii EUROLEGAL otrzymasz bezpłatną pomoc specjalistów. Podobno sądy miały badać przedawnienie z urzędu, ale po wpływających do nas nakazach zapłaty o przedawnione długi widać, że w praktyce przepisy mogły się nie przyjąć.

Firma pożyczkowa żąda ponad 100% więcej niż wziąłem. Czy muszę oddawać?

Jeśli zawarłeś umowę pożyczki z jedną z działających na rynku finansowym firmą – chwilówką, np. Profi Credit, VIVUS, Provident czy Bocian Pożyczki to musisz zwrócić uwagę na koszty, jakie jesteś zobowiązany zapłacić ponad pożyczony kapitał, a w szczególności co do prowizji, kosztów obsługi i kosztów ubezpieczenia.

Ogólnie wysokość kosztów pozaodsetkowych udzielonych pożyczek i kredytów z udziałem konsumenta nie może przenieść wartości wskazywanej w ustawie „o kredycie konsumenckim”. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć czym są pozakapitałowe oraz pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego to musisz koniecznie przeczytać artykuł dostępny tutaj.

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Pamiętaj, że nawet jeśli zawarłeś umowę pożyczki albo kredytu, a wszystkie pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego nie przekraczają norm prawem przewidzianych, to masz jeszcze jedną furtkę. Otóż przepisy kodeksu cywilnego stanowią, że nie wiążą konsumenta postanowienia umowne, które nie zostały z nim uzgodnione indywidualnie, a jednocześnie kształtują one jego prawa lub obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Są to tzw. klauzule niedozwolone.

Co to oznacza dla potencjalnego pożyczkodawcy/kredytodawcy? Przede wszystkim to, że spłacając kwotę pożyczonego kapitału oraz części odsetek, będzie mógł liczyć na brak konieczności spłacania kwot, które pożyczkodawcy są nienależne i stanowią klauzule niedozwolone.

Warto więc znać swoje prawa i nie ufać wyliczeniom firm pożyczkowych, które bardzo często zastrzegają w umowach pożyczek rozwiązania niezgodne z przepisami prawa i niekorzystne dla pożyczkobiorców – konsumentów.

Ktoś ukradł moje dane osobowe i zaciągnął na mnie pożyczki. Czy muszę je spłacać?

Niestety zdarza się, że zarówno w świecie rzeczywistym, ale i tym wirtualnym padamy ofiarami osób wyłudzających dane osobowe. Zdarza się, że gubiąc dokument tożsamości albo podając swoje dane wrażliwe osobom trzecim popadniemy w kłopoty. Jak pokazują przykłady z życia wzięte, osoba na której dane osobowe zaciągane były różnego rodzaju zobowiązania o charakterze finansowym, o całej sprawie dowiadują się dopiero na etapie postępowania komorniczego. Zazwyczaj pierwszą czynnością jest zajęcie wynagrodzenia za pracę albo zajęcie rachunku bankowego.

Co w takiej sytuacji należy zrobić? Przede wszystkim nie płacić żadnych kwot i jak najszybciej powiadomić o całej sprawie policję albo prokuraturę. Następnie w trybie pilnym należy zgłosić ten fakt do najbliższej placówki banku (bez względu na nazwę). Umożliwi to wpisanie specjalnego komunikatu do bazy BIK, dzięki czemu osoba chcąca po raz kolejny skorzystać z Twoich danych osobowych otrzyma odmowną decyzję kredytową.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:


4.7/5 - (21 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników Wzory i przydatne pisma

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.