Kwota wolna od zajęcia komorniczego uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia, a te zostało podniesione na początku tego roku. Kolejna zmiana wysokości najniższej krajowej zapowiadana jest na lipiec 2023. Co więcej, w ostatnich doniesieniach mogliśmy przeczytać także o planach na kolejny rok. Od 1 stycznia 2024 r. pensja minimalna ma wynieść 4242 zł brutto, a od 1 lipca ma wzrosnąć aż do 4300 zł. Jak zatem będzie kształtowała się kwota wolna od zajęcia komorniczego? Ile wynosi obecnie, a ile będzie wynosiła po zmianach?

UWAGA! Komornik sądowy prowadzi egzekucję przeciwko Twojej osobie? W niektórych sprawach możliwe jest zablokowanie działań komornika, umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych środków. Uzyskaj darmową analizę swojej sprawy sporządzoną przez prawnika z Kancelarii EUROLEGE. Napisz do nas (kontakt@eurolege.pl) albo zadzwoń (530 333 130) i zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego – czym jest?

Zajęcia komornicze dokonywane są w celu odzyskania należności na zlecenie wierzyciela. Jednak nie jest to tak, że komornik może zająć całą pulę oszczędności znajdującą się na koncie bankowym i pozbawić dłużnika środków do przeżycia. Prawo chroni osoby zadłużone i właśnie dlatego została ustalona minimalna kwota, która jest nietykalna, wolna od zajęcia.

Należy jednak pamiętać, że kwota wolna od zajęcia komorniczego nie jest jednolita w każdym przypadku. Może ona zależeć od:

 • Rodzaju długu
 • Rodzaju umowy zatrudnienia
 • Wieku dłużnika
 • Rodzaju egzekucji

Nie wiesz jak obliczyć kwotę, którą powinien zostawić komornik na Twoim koncie? Poniżej omówimy poszczególne przypadki i podamy konkretne odpowiedzi.

Ile wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego?

Według przepisów prawa kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie bankowym wynosi minimum 75% minimalnego wynagrodzenia brutto. Aby dowiedzieć się o jakich konkretnie mowa kwotach, musimy przede wszystkim ustalić ile wynosi sumarycznie minimalne wynagrodzenie:

 • Od 1 stycznia 2023 do 30 czerwca 2023 – 3490 złotych brutto
 • Od 1 lipca 2023 do 31 grudnia 2023 –  3600 złotych brutto
 • Od 1 stycznia 2024 do 30 czerwca 2024 – 4242 złotych brutto
 • Od 1 lipca 2024 do 31 grudnia 2024 – 4300 złotych brutto

Dwie ostatnie kwoty należy traktować na razie bardziej hipotetycznie, gdyż są to jedynie zapowiedzi, które ostatni ujrzały światło dzienne w związku z założeniami budżetu na 2024 rok.

Dlaczego dotychczas zmiany płacy minimalnej były wprowadzane raz do roku, a obecnie aż dwukrotnie? Wynika to z przepisów prawa, które mówią o tym, że jeżeli w danym roku tempo wzrostu cen przekracza 5%, to rząd zobowiązany jest do dwukrotnej podwyżki płacy minimalnej.

Znając stawki płacy minimalnej w poszczególnych okresach i wiedząc, że kwota wolna od zajęcia komorniczego wynosi minimum 75% tej stawki, jesteśmy w stanie dokładnie obliczyć sumę, jaka powinna zostać na koncie dłużnika.

 • Do końca czerwca możesz wypłacić z konta 2617,50 złotych
 • Od lipca 2023 do końca grudnia 2023 będzie można wypłacić kwotę 2700 złotych
 • Od początku 2024 roku do końca czerwca 2024 – 3181,50 złotych
 • Od 1 lipca 2024 do końca roku 2024 – 3225 złotych

Kwota wolna od zajęcia odnawiana jest na początku każdego miesiąca, jednak suma z poprzedniego miesiąca, która nie została wykorzystana w całości lub częściowo nie zostaje przeniesiona na następny miesiąc.

Zajęcie konta bankowego a zajęcie wynagrodzenia za pracę to nie to samo

Obydwa pojęcia są często mylone, być może ze względu na to, że finalnie wynagrodzenie za pracę w zdecydowanej większości przypadków i tak wpływa na rachunek bankowy. Inaczej jednak wygląda to od strony technicznej samego zajęcia, ale także pod względem kwoty wolnej. W przypadku kiedy zajęcie komornicze dokonywane jest z wynagrodzenia za pracę, to pracodawca dysponuje całym wynagrodzeniem dłużnika i rozdziela część, którą wypłaca na jego konto od części, która wędruje bezpośrednio do komornika. Różne są także kwoty.

W przypadku zajęcia wynagrodzenia za pracę, pracodawca musi przekazać dłużnikowi równowartość 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Komornik otrzyma więc jedynie nadwyżkę od tej kwoty, o ile taka istnieje.

Oznacza to, że w przypadku egzekucji z wynagrodzenia dłużnikowi zostaje więcej pieniędzy do dyspozycji w danym miesiącu niż w przypadku egzekucji z konta bankowego.

Pamiętaj o świadczeniach, których także komornik nie może zająć

Kwota wolna od zajęcia komorniczego to nie jedyny przywilej, który posiadają dłużnicy. Istnieją także świadczenia, które są wyłączone spod egzekucji komorniczej, a należą do nich:

 • Świadczenia rodzinne
 • Alimenty
 • Dodatki rodzinne
 • Dodatki pielęgnacyjne
 • Świadczenia wychowawcze
 • Świadczenia z pomocy społecznej

Istnieje jednak grupa świadczeń, która może zostać zajęta przez komornika. Do tej puli należą świadczenia społeczne wypłacane przez ZUS czyli:

 • Zasiłek macierzyński
 • Zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne

Z tych świadczeń komornik ma prawo zająć 25% kwoty w przypadku egzekucji niealimentacyjnej i 60% w przypadku egzekucji alimentów.

Inne przepisy dla dłużników alimentacyjnych

Zupełnie inaczej traktowani są osoby, których zadłużenie powstało na skutek niepłaconych alimentów. W ich przypadku bez znaczenia jest to z jakiego źródła pochodzą pieniądze wpływające na konto – komornik może zająć także różnego rodzaju świadczenia. Nie chronią ich także przepisy dotyczące minimalnej kwoty wolnej od zajęcia.

Czy zawsze egzekucja komornicza przeprowadzana jest z rachunku bankowego?

W tym przypadku nie ma zasady, która określałaby z jakich składników majątku komornik ma dokonywać zajęcia w pierwszej kolejności. Co więcej, to nie komornik podejmuje taką decyzję. Należy ona bowiem do wierzyciela, to on ma prawo wskazać, w jakiej formie ma zostać przeprowadzona egzekucja. Ostatecznie jednak większość tego typu procesów rozpoczyna się od zajęcia konta bankowego. Głównie ze względu na to, że jest to prosty, a zarazem skuteczny sposób na odzyskanie należności. Większość dłużników posiada bowiem takie konto – w dzisiejszych czasach jest ono niezbędne do funkcjonowania, a ustalenie tego dla komornika jest bardzo proste. Wynika to faktu, że wszystkie banki funkcjonujące na terytorium naszego kraju wpisane są do systemu OGNIVO, do którego komornicy mają dostęp. Tam bez problemu otrzymają dostęp do wszystkich rachunków bankowych założonych na dane nazwisko dłużnika, nawet jeśli jest ich kilka.

Co zrobić, jeśli komornik zajmie wszystkie środki dostępne na moim koncie bankowym?

Do naszej kancelarii trafia wiele dłużników, którzy przekonali się na własnej skórze, że teoria swoje, a w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Często zdarza się tak, że pomimo przepisów prawa, które chronią dłużników i zobowiązują komornika do pozostawienia na koncie określonej kwoty, a także zabraniają egzekucji z różnego rodzaju świadczeń, do takich zajęć dochodzi. Najczęściej jest to wynikiem błędu, który wcześniej czy później da się odkręcić, niemniej jest to dość trudna sytuacja dla osoby, która pozostaje bez środków do życia.

Najczęściej błędy dotyczą zajęcia świadczeń, które są od tego zwolnione. Komornicy nie mają pełnego dostępu do konta bankowego, a tym samym nie są w stanie stwierdzić skąd pochodzą pieniądze znajdujące się na saldzie rachunku. Alternatywnym rozwiązaniem jest założenie osobnego konta socjalnego, na które będą wpływały jedynie środki pochodzące ze świadczeń. Takie konto jest wolne od zajęcia komorniczego.

Mam wątpliwości co do mojego zajęcia komorniczego – gdzie szukać pomocy?

Masz komornika i chce się od niego uwolnić? To możliwe w niektórych sytuacjach. Jeśli komornik pojawił się z zaskoczenia, a Ty nie odbierałeś wcześniej żadnych pism z sądu w tej sprawie to masz dużą szansę na umorzenie egzekucji, a także… odzyskanie wszystkich pieniędzy zabranych przez komornika!

Przeprowadzenie procesu oddłużania z komornikiem nie jest jednak łatwe i zwykle wymaga pomocy doświadczonego prawnika od spraw komorniczych. W Kancelarii EUROLEGE zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach i mamy na swoim koncie setki udanych postępowań. Wstępną analizę sprawy otrzymasz u nas za darmo i bez żadnych zobowiązań. Dowiesz się na niej co może dla Ciebie zrobić oraz czy Twoja sprawa kwalifikuje się w ogóle do pomocy.

Działamy zdalnie na terenie całego kraju. Pomagamy przed wszystkimi komornikami i sądami w całej Polsce. Napisz do nas lub zadzwoń i zobacz czy w Twojej sprawie istnieje szansa na życie bez długów!

Skontaktuj się z nami:


4.7/5 - (37 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Paweł pisze:

Dzień dobry .
Mam pytanie czy komornik może zająć zwrot z podatku jak jestem w tej chwili osobą bezrobotna ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Pawle. Tak, komornik może zająć zwrot podatku. Pisaliśmy o tym na naszym blogu w tym materiale: https://www.eurolege.pl/czy-komornik-moze-zajac-zwrot-podatku/

Przede wszystkim jednak należy sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby tak było to wówczas istnieje realna szansa na zatrzymanie działań komornika oraz odzyskanie zabranych przez niego środków. Mamy za mało informacji, aby to stwierdzić. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Dominik pisze:

Witam mam komornika który musi ściągnąć ze mnie 26 tys zł. Zabiera mi z wypłaty 700 zł dostaje przelew na konto od pracodawcy 2600 zł i z tego zabiera mi jeszcze i zostawia tylko 1300 zł mam dwójkę dzieci na utrzymaniu i jestem jedynym żywicielem rodziny co zrobić w taki przypadku jestem bezradny. Dziękuję za odpowiedź pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Dominiku. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Janusz pisze:

jaka kwota jest wolna od zajęcia komorniczego w tym przypadku moja jeśli otrzymuje rente inwalidzką w kwocie 1700 zł.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Januszu. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Marcin pisze:

Dzień dobry.
Mam zapytanie czy w przeciągu ostatniego pół roku coś zmieniło się w przepisach ?
Do nie dawna komornik nie zabierał mi nic z wynagrodzenia o pracę (umowa o pracę).
A ostatnio zaczął pobierać z najniższej krajowej ok +/- 25%.
Dziękuję za odpowiedź.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani e Marcinie. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Rafał pisze:

Ile komornik z 4300 zostawi mi na życzę z umowy na pracę

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Rafale. Tematykę z tym związaną opisywaliśmy dokładnie w tym materiale: https://www.eurolege.pl/ile-moze-zabrac-komornik/

Anna pisze:

nazywam sie Anna i mam problem z firma BOCIAN POZYCZKI wzielam raz 1500 zl splacilam polowe i potem znowu wzielam 1500 zl i okazalo sie ze musze oddac 11000 tysiecy placilam normalnie 107 zl rate tygodniowa to na miesiac ponad 420 zl potem zaczelam placic co miesiac 530 zl i zaczeli mi przysylac jakies zadluzenia o kwocie 600 zl juz nie mam sily pisze do kierowmiczki ona wysyla mi co innego a firma BOCIAN co innego to czyste oszustwo czy moze mi ktos doradzic lub pomudz w tej sprawie bardzo bym prosila bo tak nie daje sie zyc Anna

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Anno. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pani tutaj: https://klient.eurolege.pl